Loredana Zefi ndër reperet më të shikuara në platformën YouTube, krah Cardi B e Iggy Azalea

Rap-artistja shqiptare Loredana Zefi e cila ka arritur një sukses të madh edhe në tregun ndërkombëtar, vazhdon të bëhet lajm në media për sukseset e vazhdueshme.

Me prejardhje nga Ferizaji, Loredana jeton dhe vepron ne Zvicër ndërsa suksesin e ka shtrirë edhe më gjerë.

Ditën e sotme ajo ka publikuar një listë në InstaStory, ku përfshihen reperet më të shikuara në platformën YouTube.

Loredana është renditur e shtata në listën ku përfshihen emra si: Nicki Minaj, Cardi B, Doja Cat, Iggy Azalea, Megan The Stallion etj.

Sipas këtij publikimi, Loredana numëron gjithsej rreth 88 bilionë shikime në këtë platformë. / KultPlus.com

Nga Zvicra në Kosovë, shfaqje për vjedhjen e të moshuares zvicerane nga Loredana dhe vëllau i saj

Shfaqja nga Jeton Neizraj me regji të Katharina Cromme ndërtohet mbi dinamikat e dy emigranteve nga Kosova në Zvicër. Këngëtarja e njohur Loredana Zefi në vitin 2019 bëri bujë pasi dyshohej se bashkë me vëllain e saj i kishin marrë 900 mijë franga një gruaje zvicerane. Arrestimi i saj nga policia ishte ndjekur gjerësisht nga media kosovare dhe zvicerane. Ylfete Fanaj, në anën tjetër, në qershor të vitit 2020 u bë shqiptarja e parë e zgjedhur në pozitën e Presidentes së Këshillit të Kantonit të Lucernit.

Origjina dhe ‘kredibiliteti’ i rrugës. Këngë dhe debate. Pushteti dhe media. Ndjekësit në rrjete sociale dhe zgjedhjet. King Lori – Instagration është një dramë për dy personazhe imagjinare; Loredanën dhe Ylfeten. Përmes muzikës dhe debatit, shfaqja ndriçon dinamikat kontraverse të yllit të muzikës, Loredana dhe politikanes së suksesshme, Ylfetes. Të dyja nga Lucerni, të dyjat me prapavijë emigrimi. Por, krijuesit e kësaj shfaqjeje, megjithatë këmbëngulin që këto dy personazhe janë imagjinare. Si në ndonjë përrallë, ose nga Netflx-i, ose nga Instagrami.

King Lori – Instagration

Shfaqje mysafire nga Zvicra do të jipet në teatrot e Kosovës në këto data

15 mars, 2022 > ora 20:00 në Teatrin e Qytetit të Gjilanit

16 mars, 2022 > ora 20:00 në Teatrin “Adriana” të Qytetit të Ferizajt

17 & 18 mars, 2022 > ora 20:00 në Teatrin ODA, Prishtinë

Shfaqja është bashkë-produksion i  Zürcher Institut für bewegende Künste; Qendra Multimedia dhe Kleintheater Luzern, derisa në të do të luajnë: Susanne Abelein dhe Julia Schmidt.

Shfaqja do të jipet në gjermanisht me titra shqip. /KultPlus.com

Loredana Zefi fiton çmimin si “Performuesja më e mirë zvicerane” në MTV EMA

Këngëtarja shqiptare Loredana Zefi mbrëmë ishte e pranishme në Spanjës për ngjarjen e madhe të ndarjes së çmimeve, ‘MTV Europe Music Awards 2019’.

Në këtë mbrëmje ajo nuk ishte shqiptarja e vetme. Dua Lipa, Ava Max e Bebe Rexha nuk kishin si të mungonin në një ngjarje të tillë muzikore. Madje dy të parat me performancat e tyre mahniten publikun.

Juju und Loredana Zefi beim Fototermin zum besten deutschen und besten schweizerAct im Vorfeld der MTV European Music Awards 2019 im Hotel Melia. Sevilla, 03.11.2019 *** Juju and Loredana Zefi at the photo shoot for the best German and best Swiss act in the run-up to the MTV European Music Awards 2019 at the Hotel Melia Sevilla, 03 11 2019 Foto:xR.xWagnerx/xFuturexImage

Ndërkaq, reperja shqiptare Loredana, ishte e nominuar për çmimin “Performuesi më i mirë zviceran”, ku edhe doli triumfuese në këtë garë.

Kjo u bë e ditur nga vet këngëtarja, e cila ka ndarë me fansat në Instagram lajmin e bukur se është shpërblyer me çmimin. / KultPlus.com

View this post on Instagram

EMA 2019

A post shared by Loredana (@loredana) on