Ramë Beqiri me ekspozitë personale në Gjenevë, dedikim për të zhdukurit në Kosovë

Ramë Beqiri është artisti i njohur, i cili jeton dhe vepron prej disa vitesh, në kantonin e Gjenevës. Ai njëkohësisht aktron në disa teatro në Zvicër dhe jashtë saj. Piktori Beqiri në muajin e ardhshëm, pritet të hap një ekspozitë personale në Gjenevë për të zhdukurit në Kosovë, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Artisti shqiptar Ramë Beqiri do të sjell për artdashësit zviceran historinë e dhimbshme të Kosovës dhe plagën e hapur për të zhdukurit e luftës, përmes një ekspozite në Gjenevë.

“Në kujtim të të zhdukurve të luftës së Kosovës” do të jetë motoja e ekspozitës që pritet të hapet me 12-20 qershor në shtëpinë e artit ,,Maison Grutli’’, në Gjenevë të Zvicrës në kuadër të festivalit ndërkombëtar të filmit Fifog.

Pjesë e këtij festivali pritet të jetë edhe filmi shqiptar ,,I treturi’’, me pas do pasoj edhe debati për këtë me pjesëmarrës regjisorin Arben Thaqi dhe njëri nga aktorët e filmit, Arben Muçaj, pjesë e te cilit festival Fifog është edhe artisti ynë Ramë Beqiri.

Beqiri, lidhur me këtë ekspozitë është shprehur i lumtur që është pjesë qe disa vite me radhë e këtij eventi të rëndësishëm kulturo-artistik, në Zvicër.

“Është viti i tretë që ne përfaqësohemi në këtë festival. Këtë vit e bënë më të plotë ekspozita ime sepse është një temë të cilën me vite e kam sjell në mendjen time që të bëjë diçka për vendin tim, e posaçërisht për një temë shumë te ndjeshme që na ngulfate me vite…”, ka thënë Beqiri.

Dihet se në Gjenevë gjinden organizatat e ndryshme të të drejtave të njeriut dhe kjo ekspozitë shpresojë që do të sensibilizoj me një mesazhe tek ndërkombëtarët që të bëjnë më shumë në lidhje me këtë drejtim, me te zhdukurit kosovar. / KultPlus.com

Artisti shqiptar Ramë Beqiri së bashku me Mél Dos Santos me një ekspozitë të përbashkët në galerinë ‘Hermance’

Dy artistë do të bëhen një në qytetin e Gjenevëz në Zvicërr, për të hapur një ekspozitë të vetme, ku takohen arti i fotografisë Mél Dos Santos dhe i pikturave të Ramë Beqirit, shkruan KultPlus.

Artisti Ramë Beqiri, shqiptari që jeton në Zvicër, do të prezantohet në këtë ekspozitë me 15 piktura, derisa 15 fotografi do t’i ketë edhe artistja tjetër.

Në një prononcim për KultPlus, Beqiri thotë se shpreson që do të shet piktura në këtë ekspozitë.

“Unë kam shitur piktura edhe nëpër ekspozitat e tjera, derisa shpresoj që një gjë të tillë ta bëj edhe këtu”. Beqiri gjithashtu njoftoi se pikturat e tij janë nëpër vende të ndryshme dhe gjithashtu ka pasur shumë klientë privat të cilat vazhdojnë të i mbajnë pikturat e tij.

Sipas Ramës, bashkëpunimi ka ardhur pas ekspozitës që ai ka pasur në Milano. “Aty është pëlqyer puna ime nga njohës të artit dhe kam marrë nje ftesë për të ju bashkuar artistëve të njohurë që do të marrin pjesë”, tha piktori.

Ndërkaq, Rama pas kësaj ekspozitë, në muajin dhjetor të këtij viti do të jetë pjesëmarrës në ekspozitën e radhës në Galerinë Pedrera.

“Mundësia për të marrë pjesë në një projekt të tillë siq është Pedrera në Barcelonë pa dyshim që është një privilegj për çdo artist, përpos që është një privilegj për mua është edhe nje arsye për të vazhduar këtë udhëtim të bukur”, thotë ai.

Ekspozita do të hapet nga 9 tetori në Galerinë “Hermance” dhe do të qëndrojë e hapur deri më 31 tetor.. /KultPlus.com

Viti 2022 është viti i projekteve të mëdha të piktorit Ramë Beqiri

Pas shumë projekteve në fushën e artit, viti 2022 ishte mjaft i frytshëm me shumë projekte për artistin Ramë Beqiri, shkruan KultPlus.

Rama këtë vit mori pjesë në simpoziumin e pikturës në Paris të organizuar nga zervas art i mbështetur nga Unesco në kujtim të Nelson Mandelës, ku marrin pjesë shumë artistë nga vende të ndryshme të botës.

Në këtë simpozium pati edhe një ekspozitë kolektive ku puna e tij u vlerësua shumë nga njohësit e artit.

Menjëherë pas kësaj Rames ka marrë ftesa të ndryshme për ekspozita të ndryshme, njëra prej të cilave është hapur këto ditë në Milano të Italisë në galerinë MADS. Në këtë ekspozitë Rama prezantohet me tre vepra arti: Hëna, karamele dhe kirurgji.

Kështu, ekspozita e radhës së shpejti do të jetë në Geneve të Zvicrës, ku do të ekspozohen pikturat dhe fotografitë e tij nga Portugalia, Mèl DoS Santos.

Ekspozita do të hapet më 8 shtator në galerinë Hermance, një galeri që daton nga shekulli i 16-të, nga fundi i periudhës gotike.

Projektet do të vazhdojnë në disa qytete të tjera botërore Pocitelje Bosnje-Hercegovinë Barcelona, Venecia, Charlottetown Kanada, derisa ai të shpresojë të përmbushë dëshirën e tij për të ekspozuar veprat e tij në dy qytete shqiptare, Ferizaj dhe Shkodër. /KultPlus.com