AP: 20 ushtarë të Gardës Kombëtare të Kentakit me mision në Kosovë

20 policë ushtarakë me Gardën Kombëtare të Kentakit po përgatiten të vendosen në Kosovë për një mision njëvjeçar, shkruna AP, përcjell KultPlus.

Ushtarët e Kompanisë 438 të Policisë Ushtarake, me seli në Murray, pritet të nisen drejt Kosovës të mërkurën, thuhet në një deklaratë të Gardës Kombëtare.

Ata janë trajnuar për mbrojtjen e forcës, anti-terrorizmin, sigurinë e zonës dhe operacionet e inteligjencës policore.

Ata do të ofrojnë mbështetje për oficerët ndërlidhës të policisë ushtarake si pjesë e Operacionit Joint Guardian, thuhet në deklaratë. /KultPlus.com