Hapet ekspozita“ Prekja”, prezantohen si homazh veprat e Bajos e Arapit

Fill pas mbylljes së Galerisë Kombëtare për shkak të rikonstruksionit për dy vite, hap dyert Galeria e Tiranës. Drejtori i saj Abaz Hado, i cili ka drejtuar më herët edhe Galerinë Kombëtare pranon se përkimi i këtyre dy momenteve nuk është thjeshtë rastësor, por strategji.

Sipari i këtij institucioni nis me ekspozitën ” Prekje” si homazh për dy artistë të cilët humbën jetën nga Covid 19, piktorin Mustafa Arapi dhe skulptorin Arben Bajo. Qëllimi kryesor është për të prekur pavdeksinë e artistit.

Mustafa Arapi megjithëse gjerësisht njihet si mjeshtër i restaurimit të veprave të artit bizantin në Institutin e Monumenteve të Kulturës, kjo është njëra anë, pasi potenca e tij si piktor është e pamohueshme. Forcën më të madhe krijuese e ka te grafikat, ku elementet ikonografike ndihen lehtë në krijimtarinë e Arapit, por duke ruajtur me mjeshtëri veçantinë e tij thekson Hado.

Në sallën e bardhë prezantohen 20 grafika , të cilat lëvizin mes ëndrrës dhe realitetit testament artistik që na ka lënë pas mjeshtri Arapi.

Krahas penelave përdorur prej tij, e heshtur tashmë rri edhe violina pasion i artistit që me tingujt e saj thyente heshtjen e studios si dhe i jepte alegri takimeve mes miqve.

Teksa shtegton në galeri, ndalesh te dhoma gri, dedikuar krijimtarisë së të ndjerit skulptorit Arben Bajo. Sallën e mbizotëron nudoja elegante dhe melankolike një krijim i veçantë dhe i dashur për skulptorin.

Salla e kuqe bën thyerjen me prezantimin e veprave të autorëve të ndryshëm që kanë derdhur në penelata Tiranën ndër vite. Piktorë të brezave të ndryshëm pasqyrojnë pejsazhin dhe elementet etnografike të kryeqytetit. Veçohen punimet e Guri Madhit, Lec Shkrelit, Ismail Lulanit e Pandi Meles, duke ardhur deri te artistët bashkëkohorë si Ardian Isufi apo Helidon Haliti. /abcnews/KultPlus.com

Mustafa Arapi iku nga kjo botë për t’u përjetësuar në art

Nga Ilir Muharremi

Mustafa Arapi ishte artist i cili davarinte mjegullën që shpërfaqte krijimin dhe i jepte kuptim efekteve të dritës me ngjyra që përplaseshin në krejt arkitekturën e në objekte lokale tjera.

Ky ishte njëri prej efektve që përpilonte ballafaqimin e ngjyrave dhe përfitimin e thellë shpirtëror. Hija e ngjyrës që shpërfaqej nga qielli veçanërisht rretë ishin gri dhe nuk shqetësohej fare a kapte atë realitetin objektiv siç ishte, por më tepër ashtu siç e ndjente në një formë subjektive. Zëri i tij i brendshëm refelktonte në krejt pikturën dhe rrezet e diellit binin në çdo pjesë të saj dhe hija që krijohej merrte ngjyrën gri, okër dhe blu. Peizazhet e Arapit ishin të veçanta dhe krejt ajo ngjyrë dukej si meteor dhe rreze drite e ti sapo kuadron dhe soditë njërin nga peizazhet e tij ndjen shumë emocion, dëlirë, ekstazë, metafizikë, të rritet ritmi i zemrës dhe nga pulsimi i madh përjeton atë ekstazën e dehjes greke. Sapo vështron lëvizjet e brushës që jep atë lëvizjen dhe luhatjen ose përplasjen qoftë të lehtë qoftë të ngadaltë, gjithmonë endesh matanë kodrave drejt horizontint pafund dhe ndjehesh shumë mirë, i relaksuar dhe i qetë e krejt kjo qetësi dhe mrekulli ndodhej në shpirtin e artistit.

Peneli i tij ishte simfoni dhe këto tinguj shkundnin gjethet nga pemët duke krijuar melodi dhe ritëm nëpër fusha të pikturuara ose peizazhe afër qyteteve që binte një arkitekturë e shtrirë në një kompozicionon sa horizontal aq edhe vertikal. Brusha e tij ishte filozofi e brendshme e shpirtit me plot tregime. Janë tregime të ngjeshura me ngjyrë u bën pjalm, ndjesi dhe pikturë e në këtë pikturë që pak kush ka vënë re forma çudake nga infiniti, mistike, lojë nga agnostikja drejt një labirinthi të realiteteve nga ëndrrat e në esencë eshtrat dhe tuli i tyre dukej real. Këto forma janë tej konkretes, reales, aspak të rëndomta, poetike që i bashkon surealja.

Mustafa Arapi dje iku nga kjo botë për t’u përjetësuara krijimtaria e tij. I lehtë të qoftë dheu!

Mustafa Arapi ka lindur më 23 korrik 1950 në Tiranë. Ai u diplomua në Akademinë e Arteve në vitin 1979 për pikturë. Pas studimeve ai filloi të punonte si restaurues i veprave të artit bizantin në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë.

Ka punuar si profesor në Akademinë e Arteve nga viti 1985 deri më 1991. Pastaj, gjatë viteve 1993-2006 ishte shef i Departamentit të Punëve të Artit në Institutin e Monumenteve të Kulturës. / KultPlus.com

Vdes nga koronavirusi piktori dhe restauratori i njohur Mustafa Arapi

Piktori dhe restauratori i njohur, Mustafa Arapi është ndarë nga jeta mbrëmë në moshën 71-vjeçare. Ai ishte i shtruar në spital prej disa ditësh, ku po kurohej për koronavirusin.

Lajmin për vdekjen e Arapin e ka bërë të ditur vajza e tij, Dorina Arapi me anë të një postimi në rrjete sociale ku shkruan:

“Sot në mesnatë, babi im u largua nga jeta
Drita, dielli, bota, shtylla e familjes sonë u shua.
Ba! Dua të të kujtoj kështu të qeshur gjithmonë!
Të duam përjetësisht!”

Mustafa Arapi ka lindur më 23 korrik 1950 në Tiranë. Ai u diplomua në Akademinë e Arteve në vitin 1979 për pikturë. Pas studimeve ai filloi të punonte si restaurues i veprave të artit bizantin në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë. Ka punuar si profesor në Akademinë e Arteve nga viti 1985 deri më 1991. Pastaj, gjatë viteve 1993-2006 ishte shef i Departamentit të Punëve të Artit në Institutin e Monumenteve të Kulturës. / KultPlus.com

Piktori Arapi preket nga Covid 19, familjarët i drejtohen kryeministrit Rama: Arapi meriton vëmendjen maksimale të shtetit

Dorina Arapi, vajza e piktorit Mustafa Arapi i është drejtuar kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, që i njëjti të ketë vëmendjen te artisti, pasi që Arapi së fundi është shtruar në spital si pasojë e infektimit nga Covid 19.

KultPlus ju sjell të plotë reagimin e saj.

Dje babi im, Mustafa Arapi, u shtrua në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Për shkak të kovidit, i është prekur një pjesë e mushkërive.

Mustafa Arapi, babai im, është baba e bashkëshort i shkëlqyer, mik, njeri i nderuar, piktor i nivelit botëror, restaurator i shkëlqyer me një kontribut prej 40 vjetësh në fushën e restaurimit. Nga puna e tij restauruese, sot brezat e rinj dhe kultura shqiptare trashëgon dhe admiron Onufrin, Qipriotin, Çetirët, Zografët, banesa tradicionale, kisha, afreske, ikona e studimeve e plot të tjera. Pedagog, artist, studiues, pjesëmarrës i lëvizjeve të dhjetorit ’90, Mustafa Arapi meriton vëmendjen maksimale të shtetit, pavarësisht të gjitha shërbimeve që mjekët e infermierët po i ofrojnë. I falënderoj shumë mjekët, infermierët e gjithëkënd në spital që po i dedikohen pacientëve në këto momente të vështira!

Por i drejtohem Kryeministrit z. Edi Rama, Ministres së shëndetësisë znj. Ogerta Manastirliu, që shteti dhe institucionet të japin vëmendjen e duhur për babain tim dhe për këtë personalitet të kulturës shqiptare.

Unë e dua babain tim me jetën time, por ai është dhe një Vlerë për shtetin e kulturën shqiptare.

Ju faleminderit nga zemra gjithëkujt për ndihmën e vëmendjen!

Shpërndajeni këtë mesazh,… kush dëshiron./ KultPlus.com