Rave dhe Win Music Freedom shënojnë ngjarjen e 50-të këtë të diele me J-Lost

 

Rave Live Session është transmetimi javor i mundësuar nga Win Music Freedom, ku shfaqen DJ-të më të mirë lokal dhe Internacional.

Kësaj radhe Rave prezanton J-LOST.

 J-Lost lindi në vitet ’90 dhe u rrit në peizazhin e Bullgarisë së re demokratike, i cili i dha një karakter rebel dhe dashuri për të pazakontën. Në rrugën e vet të zbulimit ajo ndryshoi drejtim, vendndodhje dhe profesionin shumë herë, por e vetmja gjë që mbeti e vërtetë dhe konstante ishte dashuria e saj për muzikën.

 Në një fazë të hershme të jetës së saj J-Lost u fiksua nga  muzika elektronike.

Nëse e dëgjoni dhe do kuptoni që J-Lost dhe muzika e saj që performon është techno, acid house, breaks, electro, ebm, wave etc.

Mixet e saj marrin kthesa dhe kthesa të papritura që të dërgojnë larg nga realiteti.

Fillimi i vitit 2020 ishte mjaft i mire ku dhe realizoj/krijoj- “Worship Your Goddess” për Label-KOMPONENTI.

Ajo madje arriti të kishte emrin e saj në Wake Up Stran-Jah

Janari 2021 shënoi fillimin e saj mujor emisioni radio -Moody Monday në Radio KOMPONENTI. 

J-Lost shpejt është bërë një nga ambasadorët e respektuar të muzikës në skenë.

 J-Lost hap pranverën në Rave me një super set e atë mund ta dëgjoni në Rave Travel, Win Music Freedom Ks dhe në KultPlus.com – faqen zyrtare në Facebook. / KultPlus.com

Këtë të martë Teelco performon në Rave & WMF

TEELCO është një DJ / Producent i muzikës elektronike me seli në Shqipëri. Ai  hyri në industrinë e muzikës që nga viti 2013. Të gjitha remikset dhe këngët origjinale janë nënshkruar në Labels të ndryshme në të gjithë botën.

I Mbështetur nga legjenda si Hernan Cattaneo, & Nick Warren dhe shumë artistë si Antrim, Frangellico, Dynacom & Bodai, Luciano Scheffer, Ruben De Ronde (ARMADA Music), Ledio Ciko (AL), Mariano Mellino dhe shumë e shumë të tjerë.

Kryesisht prodhimet e tij janë të përqendruara në elemente melody elements, groovy beats dhe colorful harmony.

Kontakti i parë me muzikën ishte në moshën 12 vjeç duke studiuar instrumentin e pianos dhe mbaroi Fakultetin e Arteve. Gjithashtu ai ka emisionin e tij në radio të quajtur “Sonho Melodico” në Saturo Sounds çdo të shtunë.

Andaj dhe Rave ka ftuar TEELCO me një set prej 1 orësh për adhurues të muzikës elektronike, këtë të Marte nga ora 21:00, performancën mund ta ndiqni në RaveTravel, Win Music Freedom Ks dhe faqen tonë zyrtare në facebook.

Live Session do mbahet tek Four Points Hotel by SHERATON në Prishtinë e për më shume ju ftojmë të na ndiqni.

Rave vazhdon të mbështes artistët edhe gjatë pandemisë në të gjithë vendin

Një mësues i vazhdueshëm i vetvetes me një vëmendje të detajuar për tinguj që gjithmonë shtyjnë përpara, mbi një dekadë dhe qindra detyra si përzgjedhës muzike, Redoni nga Tetova ka krijuar një romancë të përjetshme me muzikën elektronike.

Dashuria ndaj radios frymëzoi udhëtimet e tij të para për transmetim dhe në vitin 2011, përgjatë një periudhe 5 vjeçare ndër të tjera filloi emisionin ditor Pop-kura ku shfaqeshin këngë të të gjitha zhanreve, nga edhe krijoi nofkën  Balta.

Këtë të diel Rave sjell Balta artist nga Shkupi me një set më ndryshe se herëve tjera./ KultPlus.com