Zjarri i Notre Dame zbulon një surprizë të madhe të fshehur në arkitekturën e saj

Me gjithë dëmin që shkaktoi zjarri i Notre Dame në vitin 2019, ai u dha arkeologëve në Paris një mundësi unike për të parë historinë e monumentit.

Pjesë të katedrales së famshme që ishin fshehur për shekuj tani po ndahen dhe bashkohen përsëri, duke ofruar një dritare në risitë arkitekturore që dikur e bënë këtë ndërtesë 32 metra të lartë katedralen më të lartë në epokën e saj.

Kjo lartësi, me sa duket, është kryesisht falë hekurit që kalon nëpër venat e strukturës madhështore.

Arkeologët kanë zbuluar mijëra kapëse metalike në pjesë të ndryshme të katedrales, disa që datojnë në fillim të viteve 1160.

Gjetjet sugjerojnë se përdorimi i gjerë i hekurit në muraturë nuk është aq modern sa supozonin ekspertët dikur. Ndërtuesit mesjetarë që punonin në Notre Dame po përdornin teknikën arkitekturore shumë përpara se të fillonin punimet e restaurimit në shekullin e 19-të.

“Notre Dame tani është padyshim katedralja e parë gotike e njohur ku hekuri u përdor masivisht për të lidhur gurët si një material ndërtimi i duhur,” përfundojnë arkeologët që punojnë në Paris.

Ekipi vlerëson se pajisjet prej hekuri të gjetura në Notre Dame ishin projektuar deri në dy dekada përpara se të ndërtohej katedralja Soisson e Francës dhe katër dekada përpara se të krijohej katedralja Bourges. Deri më tani, të dyja këto ndërtesa gotike konsideroheshin si shembujt e parë të muraturës sistematike të hekurit.

Arkitekti që fillimisht ishte përgjegjës për ndërtimin e Notre Dame ishte dukshëm përpara botës.

Ai duket se ka përdorur me bollëk armaturë hekuri për të lidhur gurët së bashku. Këto kapëse të qëndrueshme janë gjetur në dyshemenë e tribunave të katedrales dhe në kthesat e harqeve të saj të shumta.

“Kjo rrjetë metalike, e instaluar gjatë fazave të para të ndërtimit, duhet të interpretohet si përforcimi inovativ i brinjëve tërthore të majës së jashtme ambulatore në lartësinë pothuajse 11 m, e cila duhej të mirëmbahej pa asnjë mbështetje të brendshme…”, shkruajnë studiuesit. /b.al/KultPlus.com

Arka prej plumbi zbulohet gjatë punimeve për rikonstruksionin e katedrales Notre Dame

Një arkë prej plumbi, 700-vjeçare, u zbulua gjatë punimeve për rikonstruksionin e katedrales Notre Dame, e cila u përfshi nga zjarri më 15 prill 2019 .

Sipas medias vendase, në një sipërfaqe prej 100 metrash katrorë janë kryer gërmime për rindërtimin e kullës së katedrales, që u shkatërrua nga zjarri.

Gjatë gërmimeve u zbulua një rrjet nëntokësor që përdorej për ngrohje, i shekullit XIX.

Në mes të këtij rrjeti u gjet një arkë prej plumbi e shekullit XIV.

Arkeologët, të cilët vendosën një kamerë të vogël endoskopike brenda arkës, thanë se panë copa pëlhure, flokë të mundshëm dhe një mbulesë gjethesh në kokën e kufomës, një fenomen i njohur për t’u përdorur në varrosjet e klerikëve të njohur.

Kryetari i Institutit Kombëtar për Kërkime Arkeologjike (INRAP), Dominique Garcia tha se arka do të jetë një mundësi për t’i kuptuar më mirë praktikat dhe ceremonitë funerale në Mesjetë.

Ekspertët theksuan se është hera e parë që një arkë kaq i ruajtur mirë gjendet në Notre Dame. / KultPlus.com

2 vjet pas zjarrit të tmerrshëm, çfarë po ndodh sot me katedralen Notre Dame

Puna për ngritjen e Notre Dame në Paris ka përfunduar, duke lejuar që restaurimi të fillojë, dy vjet pasi një zjarr shkatërroi papafingon dhe shpërthimin i saj i përhapi flakët më tej.

Menjëherë pas zjarrit të prillit 2019, presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se katedralja – e cila daton në shekullin e 12’të, do të rindërtohej. Ai më vonë premtoi se do ta rihapë atë për adhuruesit në vitin 2024, kur Franca të presë Lojërat Olimpike.

Faza përfundimtare e përpjekjeve për të siguruar strukturën e saj të mëparshme, përfshinte përforcimin e qemerëve të dëmtuar nga zjarri me harqe druri, tha agjencia shtetërore që drejton punën, duke shtuar se ishte në rrugën e duhur për të përmbushur datën e synuar të rihapjes.

Katedralja do të rikthehet në modelin e saj të mëparshëm, duke përfshirë majën 96 metra, të projektuar nga arkitekti Eugène Viollet-le-Duc, në mesin e viteve 1800 dhe për të cilën është zgjedhur lëndë druri e re.

Puna e restaurimit pritet të fillojë gjatë muajve të ardhshëm pas një procesi për të zgjedhur kompani.

Zjarri në Notre Dame shkaktoi tronditje në Francë dhe në mbarë botën. Parisienët e përlotur dhe turistët panë ferrin e tërbuar mbi katedrale, e cila shënon qendrën e Parisit. / KultPlus.com

Katedralja “Notre-Dame” do restaurohet sipas konceptit të shekullit ’19

Presidenti francez ka vënë traditën dhe nuk ka rënë pre e modernizmit për restaurimin e katedrales “Notre-Dame” në Paris. Vepra monumentale e katolikëve, siç transmeton oranews, pritet të nisë rindërtimin vitin e ardhshëm pas zjarrit që e shkrumboi pjesërisht prillin e vitit e kaluar.

Katedralja e njohur franceze, “Notre-Dame e Parisit”, do të rikonstruktohet siç ka qenë para se të digjej pjesërisht nga zjarri i vitit të kaluar.

Një komision arkitektësh, mbrojtës të trashëgimisë kulturore dhe vetë presidenti Emanuel Macron vendosën se godina simbol e kryeqytetit të Francës duhet restauruar me idetë origjinale të shekujve të mëparshëm, dhe të mos i nënshtrohet modernizmit.

Flakët aksidentale të 15 prillit 2019 shkrumbuan çatinë dhe rrëzuan majën spirale të katedrales duke përshkuar deri në brendësinë e ndërtesës.

Disa prej sendeve më të çmuara fetare dhe artistike u arrit të shpëtohen para se zjarri të përhapej.

Për monumentin 850-vjeçar, kreu i shtetit kishte sugjeruar muaj më parë që çatia dhe spiralja mund të rindërtohen me alternativa më bashkëkohore.

Kjo shtyu arkitektë nga e gjithë bota të propozojnë projekte të veçanta dhe të pazakonshme, mes tyre plane për mbulimin e tërë çatisë me pishinë apo me hapësirë të gjelbër.

Të enjten, komisioni i posaçëm u shpreh se kryevepra gotike e kryeqytetit por edhe spiralja e saj duhet të restaurohen duke respektuar tërësinë, koherencën, harmoninë dhe traditën.

Procesi i rindërtimit pritet të nisë vetëm vitin e ardhshëm dhe presidenti Macron ka vënë si objektiv vitin 2024 për realizimin e tij, që të përkojë me mbajtjen e Lojërave Olimpike.

“Notre-Dame e Parisit” është kisha kryesore e kryeqytetit francez dhe më e njohura në mbarë botën, dhe ka pritur më shumë se 12 milionë turistë çdo vit në të kaluarën. /KultPlus.com

Notre Dame rifillon të marrë jetë

Puna për riparimin e katedrales së Notre Dame, të dëmtuar keqazi, rifilloi sot, pasi ajo ishte pezulluar për shkak të kufizimeve të koronavirusit.

”Rindërtimi filloi siç ishte planifikuar, të hënën”, sipas ”Etablissement Public”, organit përgjegjës francez.

“Mos prisni që 150 punonjës të jenë duke punuar brenda katedrales”, i tha transmetuesit BFMTV drejtori i Notre Dame, Patrick Chauvet.

”Përkundrazi, vetëm një ekip i vogël arkitektësh dhe zyrtarësh do të lejohen. Ata duhet të përgatisin kthimin e punonjësve”, theksoi ai, transmeton KultPlus.

Riparimet e katedrales, që u dëmtua shumë nga një zjarr i madh më shumë se një vit më parë, u pezulluan në mes të marsit.

Pas zjarrit, presidenti francez, Emmanuel Macron premtoi se katedralja do të rindërtohej brenda pesë viteve, një premtim që ai riafirmoi më 1 janar. / KultPlus.com

Imazhet e para që tregojnë dëmtimet brenda Katedrales Notre Dame (VIDEO)

Katedralja e Notre Dame mbrëmë u përfshi në flakë dukë bërë kështu që të shkatërrohet një pjesë e saj, duke përfshirë këtu kryesisht çatinë dhe kumbonaren, shkruan KultPlus.

Kjo ndodhi ka lënë të shokuar të gjithë e sidomos dëshmitarët e rastit. Shumë prej tyre janë parë të tmerruar , e disa të tjerë duke kënduar lutje.

Pas një beteje të vërtet kundër zjarrit, rreth 400 zjarrfikësit që rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar atë që mbetet nga katedralja e Notre Dame në Paris, duket sikur ia dolën.

Autoritetet kanë deklaruar që struktura e jashtme e katedrales do të shpëtojë.

Ndërkohë autoritetet religjioze që shërbenin në katedrale njoftuan se reliket më të çmuara, si ajo që cilësohet si kurora me gjemba e Jezusit, kanë shpëtuar dhe janë në një vend të sigurt.

KultPlus ju përcjellë një video të realizuar nga CNN ku shfaqen pamjet e para që tregojnë dëmtimet e Katedrales Notre Dame. / KultPlus.com

‘Arti dhe historia shkatërrohen para syve tanë’: Dëshmitarët e ndajnë tmerrin e tyre ndërsa Notre Dame është zhytur në flakë

Katedralja e Notre Dame u përfshi në flakë të hënën në një shpërthim të zhurmshëm që shkatërroi pikën parisiane, duke e lënë qytetin, Francën dhe bashkësinë ndërkombëtare të shqetësuar.

Flakët që filluan në mbrëmjen e hershme shpërthyen nëpër çatinë e katedrales shekullore dhe e përfshinë kumbonaren, e cila u rrëzua shpejt pas gjithë çatisë.

Ndërkohë që një pëlhurë e madhe e tymit shpërtheu nëpër qytet dhe hiri ra në një zonë të madhe, parisianët dhe turistët mbetët duke shikuan këtë pamje të tmerrshme, ndërsa të tjerët iu drejtuan mediave sociale për të shprehur pikëllimin e tyre, shkruan DailyMail.

“Shekuj të artit dhe historisë u shkatërruan para syve tanë. Kjo ndërtesë ka qëndruar që nga Mesjeta. Kjo është absolutisht shkatërruese”, shkroi një përdorues i Twitter.

Më vonë në mbrëmje, qytetarët u mblodhën në qytet për të thënë lutje dhe këndonin himne para kishës së Shën Julien Les Pauvres, ndërsa flaka masive vazhdoi vetëm disa qindra metra larg.

KultPlus ju sjellë disa fotografi të cilat përcjellin trishtimin e qytetarëve kur panë me sytë e tyre shkatërrimin e Katedralen Notre Dam. / KultPlus.com