“Pa vend” me regji të Samir Karahodës përzgjedhet edhe në festivalin numër një të filmit të shkurtër në Skoci

Filmi “Pa vend” me regji të Samir Karahodës përzgjedhet edhe në festivalin numër një të filmit të shkurtër në Skoci, përcjell KultPlus.

“Pa vend” do të shfaqet në Festivalin e Filmit të Shkurtër në Glasgow.

Kjo do të jetë edhe premiera skoceze për ‘Pa vend’. Ndërkaq, festivali do të mbahet nga 23-27 mars në Glasgow, Skoci.

Filmi “Pa vend” i zhanrit docu-fiction përcjellë përpjekjet e vazhdueshme të Jetonit dhe Ermeganit të udhëhequr nga trajneri i tyre Rifati që të mbajnë sportin e ping pongut gjallë duke zhvilluar gjenerata të reja të ping pongistëve. / KultPlus.com

400 avionë privatë ndotën ajrin në samitin për mbrojtjen e klimës

Në samitin e klimës në Glasgow të Skocisë, shumë biznesmenë e personalitete politike mbërritën me avionë privatë, duke u kthyer dhe vetë në një arsye për ndotje thonë mediat e huaja.

Sipas tyre, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos mbërriti me një Gulfstream prej 48 milionë paundësh, i ndjekur nga dhjetëra të tjerë, në takimin ku u diskutuan mënyra sesi të kufizojmë ndikimin e dëmshëm njerëzor mbi mjedisin që na rrethon.

DailyMail thotë se mbi 400 avionë privatë mbërritën në Skoci për konferencën, duke shkaktuar një bllokim trafiku që detyroi avionë të tjerë të fluturonin 30 milje për të gjetur një hapësirë për të ndaluar.

Si për ironi, thotë gazeta, një nga mesazhet që vijnë nga bisedimet për klimën është se ne të gjithë duhet të fluturojmë më pak për të ulur emetimet, përcjell Top Channel.

Sipas disa përllogaritjeve, flota e avionëve privatë të mbërritur për këtë konferencë, shpërndan 13,000 ton dioksid karboni në total – e barazvleshme kjo me sasinë e prodhuar nga më shumë se 1,600 britanikë në një vit. Mendohet që avionët privatë ndotin më tepër se ata komercialë./ KultPlus.com

Për çmimin “Gruaja e Vitit 2017” në Skoci, e nominuar edhe shqiptarja Remzije Sherifi

Janë bërë publike nominimet në The Scotish Women’s Awards, dhe në mesin e shumë grave të famshme skoceze, në kategorinë e bamirësisë është edhe emri i Remzije Sherifit, e cila tash e shumë vite jeton dhe vepron në Glasgow, shkruan KultPlus.

Edhe vetë Remzije Sherifi është shprehur të jetë e nderuar për këtë nominim, e cila ka specifikuar se ndihet të jetë e privilegjuar që është e nominuar për punën e saj në fushën e bamirësisë. Ndërkohë, finalja e madhe e këtij çmimi prestigjioz do të mbahet më 30 gusht.

Remzije Sherifi është nga Gjilani dhe ka shkuar në Skoci në vitin 1999 kur u evakuua nga një kamp në Maqedoni. Deri në vitin 1992, kur u përjashtua nga puna, Remzija ka punuar si radio-gazetare dhe producente. Në Skoci ajo ka treguar sukses duke e udhëhequr shoqatën ‘Maryhill Integration Network’ e cila merret me zbatimin e programeve që kanë të bëjnë me shëndetin, arsimin, artin dhe vallëzimin e që kanë për qëllim afrimin e komuniteteve.

Dhe puna e saj në Skoci është vlerësuar edhe në më herët, pasi që në çmime të ngjashme prestigjioze është nominuar edhe viteve të shkuara. /KultPlus.com