Vdes ikona e modës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Artistja amerikane dhe ikona e modës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Gloria Vanderbilt ka vdekur në moshën 95 vjeçare.

Ajo vdiq në shtëpi pranë anëtarëve të familjes nga ana e saj, tha djali i saj Anderson Cooper, një speaker i CNN, pasi vuante nga kanceri i stomakut.

Vanderbilt, i njohur si “vajza e varfër e pasur”, ishte mbesa e madhe e Cornelius Vanderbilt, një manjat i shekullit të 19-të.

Bashkëshorti, i cili u martua disa herë, e bëri emrin e saj në vitet 1970 dhe ’80 si një pionier xhinse projektuesi.