Këshilla e radhës e MPB’së: Passwordin tregojani vetëm prindërve

Ministria e Punëve të Brendshme ka apeluar për ruajtje të privatësisë në rrjetet sociale.

Kësaj here kjo ministri ka apeluar që passwordi të mos i tregohet askujt përveç prindërve, shkruan Gazeta Express.

Kujtojmë që në krye të Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike që funksionon në kuadër të kësaj ministrie është Zafir Berisha. / KultPlus.com

Këshilla e MPB-së dhe Zafir Berishës: Mos e ndani fjalëkalimin me të tjerët

Ministria e Punëve të Brendshme ka nxjerr një foto me një mesazh që tregon se përdorimi i internetit sjell edhe rreziqe sa i përket sigurisë.

Këtë postim të MPB-së e ka shpërndarë në Facabook edhe koordinatori nacional për siguri kibernetike, Zafir Berisha.

Në postimin e shpërndarë jepen tri këshilla themelore: si “Mos prano ftesa nga njerëz të panjohur”; “Mos e ndaj fjalëkalimin me të tjerët; dhe “Mos ndaj të dhëna personale”.

Zafir Berisha është edhe zv.ministër i Punëve të Brendshme./koha.net/KultPlus.com

MPB liron gazetarët nga kufizimi i lëvizjes

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike ka folur rreth kufizimit të lëvizjes sa i përket lirisë së lëvizjes për gazetarët.

“Lëvizja e të gjithë gazetarëve dhe punonjësve mediatikë, të cilët në mënyrë specifike janë të angazhuar me punë në terren në pasqyrimin e situatës lidhur me virusin Covid-19, deri në një komunikim të ardhshëm, ata do të kenë mundësi të kryejnë punën dhe të sigurojnë lëvizjen e tyre me anë të paraqitjes së një mjeti identifikimi (ID karta) të lëshuar nga mediumi përkatës” thuhet në komunikatë, njofton Klan Kosova

Nga MPB thonë se për çdo komunikim dhe lajmërim pasues, do të na informojnë me kohë. / KultPlus.com