Zbulohen molekula organike në Mars

Shkencëtarët në kërkim të molekulave me bazë karboni, janë edhe baza e jetës

Roboti i NASA-s që ndodhet në planetin Mars ka gjetur për herë të parë gjurmë molekulash organike. Zbulimi, i publikuar në revistën shkencore Nature, shpjegojnë studiuesit, nuk tregon që automatikisht ka shenja jete, por që është e mundur të gjenden molekula me bazë karboni, që janë dhe baza e jetës.

Kësaj herë nuk është nevojitur shpimi i terrenit, por është përdorur një teknikë tjetër. Nga grimcat e rërës së mbledhur, pas analizimit ka rezultuar se kishin gjurmë amoniaku, acidi benzoik e disa të tjera të paidentifikuara deri më sot në planetin e kuq.

Marsi është planeti i katërt në renditje në distancë nga Dielli dhe është i dukshëm në qiell me sy të lirë. Gjithashtu është një ndër planetet e llojit Tokësor, së bashku me Mërkurin, Afërditën dhe Tokën tonë. 

Njeriu prej shumë kohesh ka nisur misionet në planetin e kuq, për të kuptuar më tepër për evolucionin e tij dhe në kërkim të gjurmëve të jetës. / KultPlus.com