Sërish anulohen karnavalet e Rio de Zhaneiros

Rio de Zhaneiro ka anuluar festivalin më të famshëm në botë të karnavaleve për të dytin vit radhazi për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kryebashkiaku Eduardo Paes e njoftoi vendimin në rrjetet sociale, pas një takimi me përfaqësues të grupeve të karnavaleve.

Ai tha se ishte praktikisht e pamundur të mbaheshin karnavalet në rrugë duke ruajtur kufizimet e hyrjes dhe masat e tjera sanitare në festën për të cilën ishin regjistruar qindra grupe.

Sipas të dhënave zyrtare, më shumë se 22 milionë persona në Brazil janë infektuar me koronavirus.

Rreth 618 000 njerëz kanë vdekur në lidhje me Covid-19 në Brazil.

Vetëm SHBA ka regjistruar një numër më të madh të vdekjeve. / KultPlus.com

Kinemaja e kafshëve në Rio de Janeiro po promovon adoptimin e kafshëve

Dhjetëra persona u mblodhën në një kinema në periferi të Rio de Janeiros të shtunën për të adoptuar një qen apo mace, apo për të shikuar “Tom and Jerry” me kafshën e tyre shtëpiake, shkruan agjencia AP.

Kjo çasje e re ndaj adoptimit të kafshëve është organizuar nga një grup I të drejtave të kafshëve, që po mundohet t’u gjejë kafshëve të braktisura shtëpi të reja.

“Është premiera e filmit ‘Tom & Jerry’, kështu që sot është një ngjarje e veçantë ku njerëzit mund të shohin film me kafshët e tyre dhe po ashtu mund ta kenë mundësinë të adoptojnë ndonjë kafshë”, ka thënë Karla de Lucas që ka organizuar manifestimin.

Qentë dhe macet kanë shikuar filmin, por dukeshin dukshëm më të interesuar në ushqimin që ofrohej nga pronarët e tyre.

Pandemia ka rritur interesimin për adoptim të kafshëve në Brazil, pasi shumë banorë të izoluar po kërkojnë shoqëri pas kufizimeve.

Shumë biznese kanë zbutur politikat ku nuk lejohen kafshë brenda.

Pronarja e një kafshe shtëpia, Rejane da Costa, ka thënë se është me rëndësi që shumë vende të lejojnë pronarëat me kafshët e tyre shtëpiake.

Organizimi I të shtunës është një nga shumë organizime që planifikohen për të bërë kafshët e braktisura me familje të reja.

Në këtë organizim u adoptuan dhjetë kafshë. /Koha/ KultPlus.com