Trump reagon ndaj ndarjes së çmimit Oscar: Fituesi është nga Koreja e Jugut, çfarë dreqin ishte e gjithë kjo?”

“Sa të këqija ishin çmimet e Akademisë këtë vit?” Trump pyeti në një tubim në Colorado Springs, Kolorado. Turma u përgjigj me boos me zë të lartë.

“Fituesi është një film nga Koreja e Jugut, çfarë dreqin ishte e gjithë kjo?” Pyeti Trump. “Kemi mjaft probleme me Korenë e Jugut me tregtinë dhe në fund, ata u japin atyre filmin më të mirë të vitit.”

Paraziti bëri histori në Oscar, si filmi i parë jo në anglisht që fitoi fotografinë më të mirë. Çmimet për regjinë më të mirë, skenarin më të mirë origjinal dhe filmin më të mirë ndërkombëtar, shkruan TheGuardian, transmeton KultPlus.

“Ishte mirë? Unë nuk e di. Po kërkoj, si ….. si Gone ëith the ëind, ju lutem? ” tha Trump duke brohoritur me zë të lartë.

Ndërsa “Gone with the wind” tregon historinë e vajzës së një pronari të plantacioneve nga Xhorxhia gjatë dhe pas luftës civile, është kritikuar prej kohësh për përshkrimin e saj të marrëdhënieve midis skllevërve me ngjyrë dhe pronarëve të tyre të bardhë. Romani nga i cili është përshtatur filmi e përshkroi Ku Klux Klan si një “domosdoshmëri tragjike”. Prodhuesit pastaj fshinë epitetet racore pasi aktorët me ngjyrë si rasti i aktores Hattie McDaniel, e cila bëri histori si personi i parë me ngjyrë, fitoi një Oscar për rolin e saj.

Kur “Parasite” fitoi Golden Globe për filmin më të mirë në gjuhë të huaj, regjisori i tij, Bong Joon-ho, tha: “Pasi të keni kapërcyer pengesën e titrave, do të prezantoheni me shumë filma më të mrekullueshëm.

“Unë mendoj se ne përdorim vetëm një gjuhë: ajo është kinemaja”, shtoi ai.
Neon, studioja që shpërndau Parazitin në SH.B.A., iu përgjigj Trumpit në Twitter me këtë deklaratë: “E kuptueshme, ai nuk mund të lexojë”. / KultPlus.com

“Filmi ‘Parasite’ mund të duket befasi, por për akademinë ishte ideal”

Në mëngjesin e sotëm pas ndarjes së cmimeve Oscars, filmi “Parasite” i Bong Joon Ho është i pari film nga Koreja e Jugut që mori këtë cmim të madh, shkruan KultPlus.

Pati shumë kritika dhe reagime nga më të ndryshmet, u diskutua për këtë film, e madje u kritikua edhe akademia.

Kritikja e filmit Manohla Dargis thotë se për të ka qenë befasuese dhe kënaqësi e papritur.

“Të them të drejtën mendova se filmi ‘Joker’ do të triumfoi në fund, nuk e prisja që një histori koreane do ta rrëmbente çmimin kryesor”.

“Kjo zgjedhje nga akademia më mbush me shpresën se do të ndodh ndryshimi: pra që të vlerësohet filmi edhe po të qe ai aziatikë sikurse “Parasite”, thotë Dargis.

Në shqip: B. M. /New York Times /KultPlus.com

Gjithçka gati për ceremoninë e “Oscars 2020”

Gjithçka është gati ose pothuajse gati në Los Angeles për natën e madhe të filmit. Ceremonia për edicionin e 92-të të ”Oskar”, mbrëmjen e së dielës, është vetëm kulminacioni i një seri festimesh dhe ngjarjeve në të cilat marrin pjesë VIP-a dhe të famshëm dhe që e bëjnë qytetin e engjëjve vendin e kultit për momentin.

Filmi më i mirë

Sipas parashikimeve më të besueshme, ‘Viti 1917’ do të jetë fitues i statujës së lakmuar për ‘filmin më të mirë’.

Aktori më i mirë

Duket se Joaquin Phoenix është i destinuar të fitojë Oskar për interpretimin e tij në filmin ‘Joker’.

Aktorja më e mirë

Edhe aktorja më e mirë duket se tashmë është në duart e Renee Zellweger, interpretuesja kryesore e filmit ‘Judy’ me regji nga Rupert Goold.

Nata e Çmimeve të mëdha nuk është vetëm e Oskar-it. Ethet e statuetave tashmë janë të larta sidomos edhe në kuzhinë ku imagjinata dhe krijimtaria shkojnë krah për krah me temën kryesore që mbetet statuja e Oskar. Për 500 të ftuarit është gati një ushtri prej 200 personash në kuzhinë për të përgatitur një menu që është 70% me bazë bimore. /KultPlus.com