‘O ti zemër njerëzore, pa dëgjoje zërin tim, fal se jeta është e shkurtër’ (VIDEO)

Se dikur teksti kishte shumë rëndësi për një këngë dhe i jepte asaj jetë e mesazh, e dëshmon edhe kënga “Fal” e kënduar nga Ledina Çelo.

Një këngëtare me vokal të mahnitshëm, Ledina e solli para shumë vitesh këtë këngë me një videoklip.

Alqi Boshnjaku e ka shkruar këngën ndërsa muzikën e ka bërë Luan Zhegu.

‘Fal’ i përket historisë së muzikës së lehtë shqiptare ndërsa nuk ka vokal tjetër që ta mbulonte këngën kaq mirë sa Ledina.

Po e sjellim sonte këngën dhe tekstin e këngës, duke përçuar mesazhin e faljes njerëzore.

*

Iken jeta shpejt vrapon
dhe nje muaj duket çast
e si mundem te gezojme
jo te ndare, por vec se bashke

Sa e shkurter eshte kjo jete
themi shpesh tek bisedojme
por dikush ne sa na prek
ne çast e harrojme

Per nje fjale ashtu kot
prishet befas nje miqesi
dhe askush nuk i del zot
falja zhduket ne meri

Refreni :

O ti zemer njerezore
pa degjoje zerin tim
fal se jeta eshte e shkurter
se jeton dhe nje pendim
ndan dy njerez padrejtesisht
nje kapriço xhelozi
dhe pse duhen çmendurisht
falja ndalet ne kufi. / KultPlus.com

‘O ti zemër njerëzore, pa dëgjoje zërin tim, fal se jeta është e shkurtër’

Se dikur teksti kishte shumë rëndësi për një këngë dhe i jepte asaj jetë e mesazh, e dëshmon edhe kënga “Fal” e kënduar nga Ledina Çelo.

Një këngëtare me vokal të mahnitshëm, Ledina e solli para shumë vitesh këtë këngë me një videoklip.

Alqi Boshnjaku e ka shkruar këngën ndërsa muzikën e ka bërë Luan Zhegu.

‘Fal’ i përket historisë së muzikës së lehtë shqiptare ndërsa nuk ka vokal tjetër që ta mbulonte këngën kaq mirë sa Ledina.

Po e sjellim sonte këngën dhe tekstin e këngës, duke përçuar mesazhin e faljes njerëzore. / KultPlus.com

*

Iken jeta shpejt vrapon
dhe nje muaj duket çast
e si mundem te gezojme
jo te ndare, por vec se bashke

Sa e shkurter eshte kjo jete
themi shpesh tek bisedojme
por dikush ne sa na prek
ne çast e harrojme

Per nje fjale ashtu kot
prishet befas nje miqesi
dhe askush nuk i del zot
falja zhduket ne meri

Refreni :

O ti zemer njerezore
pa degjoje zerin tim
fal se jeta eshte e shkurter
se jeton dhe nje pendim
ndan dy njerez padrejtesisht
nje kapriço xhelozi
dhe pse duhen çmendurisht
falja ndalet ne kufi.

‘Se këtu jam dem baba dem, për Kosovë jap shpirtin tem!’

Manjola Nallbani, Ledina Çelo, Leonora Jakupi dhe Kastriot Tusha në vitin 1999.

Po luftojnë djemtë e Kosovës prej Drenice në Mal të Gjakovës
Për atdhe lokja më ka le, për flamurin kuq e zi
Jam ushtar në UCK, do ti sjellë vendit liri
Brez pas brezi në këto vatra jam e lashtë sa vet Evropa.
Jo se lëshojmë as një pëllëmbe tokë…/KultPlus.com

Ledina Çelo rikthehet me një fotosesion artistik

Këngëtarja e njohur shqiptare Ledina Çelo e cila njihet për këngë të shndërruara shumë shpesh në hite, ajo njihet edhe për fotosesione të shumta, që vlerësohen lartë për shijen e hollë që paraqet, shkruan KultPlus.

Ajo së fundi ka postuar një fotografi ku tregon këngëtaren e njohur shqiptare, e cila që një kohë nuk është prezantuar me ndonjë këngë të re./KultPlus.com

“Të ndjej të huaj” (VIDEO)

Ledina Çelo, është një zë i fuqishëm i muzikës shqiptare. Ajo është një këngëtare dhe modele e njohur në trevat shqiptare, shkruan KultPlus.

Ledina Çelo me këngët e saj është ngjitur shumë shpesh në skenat e festivaleve shqiptare, ku edhe ka triumfuar me shumë çmime. Ajo për disa vite me radhë, ka qenë pjesëmarrëse në Festivalin e RTSH-së, ndërsa në dhjetor të vitit 1995, ajo në bashkëpunim me Luani Zhegu marrin pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën “E doni Dashurinë”, ku zuri vendin e dytë. Kjo këngë konsiderohet si kënga më e duartrokitur në historinë e festivaleve shqiptare, konkretisht 7 min 11 sekonda. Ndërsa në dhjetor të vitit 2004, Ledina Çelo merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën “Nesër shkoj”, ku u shpall fituese e festivalit dhe fitoi të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision 2005 me version anglisht “Tomorrow I Go”.

“Të ndjej të huaj” është një nga këngët më të mira të kësaj këngëtareje. Pikërisht me këtë këngë Ledina Çelo, u ngjit në skenën e Këngës Magjike në vitin 2006. Interpretimi i kësaj këngë në këtë festival, ia dhuroi këngëtares çmimin e 2-të dhe çmimin “Interpretimi më i mirë”.

Kësaj këngë Ledina, ia siguroi jetëgjatësinë kur e solli edhe me një videoklip me ngjyra bardhë e zi.

KultPlus ju sjellë sot videoklipin dhe tekstin e kësaj kënge:

Në këtë qytet kam kohë që s’jam parë,
E huaj jam,
Për këtë nuk kam faj,
Ish’ natë pa hënë atëherë kur ne u ndamë,
Dhe u harruam se koha s’të fal.

Unë ika larg të mos kthehem kurrë,
Gjithçka të harroj,
Të t’harroj edhe ty,
Tani më lutesh ke një peng ti në shpirt,
T’a kthejmë të shkuarën,
Oh sa çudi!,
E jotja unë të jem përsëri.

Jo nuk të dua,
Është tepër vonë tani, tepër vonë,
Jemi të huaj,
I dashur…vonë,
Zemra u ftoh,
Zemra u ftoh.

Unë e pranoj një puthje këtë natë,
Për gjithë magjinë që ma fale ti,
Kohën s’e kthejmë dot pas,
Të dy ne e dimë,
Kujtimi mbetet veç si një stoli.

Jo nuk të dua,
Është tepër vonë tani, tepër vonë,
Jemi të huaj,
I dashur…vonë,
Zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
Në shpirtin tim thellë përgjithmonë,
Të ndjej të huaj,
Është tepër vonë,
Zemra u ftoh.

Zemra u ftoh,
Zemra u ftoh…
Ooooooooh…

Jo nuk të dua,
Është tepër vonë tani,
Tepër vonë,
Jemi të huaj,
I dashur…vonë,
Zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
Në shpirtin tim thellë përgjithmonë,
Të ndjej të huaj,
Është tepër vonë,
Zemra u ftoh,
Zemra u ftoh.

Jemi të huaj,
I dashur vonë,
Zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
Në shpirtin tim thellë përgjithmonë.
Të ndjej të huaj,
Është tepër vonë,
Zemra u ftoh,
Zemra u ftoh…

Shkëlqimi i Ledina Çelos (FOTO)

Duke pasë parasysh stilin e vecantë të kësaj këngëtareje, e cila gjithnjë paraqitet me një dukje tepër të vecantë, ajo për këtë mbrëmje ka besuar te disenjatorja kosovare Besarta Deshishku, e cila është përkujdesur për fustanin e Ledinës.

Ledina Çelo është një ndër këngëtaret në të dashura të skenës shqiptare, por paraqitjet e saj në Kosovë janë tepër të rralla, shkruan KultPlus.

Ajo së fundi është prezantuar në koncertin e 50-të vjetorit të karrierës së Sabri Fejzullahut, e cila shihet të ketë shkëlqyer në skenë.

Mirëpo, duke pasë parasysh stilin e vecantë të kësaj këngëtareje, e cila gjithnjë paraqitet me një dukje tepër të vecantë, ajo për këtë mbrëmje ka besuar te disenjatorja kosovare Besarta Deshishku, e cila është përkujdesur për fustanin e Ledinës.

Me një ngjyrë vezulluese të artë, Ledina Çelo ka shkqlyer në këtë paraqitje, e cila ka kënduar bashkë me Sabri Fejzullahun këngën e njohur që e patën paraqitur shumë vite më parë “Ma ke prishë gjumin e natës”./KultPlus.com