Ozzy Osbourne publikon këngën e re pas një dekade

Ozzy Osbourne e ka publikuar këngën e tij të parë në pothuajse një dekadë ndërsa po e vazhdon rikuperimin nga një rrëzim në shtëpinë e vet në fillim të vitit.

“Under The Graveyard” është kënga e parë nga albumi i ardhshëm i heavy rockerit, “Ordinary Man”, i cili planifikohet të dalë në fillim të vitit 2020.

Ozzy e regjistroi albumin në Los Angeles ku të ftuar ishin basisti i “Guns N’ Roses”, Duff McKagan dhe Chad Smith nga “Red Hot Chili Peppers” në bateri.

Osbourne thekson se regjistrimi u bë pasi u takua me producentin dhe kitaristin Andreë ëatt për një bashkëpunim të mundshëm me reperin Post Malone, transmeton KultPlus.

“E gjitha filloi kur (e bija) Kelly hyri dhe tha: ‘A dëshiron të punosh në një këngë të Post Malone?”” kujton Ozzy. “Reagimi im i parë ishte,‘Kush dreqin është Post Malone?”

“Shkova në shtëpinë e Andreë dhe ai tha: ‘Do të punojmë shumë shpejtë’. Pasi e mbaruam atë këngë, ai tha: ‘A do të të interesonte ta filloje një album?’. Unë i thashë: ‘Kjo do të ishte e mrekullueshme’, por tani jam duke menduar, ‘Nuk dua të punoj në një studio bodrumi për gjashtë muaj!’ Dhe vetëm për një kohë të shkurtër, e krijuam tërë albumin.

“Duff dhe Chad erdhën dhe punuam gjatë ditës dhe unë do të shkoja t’i punoja këngët mbrëmjeve. Më parë i kisha thënë (gruas) Sharon se ‘duhet ta bëj një album’, por në mendjen time po thosha, ‘nuk kam forcë…’ por Andreë e nxorri atë nga unë. Me të vërtetë shpresoj që njerëzit do ta dëgjojnë dhe ta shijojnë atë, sepse e kam futur zemrën dhe shpirtin tim në këtë album.”

“Under The Graveyard: u publikua të premten më 8 nëntor./koha.net/ KultPlus.com

Albumi rikthyes i Ozzy Osbourne u përfundua për katër javë

Ozzy Osbourne muajin e kaluar tha se i kishte regjistruar disa këngë gjatë rikuperimit të tij nga një rrëzim që e pësoi në fillim të këtij viti. Ai tani deklaron se materiali i ri është puna më e mirë që e ka bërë ndonjëherë, dhe gjithashtu thotë se ai e ka ndihmuar atë në shërim.

“Albumi përfundoi i gjithi brenda katër javësh”, tha ai për tabloidin britanik “The Sun”. “I thashë [bashkëshortes dhe menaxheres] Sharon se nuk ndihem sikur kam bërë album, sepse nuk i kemi bërtitur njëri-tjetrit”.

Njëra prej këngëve thuhet se quhet “Ordinary Man”, ndërsa i gjithë projekti u zhvillua nga bashkëpunimi i fundit i Osbourne me reperin Post Malone.

“Asnjëherë nuk kisha dëgjuar për këtë djalosh”, tha Osbourne. “Ai donte që unë të këndoja në këngën e tij ‘Take What You Want’, kështu që këndova, dhe pastaj gjërat rrodhën dhe u bë. Fillova ta regjistroja një album të ri me producentin e Post Malone, Andrew Watt. Janë vetëm nëntë këngë, por ishte një katalizator për të më çuar atje ku jam sot”.

Osbourne shpjegoi se ndihej “sikur nuk ishte aq në rrjedha” me industrinë, pasi e kishte kaluar pothuajse një dekadë që nga solo albumi i tij, Scream, nga viti 2010, shkruan KOHA Ditore. Ai e pranon se kishte menduar që Spotify ishte “çrregullim i lëkurës, ku zgjohesh i njollëzuar (nga ang. spotify)”.

Por ai tha se përqendrimi në punë ia tërhoqi vëmendjen nga problemet e tij shëndetësore, duke kujtuar se ai “në pozitë të shtrirë ndiente keqardhje për veten për muaj të tërë”. “Nëse nuk do ta bëja këtë album, përsëri do të isha i tërhequr, duke menduar,‘Do të rri i shtrirë këtu përgjithmonë’”, tha ai. “Më mungonte shumë muzika. Adhuruesit e mi janë shumë besnikë dhe shumë të mirë. Derisa e bëra albumin, mendova se po vdisja. Por kjo më bëri të jem më produktiv… Ky është albumi më i mirë që kam bërë”. / Koha.net / KultPlus.com

Ozzy Osbourne do të vazhdojë me turne, pavarësisht koncerteve lamtumirës

Ozzy Osbourne nuk ka plane të pensionohet nga turnetë. Rokeri britanik, i cili së fundi i mbushi 70 vjet, i siguroi fansat e tij se nuk është duke ua dhënë lamtumirën ende koncerteve, pavarësisht se titulli i turneut të tij aktual është No More Tours II.

“Njerëzit e kanë keqkuptuar”, tha ai për Pasadena Star-News. “Turneu duhej të titullohej Ozzy Osbourne ‘Slowing Down Tour’. Unë nuk do të nisem në turne më 1 janar dhe të kthehem më 31 dhjetor. Do të vazhdoj me turne, por jo aq intensivisht siç kam bërë në 50 vitet e fundit”. 

Ozzy, i cili është duke u përgatitur për ta festuar sezonin festiv me familjen e tij, përfshirë edhe gruan Sharon Osbourne, është duke e marrë pushimin e shumë-nevojshëm nga performimi, pasi që u tall se do të “gjendej i vdekur në ndonjë dhomë hoteli” nëse vazhdon me orarin e tij ndëshkues. 

“Unë kam nipër e mbesa tani dhe jam 70 vjeç dhe nuk dua të më gjejnë të vdekur në ndonjë dhomë hoteli. Do ta bëj turneun në një ritëm më të lehtë dhe do t’i bëj disa koncerte në Vegas… por nuk do të ndalem kurrë”, shpjegoi ish-frontmeni i Black Sabbath. Muzikanti veteran gjithashtu do të vazhdojë të performojë për aq kohë sa fansat e duan këtë.

“I gjithë stili i jetesës që e kam jetuar, gjithçka bazohet në faktin se ka njerëz që duan të më dëgjojnë dhe për sa kohë që duan të më dëgjojnë, unë do të jem atje”, shtoi Ozzy. Ozzy planifikohet të performojë në Inglewood të Kalifornisë në prag të Vitit të Ri. /KultPlus.com