‘Ora e Astritit 2021’, përzgjedhen 30 poezitë për orën finale

‘Klubi Letrar De Rada’ në Ferizaj ka njoftuar se janë përzgjedhur 30 poezitë për orën finale në konkursin e poezisë ‘Ora e Astritit 2021’.

“Poezitë që kanë arritur për konkursin e poezisë “Ora e Astritit 2021” janë vlerësuar nga juria në përbërje prej tre anëtarësh: Kemajl Aliu, Olimbi Velaj dhe Arsim Hamiti.”- thuhet në njoftim, përcjell KultPlus

Ndërkaq poezitë e përzgjedhura për orën finale janë:

Ne të dy

Kthehu

N’Ego

Baba

Jetë

Qofshi farëpalënë

Ëndrrat janë bërë…

Flakërimë e dashurisë

Ti që je vetë koha

Kapitull tjetër

Dritat polare

Një shekull

Më prit i dashur

Dhembje 1

Malli më ka marrë

Semiramida, kurva e Babilonisë

Sytë e tu, më jepshin dashni t’heshtun

Të ridashurohemi

Mallëngjimi

Burrë

Dhembje 2

Nimfë

Baladë për një trim

Kukulla ime

Njeriu kërkon

Arti i Heshtjes

Drejt mjegullnajës

Nata e fundit në vetmi

Dalldia e paharruar

Kisha dashtë./KultPlus.com

Konkursi i poezisë ‘Ora e Astritit’ shpallë poezitë fituese

Sot në Galerinë e Arteve në Ferizaj u mbajt takimi final i edicionit të katërt të konkursit të poezisë “Ora e Astritit 2020”.

Në këtë konkurs, tanimë tradicional, që mbahet në kujtim të poetit dëshmor Astrit Bytyçi, këtë vit juria profesionale prej rreth 60 poezive sa konkurruan gjithsejtë, përzgjodhi 30 prej tyre si më të realizuara, të cilat edhe u përfshinë në broshurën e botuar me këtë rast. Vlen të theksohet që autorët e poezive ishin nga të gjitha trojet shqiptare, ndërsa ata që ishin të pranishëm në takimin e sotëm i lexuan poezitë e tyre nën përcjelljen e tingujve të kitarës së Milot Bytyçit. Një pikë muzikore u interpretua edhe nga kantautori Dren Loxha, që ishte edhe pjesëmarrës i konkursit. Përveç krijuesve pjesëmarrës të konkursit dhe mysafirëve të tjerë adhurues të fjalës së bukur, në këtë takim ishin të pranishëm edhe familjarët e poetit dëshmor Astrit Bytyçi dhe bashkë me ta ishte edhe nipi i tij që ka trashëguar emrin e Astritit.

Juria profesionale në përbërje prej tre anëtarëve: Xhevdet Bajraj – poet, Biser Mehmeti – poet dhe prozator, si dhe Arsim Hamiti – kritik letrar, fitues të këtij edicioni u zgjodhën:

Çmimi i parë: Alma Braja – me poezinë ‘Fjalë të imëta’ dhe Ilaz Hysaj – me poezinë ‘Siluetë’

Çmimi i dytë: Fitim Nuhiu – me poezinë ‘Çaste lumturie’ dhe Ramë Oraca – me poezinë ‘Monolog i pakryer

Çmimi i tretë: Abdyl Hajredini – me poezinë ‘Kalliri para të korrave’

Çmimi ‘Pena e re’: Aurora Salihu – me poezinë ‘Mirazh i vetes sime të dikurshme’./ KultPlus.com

Konkursi i poezisë “Ora e Astritit” shpall poezitë finaliste

Për të katërtën herë me radhë, poetët do të takohen në qytetin e Ferizajit për manifestimin poetik “Ora e Astritit”, shkruan KultPlus.

Afati për aplikim në këtë konkurs është mbyllur më 30 gusht të këtij viti, ndërkaq sot janë bërë të ditur edhe 20-të poezitë më të mira, prej të cilave katër prej tyre edhe do të shpërblehen me çmime.

Poezitë janë vlerësuar nga juria në përbërje prej tre anëtarësh: Xhevdet Bajraj, Biser Mehmeti dhe Arsim Hamiti.

Më poshtë keni listën e plotë të finalistëve.

Kjo orë letrare organizohet kushtuar Astrit Bytyçit, dëshmorit të lirisë dhe poetit nga Ferizaji. / KultPlus.com

Konkursi i poezisë “Ora e Astritit” po vjen me edicionin e radhës

Për të katërtën herë me radhë, poetët do të takohen në qytetin e Ferizajit për manifestimin poetik “Ora e Astritit”, shkruan KultPlus.

Këtë e kanë konfirmuar organizatorët, Klubi letrar De Rada, përmes një postimi në Facebook, teksa poetët mund të aplikojnë deri më 30 gusht.

“Më 5 shtator do të shpallen titujt e poezive që kanë fituar të drejtën për pjesëmarrje në përzgjedhjen finale, të cilat edhe do të përfshihen në katalogun që botohet me këtë rast”, thuhet në njoftim.

Kjo orë letrare organizohet kushtuar Astrit Bytyçit, dëshmorit të lirisë dhe poetit nga Ferizaji. / KultPlus.com