Princi Harry urdhërohet të paguajë dëmshpërblim për tabloidin britanik

Princi Harry i Britanisë është urdhëruar t’i paguajë 48,000 £ kompanisë botuese Mail on Sunday, pasi humbi një çështje për shpifje kundër tabloidit britanik.

Mes shumë padive të ngritura nga djali i vogël i Mbretit Karli III kundër një gazete britanike, njëra lidhet me një artikull për mbrojtjen e tij nga policia gjatë vizitës në MB.

Në artikullin e diskutueshëm, të botuar në shkurt 2022, Harry akuzohet gabimisht, sipas mbrojtjes së tij, për “gënjyer” dhe “përpjekje për të mbajtur sekret” një kërkesë drejtuar qeverisë për t’i dhënë atij mbrojtje nga policia ndërsa ishte në MB.

Pasi kërkesa e tij u refuzua në gjykatë, gjyqësori e urdhëroi atë të paguante 48,447 £ deri më 29 dhjetor.

Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle janë larguar nga familja mbretërore dhe Britania e Madhe, kështu që ata nuk kanë më të drejtë për mbrojtje policore në kurriz të taksapaguesve britanikë.

Djali i Mbretit, i cili për këtë arsye ndonjëherë duhet të përdorë mbrojtjen private me shpenzimet e tij, kërkoi të ishte në gjendje të përdorte mbrojtjen e policisë, të paguar nga fondet e tij, kur ishte në MB. Gjykata e hodhi poshtë këtë kërkesë në maj.

Harry më pas nisi një çështje të dytë, duke sfiduar ndërprerjen e mbështetjes sistematike për sigurinë e tij ndërsa ishte në vendin e tij.

Ankesa e Harry-t kundër Ministrisë së Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar lidhet më konkretisht me vendimin e autoriteteve në shkurt 2020 për t’i dhënë atij mbrojtje policore vetëm rast pas rasti./KultPlus.com

Del zyrtarisht në shitje libri i Princit Harry, njerëzit zënë radhën për ta blerë

Libraritë në të gjithë Londrën u hapën në mesnatë për të përmbushur kërkesat e shumta për librin me kujtime të Princit Harry, i cili sot ka dalë zyrtarisht në shitje.

Shumë fansa po qendrojnë në radhë për të blerë një kopje të librit, i cili ka trazuar shumë “ujërat” e familjes mbretërore.

Librashitësit hapën degën e tyre kryesore Piçadilly herët në mëngjesin e sotëm në pritje të kërkesës së lartë të klientëve, pasi libri u botua në mbarë botën në 16 gjuhë.

Prej disa ditësh, në media po përflitet për librin dhe ka një kuriozitet të madh, pasi Harry ka zbuluar aty gjithçka, nga mënyra se si humbi virgjërinë e tij deri tek pretendimet se u sulmua nga vëllai i tij, Princi William.

Kujtimet prej 410 faqesh, që zbulojnë konfliktin dhe tensionet personale brenda pallateve mbretërore, tregojnë versionin e Princit Harry të rritur dhe përplasjet e tij me familjen mbretërore. Deri më tani Buckingham Palace dhe Kensington Palace nuk janë përgjigjur.

Por pretendimet në libër përfshijnë se Princi Harry iu lut babait të tij të mos martohej përsëri, se ai vrau 25 luftëtarë talebanë ndërsa shërbente në Afganistan, se ai mori droga psikodelike, pjesërisht si përgjigje ndaj sulmeve të panikut dhe se Meghan dhe Catherine kishin një vështirësi të madhe marrëdhënie./abcnews.al / KultPlus.com

Para lansimit zyrtar, shitet në tërësi libri i Princit Harry në Spanjë

Me gjithë një embargo të rreptë, libri i ri i kujtimeve të shumëpritura të Princit Harry, “Spare”, u shfaq në libraritë e Spanjës pesë ditë përpara datës së publikimit javën e ardhshme.

Associated Press raporton se bleu një kopje në gjuhën spanjolle të librit – të quajtur “En La Sombra” – përpara botimit të tij në 16 gjuhë në mbarë botën të martën, tranmseton Klan Kosova.

Në librin e kujtimeve, Princi Harry tha se vëllai i tij William e sulmoi fizikisht atë gjatë një debati të egër, një nga shumë akuzat befasuese që përfshin takimin e parë seksual dhe rolin në vrasjen e njerëzve gjatë shërbimit të tij ushtarak në Afganistan.

Harry rrëfen një debat të vitit 2019 në shtëpinë e tij në Pallatin Kensington, në të cilin ai thotë se William e quajti gruan e Harryt, ish-aktoren Meghan Markle, “të vështirë”, “të vrazhdë” dhe “gërryese”. Harry tha se Uilliam e kapi vëllanë e tij për jakë dhe i grisi gjerdanin përpara se ta rrëzonte.

“Kam rënë në tasin e qenit, i cili u plas nën kurrizin tim, copat më prenë”, thotë Harry, raportuar për herë të parë nga The Guardian.

Harry thotë se kishte gërvishtje dhe mavijosje si rezultat i sherrit në fjalë, për të cilin William më vonë kërkoi falje.

Pretendimi është një nga disa në librin që ekspozon detaje të dhimbshme, intime – dhe në disa raste të kontestuara – për jetën e Harryt dhe anëtarëve të tjerë të familjes mbretërore.

Kujtimet janë të fundit në një varg zbulimesh dhe akuzash publike nga Harry dhe Meghan që kanë tronditur familjen mbretërore të Britanisë.

Aty përfshihen pohimet e Harryt se ai vrau 25 njerëz teksa shërbente si bashkë-pilot dhe gjuajtës  helikopteri Apache në vitin 2012, si pjesë e fushatës ushtarake të Britanisë kundër talebanëve në Afganistan.

Ai tha se nuk ndjente as krenari dhe as turp për veprimet e tij dhe në vapën e betejës i konsideronte luftëtarët e armikut si copa që hiqen nga një tabelë shahu.

Harry kaloi një dekadë në Ushtrinë Britanike – vitet që ai i ka përshkruar si më të lumturat e tij, sepse i lejuan atij një masë normaliteti – përpara se të merrte detyrat mbretërore me kohë të plotë më 2015.

Libri rrëfen dekadat e zhgënjimit të Harrit me jetën e tij mbretërore të privilegjuar, të shqyrtuar dhe të kufizuar.

As Pallati Buckingham, i cili përfaqëson Mbretin Charles III, as zyra e William’s Kensington Palace nuk kanë komentuar mbi këto akuza./ KultPlus.com

Libri i ri i Harry do të trazojë sërish ujërat brenda familjes mbretërore

Libri i shumëpritur me kujtime i Princit Harry duket se më në fund ka një datë publikimi.

“Pas muajsh spekulimesh të furishme, libri ka një datë botimi: 10 janar 2023, sipas drejtuesve të industrisë”, pohoi New York Times.

Mediat raportuan më parë se Harry ishte i dëshpëruar për të rishkruar librin – që fillimisht ishte planifikuar të dilte këtë nëntor – por u shty pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II.

Autori Tom Bower i tha Page Six në tetor se familja mbretërore ishte “shumë nervoze” për librin dhe e quajti atë një “bombë me sahat”.

“Dhe do të ketë më shumë materiale rreth mënyrës se si ata u shpërfillën dhe gjithë pjesa tjetër e akuzave kundër familjes mbretërore,” shtoi ai.

Harry dhe Meghan kanë punuar gjithashtu për një film dokumentar të Netflix që kur dhanë dorëheqjen nga detyrat e tyre mbretërore dhe u transferuan në Kaliforni në vitin 2020. / Express / KultPlus.com

Princ Harry në gjurmët e nënës së tij Diana, zotohet se do të punojë kundër HIV

Princi i Britanisë së Madhe, Harry tha se ndihet i detyruar të përpiqet të përfundojë punën e nënës së tij të ndjerë, Princeshë Dianës, në trajtimin e HIV-it dhe stigmës rreth tij, pasi ai u kërkoi njerëzve që të testoheshin për sëmundjen, transmeton KultPlus.

Diana shtrëngoi duart me pacientët me AIDS në një spital në Londër në vitin 1987, një veprim që u pa si një moment historik në betejën kundër stigmës që rrethon njerëzit me virusin dhe Harry është bërë gjithashtu një aktivist i shquar në luftën kundër HIV dhe AIDS.

“Puna e mamasë sime ishte e papërfunduar,” i tha ai ish-kapitenit të unionit të regbit të Uellsit, Gareth Thomas, i cili njoftoi në vitin 2019 se ishte HIV pozitiv, në një video për të shënuar Javën Kombëtare të Testimit të HIV-it. “Ndihem i detyruar të përpiqem dhe të vazhdoj sa më shumë që të jetë e mundur. Nuk mund t’i mbushja kurrë këpucët e saj veçanërisht në këtë hapësirë të veçantë … për shkak të asaj që ajo bëri dhe asaj që ajo përfaqësonte dhe sa e zëshme ishte për këtë çështje. .” Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se kishte rreth 38 milionë njerëz që jetonin me HIV në fund të vitit 2020 dhe se sëmundjet e lidhura me SIDA-n kishin marrë më shumë se 36 milionë jetë që nga fillimi i saj në vitet 1980. Organizatat bamirëse kryesore për HIV/AIDS shpresojnë që testimi më i gjerë mund të çojë në përfundimin e rasteve të reja të HIV në Angli deri në vitin 2030. Harry iu nënshtrua një testi për HIV në 2016, i cili shkaktoi 500% rritje të kërkesave për teste nga një organizatë bamirëse, tha ai. Por ai tha se testimi për HIV kishte rënë rreth 30% gjatë pandemisë COVID-19. “Secili prej nesh ka një detyrë, ose të paktën një mundësi, që të testohet vetë për ta bërë më të lehtë për të gjithë të tjerët që të testohen,” tha Harry. /KultPlus.com

5 sekrete të familjes mbretërore britanike

Mbretërorët gjithashtu kanë sekretet e tyre. Edhe këpucët e tyre të dasmës mund të fshehin surpriza të rëndësishme. Detajet e vogla rreth mbretërve janë kaq interesante për ne dhe ka raste kur ata na bëjnë të ditur sekretet e tyre, siç janë 5 rastet më poshtë.

Princesha Diana është emëruar pas një zonje tjetër Diana Spencer nga shekulli i tetëmbëdhjetë

Ishte një tjetër Zonja Di e cila jetoi në shekullin e tetëmbëdhjetë dhe që kishte një fat të ngjashëm dhe gjithashtu supozohej të martohej me Princin e Uellsit. Sidoqoftë, ajo u martua me Lordin John Russell, i cili më vonë u bë Duka i katërt i Bedford. Kjo Diana vdiq në moshën 25 vjeç.

Mbretëresha mban gjithmonë të njëjtin manikyr që kushton vetëm 10 euro

Mbretëresha Elizabeth mban manikyrin e thonjve Essie që nga viti 1989. Kushton vetëm 10 euro dhe kënaq plotësisht shijen e saj, sepse “manikyri klasik rozë i lehtë është zbukuruar me një përfundim të hollë dhe transparent”.

Kate Middleton gjithashtu përdor produktet Essie, gjë që tregon se të jesh me stil nuk do të thotë që duhet të blesh vazhdimisht gjëra të shtrenjta.

Emrat alternativë për Princin William dhe Princin Harry ishin Arthur dhe Albert

Sidoqoftë, këto zgjedhje u bënë emra të mesëm. Emri i plotë i djalit të madh është William Arthur Philip Louis dhe i Harry është Henry Charles Albert David. Siç bëjnë shumë prindër, Diana dhe Charles kishin emra alternativë për djemtë e tyre. Arthur dhe Albert ishin disa prej tyre, por Diana nuk donte t’i përdorte ato.

Meghan mbante një unazë me ” H” fillestare para se të fejohej me Princin Harry

Meghan Markle mbante një unazë dhuratë nga Princi Harry, muaj para fejesës së tyre aktuale. Unaza kishte shkronjën “H” dhe ajo e mbante në dorën e djathtë.

Princesha Diana kishte një mesazh të fshehtë për Charles të pikturuar në thembrat e këpucëve të saj të dasmës

Këpucët e nusërisë së Dianës ishin të veçanta në shumë mënyra. Në fillim lartësia e saj ishte 1.78, saktësisht e njëjtë me Charles, kështu që Diana vendosi të vishte këpucë me taka të ulëta në mënyrë që të mos dukej më e gjatë se burri i saj i ardhshëm.

Së dyti, këpucët kishin më shumë se 500 xixa dhe 100 perla, por ato fshehën edhe një mister. Në thembrat e këpucëve, ajo kishte shkronjat C dhe D të pikturuara me një zemër të vogël, që simbolizonte dashurinë e saj për Charles./KultPlus.com

Intervista e Princ Harry dhe Meghan Markle nominohet në Emmy

Intervista e famshme e Meghan Markle dhe Princt Harry për Oprah Winfrey në fillim të këtij viti ka marrë një nominim Emmy.

Intervista e cili u transmetua për herë të parë në SH.B.A. më 7 Mars u nominua në kategorinë e Çmimeve të Paraqitura të Çuditshme ose Speciale së bashku me katër të nominuar të tjerë, transmeton KultPlus.

Fansat e çiftit dhe ishin të shpejtë në një reagim në Twitter: “Kjo tani është zyrtarisht një intervistë e Emëruar për Emmy! Urime për Oprah dhe ekipin e saj dhe faleminderit Harry dhe Meghan që ishin kaq të ndjeshëm dhe të hapur”. “Urime Oprah, Harry dhe Meghan.

E merituan nominimin për Emmy,” tha një tjetër fans. Intervista 110-minutëshe e Oprah-ut tërhoqi më shumë se 17 milion shikues në SH.B.A. dhe 11 milion përdorues në MB. Më vonë u shpërnda në ndërkombëtarisht në dhjetëra tregje dhe u shikua nga një duke grumbulluar plot 61 milionë klikime në gjithë botën./KultPlus.com

Problemet s’kanë fund për Meghan dhe Harry, tani akuzohen për racizëm

Pas bashkëpunimit me Procter & Gamble, çifti i njohur, Meghan dhe Harry po përballen me akuza për racizëm. Mesa duket, publiku nuk e miraton parteritetin global që Fondacioni Archewell nënshkroi me kompaninë para pak ditësh.

Ky bashkëpunim ka të bëjë me shitjen e kremrave që shërbejnë për zbardhjen e lëkurës, gjë që u bë shkak që të vërshonin komentet negative, pasi shitja e tyre shihet si promovim i racizmit. Këto produkte kanë efektin e zvogëlimit të përqendrimit ose prodhimit të melaninës, pigmentit natyror që i jep ngjyrën lëkurës.

Ky veprim bie në kundërshtim me deklaratën e Meghanit në, e cila akuzoi Familjen Mbretërore për racizëm.

Së fundmi, Harry ka bërë të tjera deklarata të forta për familjen e tij. Në një intervistë për Dax Shepard, ish-duka i Sussex ka zbuluar të tjera detaje nga jeta e tij dhe pse vendosi të largohej përfundimisht nga pallati mbretëror.

Harry e krahasoi jetën e tij në pallatin mbretëror me filmin “The Truman Show”, ku e gjithë jeta e tij është një spektakël televiziv.

Harry tregoi se vendosi të zhvendosej në Kaliforni me familjen e tij për t’i dhënë fund ciklit të dhimbjes që ai ka vuajtur vetë si pjesëtarë i familjes mbretërore dhe se duhej ta ndryshonte këtë gjë për fëmijët e tij.

Pas këtyre deklaratave, një burim i afërt i familjes mbretërore, ka thënë se populli dhe vetë familja janë skandalizuar për herë të dytë rreth atyre që kanë dëgjuar dhe për faktin se si Harry vazhdon ende të hedhë  baltë për to.

Kështu që ata duan ti marrin titujt e tyre dhe të mos përdoren më kurrë! Duhet të quhen vetëm Harry dhe Meghan! Presim të shohim nëse Pallati Mbretëror do të marrë këtë vendim përfundimtar apo jo?!/ KultPlus.com

Princ Harry fajëson mediat sociale për trazirat në Capitol Hill

Princi Harry është i sigurt se keqinformimi i përhapur përmes mediave sociale ishte një përbërës kryesor në planifikimin e trazirave të Capiatol-it më 6 janar, shkruan Page Six.

Duka i Sussex argumenton në një intervistë për Fast Company se, “platformat mbizotëruese në internet kanë kontribuar dhe kanë nxitur kushtet për një krizë urrejtjeje, një krizë shëndetësore dhe një krizë të së vërtetës”.

“Ne po humbasim të dashurit e tyre nga teoritë e konspiracionit,” vazhdoi ai, “duke humbur një ndjenjë të vetvetes për shkak të breshërisë së të pavërtetave dhe në shkallën më të madhe, duke humbur demokracinë tonë”. /Insajderi/ KultPlus.com

Publikohen fotografitë e fejesës së çiftit mbretëror (FOTO)

Princi Harry dhe Meghan Markle dje kanë publikuar fotografitë zyrtare, ku çifti i sapofejuar shfaqen në Frogmore House, në Windsor, përcjellë KultPlus.

Fotografitë e tyre janë bërë nga fotografja e modës Alexi Lubomirski, ndërsa paraqesin momente romantike të çiftit. Në një fotografi bardhë dhe zi ata shfaqen të përqafuar dhe nxjerrë në pah edhe unazën e fejesës së Markle.

Fotografitë e tyre vijnë javë pas shpalljes zyrtare të fejesës së tyre ku u paraqiten per herë të parë së bashku para kamerave në Kopshtin e Kështjellës në Kopshtin e Kensingtonit.

Fotografia me ngjyrë e shfaq Markle të veshur në një fustan nga Ralph dhe Russo. Në fotografinë bardhë dhe zi, Princi Harry shfaqet një pallto nga Burberry, dhe zonja Markle një triko nga Victoria Beckham./KultPlus.com