Federata e Futbollit të Kosovës e prezanton logon e re

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) e ka prezantuar logon e vet të re, në prag të fillimit të fushatës kualifikuese të Kombëtares për Kupën e Botës 2022.

Tri vjet pasi e shpalosi logon e parë që prej anëtarësimit në UEFA dhe FIFA, e cila u prit me kritika dhe mospëlqim, organi qeverisës i futbollit kosovar e prezantoi logon e re të martën, raporton Gazeta Express.

Logoja është punuar një partneri i UEFA-s, emri i të cilit nuk është bërë i ditur.

“Në pajtueshmëri me UEFA-s, i është besuar një partneri të UEFA-s për ta bërë logon. Kjo kompani i ka bërë 28 logo të Federatave. Futbolli duhet të jetë pikë unifikuese”, ka thënë Alba Morina nga Zyra për Marketing e FFK-së.

Logoja e re përbëhet nga tri ngjyra, ari, bardh dhe kaltër, me këtë të fundit që dominon. Me inicialet e federatës (FFK) të vendosura në kokë dhe gjashtë yjet e flamurit të Kosovës, që përfaqësojnë pakicat në vend, nën të, logoja përmban edhe një simbol dardan në formë rrethi, si dhe topin e futbollit.

Logoja e kaluar, dizajni i së cilës u kritikua bashkë me procesin sesi u bë ajo në vitin 2018, ishte shumë më e thjeshtë. Ajo përmbante yjet në flamurin e Kosovës dhe një top futbolli.

Me logon dhe fanellat e reja, Kosova do ta nisë fushatën e dytë kualifikuese për Kupën e Botës në historinë e Kombëtares të dielën e ardhshme më 28 mars.

Verdhekaltrit e presin Suedinë e Zlatan Ibrahimovicit në stadiumin “Fadil Vokrri” në kryeqytet të dielën, para se të udhëtojnë drejt Sevillës për t’u përballur me Spanjën tri ditë më vonë. /KultPlus.com

Publikohet logo zyrtare e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës (FOTO)

17 shkurti i vitit 2008 është datat e shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Kësisoj, 2018-ta sjellë plotë 1 dekadë që Kosova gëzon këtë status dhe tashmë është e lirë e e pavarur. E përgatitjet për të festuar 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, veçse kanë filluar, shkruan KultPlus.

Nisën më publikimin e logos, të cilën e bëri publike dje presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, përmes rrjetit social Facebook.

Logoja zyrtare e dhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, padyshim që vjen me ngjyrat e flamurit të Republikës së Kosovës dhe vjen në tri gjuhë, atë shqip, serbisht dhe anglisht.

“Ditën e parë të këtij viti të ri, Dekadën e Republikës, po e nisim me logon zyrtare të dhjetëvjetorit të shtetësisë sonë. Shteti ynë, për të cilin dhamë shumë, po i bënë 10 vjet pavarësi. Ne po i bëjmë 10 vjet përpjekje që Republika e Kosovës të zë vendin e merituar në mesin e kombeve të lira të botës. Bashkë mund ta forcojmë edhe më shumë identitetin dhe subjektivitetin e shtetit tonë. #Kosova10”, ka shkruar presidenti Thaçi.

Për dallim nga vitet e tjera, sivjet është hera e parë që përgatitjet për festën e Pavarësisë së Kosovës, nisin më herët./ KultPlus.com

Shpallet logoja zyrtare e “Vitit Mbarëkombëtarë të Gjergj Kastrioti-Skënderbeut” (FOTO)

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e parë të qeverisë së re deklaroi se vendimi i parë i qeverisë së udhëhequr nga ai do të jetë Shpallja e Vitit 2018-të “Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut”, shkruan KultPlus.

Kështu edhe ndodhi.

Kësisoj, “Viti i Skënderbeut” mblodhi rreth vetës dy qeveritë shqiptare, atë të Shqipërisë dhe të Kosovës, ku dje u takuan në Korçë për mbledhjen e tretë me radhë të këtyre qeverive. Ndërsa sot rrugëtimi vazhdoi në Vlorë, rrugëtim ky që përkoi edhe me 105 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe shpalljen e logos së “Vitit të Skënderbeut”.

“Kjo është shprehje e një vetëdije se sot para nesh shqiptarëve që është çelur një perspektive e re dhe ne si dy qeveri do të punojmë që këtë perspektive ta qojmë përpara si Shqiptarët e Bashkuar drejt Bashkimit Evropian”, ka thënë Edi Rama, në fjalën hapëse të kësaj ceremonie.

“Gjergj Kastrioti u bë flamur kombëtar në momente më historike”, tha ndër të tjera në fjalën e tij presidenti i Shqipërisë Ilir Meta.

Në këtë ceremoni morën pjesë presidenti Ilir Meta, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, kryeministri Edi Rama dhe përfaqësues të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës.

Tashmë autoritetet vijojnë për një buffet në mjediset e reja të Bashkisë së Vlorës Autoritetet e larta të ftuara mund të kryejnë, sipas dëshirës, vizita individuale në mjediset e Shtëpisë muze./ KultPlus.com