Konkursi i poezisë “Ora e Astritit” po vjen me edicionin e radhës

Për të katërtën herë me radhë, poetët do të takohen në qytetin e Ferizajit për manifestimin poetik “Ora e Astritit”, shkruan KultPlus.

Këtë e kanë konfirmuar organizatorët, Klubi letrar De Rada, përmes një postimi në Facebook, teksa poetët mund të aplikojnë deri më 30 gusht.

“Më 5 shtator do të shpallen titujt e poezive që kanë fituar të drejtën për pjesëmarrje në përzgjedhjen finale, të cilat edhe do të përfshihen në katalogun që botohet me këtë rast”, thuhet në njoftim.

Kjo orë letrare organizohet kushtuar Astrit Bytyçit, dëshmorit të lirisë dhe poetit nga Ferizaji. / KultPlus.com

LSHK mban akademinë letrare-artistike ‘Ora e Lirisë’

Në kuadër të “Epopesë së UÇK-së”, Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mban akademinë letrare-artistike “Ora e Lirisë”, të martën, më 5 mars, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” në Prishtinë.

Ky manifestim që do të jetë tradicional, sivjet ka shpallur konkurs letrar, ku kanë marrë pjesë më shumë se njëqind krijues nga të gjitha viset shqiptare. Juria letrare ka përzgjedhur tridhjetë krijime letrare, tri nga të cilat do të vlerësohen me çmime I, II, III.

Në kuadër të akademisë letrare-artistike “Ora e Lirisë” do të ketë edhe disa pika muzikore artistike. / KultPlus.com

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës hap konkurs letrar-artistik “Ora e Lirisë”

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës hap konkursin Manifestimi letrar-artistik “Ora e Lirisë” që mbahet në kuadër të “Epopesë së UÇK-së” në shenjë të heronjve e të dëshmorëve të kombit, luftëtarëve të Luftës së lavdishme të Kosovës, tashmë do të jetë tradicional.

LSHK-ja këtë vit shpall konkurs letrar për këtë manifestim të rëndësishëm dhe është në pritje të vlerave të reja nga krijues të të gjitha gjinive. Tema është e lirë – preferohet ajo e luftës. Pjesëmarrja është e lirë, mund të marrin pjesë të gjithë të interesuarit nga të gjitha viset tona. Poezia të jetë deri në 30 vargje, krijimet e tjera jo më të gjata se tri faqe me nga 30 rreshta (shkronjat 14 pikë), me emër e mbiemër.

Pjesëmarrësit duhet të jenë të pranishëm në manifestim nëse marrin çmim, e nëse nuk do të jenë, çmimin e merr propozuesi i radhës. Jepen tri çmime për krijimet më të mira, kurse përzgjidhen disa nga juria për t’u lexuar në “Orën e Lirisë” më 5 mars 2019. Të gjithë të interesuarit punimet e tyre letrare mund t’i dërgojnë deri më 20 shkurt 2019 në adresën: metafora-lshk@hotmail.com. Thuhet në njoftimin e Kryesisë së LSHK-së, me kryetar Shyqri Galica. /KultPlus.com

Nën patronazhin e kryeministrit Haradinaj, orë letrare për Gjergj Kastriotin Skënderbeun

Nën patronazhin e kryeministrit Ramush Haradinaj, më 15 janar, me fillim nga ora 16:00 në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, organizohet ora e madhe letrare kushtuar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, shkruan KultPlus.

Më titullin “Ora e Gjergjit” e iniciuar nga Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, ftohen të gjithë krijuesit nga bota e emigracionit dhe të gjithë ata që kanë dëshirë që të marrin pjesë në këtë manifestim të rëndësisë së veçantë.

Pra më 15 janar me fillim nga ora 16:00 në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, mbahet “Ora e Gjergjit”, kushtuar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut./ KultPlus.com

Nesër fillon manifestimi “Takimet e Dom Mikelit”

Manifestimi tradicional kulturor, letrar e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”, do të mbahet nesër, më 23 shtator, në Stubëll të Epërme të Vitisë.

“Pas mbylljes së shkollave shqipe dhe represioneve të tjera ndaj kulturës shqiptare, nga ana e pushtetit represivë të Serbisë në Kosovë, në vitin 1990 ne filluam këtë manifestim në fshatin Stubëll të Epërme të Vitisë. Që atëherë në këtë manifestim marrin pjesë njerëz nga gjithë vendi, nga trojet shqiptare dhe nga shumë shtete të jashtme”, i tha RTK-së Sarë Gjergji.

Ai tregoi se në këtë manifestim, po ashtu, do të mbahet edhe ora e madhe letrare, ku do të ndahet çmimi “Agim Ramadani” për tri poezitë më të mira, si dhe një program argëtues për të pranishmit.

Kurse Dom Jeton Thaçi, tregoi se që nga janari i këtij viti ata kanë filluar përgatitjet për këtë manifestim.

“Tani gjithçka është gati. Për këtë manifestim na ka ndihmua edhe Ministria e Kulturës edhe institucionet komunale. Programi fillon nesër në orën 9, me mbajtjen e meshës nga Imzot Dodë Gjergji, dhe përfundon rreth orës 13 e 30”, tha Dom Jeton Thaçi. Po ashtu do të mbahet edhe tribuna shkencore me temën “Pesë anarkitë e Nolit në kontekstin e sotëm të shoqërisë sonë”. / KultPlus.com

Vjen manifestimi ‘Takimet e Dom Mikelit’ në Stubëll të Epërme

Më 23 qershor në Stubëll të Epërme (Viti) do të mbahet takimi tradicional kulturor e shkencor ‘Takimet e Dom Mikelit’, shkruan KultPlus.

Në këtë manifestim sikurse viteve të kaluara përpos debateve do të mbahet edhe ‘Ora e Madhe Letrare’, do të bëhet ndarja e çmimit ‘Agim Ramadani’ për tri poezitë më të mira si dhe do të ketë program argëtues me Dava Gjergjin dhe ansamble të këngëve dhe valleve.

‘Takimet e Dom Mikelit’ mbahen më 23 qershor me fillim nga ora 09:00, në Stubëll të Epërme (Viti)./ KultPlus.com