Përgatitje për rihapjen e teatrove në Los Angeles

Teatri Arena Cinelounge në Los Angeles pritet që pas shumë muajsh të hapet përsëri. Mbi 60 karriget e këtij vendi, fillimisht do të mbushen me figura artistike prej kartoni.

Ky teatër pritet të hapet duke respektuar rregullat e distancimit shoqëror të mbi 15 figurave prej kartonit, që do të lejohen në çdo shfaqje. Kjo është njëra nga zgjidhjet për të zvogëluar numrin e përhapjes së koronavirusit.

“Ne do të shkojmë lart e më tej për t’u siguruar që gjithçka është në rregull e që audienca të ndihet e qetë dhe e sigurt duke qenë me ne për dy deri në tri orë”, tha pronari Christian Meoli.

Sipas Meolit, ai dhe operatorët e tjerë të teatrit do të jenë në gjendje të mirëpresin shikuesit.

Ndërsa rreth 780 kinema janë rihapur në të gjithë vendin, zyrtarët në Los Angeles County, tregu më i madh i filmave në Shtetet e Bashkuara, nuk kanë dhënë ende një dritë jeshile, duke shprehur shqetësimin për një rritje të rasteve të koronavirusit. New York City, tregu numër dy i vendit, gjithashtu nuk ka caktuar një datë për rihapjet e kinemasë.

Biznesi i teatrit është shkatërruar nga mbylljet e koronavirusit që filluan në mesin e marsit, duke lënë dhjetëra e mijëra punonjës duke marrë fonde hua.

Industria po shpreson për hapje masive në korrik, kur zinxhirët mbarëkombëtar AMC Entertainment, Cinemark dhe Kinema Regal të Cineworld janë planifikuar të kthehen në biznes. Të gjitha masat mbrojtëse të planit përfshijnë frekuentim të kufizuar, pastrim shtesë dhe maska ​​të fytyrës për mysafirë dhe punëtorë. /KultPlus.com

Talenti kosovar bën shqiponjën në Los Angelos (FOTO)

Arbër Dedaj një talent i rrallë nga Gjakova po e përfaqëson Kosovën në garat ndërkombëtare të Talentëve të Rinj që po mbahen në Los Angelos.

Arbri po shfaq një performancë të jashtëzakonshme të talentit të tij në disa aktivitete si në kitarë, lojëra tradicionale shqiptare, sfilatë të bukurisë e aktivitete të tjera. Gjatë manifestimit disa ditor talentë të rinj nga gjithë bota do të performojnë para një jurie ndërkombëtare duke shfaqur talentin dhe traditën kulturore të popullit të tyre, raporton Botapress.

Arbër Dedaj është fitues i disa garave ndërkombëtare ndërkaq pjesëmarrja në këtë garë me karakter botëror është edhe një dëshmi e talentit të tij dhe përfaqësim i denjë i kulturës shqiptare në një manifestim tradicional botëror./KultPlus.com