Orkestra London City Philharmonic interpreton veprën ‘Arbëreshës sime’ në Londër

Orkestra London City Philharmonic, ka mbajtur një koncert madhështor nën dirigjimin e dirigjentit shqiptar Olsi Qinami në Londër, shkruan KultPlus.

Në këtë koncert morën pjesë edhe pianisti shqiptar nga Maqedonia Shkëlzen Baftiari dhe violinistja nga Kosova Pranvera Govori.

Me një shkrim dhe disa fotografi, këtë lajm e ka bërë të ditur nëpërmjet rrjetit social Facebook, ambasadori i Kosovës në Londër Lirim Greiçevci, i cili ka treguar se me interpretimin e veprës ‘Arbëreshës sime’(melodi e vjetër Arbëreshe) përpunuar për orkestër nga Gerti Druga (koncertmaster/violin solo Alina Hiltunen) ishte kulminacioni i mbrëmjes.

Në këtë koncert u interpretuan edhe vepra të tjera si: Koncertit për piano i kompozitori shqiptar nga Maqedonia Fatos Lumani (solist Shkëlzen Baftiari), Bruch Kol Nidrei për violincel dhe orkester (soliste Alexandra Fletcher), Dvorak Slavonic Dance No. 2 dhe Tchaikovsky Symphony 4./ KultPlus.com

Meshë falënderimi për Shën Terezën në Londër (FOTO)

Në Kishën e Apostujve të Shejt në Londër, sot është mbajtur Meshë e Falënderimit kushtuar Shën Nënë Terezës, në shenjë të njëzetë vjetorit të vdekjes dhe një vjetorit të shenjtërimit të saj, shkruan KultPlus.

Në këtë meshë ka marë pjesë edhe ambasadori i Kosovës në Londër, Lirim Greiçevci i cili edhe ka njoftuar për këtë ngjarje.

“Sot kisha nderin të marr pjesë në Meshën e Falënderimit kushtuar Shën Nënë Terezës, në përkujtim të 20 vjetorit të vdekjes si dhe një vjetorit të shenjtërimit të saj. Në meshë, e cila u mbajt në Kishën e Apostujve të Shejt në Londër, morën pjesë komuniteti katolik shqiptar në Britani të Madhe dhe Belgjikë. Mesha u kryesua nga Ipeshkvi i Katedrales së Southëark, Peter Smith. Një falënderim i veçantë i dedikohet Meshtarit të komunitetit katolik shqiptar, Atë Gary Walsh”, ka shkruar ai./KultPlus.com