“Mendoja se gjëja më e keqe në jetë ishte të përfundoje krejt i vetëm, isha gabuar”

Robin Williams ka qenë aktor, komedian dhe këngëtar amerikan i njohur për aftësitë e tij të improvizimit dhe larushinë e zërave që krijonte, shkruan KultPlus.

Williams konsiderohet si njëri nga komedianët më të mirë të të gjitha kohëve. Sonte po e sjellim një thënie të tij të famshme:

“Mendoja se gjëja më e keqe në jetë ishte të përfundoje krejt i vetëm. Isha gabuar! Gjëja më e keqe në jetë është të përfundosh me njerëz, të cilët të bëjnë të ndihesh vetëm”. /KultPlus.com

‘Gjëja më e keqe në jetë është të përfundosh me njerëz që të bëjnë të ndihesh vetëm’

Robin Williams nuk është më me ne, por mençuria e tij e madhe nuk do të ikë kurrë nga kjo botë.

Williams vdiq në moshën 63 vjeç dhe pati 100 role madhështore në karrierën e tij profesionale. Na bëri të qeshim dhe të mendonim.

Ja disa prej citimeve të tij më të mira:

-Ju jepet vetëm një shkëndijë e vogël “çmendurie”. Ju nuk keni pse ta humbni atë.

-E vërteta thelbësore është se nganjëherë ju shqetësoheni se do të zbuloni që është një goditje e fatit, të cilën nuk do ta keni vërtetë. Keni humbur muzën ose – më e tmerrshmja – nuk e keni pasur kurrë atë. Do ta kaloni të gjithë këtë marrëzi shumë shpejt.

-Pavarësisht nga ato që ju thonë njerëzit, fjalët dhe idetë mund të ndryshojnë botën.

-Fitimi i një Oskari është një nder, por ta themi midis nesh, nuk i bën gjërat më të lehta.

-Unë gjithmonë mendoja se gjëja më e keqe në jetë ishte të qenit vetëm. Nuk është kështu. Gjëja më e keqe në jetë është të përfundosh me njerëz që të bëjnë të ndjehesh vetëm.

-Ju lutem mos u shqetësoni aq shumë. Sepse në fund të fundit, askush prej nesh nuk ka shumë kohë mbi këtë Tokë. Jeta vrapon.

-Rrjetet sociale? Ato vrasin bisedën. Dhe njerëzit që fotografojnë me telefonin e tyre ose regjistrojnë, ndonjëherë në mënyrë të fshehtë, janë të mërzitur. Ata vijnë dhe fillojnë të flasin me ty, por duhet t’i shmangni njerëzit që në të vërtetë rrijnë në telefon, kur janë me ju.

-Unë besoj në dashuri; është e mrekullueshme – sidomos dashuria herën e tretë, është edhe më e çmuar; është e mahnitshme.

-Realiteti: çfarë koncepti!

-Politika është kaq personale, e mbrapshtë dhe e menjëhershme, si do të arrish të bësh diçka? Edhe politika lokale në të cilën unë jetoj është bërë kaq e shëmtuar.

-Më vjen keq, po të kishit të drejtë, unë do të pajtohesha me ju.

-Ndonjëherë për gjëra që unë kam bërë, filma që nuk kanë ecur dhe aq mirë, ju thoni: ‘Pse e bëre?’ Por në fund të fundit, nuk mund të pendohem për ta, sepse takova njerëz të jashtëzakonshëm. Gjithmonë kishte diçka që vlente.

-Komedia vepron me optimizëm.

-Pranvera është mënyra më e mirë për të shijuar natyrën, le të festojmë!

-Kokaina është mënyra sesi Zoti ju thotë se po fitoni shumë para.

-Asnjëherë mos debatoni me një person të keq, ai apo ajo nuk kanë asgjë për të humbur.

-Mjekësia, ligji, ekonomia, inxhinieria, këto janë përpjekje fisnike dhe të domosdoshme për të ruajtur jetën. Por poezia, bukuria, romanca, dashuria: këto janë ato për të cilat mbetemi gjallë.

-Do të keni kohë të këqija, por ato gjithmonë do t’ju zgjojnë që të shihni gjërat të cilave nuk i keni kushtuar vëmendje.

-Njerëzit e mirë përfundojnë në ferr sepse nuk mund ta falin veten.

Williams kurrë nuk ka pasur frikë të flasë për jetën, dashurinë, politikën, fenë, të drejtat e njeriut dhe gjithçka që na bën të jetojmë si njerëz. Fjalët e tij ishin të mira dhe mençuria e tij ishte e pastër. Aktori ishte gjithmonë i sinqertë dhe nuk kishte turp për pikëpamjet e tij. Ai gjithashtu u përpoq të ndihmojë njerëzit të mendojnë më shumë.

Jeta është shumë e shkurtër për ne që ta humbim atë. Nëse e pyesni Williams, ai do t’ju tregojë se duhet të kapni momentin dhe të shijoni çdo minutë. /meb.al/ KultPlus.com

‘Nëse ndonjëherë ndihesh në depresion, hapu me dikë…’

Disa thënie nga aktori dhe komediani amerikan, Robin Williams.

“Çdokush që ti njeh, është duke kaluar nëpër një betejë, për të cilën ti nuk di asgjë. Ndaj, ji i sjellshëm! Gjithmonë!”

“Ti ke për të pasur kohë të vështira në jetë, por ato gjithmonë do të të kujtojnë gjërat e bukura, të cilave ti nuk po i kushtoje rëndësinë e duhur”.

“Nëse ndonjëherë ndihesh në depresion, hapu me dikë. Kujto që vetëvrasja është një zgjidhje e përhershme për problemet që janë të përkohshme”.

“Mendoj se njerëzit më të trishtuar gjithmonë përpiqen në maksimum për t’ bërë të tjerët të lumtur, sepse ata e dinë se si është të ndihesh komplet i pavlerë dhe nuk duan që askush tjetër të ndihet ashtu”.

“Gjithçka që të duhet, është thjesht të mbash një buzëqeshje të shtirur në fytyrë për të fshehur një shpirt të lënduar dhe ata kurrë nuk do ta kuptojnë, se sa i mërzitur ndihesh përbrenda”.

“Të lutem, mos u shqetëso shumë! Në fund asnjëri nga ne nuk do të jetë pjesë e kësaj bote. Jeta fluturon. Ndaj, nëse ndonjëherë ndihesh i/e trishtuar, unë dua të shohësh qiellin e një nate vere dhe, kur një yll të bjerë, të shprehësh dëshirën tënde më të madhe. Bëje jetën tëndetë jashtëzakonshme!”

“Unë mendoja se gjëja më e dhimbshme në jetë, ishte të përfundoje duke jetuar vetëm. Gjëja më e dhimbshme është të përfundosh pranë njerëzve që të bëjnë të ndihesh i vetmuar”./KultPlus.com

Artistët që nuk e përballuan dot karrierën

Këto janë artistët të cilët nuk e shmangën dot fundit e tyre të dhimbshëm edhe pse bota mendonte se kishin jetën perfekte.

Mac Miller

Jo vetëm këngëtar por dhe producent, ai kishte lënë shenjën e tij në muzikë që në moshën 19 vjeçare dhe mendohej se do bëhej një nga më të mëdhenjtë e skenës së hip hopit. Por vitet e fundit fatkeqësisht ai kishte rënë pre e varësisë nga droga. E sipas miqve të tij pas dhënies fund të lidhjes dy vjeçare me yllin e popit Ariana Grande ai kishte shtuar konsumimin e lëndëve të ndaluara. Kështu duke mos pasur pranë atë që e konsideronte si dashuria e jetës së tij, fundi i erdhi pikërisht nga abuzimi, më saktë nga overdoza.


Chester Bennigton

Vokalisti i grupit të famshëm Linkin Park pas një pauze të gjatë me grupin e tij sapo kishte nisur turin për promovimin e albumit të ri. Ndërkohë që kishte dhënë disa performanca askush nuk e dinte që gjatë gjithë kohës ai ishte duke luftuar me depresionin. E kështu një mëngjes ai u gjet i vdekur në dhomën e një hoteli dhe pas hetimeve rezultoi se kishte kryer vetëvrasje.

Prince
Një nga performuesit dhe muzikantët ikonë të Amerikës, yll i popit e jo vetëm, u nda nga jeta në moshën 57 vjeçare pas një overdoze me ilaçe, të tipit fentanil. Ai kishte qenë i sëmurë prej kohësh duke pasur disa shqetësime të vogla por gjithsesi mjekimet i kishte nevojshme. Pikërisht nga mbizdozimi me këto mjekime ai gjeti vdekjen.

Mandatory Credit: Photo by Anonymous/AP/REX/Shutterstock (6571574a)
Singer Prince is shown in concert in 1985
Prince, USA

Amy Winehouse
Një nga artistet më kontroverse por në të njëjtën kohë më të talentuara të brezit të saj gjatë gjithë jetës luftoi me varësinë ndaj narkotikëve por dhe me ndarjet nga të dashurit. Ndërkohë që krijonte dhe bënte këngët që ne i duam aq shumë, ajo përballej çdo ditë me refuzimin nga njerëzit e afërt, me paparazët që donin të dinin gjithçka ndodhte rreth saj dhe me publikun që e kritikonte për stilin e jetesës. Në moshë shumë të re ajo vendosi se nuk ja vlente më të luftonte për jetën dhe karrierën dhe ju dorëzuar abuzimit me alkoolin dhe drogën.


Robin Williams

Aktori i komedisë i cili bëri disa gjenerata të qeshin me humorin e tij vetë nuk ishte një njeri i lumtur. Ai ishte personifikimi i figurës së clown-it, pra i performuesit që argëtonte turmat dhe në mbrëmje ishte i vetëm e i trishtuar në shtëpi. Luftoi me depresionin që në fillimet e karrierës por edhe me ankthin. E teksa vitet kalonin, asgjë nuk mundi ta bënte të lumtur dhe sëmundja mendore u zhvillua akoma më shumë e në fund, humbi nga vetëvrasja, më saktë intoksifikimi./KultPlus.com

Del në ankand koleksioni i aktorit Robin Williams

Koleksioni i mbledhur nga aktori amerikan, Robin Williams, i cili vdiq në vitin 2014, dhe bashkëshortja e tij e dytë Marsha, do të dalë në ankand më 4 tetor nga kompania e ankandeve “Sotheby’s” në New York.

Në mesin e dhjetëra pjesëve që do të propozohen renditen objekte nga bota e kinemasë, ku bie në sy një veshje liturgjike që ka veshur Daniel Radcliffe në sagën e “Harry Potter” (e vlerësuar mes 10000 dhe 15000 dollarë) aksesorë dhe veshje xhirimi si dhe trofe dhe dorëshkrime.

Koleksioni përfshin gjithashtu vepra të artit modern dhe bashkëkohor si për shembull një skulpturë e Nikit të Shën Fal ose piktura të emrave të mëdhenj të artit të rrugës si Banksy, Shepard Fairey apo francezit Invader.

Një pjesë e të ardhurave nga shitja do të shkojnë për disa organizata jo fitimprurëse si Wounded Warrior Project (kushtuar të plagosurve të luftës), apo Juilliard School, shkollës prestigjioze të muzikës, teatrit dhe kërcimit që ndodhet në New York./KultPlus.com