Publikohet logo zyrtare e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës (FOTO)

17 shkurti i vitit 2008 është datat e shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Kësisoj, 2018-ta sjellë plotë 1 dekadë që Kosova gëzon këtë status dhe tashmë është e lirë e e pavarur. E përgatitjet për të festuar 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, veçse kanë filluar, shkruan KultPlus.

Nisën më publikimin e logos, të cilën e bëri publike dje presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, përmes rrjetit social Facebook.

Logoja zyrtare e dhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, padyshim që vjen me ngjyrat e flamurit të Republikës së Kosovës dhe vjen në tri gjuhë, atë shqip, serbisht dhe anglisht.

“Ditën e parë të këtij viti të ri, Dekadën e Republikës, po e nisim me logon zyrtare të dhjetëvjetorit të shtetësisë sonë. Shteti ynë, për të cilin dhamë shumë, po i bënë 10 vjet pavarësi. Ne po i bëjmë 10 vjet përpjekje që Republika e Kosovës të zë vendin e merituar në mesin e kombeve të lira të botës. Bashkë mund ta forcojmë edhe më shumë identitetin dhe subjektivitetin e shtetit tonë. #Kosova10”, ka shkruar presidenti Thaçi.

Për dallim nga vitet e tjera, sivjet është hera e parë që përgatitjet për festën e Pavarësisë së Kosovës, nisin më herët./ KultPlus.com

Libri i Leonard Cohen publikohet vitin tjetër

Koleksioni i poemave dhe shënimeve ishte gati për tu mbledhur në muajt para vdekjes së këngëtarit dhe tekstshkruesit, Leonard Cohen.

Ky libër i përfunduar në muajt para vdekjes së tij, në moshën 82 vjeçare, do të publikohet vitin e ardhshëm, ka njoftuar menaxheri i tij, shkruan Independet, përcjell KultPlus.

Koleksioni përfundimtar i poezive “The Flame” trajton “flakën dhe mënyrën se si kultura jonë kërcënoi zhdukjen e saj”. Botuesi Canongate tha se është një “kapitull jashtëzakonisht i fuqishëm në karrierën letrare të Cohen-it”.

Sipas Guardian, Cohen zgjodhi dhe caktoi poezitë në muajt para vdekjes së tij në nëntor 2016.

Robert Kory, menaxheri i Cohen dhe kujdestari i pasurisë së tij, tha se vendosja e koleksionit ishte një ambicie kyçe për këngëtarin dhe kompozitorin kanadez.

“Megjithëse me shëndet të përkeqësuar, Leonard vdiq papritur. Ne që patëm privilegjin e rrallë të kalonim kohë me të gjatë kësaj periudhe, e kuptuan se flaka u dogj e ndritshme brenda tij deri në fund. Ky libër, i përfunduar vetëm disa ditë para vdekjes së tij, zbulon për të gjithë intensitetin e zjarrit të tij të brendshëm, ka thënë Kory./ KultPlus.com