Fotot që tregojnë se “Photoshop-i” ka ekzistuar prej shekujsh

Programet e redaktimit të fotografive kanë qenë prej kohësh pjesë e jetës sonë, kështu që është e vështirë të shihni fotografi nuk kanë editime, sado të vogla qofshin.

Megjithatë, është e gabuar të mendosh se Photoshop-i i përket vetëm botës moderne. Njerëzit kanë përmirësuar pamjen e portreteve të tyre për shekuj me radhë. Kjo do të thotë se kishte specialistë në rregullimin e fotografive që datojnë që nga shekulli i nëntëmbëdhjetë. Edhe piktorët kanë punuar shumë për t’i bërë modelet të duken më të bukura sesa ishin në të vërtetë.

Bright Side ka zbuluar fotografi të familjes mbretërore nga shekulli XIX dhe fillimi i shekullit XX, dhe i krahasoi ato me pikturat e tyre. Ndryshimet shikoji vetë, në foto galerinë më poshtë./KultPlus.com

Ligj për Photoshop, synon të largojë rininë nga fotografitë joreale

Norvegjia do të detyrojë “influencer”-at që çdo foto të modifikuar me Photoshop ta bëjnë me dije që janë modifikuar.

Ligji i ri, që do të hyjë në fuqi së shpejti, ka për qëllim që të largojë rininë nga standardet joreale të bukurisë.

Çdo reklamë dhe postim në rrjetet sociale që manipulon pamjen e jashtme të dikujt, duhet të thuhet qartë që është modifikuar.

Ligji përfshin edhe fotot që kanë një filtër të thjeshtë./ KultPlus.com

The Guardian: Fotografitë mashtruese që u bënë të famshme

E përditshmja britanike The Guardian ka publikuar disa fotografi që nuk kanë ndodhur në të vërtetë, pasi ka pasur ndërhyrje me photoshop, transmeton KultPlus.

Një ari, dy tripodë dhe katër burra duke vrapuar.

Kjo në fakt është foto gjatë xhirimeve të një filmi në Kolorado katër vjet më parë, kurse përmes photoshopit i kanë vendosur edhe ariun prapa për të bërë shaka me shoqëri, ndërsa ka qenë një nga fotot më të shpërndara në Facebook.

A është kjo një magjistare duke e shpëtuar një grua nga mbytja në ujë?

Jo.

Në fakt, kjo është një betejë e estradës në New Orleans në vitin 1940.

Evangeline (Oyster Girl) ishte shumë e mërzitur për shkak se Divena (Aqua Tease) i kishte marr rolin e saj, ndërsa nga tërbimi i tepërt Evangeline ishte ngjitur në skenë për të shkatërruar një akuarium në lokalin Bourbon Street.

Më Evangeline ishte arrestuar, ndërsa ishte gjobitur me dhjetë dollarë nga gjykata të nesërmen.

India e parë nga hapësira në festivalin e dritave Diwali.

Natyrisht se nuk duket kështu, Ajo është shumëfishuar duke përdorur shumë foto për të shfaqur rritjen e popullsisë.Image

A mund të jetë ky turist, Vladimir Putin (njeriu prapa fëmijës), në pritje për të shtrënguar duart me presidentin e ShBA-ve, Ronald Reagan gjatë vitete të 80-ta?

Kjo foto ka zgjuar shumë dyshime konspirative gjatë vizitës së Reaganit në Moskë gjatë viteve të 80-ta (Putin në atë kohë ishte agjent i KGB-së).

Zyrtarët rus e kanë mohuar prezencën e Putinit në këtë foto. / KultPlus.com