Televizoni francez “66 Minutes” reportazh për parkun kombëtar të Vjosës

Zhylieni është një agjent udhëtimesh i specializuar në turizmin e aventurës dhe sot do të zbulojë Vjosën në Shqipëri.

Kështu nis reportazhi i publikuar në televizionin francez “66 Minutes”, kushtuar Vjosës, lumit të fundit të egër në Evropë të shpallur Park Kombëtar.

“Vjosa është një lum 280 kilometra i gjatë dhe fillon në Greqinë veriore dhe kalon nëpër një pjesë shumë të madhe në Shqipërinë e Jugut për të arritur në detin Adriatik”, theksohet në reportazhin e “66 Minutes”.

Reportazhi

Larg bregut, mëngjesin e sotëm Zhylieni, guida në vendet e xhirimit, duke zbuluar parkun kombëtar të Vjosës, në juglindje të vendit.

Gjithmonë nën drejtimin e Eduardit, guidës shqiptare, që shpreson të bashkëpunojë me francezin.

Këtu gjendemi në ujërat termale të Bënjës, mbi një urë të vjetër të periudhës otomane, me pamje nga mali i Nemërçkës. Ato kane ujë të ftohtë, por burimet që janë në të dy anët, shpesh ujë termal që ka rënë në kontakt me burimet nëntokësore, që del në një temperature 30 gradë, që është shumë komode për t’u larë.

Në këtë mjedis përrallor, Zhylieni nuk ka nevojë t’i kërkohet të bëjë një zhytje.

Ajo që ne bëjmë është udhëtime aventureske, pra kërkojmë shumë eksperienca. Këtu aventura është e lirë, është relativisht e egër, direkt në periferi.

Do të shikojmë gjithashtu cilësinë e pajisjeve, sigurinë, më pas do të shikojmë mjedisin natyror për të qenë në gjendje të flasim për të, ta tregojmë, ta përshkruajmë. Ne do t’i kushtojmë vëmendje të gjitha detajeve të vogla.

Është një lum 280 kilometra i gjatë dhe fillon në Greqinë veriore dhe kalon nëpër një pjesë shumë të madhe në Shqipërinë e Jugut për të arritur në detin Adriatik.

Zhylieni është i joshur nga ky aktivitet.

Është shumë mbresëlënëse, edhe shumë argëtuese.

Ashtu si ky grup turistësh francezë nga Izera.

E habitshme dhe miqësore. Epo, më pëlqen. Kjo mund të bëhet me kënaqësi të madhe në moshën 72 vjeçare. Nuk ka moshë.

Çmimi është gjithashtu një pikë e rëndësishme për guidën tonë. Edhe ky nuk nuk ka të sharë në Shqipëri.

Është një aktivitet mjaft i lirë rreth 40 euro. Duke ditur që jemi në 40/50 euro, jemi në kuotën e një të tretës së asaj që bëjmë në Francë. Është mjaft lirë, kështu që është gjithashtu interesante të jesh në gjendje ta shijosh këtu. Mbi të gjitha janë plotësuar kushtet e sigurisë, pra është perfekt.

Kjo ditë në brigjet e Vjosës në zemër të maleve shqiptare do të ofrohet shumë shpejt nga kompania e tij.

Në reportazhin e televizionit francez “66 Minutes” një vëmendje e veçantë i kushtohet edhe plazheve të qytetit bregdetar të Sarandë, si dhe Tiranës.

Nga ata që duan aventurën apo ata që janë të apasionuar për natyrën, Shqipëria ofron aktivitete për të gjithë. / atsh / KultPlus.com

‘Lonely Planet’: Shqipëria krenohet me Parkun e parë Kombëtar të lumit Vjosa

Shqipëria, ku numri i turistëve pothuajse u dyfishua vitin e kaluar, do të shndërrohet në një atraksion të rëndësishëm, pasi një nga lumenjtë më të shquar të Evropës, u shpall zyrtarisht një Park Kombëtar, shkruan në një artikull “Lonely Planet”.

Mbështetja nga ambientalistët më në fund, ka bindur autoritetet shqiptare që të mbrojnë lumin shkëmbor dhe të bukur të Vjosës.

Një lumë vërtet i paeksploruar që lëviz me shpejtësi, dhe shumë i rrallë në Evropë.

Vjosa, 168 milje (270 km) pritet të tërheqë vizitorë që kërkojnë aventura për ecje, kamping, rafting dhe shumë të tjera.

Lumi buron në Greqinë veriperëndimore, përpara se të përshkojë Shqipërinë dhe të takohet me detin në Vlorë.

Rreth 1 110 lloje kafshësh dhe bimësh jetojnë rreth Vjosës, nga të cilat dy specie bimore dhe 13 kafshë janë të rrezikuara globalisht.

Në kategorinë e fundit janë të rralla kafshët si; rrëqebulli i Ballkanit, prej të cilit thuhet se kanë mbetur vetëm 15, si dhe lundërza, peshku zingel ballkanik dhe shkaba egjiptiane.

Shpallja e lumit Vjosa, një Park Kombëtar, është një fitore e madhe për turizmin shqiptar.

Parku do të shërbejë si një pikë referimi për t’u ekspozuar kudo në botë, dhe si një destinacion i ri për turizmin ekologjik.

Për të vizituar Vjosën, merrni autostradën SH4 nga qyteti jugor i Sarandës deri në mes të qyteteve Tepelenë dhe Memaliaj, përgjatë të cilës ofrohet një pamje e mrekullueshme.

Më pas, ndaloni në Hotel “Kalem Kasneci” dhe shijoni kuzhinën tradicionale shqiptare me pamje nga lumi.

Dhoma e ngrënies këtu, ofron një nga pamjet më të bukura të Vjosës.

Vendet më të mira në Shqipëri për të shijuar Parkun e ri Kombëtar të lumit Vjosa

Ka disa vende të mrekullueshme ku mund të shijoni këtë park kombëtar dhe bukurinë e lumit të fundit të paeksploruar të Evropës.

Një nga mënyrat më të mira për të përjetuar fuqinë e plotë të Vjosës është të bëni rafting në ujërat e saj.

Vizitorët rekomandohen t’i bashkohen turneut të aventurave, duke u nisur nga qyteti i Përmetit.

Turnetë mund të zgjasin nga dy orë deri në disa ditë, në varësi të aventurave.

Ata që nuk kërkojnë emocione mund të shijojnë eksplorimin e Përmetit, një nga pjesët më të gjelbra dhe më të pastra të të gjithë vendit, i njohur si “Qyteti i Luleve”.

Mund të vizitoni Banjat Termale të Bënjës ose të shijoni kuzhinën tradicionale dhe verën e shijshme që mund t’i gjeni vetëm në këtë zonë të vendit.

Nëse dëshironi një pamje perfekte të Vjosës, atëherë duhet të vizitoni kthesën e lumit, 30 minuta me makinë nga Përmeti.

I rrethuar nga peizazhe malore, ky vend do t’ju lërë pa fjalë, pavarësisht se në cilën kohë të vitit vendosni t’a vizitoni, pasi majat e mbuluara me borë që ngrihen pas lumit në dimër krijojnë një sfond kryesisht mahnitës.

Një opsion i tretë është qyteti i vogël i Tepelenës, i cili ndodhet në breg të Vjosës dhe është një nga vendet më të mira ku mund të shijoni një pije ndërsa admironi pamjen.

Gjithashtu, mund të shihni burimin me ujë të ftohtë, një pikë qendrore e qytetit.

Tepelena ka një bollëk burimesh nga pothuajse çdo drejtim./atsh/KultPlus.com

Mbështetja ndërkombëtare për parkun kombëtar ‘Vjosa’ arrin edhe në Itali

Kërkesa që lumi “Vjosa” të shndërrohet në park kombëtar ka tash e sa kohë që i bëhet Qeverisë së Shqipërisë, duke përfshirë kështu mbështetjen e yjeve me famë botërore, me ç’rast së fundmi edhe një tjetër slogan është shpalosur në sheshin Duomo në Milano, Itali, përcjellë KultPlus.

Marka e veshjes ‘’Patagonia Milano’’ së bashku me aktivistë të tjerë kanë mbështetur sloganin #VjosaNationalParkNow.

@Paolo Aralla

Vjosa është kurora e #BlueHeartofEurope dhe njerëzit në të gjithë Shqipërinë duan ta mbrojnë atë përgjithmonë. Andaj, kërkesa vazhdon ndaj Qeverisë së Shqipërisë për të krijuar #VjosaNationalParkNow, i cili do të ishte parku i parë i lumit ‘të egër’ në Evropë.

@Paolo Aralla

Lumi Vjosa në Shqipëri është lumi i fundit i egër në Evropë jashtë Rusisë. Lumi dhe degët e tij rrjedhin lirshëm nga malet në Greqi deri në bregdetin Adriatik në Shqipëri. Kjo zonë e shkretëtirës përbëhet nga një mozaik i madh i llojeve të ndryshme të habitateve nga grykat e ngushta në pjesën e sipërme deri në pjesët e gjera të lumenjve të endur në pjesën e mesme deri në deltën gati-natyrore në Detin Adriatik. Vetëm shtrirja e mesme përbëhet nga të paktën 8 lloje habitatesh që kanë rëndësinë më të lartë të ruajtjes në nivelin e BE-së.

Njohuritë shkencore rreth biodiversitetit dhe proceseve fizike të Vjosës janë të kufizuara. Është një nga lumenjtë më pak të eksploruar në Evropë. Por disa studime ekzistuese nënvizojnë rëndësinë e luginës së lumit si pika e nxehtë e biodiversitetit në Shqipëri që ofron habitate ujore ideale për specie të shumta. Lumi është mikpritës i mbi 1,100 specieve, përfshirë 13 kafshë të kërcënuara globalisht dhe 2 specie bimore, dhe të paktën 50 kafshë dhe 24 specie bimore janë të përfshira në Listat e Kuqe të Shqipërisë.

@Paolo Aralla

Pellgu ujëmbledhës përreth u siguron fshatrave tokë pjellore për aktivitete bujqësore të tilla si prodhimi i bimëve dhe blegtoria. Bollëku dhe shumëllojshmëria e peshqve është jetike për mirëqenien e peshkatarëve vendas kryesisht në pjesën e poshtme të Vjosës. Ekoturizmi në Vjosa dhe degët e saj është gjithnjë në rritje, veçanërisht në vitet e fundit në të cilat entuziastët kanë filluar të shijojnë aktivitete të tilla si rafting, Janji, kayaking, not, etj. / KultPlus.com

@Paolo Aralla