Meghan Markle vlerësohet me çmim për frymëzimin e shumë grave

Me njerëzit e saj më të afërt, Meghan Markle shkoi në eventin e Fondacionit Women of Vision Award. Dukesha e Sussex ishte në Nju Jork të martën mbrëma e shoqëruar nga bashkëshorti i saj, Princi Harry dhe nëna e saj, Doria Ragland.

41-vjeçarja ishte një nga personat e nderuar dhe vlerësuar me çmimin Woman of Vision për frymëzimin e shumë grave dhe vajzave.

Në këtë ngjarje, Meghan takoi shoqen e saj Gloria Steinem, bashkëthemeluese e fondacionit, e cila i dorëzoi asaj çmimin.

Gjatë fjalimit të saj të pranimit, Megan falënderoi Steinem pasi ka qenë një frymëzim për të, për këshillat e saj të mençura, për sensin e saj të humorit dhe miqësinë e pabesueshme”./abcnews.al/ KultPlus.com

Meghan Markle do të nderohet me çmimin ‘Gracie’ për podcastin e saj ‘Archetypes’

Dukesha e Sussex-it, Meghan Markle, do të nderohet me çmimin Gracie për podkastin e saj ‘Archetypes’, i cili debutoi vitin e kaluar.

Çmimet Gracie jepen nga Fondacioni Aleanca e Grave në Media, një organizatë bamirëse që mbështet rolin e grave në media. Meghan Markle u emërua prezantuesja më e mirë gjatë 12 episodeve të podcast-it.

“Faleminderit Fondacionit Aleanca për Gratë në Media për këtë nder të rëndësishëm. Ky është një sukses që e ndaj me ekipin që qëndron pas “Archetypes”, shumica prej tyre janë gra dhe të ftuarit frymëzues që më shoqëronin çdo javë“, tha Dukesha në një deklaratë në faqen e internetit të Fondacionit Archewell./KultPlus.com

Harry dhe Meghan do të jenë të ftuar në kurorëzimin e mbretit Charles

Pallati Buckingham u dorëzon një “degë ulliri” rebelëve Harry dhe Meghan dhe përfundimisht do t’i ftojë në kurorëzimin e mbretit Charles III, të planifikuar për 6 maj në Westminster, shkruan sot tabloidi britanik The Sun.

Sussex-ët do të jenë në mesin e dy mijë të ftuarve në ceremoni, pavarësisht frikës se vetë prania e tyre mund t’i vjedhë shfaqjen sovranit. Dhe, mbi të gjitha, pavarësisht inateve dhe hidhërimeve mes çiftit dhe familjes mbretërore që kanë zgjatur prej vitesh, akuzave për racizëm, zgjedhjes për të hequr dorë nga detyrat mbretërore dhe për të jetuar në Amerikë, inkursionet në Netflix dhe e fundit me radhë. kohë, autobiografia e Harry-t, ‘Spare’ me një mori zbulimesh të hidhura, si grindjet me vëllain e tij William.

Sipas burimeve të Sun, “nuk ka të dhëna se çifti është përjashtuar nga tre ditët e ngjarjeve”, as nga ceremonia 90-minutëshe e kurorëzimit në Westminster Abbey së bashku me krerët e tjerë të kurorëzuar, liderë botërorë dhe personalitete.

”Princi Harry dhe gruaja e tij amerikane me siguri do të jenë të ftuar dhe ne po punojmë me supozimin se do të jenë të ftuar”, shpjegon për Sun një nga burimet, një zyrtar që po punon për organizimin e ceremonisë.

”Sidoqoftë, do të ishte e dobishme nëse ata do të vinin pak më herët, në mënyrë që të mos bëhet cirk pikërisht atë ditë”, shtoi i njëjti burim. /atsh /KultPlus.com

Dokumentarët e Princit Harry dhe Meghan Markle në Netflix do të transmetohen muajin tjetër

Princi Harry dhe Meghan Markle pritet të bëjnë debutimin e tyre në Netflix në dhjetor, pavarësisht raporteve për të kundërtën, të cilët donin që premiera e dokumentarit të tyre të shtyhej për në vitin 2023. Në fillim u raportua se reagimet negative ndaj “The Crown”, bënë që Netflix të shtynte shfaqjen.

Megjithatë, Netflix vendosi të vazhdojë normalisht me programimin, duke qenë se dokumentari nuk ka asnjë lidhje me sezonin e pestë të “The Crown”. Burimet kanë pohuar se kishte probleme midis Sussexes dhe platformës, pasi donin që komentet për Mbretin Charles, Camilla, Princin William dhe Kate Middleton të mos shfaqeshin.

Megjithëse një datë zyrtare nuk është caktuar, pretendohet se disa komente nga Princi Harry dhe Meghan Markle kundërshtojnë atë që djali i dytë i Charles shkroi në kujtimet e tij. Cikli i ri i serialit “The Crown ” ka shkaktuar kritika të forta, në një periudhë të shkurtër kohore që nga vdekja e Mbretëreshës Elizabeth.

Netflix heq serialin e animuar të Meghan Markle ‘Pearl’

Platforma e transmetimit Netflix Inc (NFLX.O) tha të dielën se kishte vendosur të ndalonte punën në serialin familjar të Meghan Markle “Pearl”, transmeton KultPlus.com

Heqja dorë nga disa projekte, përfshirë atë të Markle, ishte pjesë e vendimeve strategjike për prodhimin e serialeve të animuar, tha kompania në një deklaratë, pa dhënë detaje të mëtejshme mbi vendimin e saj.

Archewell Productions, kompania e krijuar nga Markle dhe bashkëshorti i saj, Princi Harry, tha vitin e kaluar se ajo do të ishte një producente ekzekutive e “Pearl”. Seriali do të përqendrohej në aventurat e një vajze 12-vjeçare e cila është frymëzuar nga gra me ndikim të historisë.

Çifti njihet zyrtarisht si Duka dhe Dukesha e Sussex.

Netflix gjithashtu vendosi të mos ecë përpara me dy serialet e animuar për fëmijë “Dino Daycare” dhe “Boons and Curses”.

Vendimi për të anuluar këto shfaqje vjen pasi Netflix raportoi një humbje prej 200,000 abonentësh në tremujorin e parë, duke rënë shumë larg parashikimit të tij për të shtuar 2.5 milionë abonentë. Pezullimi i shërbimit në Rusi pas pushtimit të Ukrainës mori një dëm, duke rezultuar në humbjen e 700,000 anëtarëve./ KultPlus.com

Meghan Markle kurorëzohet si anëtarja më inteligjente e familjes mbretërore

– Meghan Markle sapo është kurorëzuar si “anëtarja më inteligjente e familjes mbretërore britanike”, sipas një studimi të ri të publikuar nga Oxford Royale.

Kompania e arsimit shikoi prejardhjen akademike të secilit anëtar të familjes, duke përdorur faktorë të matshëm si performanca e shkollës së mesme dhe vendi ku ata ndoqën kolegjin. Ky i fundit u vlerësua duke përdorur renditjen e universiteteve botërore QS, e cila vlerëson kolegjet bazuar në reputacionin e tyre akademik dhe raportin fakultet-student, shkruan Revista Marie Claire.

Markle u zhvendos në krye të klasifikimit falë diplomës së saj nga Universiteti Northëestern në Evanston, Illinois, i cili është renditur në vendin e 30-të në një listë prej 1,300 institucioneve në renditjen më të fundit botërore të QS. Ajo u diplomua në vitin 2003 me diplomë të dyfishtë në teatër dhe marrëdhënie ndërkombëtare.

 “Jeta si mbretërore nuk është gjithmonë një punë e lehtë dhe përfshin shumë ballafaqim me shqyrtimin e gjerë dhe jetën në qendër të vëmendjes së publikut, dhe forcat akademike të Meghan Markle e kanë pajisur atë në mënyrë të përkryer për këtë rol”, tha një zëdhënës i Oxford Royale për Daily Express.

“Ndërsa Duka dhe Dukesha e Sussex-it mund të kenë dhënë dorëheqjen nga rolet e tyre si anëtarë të familjes mbretërore, ata kanë tërhequr interesin dhe vëmendjen e botës dhe dëshira e Meghan-it për të përdorur platformën e saj për të rritur ndërgjegjësimin mbi çështjet serioze botërore pasqyron inteligjencën, mendjen analitike dhe origjinën arsimore”.

Pas Meghan Markle ishte Kate Middleton në vendin e dytë dhe Princi Ëilliam në vendin e tretë. Duka dhe Dukesha e Kembrixhit ndoqën të dy Universitetin e St Andreë’s në Skoci (i renditur i 92-ti në renditjen botërore të QS), por Kate u rendit më lart se bashkëshorti i saj pasi e tejkaloi atë në provimet e nivelit A.

Kushërira e Ëill, Princesha Eugenie, zuri vendin e katërt. Ajo u diplomua në Universitetin e Neëcastle (i 134-ti në renditje) në vitin 2012 me diplomë në letërsinë angleze dhe historinë e artit. Në krye të pesëshes është djali i Princeshës Anne, Peter Phillips, i cili ndoqi Universitetin e Exeter (i 149-ti në renditje) dhe u diplomua në shkencat sportive.

Mungon dukshëm në listën e Oxford Royale Princi Harry, i cili u përjashtua thjesht sepse nuk u diplomua kurrë nga një universitet. Por duke parë se ai ndoqi disa nga shkollat më prestigjioze të pavarura në Mbretërinë e Bashkuar (përfshirë Kolegjin Eton), është e sigurt të thuhet se ai ia ka dalë mirë në departamentin e arsimit.

Kjo është lista e plotë e mbretërorëve më inteligjentë:

1. Meghan Markle, Universiteti Northëestern

2. Kate Middleton, Universiteti i St Andreës

3. Princi Ëilliam, Universiteti i St Andreës

4. Princesha Eugenie, Universiteti i Neëcastle

5. Peter Phillips, Universiteti Exeter

6. Zara Tindall, Universiteti Exeter

7. Princesha Anne, Universiteti i Aberdeen

8. Lady Kitty Spencer, Universiteti i Cape Toën, Shkolla Evropiane e Biznesit

9. Camilla Parker Boëles, Universiteti SOAS i Londrës

10. Princesha Beatrice, Goldsmiths, Universiteti i Londrës./KultPlus.com

Harry dhe Meghan të gatshëm për donacione në fundvit, ndajnë fotografi të vajzës së tyre për herë të parë

Meghan Markle dhe Princi Harry shpërndanë foton e parë të vajzës së tyre, Lilibet “Lili” Diana, si pjesë e kartës së Krishtlindjes 2021, të publikuar gjashtë muaj pas lindjes së fëmijës së tyre të dytë, transmeton KultPlus.

Në foto, Meghan, shihet duke mbajtur Lilin në ajër ndërsa Harry, është i ulur pranë tyre me fëmijën e parë në prehër.

Harry, Meghan dhe Archie kanë veshur të gjithë xhinse në portretin familjar, i cili është realizuar gjatë verës nga fotografi Alexi Lubomirski, ndërsa Lili ka veshur një fustan të bardhë.

“Këtë vit, 2021, ne mirëpritëm vajzën tonë, Lilibet, në botë”, është mbishkrimi i kartës. “Archie na bëri një “mama” dhe një “babë”, dhe Lili na bëri një familje”.

Çifti njoftoi gjithashtu se Fondacioni i tyre Archewell do të bëjë donacione këtë sezon festash për organizata të ndryshme që “nderojnë dhe mbrojnë familjet”, duke përfshirë Team Rubicon dhe Paid Leave for All. /KultPlus.com

Meghan Markle vendos byzylykun e Princeshës Diana gjatë rikthimit në tapetin e kuq

Meghan Markle solli një detaj të veçantë në tapetin e kuq.

Ndërsa merrte pjesë në eventin e mbajtur në Salute to Freedom Gala, në New York, të mërkurë, Dukesha 40-vjeçare e Sussex-it kishte vendosur byzylykun me diamant Cartier të Princeshës Diana.

Ajo e kombinoi shkëlqimin e veçantë me veshjen e saj tërësisht të kuqe – një fustan Carolina Herrera dhe taka Giuseppe Zanotti të ngjashme, duke u aksesuar më tej me një byzylyk ari Cartier dhe një palë vathë Birks.

Markle kaloi në tapetin e kuq me Princin Harry, i cili prezantoi çmimet Intrepid Valor 2021 për pesë anëtarë të shërbimit amerikan në gala.

Nuk është hera e parë që Markle ka zgjedhur byzylykun e Princeshës Diana për një dalje publike, pasi ajo mbante të njëjtën pjesë të çmuar gjatë intervistës së saj me Oprah Winfrey në mars.

“Ata donin të mbanin byzylykun për të pasur nënën e Harryt me vete gjatë intervistës”, shpjegoi një zëdhënës i Dukeshës për emisionin “Today”  në atë kohë./KultPlus.com

Meghan Markle bëhet lëndë studimi në një shkollë në Londër

Meghan Markle do të jetë subjekt i një kursi studimi në një shkollë private në Londër. Sipas Nicholas Hewlett, dekan i Kolegjit të Shën Dunstan në Catford, Dukesha e Sussex dhe përvojat e saj në gjykatë do të përfaqësonin një rast emblematik të privilegjeve që njerëzit e bardhë gëzojnë ende dhe sot.

E mira dhe e keqja, princesha ideale, asnjëherë jashtë kornizave dhe vajza rebele që vjen nga bota e spektaklit. Kjo është historia që mediat britanike kanë ndërtuar shpesh nga dy protagonistet e familjes mbretërore. Por jo vetëm kaq, është dhe diskriminimi që Meghan kishte pësuar në gjykatë, duke filluar me akuzat për racizëm që vetë aktorja i denoncoi gjatë intervistës së shumëpërfolur me Oprah Winfrey

Për këto dhe arsye të tjera, shkolla prestigjioze dhe e shtrenjtë në Catford, një lagje në jug të Londrës, shkollimi vjetor në të cilën është rreth 20 mijë euro, ka vendosur t’i lejojë studentët e saj të studiojnë përvojat e jetës së Meghan në gjykatë, në kuadrin e një kursi të prezantuar në përgjigje ndaj mbulimit të madh mediatik të lëvizjes Black Lives Matter.

Përveç rastit të Meghan, seria e mësimeve do të trajtojë tema gjithnjë e më të ndjeshme si ajo e mikroagresioneve raciste dhe që shpesh nuk njihen si të tilla. Për shkak të rëndësisë së temave, edhe pse shkolla përfshin të gjitha nivelet e klasave; nga kopshti në shkollë të mesme, kursi do të jetë i rezervuar për nxënësit mbi 13 vjeç. /a2news/ KultPlus.com

Princi Harry dhe Meghan Markle nuk do të marrin pjesë në ngjarjen kushtuar Princeshës Diana

Princi Harry dhe Meghan Markle nuk do të vizitojnë Londrën këtë javë për të marrë pjesë në një ngjarje për të nderuar Princeshën e ndjerë Diana në Kensington Palace, thotë një burim për ET.

Ngjarja, e cila do të drejtohet nga Princi William, fillimisht ishte planifikuar të zhvillohej në të njëjtën kohë me zbulimin e statujës së Dianës në Pallatin Kensington korrikun e kaluar, në të cilin Harry mori pjesë. Sidoqoftë, për shkak të kufizimeve të COVID-19, ai duhej të shtyhej dhe të zvogëlohej në mënyrë drastike.

Ndërsa Duka dhe Dukesha e Sussex nuk do të jenë të pranishëm, do të ketë disa VIP, duke përfshirë mikun e Dianës, Sir Elton John, anëtarët e familjes Spencer dhe donatorët që ndihmuan financimin e statujës.

Në korrik, Harry dhe William zbuluan statujën e nënës së tyre së bashku, në Kopshtin e Fundosur në Pallatin Kensington.
Marrëdhënia e Harry me familjen e tij mbetet e tensionuar pasi ai zyrtarisht dha dorëheqje si anëtar i lartë i familjes mbretërore në fillim të këtij viti./KultPlus.com

Harry dhe Meghan kanë kërkuar takim me Mbretëreshën për ta prezantuar me Lilibet

Princi Harry dhe Meghan Markle kanë kërkuar një takim me Mbretëreshën Elizabeth, në muajt e ardhshëm për të prezantuar vajzën e tyre Lilibet me stërgjyshen e saj.

Sipas një burimi, Harry dhe Meghan duan të prezantojnë Lilibet, vajzën e tyre të lindur në qershor, me Mbretëreshën Elizabeth II. Muajin e kaluar u zbulua që çifti dëshironte që Lilibet të pagëzohej në Kështjellën Windsor dhe ta prezantonin atë me gjyshen. Në fillim dukej si një spekulim, por tani duket se Sussexes po e bëjnë realitet.

Por kërkesa e Harry dhe Meghan për një takim privat me Mbretëreshën ka habitur disa nga stafi i pallatit mbretëror.

“Harry dhe Meghan e kanë bërë këtë propozim, por shumë njerëz janë të tronditur nga pafytyrësia e Sussex. Ata me të vërtetë mund të duan të shohin Mbretëreshën, nuk ka asnjë pyetje për këtë, por duhet shumë guxim për t’i kërkuar asaj një takim privat, duke marrë parasysh atë që i kanë bërë të kalojë këtë vit”, tha një burim për The Sun.

Për momentin, do të duket se gjykata angleze nuk i është përgjigjur ende zyrtarisht kërkesës së Harry dhe Meghan, megjithëse burimi shtoi se mbretëresha “është ende shumë e dhënë pas Harry dhe do të donte të shihte Lilibet dhe vëllain e saj Archie”./KultPlus.com

Princi Harry dhe Meghan Markle reagojnë për situatën në Afganistan: Bota është jashtëzakonisht e brishtë tani, jemi pa fjalë

Princi Harry dhe Meghan Markle kanë thënë se përparimi i talebanëve në Afganistan i ka lënë ata ‘pa fjalë’ dhe ‘zemërthyer’ në një deklaratë të gjerë që trajton gjithashtu krizën COVID-19 dhe katastrofën natyrore në Haiti.

Deklarata e gjatë, e lëshuar përmes faqes së shkëlqyeshme të Fondacionit Archeëell të çiftit, u bën thirrje ndjekësve të mbështesin organizatat përfshirë Kuzhinën Qendrore Botërore, por nuk arriti të thotë se sa do të donin personalisht ose detaje se si do të ndihmojnë.

Por çifti u kritikua nga një ekspert mbretëror i cili e quajti atë “një përpjekje tjetër për të krijuar një familje mbretërore të zgjuar alternative” dhe nga përdoruesit e mediave sociale të cilët e quajtën deklaratën “publicitet të paqartë duke kërkuar fjalë boshe” dhe thanë se ishte “e parëndësishme”. Pa përmendur faktin se si ata personalisht do të ndihmojnë në krizë.

Getty Images

Biografja e Princit Harry, Angela Levin i tha rubrikës Femail të DailyMail: “Unë mendoj se komentet madhështore, komode dhe të kujdesshme të Harryt dhe Meghanit për situatën në Afganistan, katastrofën në Haiti dhe variantet e reja të COVID është një shembull tjetër i tyre që përpiqen të krijojnë një lloj familje mbretërore alternative të zgjuar”.

Ashtu si shumica e gjesteve të tyre “të dhembshura” nuk ka asnjë indikacion se çfarë do të bëjnë ata vetë dhe nëse ndonjë donacion do të kalojë përmes Fondacionit Archeëell.

“Komenti i tyre se ata duan të” lehtësojnë vuajtjet mes atyre që njohim dhe atyre që nuk mund t’i takojmë kurrë – që do të dëshmojnë humanitetin tonë”, tingëllon aq i ngjashëm me komentin e tyre të fundit, ne duhet të jemi të mëshirshëm “me ata që i njohim dhe ata që nuk i njohim” – kjo e bën atë të tingëllojë po aq e rreme”, vazhdoi biografja.

Meghan Markle donte dëshpërimisht të ishte pjesë e festës VIP të 60-vjetorit të Barack Obamës, por ajo dhe Harry nuk ishin të ftuar

Kjo vjen një ditë pasi Duka i Sussex-it, 36 vjeç, i cili kaloi 10 vjet në Ushtrinë Britanike dhe kreu dy turne në Afganistan, lëshoi një deklaratë përmes Fondacionit të Lojërave Invictus për t’i nxitur veteranët të “kontaktojnë njëri -tjetrin dhe të ofrojnë mbështetje”.

Mes skenave të afganëve të frikësuar që përpiqen të ikin nga një kthim në sundimin mizogjinist brutal pasi talebanët pushtuan kryeqytetin Kabul, deklarata e Harryt dhe Meghanit, e redaktuar me drejtshkrimin amerikan, thotë: “Bota është jashtëzakonisht e brishtë tani. Ndërsa të gjithë ne ndiejmë shtresat e shumta të dhimbjes për shkak të situatës në Afganistan, ne mbetemi pa fjalë”.

“Ndërsa ne të gjithë shikojmë katastrofën humanitare në rritje në Haiti, dhe kërcënimin e saj që të përkeqësohet pas tërmetit të fundjavës së kaluar, neve na mbetet zemra e thyer”, thonë ata.

“Dhe ndërsa të gjithë jemi dëshmitarë të krizës globale të shëndetit në vazhdim, e përkeqësuar nga variantet e reja dhe dezinformatat e vazhdueshme, ne jemi të frikësuar”.

“Kur ndonjë person ose komunitet vuan, një pjesë e secilit prej nesh e bën këtë me ta, pavarësisht nëse e kuptojmë apo jo. Dhe megjithëse nuk kemi për qëllim të jetojmë në një gjendje vuajtjesh, ne, si popull, po kushtëzohemi ta pranojmë atë. Është e lehtë të gjendemi duke u ndjerë të pafuqishëm, por ne mund t’i vendosim vlerat tona në veprim – së bashku”.

“Për të filluar, ne ju inkurajojmë të bashkoheni me ne në mbështetjen e një numri organizatash që bëjnë punë kritike. Ne gjithashtu i nxisim ata që janë në pozita me ndikim global që të avancojnë me shpejtësi dialogët humanitarë që pritet të zhvillohen këtë vjeshtë në tubimet shumëpalëshe siç janë Asambleja e Përgjithshme e OKB -së dhe Samiti i Liderëve të G20”.

“Si bashkësi ndërkombëtare, janë vendimet që marrim tani – për të lehtësuar vuajtjet midis atyre që njohim dhe atyre që nuk mund t’i takojmë kurrë – që do të dëshmojnë humanizmin tonë”.

Një pjesë e dytë, e nënshkruar nga ‘Ekipi Archeëell’ dhe e titulluar ‘Angazhimi Archeëell’ shton: “Ashtu si shumë prej jush, ne po shikojmë nga afër krizat që po ndodhin në të gjithë botën tani, dhe ne jemi zemërthyer”.

“Archeëell është i përkushtuar për të vënë në veprim vlerat tona dhe ne shpresojmë të bëjmë atë që mundemi për të arritur momentin duke ofruar mbështetje për komunitetin ushtarak dhe trupat që shërbyen në Afganistan, si dhe për popullin afgan që përballet me dhunën dhe terrorin”.

“Ne po mbështesim reagimin e urgjencës në Haiti me partnerin tonë Ëorld Central Kitchen, e cila po punon me organizatat lokale që po ndihmojnë me përpjekjet e rimëkëmbjes për të shpëtuar jetë dhe për të ruajtur shëndetin e atyre që janë në terren.

“Së fundi, në këtë sfond, ne jemi plotësisht të vetëdijshëm se rritja e variantit Delta/COVID-19 ka rrezikuar shëndetin dhe sigurinë e familjeve në të gjithë botën”.

“Ne po punojmë për të mbështetur barazinë e vaksinave përmes angazhimit tonë për të luftuar përhapjen e dezinformatave, si dhe partneritetet tona të vazhdueshme me Vax Live dhe Global Citizen”.

“Ne e pranojmë se shumë prej jush mund të ndihen të pafuqishëm tani ndërsa shikoni se si gjendja e botës rrotullohet me shpejtësi. Mund të ndjehet çorientuese dhe mposhtëse, por ne kemi besim në fuqinë e qëllimit, veprimit dhe angazhimit të përbashkët për mirëqenien tonë kolektive”.

Deklarata e çiftit përfundon me fjalinë: “Kujdesuni për veten tuaj dhe le të vazhdojmë të kujdesemi për njëri -tjetrin. Faleminderit, Ekipi Archeëell”./KultPlus.com

Getty Images

Nuk ka hatërmbetje! Familja mbretërore uron Meghan Markle për ditëlindjen e 40-të

Mbretëresha, Princi Charles, Duka dhe Dukesha e Kembrixhit kanë ndarë urimet për Meghan Markle në ditëlindjen e saj të 40-të.

Llogaria e Familjes Mbretërore në Instagram, e drejtuar nga stafi i Pallatit Buckingham të Mbretëreshës, ishte e para që postoi në Instagram dhe Twitter, duke ndarë tre fotografi të Meghan së bashku me mesazhin: “Duke uruar Dukeshës së Sussex një ditëlindje shumë të lumtur sot!”, transmeton KultPlus.

Njëra nga fotot tregon Mbretëreshën dhe Meghan duke buzëqeshur në një fejesë në qershor të vitit 2018.

Brenda pak minutash, Princi William, Kate Middleton,  Princi Charles dhe Dukesha e Cornwall shtuan mesazhet e tyre të ditëlindjes.

Fansat e familjes mbretërore vlerësuan vendimin “dashamirës” dhe “dinjitoz” për të ndarë postimet në mediat sociale pavarësisht kritikave të fundit publike të Harry dhe Meghan ndaj Familjes Mbretërore në një sërë intervistash të profilit të lartë televiziv dhe podcast./KultPlus.com

Intervista e Princ Harry dhe Meghan Markle nominohet në Emmy

Intervista e famshme e Meghan Markle dhe Princt Harry për Oprah Winfrey në fillim të këtij viti ka marrë një nominim Emmy.

Intervista e cili u transmetua për herë të parë në SH.B.A. më 7 Mars u nominua në kategorinë e Çmimeve të Paraqitura të Çuditshme ose Speciale së bashku me katër të nominuar të tjerë, transmeton KultPlus.

Fansat e çiftit dhe ishin të shpejtë në një reagim në Twitter: “Kjo tani është zyrtarisht një intervistë e Emëruar për Emmy! Urime për Oprah dhe ekipin e saj dhe faleminderit Harry dhe Meghan që ishin kaq të ndjeshëm dhe të hapur”. “Urime Oprah, Harry dhe Meghan.

E merituan nominimin për Emmy,” tha një tjetër fans. Intervista 110-minutëshe e Oprah-ut tërhoqi më shumë se 17 milion shikues në SH.B.A. dhe 11 milion përdorues në MB. Më vonë u shpërnda në ndërkombëtarisht në dhjetëra tregje dhe u shikua nga një duke grumbulluar plot 61 milionë klikime në gjithë botën./KultPlus.com

Meghan Markle e ka publikuar librin për fëmijë “The Bench”

Dukesha e Sussexit e ka pranuar se djali i saj 2-vjeçar, Archie, tashmë e gëzon një dashuri të pangopur për librat.

39-vjeçarja Markle së fundmi ka treguar se djali i saj dhe princit Harry, është adhurues i madh i librit të saj të ri me fotografi, “The Bench”, i cili është inspiruar nga raporti i veçantë i bashkëshortit të saj me të birin.

“E dija që djali ynë do t’i vërente të gjitha këto elemente, dhe ai e adhuron librin tim. Kjo është një gjë e mirë sepse ai e gëzon një dashuri të pangopur për librat, dhe kërkon vazhdimisht që t’i lexojmë diçka. Por, tani fakti që ai e dashuron librin ‘The Bench’ dhe në mund t’i themi se mami e ka shkruar atë për ty, është një ndjenjë e jashtëzakonshme”, ka deklaruar Markle.

Dukesha e cila jeton në Kalifroni me familjen e saj katër anëtarshe, po ashtu tregoi se në libër përfshihen edhe disa detaje personale.

“Mendoj se brenda në libër mund të gjesh momente të vogla dhe të ëmbla të cilat qëllimisht i kemi fshehur. Për shembull lloji i lules sime të preferuar, lulja më e dashur e nënës së bashkëshortit tim, dhe gjëra të këtilla. Me këtë veprim donim të siguroheshin që libri të ishte personal për ne, dhe t’iu them të drejtën ky projekt është krijuar me shumë detaje të veçanta dhe shumë dashuri”.

Ish-aktorja e serialit “Suits” e cila tashmë e ka edhe një vajzë dy muajshe të quajtur, Lilibet Diana, para ca kohësh ia kishte dhuruar princit Harry një stol për “Ditën e Baballarëve”, dhe së fundmi e pranoi se ishte inspiruar të shkruar poezi duke e shikuar bashkëshortin e saj 36-vjeçar teksa kalonte kohë dhe luante me djalin e tyre, Archie.

“Si shumica prej neve, edhe unë isha në dilemë çfarë t’i bëja atij si dhuratë. Pastaj mendova se dëshiroja t’i dhuroja diçka sentimentale dhe një vend ku ai mund të krijojë kujtime me djalin tonë. Veçanërisht gjatë këtij vitit të fundit, mendoj se shumica prej neve e kemi vënë re se sa shumë gjëra ndodhin në qetësi. Dhe ishin momentet e tilla, teksa i shikoja të dy nga dritarja duke luajtur apo Harry duke e vënë Archien në gjumë, këto eksperienca të jetuara janë gjërat që më kanë inspiruar të shkruaj poezi”, ka përfunduar Meghan.

Si përfundim, Dukesha e Sussexit e konsideron librin e saj të ri për fëmijë, një tregim dashurie. / KultPlus.com

Lilibet merr dhuratën e parë dhe është nga Kate dhe William

Ditën e djeshme u bë i ditur lajmi se Harry dhe Meghan janë bërë prindër për herë të dytë. Meghan solli në jetë një vajzë të cilës çifti i vendosën emrin Lilibet Diana, në nder të Mbretëreshës Elizabeth dhe në kujtim të princeshës Diana.

Menjëherë pas lajmit, çifti mori dhe urimet e para nga Mbretëresha dhe nga Kate e William. Këta dy të fundit janë edhe të parët që i bënë dhuratë Lilibetit.

Burime për “Us Weekly” treguan se duka dhe dukesha e Cambridge i kanë dërguar një dhuratë vogëlushes menjëherë pasi morën lajmin. Ndërsa burime për revistën “In Touch” treguan se Meghan dhe Harry i kanë dërguar disa foto të Lilibetit Mbretëreshës, të cilës ia dhanë lajmin të parës./ KultPlus.com

Meghan dhe Harry bëhen me vajzë, e pagëzojnë me emrin e princeshës Diana

Dukesha e Sussex, Meghan Markle dhe Princi Harry, janë bërë prindër të një vajze, që njëherësh është edhe fëmija i dytë i tyre, përcjell KultPlus.

“Jemi të lumtur që Princi Harry dhe Dukesha e Sussex, të mirëpresin lindjen e vajzës së tyre Lilibet Diana Mountbatten-Windsor”, ka thënë zëdhënës i Sussexes për CNN.

Tutje ai ka shtuar se fëmija ka lindur këtë të premte në spitalin Santa Barbara Cottage, duke theksuar se vajza dhe nëna (dukesha) janë mirë.

“Lili është emëruar pas stërgjyshes së saj, Mbretëreshës, pseudonimi familjar i së cilës është Lilibet. Emri i saj i dytë, Diana, u zgjodh për të nderuar gjyshen e saj të dashur të ndjerë, Princeshën e Uellsit,” thuhet më tutje në deklaratë.

Harry dhe Meghan zbuluan se ishin në pritje të një vajze gjatë intervistës së tyre me Oprah Winfrey./ KultPlus.com

Problemet s’kanë fund për Meghan dhe Harry, tani akuzohen për racizëm

Pas bashkëpunimit me Procter & Gamble, çifti i njohur, Meghan dhe Harry po përballen me akuza për racizëm. Mesa duket, publiku nuk e miraton parteritetin global që Fondacioni Archewell nënshkroi me kompaninë para pak ditësh.

Ky bashkëpunim ka të bëjë me shitjen e kremrave që shërbejnë për zbardhjen e lëkurës, gjë që u bë shkak që të vërshonin komentet negative, pasi shitja e tyre shihet si promovim i racizmit. Këto produkte kanë efektin e zvogëlimit të përqendrimit ose prodhimit të melaninës, pigmentit natyror që i jep ngjyrën lëkurës.

Ky veprim bie në kundërshtim me deklaratën e Meghanit në, e cila akuzoi Familjen Mbretërore për racizëm.

Së fundmi, Harry ka bërë të tjera deklarata të forta për familjen e tij. Në një intervistë për Dax Shepard, ish-duka i Sussex ka zbuluar të tjera detaje nga jeta e tij dhe pse vendosi të largohej përfundimisht nga pallati mbretëror.

Harry e krahasoi jetën e tij në pallatin mbretëror me filmin “The Truman Show”, ku e gjithë jeta e tij është një spektakël televiziv.

Harry tregoi se vendosi të zhvendosej në Kaliforni me familjen e tij për t’i dhënë fund ciklit të dhimbjes që ai ka vuajtur vetë si pjesëtarë i familjes mbretërore dhe se duhej ta ndryshonte këtë gjë për fëmijët e tij.

Pas këtyre deklaratave, një burim i afërt i familjes mbretërore, ka thënë se populli dhe vetë familja janë skandalizuar për herë të dytë rreth atyre që kanë dëgjuar dhe për faktin se si Harry vazhdon ende të hedhë  baltë për to.

Kështu që ata duan ti marrin titujt e tyre dhe të mos përdoren më kurrë! Duhet të quhen vetëm Harry dhe Meghan! Presim të shohim nëse Pallati Mbretëror do të marrë këtë vendim përfundimtar apo jo?!/ KultPlus.com

Meghan Markle publikon librin e parë për fëmijë, akuzohet për kopjim të idesë

Meghan Markle nuk është më vetëm një aktore, humanitare dhe sipërmarrëse. Tanimë, dukesha është edhe një autore e librave për fëmijë!

Ajo sapo ka botuar librin e saj të parë të ilustruar për fëmijë, të quajtur “The Bench” (Stoli), një histori e bukur për një nënë që shikonte lidhjen midis djalit të saj dhe babait të tij, transmeton KultPlus.

Libri është frymëzuar nga lidhja e Princit Harry dhe Archiet.

Por interneti ndonjëherë ka reagime shumë ndryshe nga ato që mund të priten.

Njerëzit online e kanë akuzuar Meghanin për kopjimin e konceptit të librit të saj nga “The Boy on the Bench” (Djali në stol), nga Corrinne Averiss.

Megjithatë, duket se këta dy libra nuk kanë asgjë të ngjashme dhe e vetmja gjë që kanë të përbashkët është ekzistenca e një stoli.

Komentet e vrazhda dolën nga kontrolli, aq sa Averiss u detyrua t’i drejtohej Twitterit për t’i qartësuar të gjithë se ajo nuk mendon se Dukesha e Sussex kopjoi konceptin e librit të saj.

Duke lexuar përshkrimin dhe ekstraktin e botuar të librit të ri të dukeshës, kjo nuk është e njëjta histori ose e njëjta temë si “The Boy on the Bench”. Unë nuk shoh ndonjë ngjashmëri”, -shkroi autorja.

Kështu, Averiss u dha fund këtyre pretendimeve.

Meghan ka thënë se ideja e librit filloi si një poezi që ajo shkroi për burrin e saj në Ditën e Baballarëve, një muaj pasi Archie lindi dhe “… ajo poezi u bë kjo histori”.

Meghan Markle fiton gjyqin kundër mediave që ia cenuan privatësinë

Meghan Markle ka fituar një tjetër betejë ligjore në luftën e saj kundër mediave “Mail on Sunday” dhe ‘”Mail Online”.

Sipas disa raportimeve, Gjykata e Lartë në Londër ka vendosur të mërkurën se Dukesha e Sussexit zotëron të drejtën e vetme të letrës që i shkroi babait të saj, Thomas Markle, pak muaj para martesës së saj me Princin Harry.

Avokatët e “Associated Newspapers Limited” më parë ngritën pretendime se ish-shefi i komunikimit të Pallatit Mbretëror, Jason Knauf, kishte një pjesë të drejte të letrës, sepse kishte parë një version të hershëm të letrës dhe kishte luajtur rol në shkrimin e saj. Por Knauf i ka hedhur poshtë këto pretendime në gjykatë dhe gjithashtu u vendos se as Pallati Mbretëror nuk ka pasur të drejta mbi letrën.

Megjithatë është zbuluar se Meghan ka ndarë një pjesë të letrës me princin Harry dhe Knauf për mbështetje, pasi ky ishte një proces shumë i dhimbshëm për të. Në muajin shkurt, Meghan fitoi gjyqin e saj të privatësisë kundër Associated Newspapers. Mark Warby, një gjyqtar në Londër, vendosi se “The Mail on Sunday” cenoi privatësinë e Meghanit duke publikuar një letër që ajo i kishte dërguar babait të saj në gusht të vitit 2018.

Meghan ngriti padinë e saj kundër “Mail on Sunday” për 5 artikuj nga shkurti i 2019-s. Këta artikuj përfshinin disa pjesë të një letre që Markle i dërgoi babait të saj, pasi ai nuk mori pjesë në dasmën e saj me Princin Harry, që u mbajt në maj të vitit 2018. \iconstyle / KultPlus.com

Meghan Markle ka gati librin e parë

Dukesha e Sussexit, Meghan Markle ka njoftuar ditën e sotme se ka shkruar një libër për fëmijë, e frymëzuar nga Princ Harry dhe djali i saj.

Libri mban titullin “The Bench” dhe Meghan ka thënë se libri ka lindur nga një poemë që kishte shkruar për Harr-n pas lindjes së djalit të tyre dhe eksploron lidhjen e veçantë mes babait dhe djalit, që shihet nga sytë e nënës.

Ky libër pritet të publikohet në datën 8 qershor dhe do të ilustrohet nga artisti Christian Robinson.

“The Bench nisi si një poezi që shkrova për burrin tim në Ditën e Baballarëve, muajin pas lindjes së Archie. Kjo poezi u bë kjo histori”, thuhet në deklaratën e saj.

Ndërkohë, popullariteti i dukeshës dhe Harryt ka rënë në nivelet më të ulëta ditët e fundit, sidomos pas funeralit të Princit Philip.

Sipas një sondazhi nga “YouGov” Princi Edward dhe Charles patën një rritje më të madhe në popullaritet, pas ndarjes nga jeta të babait të tyre.

Sipas këtyre sondazheve 2 nga 5 britanikë e pëlqejnë princin Harry, ndërsa gjysma nuk e pëlqejnë.

Këto shifra në fakt janë disi të ngjashme me muajin mars për Harryn. Ndërsa sa i përket Meghan Markle, 3 në 10 njerëz e pëlqejnë Meghan, kurse 3 në 5 njerëz nuk e pëlqejnë.

Meghan dhe Harry humbën popullaritetin e tyre pas intervistës së dhënë për Oprah Winfrey, ku akuzuan familjen mbretërore për racizëm.

Që nga ajo kohë ata nuk kanë rifituar favor me publikun britanik, pasi popullariteti i Princ Harryt ra me tre pikë të tjera pas funeralit të Dukës së Edinburgut më 17 Prill. Ndërkohë dhe Meghan, e cila nuk mori pjesë në funeral humbi popullaritetin prej pesë pikësh, tregojnë shifrat./ KultPlus.com

Historia mes Meghan dhe Kate, publikohet emaili që Markle i dërgoi pallatit mbretëror

Javën e kaluar u transmetua intervista e Meghan Markle dhe Princ Harryt për Oprah Winfrey. Intervista e shumëpritur ka bërë bujë të madhe në media, duke “tronditur” pallatin mbretëror me deklaratat që u bënë.

Gjatë kësaj interviste, Meghan nuk la pa përmendur edhe kunatën e saj, Kate Middleton. Markle u shpreh se pallati mbretëror refuzoi të korrigjonte historinë e rreme se ajo e kishte bërë Kate të qante para dasmës me Princ Harry-n.

Sipas saj, ka qenë Kate ajo që e kishte bërë këtë gjë kundrejt Meghan, shkruan “Harper’s Bazaar”. “Ishte Kate ajo që më bëri mua të qaj. Madje edhe më kërkoi falje më pas”, rrëfeu Dukesha e Sussex”.

Madje pas deklaratave të çiftit, ka reaguar edhe shoqja e ngushtë e Meghan, Janina Gavankar. Kjo e fundit është shprehur se kishte shumë “e-maile dhe mesazhe” që dokumentonin keqtrajtimin që pallati i ka bërë Dukeshës së Sussex-it.

Pas gjithë këtyre akuzave të forta, është bërë publik një e-mail që Meghan i ka dërguar familjes mbretërore që tregon se ajo nuk ka ndjerë fare mbështetje prej tyre.

 “Harper’s Bazaar” pretendon se ka siguruar një e-mail që Meghan i ka dërguar njërës prej ndihmëseve të saj dhe në të shprehet se familja mbretërore nuk bëri asgjë për të ndalur thashethemet për situatën e saj me Kate.

Kur pallati i Kensington-it i kërkoi Meghan dhe Harry-it të firmosnin një deklaratë që thoshte se princ William nuk e ka bullizuar kurrë çiftin para se ata të hiqnin dorë nga titujt mbretërorë, Meghan iu përgjigj me këtë e-mail:

“Meqë po flasim për të tilla deklarata atje jashtë, ndoshta pallati mbretëror mund të tregohet i drejtë rreth meje dhe të thotë se nuk e bëra Kate-in për të qarë,” shkruhej në një pjesë të email-it.

Kërkesa e saj u injorua dhe iu tha se “Dukesha e Cambridge-it kurrsesi s’mund të përfshihet në të tilla thashetheme”./ KultPlus.com

Princi Harry dhe Meghan Markle tërhiqen zyrtarisht nga detyrat mbretërore

Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle, Dukesha e Sussex, nuk do t’u kthehen detyrave të tyre si anëtarë të familjes mbretërore britanike, konfirmoi sot Pallati Buckingham, pas bisedimeve midis çiftit dhe Mbretëreshës Elizabeth II.

Duka dhe Dukesha e Sussex u larguan nga detyrat mbretërore vitin e kaluar, por një rishikim i vendimit të tyre ishte planifikuar pas 12 muajsh.

Mbretëresha konfirmoi se pasi Duka dhe Dukesha u tërhoqën nga familja mbretërore, nuk ishte e mundur për ta që të vazhdonin të merreshin me përgjegjësitë dhe detyrat që vijnë me një jetë në shërbim publik.

Prandaj, patronazhet e tyre mbretërore, si edhe titujt ushtarakë do t’i kthehen mbretëreshës dhe do të rishpërndaheshin midis mbretërve të tjerë.

“Ndërsa të gjithë janë të trishtuar nga vendimi i tyre, Duka dhe Dukesha mbeten anëtarë shumë të dashur të familjes”, shkroi Pallati në deklaratë.

Harry dhe Meghan, aktualisht, jetojnë në Kaliforni me djalin e tyre, Archie dhe janë në pritje të një fëmije të dytë./ata/ KultPlus.com

Harry dhe Meghan do të bëhen bashkë me familjen mbretërore në qershor

Princi Harry dhe Meghan Markle, do të ribashkohen me familjen mbretërore gjatë kësaj vere.

Duka dhe dukesha e Sussexit thuhet se do të rikthehen në Britani të Madhe në qershor të këtij viti, për ta ndjekur ceremoninë zyrtare mbretërore, “Trooping of the Colour”, që tradicionalisht mbahet më 12 qershor, për ta nderuar ditëlindjen e Mbretëreshës Elizabeta e Dytë.

“Plani aktual është që parada për nderë të ditëlindjes së mbretëreshës, të mbahet në Londër në formë normale, me përjashtim të faktit se do të duhet bërë disa akomodime të reja dhe rregulla që duhet ndjekur. Qëllimi dhe dëshira përfundimtare është që kjo ceremoni mbretërore të mbahet”, citohet të ketë thënë një burim për “The Sunday Times”.

Kjo do të jetë hera e parë që Princi Harry dhe Dukesha Meghan, të cilët e kanë një djalë së bashku, Archie, do të shihen në publik bashkë me anëtarët e tjerë të familjes mbretërore, që nga ngjarja “Commonweal Service” e cila u mbajt në mars të vitit të kaluar.

Në një intervistë të realizuar në muaji gusht, Harry kishte thënë se çifti kishte planifikuar ta vizitojë Britaninë e Madhe më shpesh, por është kufizuar shkaku i pandemisë së koronavirusit.

Kjo po ashtu do të jetë vizita e parë e dyshes në Britani të Madhe, nga heqja dorë e obligimeve zyrtare të familjes mbretërore, dhe shpërngulja në Kaliforni. Thuhet se Princi Harry në fillim e urrente jetën në Los Angeles, por është shumë më i lumtur tani që familja është akomoduar në Santa Barbara.

Ndërkohë në muajin korrik, Meghan Markle, u bë lajm në mediat botërore me ta zbuluar lajmin se kishte pësuar abort spontan teksa ishte shtatzënë me fëmijën e dytë të çiftit.

Megjithëkëtë, së fundmi në media dhe portale të ndryshme po qarkullon lajmi se dukesha mund të jetë sërish shtatzënë, pasi në disa fotografi të realizuara nga paparazzit, ajo duket sikur po e fsheh barkun e fryrë. Ende nuk dihet nëse ky lajm është i vërtetë, pasi nuk ka konfirmime për një shtatzëni të radhës, por edhe nuk është për t’u çuditur nëse çifti i famshëm vendosë ta mbajë të fshehtë këtë lajm deri në lindje të fëmijës, marrë parasysh sa vëmendje merr çifti nga publiku, dhe sa e sulmuar ka qenë Meghan nga mediat në Britani të Madhe. /Koha/ KultPlus.com