Presidentja Osmani uron 4 korrikun: Jemi krenarë për arritjet tona të përbashkëta

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, e ka uruar SHBA-në për 4 korrikun, përvjetorin e pavarësisë.

Në këtë urim, Osmani është shprehur krenare për arritjet tona të përbashkëta dhe për promovimin dhe mbrojtjen e vlerave tona të përbashkëta.

“Sot populli i Kosovës i bashkohet me gjithë zemër presidentit Joe Biden dhe të gjithë miqve tanë amerikanë në festimin e 4 korrikut. Ne jemi krenarë për arritjet tona të përbashkëta dhe për promovimin dhe mbrojtjen e vlerave tona të përbashkëta. Së bashku, ne do të vazhdojmë të shkojmë nga forca në forcë”, ka shkruar Osmani në Twitter. / KultPlus.com

Kryeministri i Irlandës takohet me presidenten Osmani, shpreh mbështetje të plotë për rrugëtimin e Kosovës drejt BE-së

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), është mbajtur sot Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane diskutuan me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku, shkruan KultPlus.

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani ka mbajtur sot një fjalim të fuqishëm para liderëve ku me theks të veçantë foli për liberalizimin e vizave duke ju drejtuar shefave të BE-së: Unë jam e vetmja në tryezë që duhet të marr vizë.

Gjatë ditës së sotme, presidentja e vendit u takua me shumë personalitete të cilët shprehen hapur përkrahjen për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kryeministri i Irlandës, Micheal Martin ndau edhe një fotografi me presidenten Osmani në rrjetet sociale duke theksuar mbështetjen e Irlandës për Kosovën në rrugëtimin e saj për tu bërë pjesë e familjes më të madhe në botë.

“Takim i ngrohtë dhe konstruktiv me presidentin e Kosovës, Vjosa Osmani. Përsëris mbështetjen e Irlandës për Kosovën në rrugëtimin e tyre si pjesë e familjes më të madhe evropiane”, ka shkruar kryeministri Martin. / KultPlus.com