​Namik Dokle nderohet me çmimin për romanin më të mirë në Panairin e Librit

Në ditën e pestë të panairit të librit është bërë ceremonia e ndarjes së çmimeve për letërsinë për fëmijë, përkthime, vepër kapitale.

Çmimin për romanin më të mirë të këtij edicioni, e ka marrë shkrimtari, Namik Dokle për veprën “Kolerë në kohë të dashurisë”, ndërsa autori më i mirë i vitit është zgjedhur Shkumbin Gashi.

Ambasadori i Shqipërisë në Prishtinë, Qemal Minxhozi, ka qenë i ftuar nga Shoqata e Botuesve e Kosovës për të ndarë çmimin për autorin e romanit më të mirë, Namik Dokle.

Ai është ka thënë se Dokle ka dhënë një kontribut të shquar për demokracinë në Shqipëri dhe është një personalitet i sferave të gjithanshëm.

Minxhozi: Dokle, një person i sferave të gjithanshëm

Një njeri që ka kontribuar shumë për demokracinë në Shqipëri, dhe së fundi e shikoj një djalosh në letërsi, qe e ka lënë politikën, ka botuar katër romane. Ndërsa në udhëtimin e tij si letrar, poet, ka 25 vepra, ku shquhen disa drama të fuqishme që janë vënë në skenë në Shqipëri dhe Kosovë. Jam shumë krenar që kam njohur dhe vazhdoj ta njoh Namik Doklen, një personalitet i sferave të gjithanshëm që ka një simpati nga njerëzit e artit dhe politikës, por tani me një term të ri edhe si shkrimtar”, tha ai.

Ndërsa Namik Dokle këtë çmim ua kushtoi poetëve të pushkatuar dhe të vrarë.

Dokle: Ndjeva kënaqësi dyfishë më shumë sesa do të ndjeja në Tiranë

U gëzova dhe ndjeva kënaqësi dyfishë më shumë sesa do të ndjeja po ta merrja në Tiranë, sepse mendoj që Kosova po bën një punë të shkëlqyer. Nga viti në vit po rrit kontributin për kulturën kombëtare, jo thjesht për kulturën në Prishtinë apo Kosovë. Romanin për të cilin u nderova u kushtohet poeteve të pushkatuar dhe të vrarë por edhe atyre që janë vrarë shpirtërisht”, u shpreh Dokle.

Në panair morën pjesë rreth 100 botues nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe diaspora, me rreth 2 mijë tituj të rinj.

Panairi përkon me përvjetorë të rëndësishëm që do të shënohen me aktivitete, përkujtime e debate.

Më 2020 dhe 2021 panairi nuk është mbajtur për shkak të pandemisë COVID-19. Panairi i Librit i Prishtinës, krahas atij të Tiranës është panairi më i madh i librit shqip./kp/ KultPlus.com

Autorët Leskaj, Dokle, Marku, Mahili dhe Tufa promovojnë në Prishtinë

Salla e panairit të Librit në Prishtinë së shpejti do të pasurohet me promovime nga shtëpia botuese “Toena”, nga Tirana, përcjell KultPlus.

Libri “Politika si ide” i autores Valentina Leskaj do të promovohet këtë të enjte në sallën “Marec” (Hotel Swiss Diamond”, duke filluar nga ora 18:00.

Të premten, Namik Dokle me romanin “Kolerë në kohë të dashurisë” dhe Arta Marku me librin “Dhomat pa mure” do të flasin para publikut kosovar, e para lexuesve në Panairin e Librit.

Shkrimtarja Marku do ta ketë promovimin nga ora 17:00 ndërsa Namik Dokle do të promovoj nga ora 18:00, në prani të studiuesit Behar Gjoka, ku do të flitet për romanin.

Po ashtu, këtë të shtunë promovimi i librit “Pendesa e perëndive” të autorit Gazmend Mahili do të mbahet në Sallën e Panairit të Librit, duke filluar nga ora 17:00.

Promovimi i librit “Nishanet në formë L-je” të autorit Alban Tufa po ashtu do të mbahet në Sallën e Panairit të Librit, duke filluar nga ora 18:00, këtë të shtunë. / KultPlus.com

Namik Dokle sjellë romanin ”Ditët e Lakuriqëve të Natës”

Shkrimtari Namik Dokle, promovoi sot në stendën e Shtëpisë Botuese “Toena”, romanin ”Ditët e Lakuriqëve të Natës.

Romani i Dokles sjell një histori dashurie, që e lidh me vendlindjen e tij Gorrën. Kjo histori dashurie ndodh në vetëm gjashtë ditë.

”Po si jetohet kur të ndalojnë me dhunë të dashurosh? Çfarë ngjyre ka qielli, dielli, yjet dhe lulet? Ç’shije ka ajri, uji, puthja e munguar, përvëlimi i trupit në dëshirë? Ngjyrat dhe shijen e tërbimit”, – shkruan recesentja dhe redaktorja e librit Anrila Spahija.

Subjekti i këtij romani shtillet rreth një fabule mbresëlënëse: “Sëmundja që po merr jetën e të rinjve nuk është “tërbim” i ardhur nga shkaqe që mund t’i shpjegojë shkenca. Ajo vjen nga ndalimi që u bëhet të rinjve të mos kenë asnjë mundësi të bëjnë dashuri. Në fshat mbizotëron një shtetrrethim i frikshëm mbi ndjesitë dhe nevojat shpirtërore dhe fiziologjike të të rinjve. Personazhet kanë veshur të gjithë, petkat e tyre prej fjalësh të frikura dhe luajnë para syve tanë dramën e tyre, që është njëkohësisht drama e gjithë shoqërisë shqiptare në diktaturë. Heshtja e frikshme mes banorëve për të artikuluar dyshimet, e pengon një profesor-shkencëtar të njihet shpejt me të vërtetën. Laboratori i tij nuk është thjesht shkencor, por kryesisht njerëzor” – shkruan Anrila Spahija.

Në këtë roman, ashtu si edhe në dy librat pararendës, autori Dokle ka lëmuar mjeshtërisht fjalorin e pasur të zonës, legjendat dhe mitet, ku realitetet magjike janë sërish pjesë domethënëse e rrëfenjës së autorit, i cili tashmë e ka të shtruar si kalldrëm, me gurët e skalitur, udhën e sigurt drejt lexuesit dhe letërsisë së bukur shqipe. /KultPlus.com