Muzeu i famshëm ‘Madame Tussauds’ në Londër ia ndërron stilin Trumpit

Muzeu i njohur i figurave prej dylli, Madame Tussauds në Londër ia ka ndërruar veshjet figurës së Donald Trumpit pas fitores së demokratit Joe Biden.

Muzeu i njohur ia ka kthyer Trumpit rrobat e një golfisti për të reflektuar se tani ai do të ketë shumë kohë të lirë.

Deri të shtunën ai kishte të veshur kostume, po tani do të ketë stilin e një golfisti.

Ai ka zënë një qoshe në pjesën e Liderëve të Botës në muze.

Trumpi njihet si merakli i golfit që prej kohës së zgjedhjes së tij si president në vitin 2016. / KultPlus.com

Nëse kërkoni “dështak”, Twitter e rendit Trumpin të parin

Presidenti i 45’të SHBA’së, Donald Trump, renditet i pari si ‘dështak’ nga Twitter i nëse eventualisht kërkoni këtë fjalë. Përkundër asaj se Trump konsiderohet përdorues i rregullt i twitter’it, kjo platformë sociale herë pas here ia ka censuruar cicërimat presidentit amerikan.

Trump konsiderohet si ‘dështak’ nga twitter  për shkak se humbi zgjedhjet e fundit presidenciale nga presidenti i ardhshëm i SHBA’së, Joe Biden.

Biden grumbulloi më shumë se 270 vota, mjaftueshëm për të shkuar në Shtëpinë e Bardhë.

Trump, edhe pse nuk dihet arsyeja, po paralajmëron se kjo çështje do të shkojë në Gjykatën Supreme të Amerikës.

Kujtojmë se Trump përdori twitter’in më shumë se çdo president tjetër, sidomos gjatë fushatës së vitit 2016, me arsyetimin se duhet ta informojë popullin amerikan sepse, sipas tij, mediat prodhonin lajme të rreme./ KultPlus.com

“Nuk do të më shihni më”, gjithçka që Trump ka thënë se do të bëjë nëse humb zgjedhjet

Gjatë fushatës se tij kundrejt kundërshtarit demokrat, presidenti Donald Trump kishte menduar edhe për mundësinë e humbjes së zgjedhjeve.

Shumica prej deklaratave të tij publike kishin të bënin me komentet për Joe Biden.

Gjatë tetorit në kuadër të një vizite në Wisconsin, Trump tha se Biden nuk ishte kandidat i denjë për të dhe humbja nga ai do të ishte poshtëruese.

“Nëse humbas, do të kem humbur ndaj kandidatit më të keq, kandidatit më të keq në historinë e zgjedhjeve presidenciale”, kishte thënë Trump.

Por ai humbi, pasi Biden u zgjodh presidenti i 46’të i SHBA’së.

Por komentet e Trumpit hidhnin pak dritë mbi pyetjen se si do të vazhdonte jeta e Trump nëse do të dilte i humbur.

Gjatë zgjedhjeve të vitit 2016 dhe 2020, Trump dhe rrethi i tij i ngushtë kanë dhënë sugjerime se çfarë do të mund të bënte ai pas humbjes, që nga përballja me media e deri te mundësia që të mos dukej më në publik.

Në muajin qershor Trump tha për Fox News: “Nëse nuk fitoj, nuk fitoj” dhe se ai do “të vazhdojë të bëjë gjëra të tjera”.

Atëkohë kjo u pa si pranim i rezultatit nga ana e tij.

Por që nga atëherë shumëçka ka ndryshuar. Jo rrallë, Trump ka lënë të kuptohet se nuk do të pranonte humbjen.

“Të shohim, nuk do të them ‘po’ as nuk do të them ‘jo’ dhe nuk e thash as herën e kaluar”, citohet të ketë thënë Trump në muajin korrik kur u pyet nëse do e pranonte humbjen.

“Duhet të presim dhe të shohim çfarë do të ndodh”, u përgjigj Trump në muajin shtator në të njëjtën pyetje.

Mbesa e Trump, Mary Trump, e cila mbështeti Joe Biden, gjatë shtatorit tha se xhaxhai i saj “mund të bënte atë që nuk imagjinohet” vetëm për të qëndruar në Shtëpinë e Bardhë.

Një përpjekje e tillë do të ishte e pashembullt në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Më 19 shtator në një tubim në Karolinën e Veriut, Trump iu rikthye të njëjtës temë.

“Nëse humbas kundrejt tij (Biden), nuk e di se çfarë do të bëjë”, tha ai. “Nuk do të ju flasë kurrë më dhe nuk do të më shihni më”.

Nënkuptimi ishte se humbja ndaj Biden do të ishte aq poshtëruese sa ai do të duhej të zhdukej dhe turma e mori si shaka.

Diçka të ngjashme Trump kishte thënë edhe në prillin e vitit 2016.

‘Nuk jam i sigurt se do të më shihni më këtu. Nuk po them se do të humbas, por nëse ndodh, nuk mendoj se do të më shihni sërish. Do të shkoj në Turnberry të luaj golf ose diçka të tillë’, kishte thënë Trump.

Trump kishte shënuar fitore tronditëse ndaj Hillary Clinton.

Trump humbi zgjedhjet kundrejt Biden por ka edhe 77 ditë si president në detyrë.

Demokrati Joe Biden është zgjedhur presidenti i 46’të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Biden në gjithë procesin e numërimit të votave ka qenë duke prirë, derisa vendimtare ka qenë përmbysja që i ka bërë në Trumpit në shtetin e Pensilvanisë./ KultPlus.com

FILE PHOTO: U.S. President Donald Trump arrives for a photo opportunity with sheriffs from across the country on the South Lawn of the White House in Washington, U.S., September 26, 2019. REUTERS/Erin Scott/File Photo

The Guardian shkruan për mozaikun e kosovarit, mozaiku i Alkent Pozhegut, fotografi e ditës

Alkent Pozhegu i cili është i njohur për rekordet  e Guines, i cili ka realizuar shumë portrete me drithëra, tashmë është në vëmendjen e medieve prestigjioze të botës, i cili ka realizuar së fundi portretin e kandidatit për president te SHBA-ve, Joe Biden, shkruan KultPlus.

Ai përpos që ka promovuar punën e tij me Biden, në të njëjtën kohë ka promovuar edhe shtetin e Kosovës, pasi që The Guardian përshkrimin e kësaj fotografie e ka bërë që se kjo fotografi është realizuar nga Alkent Pozhegu, e që është realizuar në Gjakovë të Kosovës.

Për këtë punim kanë shkruar edhe shumë medie të njohura në botë, pikërisht në momentin kur jemi në prag të betejës për udhëheqjen e SHBA-ve nga Biden dhe Trump./ KultPlus.com

Shtëpia e Bardhë hap dyert për Halloween

Familja Trump po përgatitet për festën e Halloween, të dielën e ardhshme në ambientet e Shtëpisë së Bardhë, ku midis kungujve dhe zbukurimeve të vjeshtës do të hapen edhe portat për fantazmat, zanat dhe super heronjve.

Të ftuar do të jenë punonjësit e vijës së parë, anëtarët e familjes si dhe ushtarë e studentë, të shoqëruar nga prindërit e tyre.

Sidoqoftë, kësaj here janë planifikuar masa anti-Covid-19 të detyrueshme si maska, distancim shoqëror, mjete pastruese për duar, doreza dhe një qasje pa prekje për shpërndarësit e produkteteve.  / KultPlus.com

Donald Trump dhe gruaja e tij rezultojnë pozitivë me COVID-19

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe gruaja e tij, Melania Trump, kanë rezultuar pozitivë me virusin COVID-19.

Kjo u bë e ditur nga vetë Trumpi përmes një “cicërime” në Twitter. Ai nuk ka folur për gjendjen e tij shëndetësore.

“Sonte, unë dhe Zonja e Parë kemi dalë pozitivë me COVID-19 [v.j. sëmundjen që e shkakton koronavirusi]. Do të nisim karantinën dhe procesin e shërimit menjëherë. Do t’ia dalim bashkë”, shkroi Trump në Twitter, në orët e para të së premtes, sipas kohës lokale.

Disa orë më parë, Trump tha se do të nisë procesin e karantinës, pasi një ndihmëse e afërt e tij rezultoi pozitive në testin për koronavirus.

Hope Hicks, këshilltare e presidentit, u diagnostikua më 1 tetor, pas disa udhëtimeve me presidentin këtë javë.

Trump njoftoi në një tjetër postim në Twitter se ai dhe Zonja e Parë janë duke pritur rezultatet e tyre të testit dhe se do të hyjnë në karantinë.

“Hope Hicks, e cila ka punuar shumë, pa bërë asnjë pushim të vogël, sapo ka dalë pozitive me COVID-19. E tmerrshme! Zonja e Parë dhe unë jemi duke pritur rezultatet e testit tonë. Ndërkohë, ne do të nisim procesin e karantinës”, shkroi Trump.

Hicks udhëtoi me presidentin në avionin Air Force One për debatin e parë presidencial, në Kllivllend, më 29 shtator, dhe me helikopterin e presidentit Marine One, për një tubim në Minesota, më 30 shtator.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Judd Deere, tha përmes një deklarate se presidenti “e merr shumë seriozisht shëndetin dhe sigurinë e vetes dhe të të gjithëve që punojnë në mbështetje të tij dhe të popullit amerikan”.

“Operacionet e Shtëpisë së Bardhë bashkëpunojnë me Mjekun e Presidentit dhe Zyrën Ushtarake të Shtëpisë së Bardhë, për të siguruar se të gjitha planet dhe procedurat përfshijnë udhëzimet aktuale të CDC-së [v.j. Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve] dhe praktikat më të mira për kufizimin e ekspozimit ndaj COVID-19, në masën më të madhe të mundshme, si në kompleks, ashtu edhe kur presidenti udhëton”, tha Deere.

Hicks, më herët, ka shërbyer si drejtore e komunikimeve e Shtëpisë së Bardhë, ndërsa është ribashkuar me administratën këtë vit, përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Hope Hicks
Hope Hicks

Në muajt e fundit, disa punonjës të Shtëpisë së Bardhë kanë dalë pozitivë me koronavirus, përfshirë Katie Millerin, sekretaren e shtypit të nënpresidentit Mike Pence, dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien.

Shtëpia e Bardhë teston çdo ditë ndihmësit dhe këdo tjetër që bie në kontakt me presidentin.

Nga postimi i Trumpit në Twitter, është e paqartë se çfarë do të përfshijë karantina dhe nëse ai planifikon ta ndalojë fushatën për zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit.

Trump është 74 vjeç dhe kjo e vë atë në rrezik më të lartë nga komplikimet serioze që mund të sjellë koronavirusi.

Koronavirusi ka prekur mbi 7.2 milionë amerikanë. Prej tyre, mbi 200,000 kanë vdekur dhe mbi 2.8 milionë janë shëruar./GazetaExpress/ KultPlus.com