Publikohet traileri i parë zyrtar për filmin biografik të Amy Winehouse

StudioCanal dhe Monumental Pictures kanë publikuar trailerin e parë zyrtar për Back To Black, filmin biografik të Amy Winehouse.

Regjisori i filmit është Sam Taylor-Johnson, dhe paraqet vitet e jetës të Amy Winehouse në Londër, si dhe rrugën e saj drejt famës, me besnikëri nga aktorja Marisa Abella.

Përveç Abelës, “Back To Black” luan gjithashtu Jack O’Connell si ish-burri i Amy-t, Blake Fielder-Civil, Eddie Marsan si babai i saj Mitch, Juliet Cowan si nëna e saj Janice dhe Leslie Manville si gjyshja e saj Cynthia.

Filmi, i cili ka miratimin e familjes, përmban shumë nga këngët e saj hit, të regjistruara dhe realizuara nga Abela, raporton NME.

“Zbulimi i një talenti si Marisa Abella është i ngjashëm me gjetjen e pluhurit ari. Në momentin që ajo shikoi objektivin në audicionin e saj të parë, e dija se ishte aktorja perfekte për rolin e Amy Winehouse. Ajo bëri përpjekje të jashtëzakonshme dhe punoi shumë, duke paguar vëmendje ndaj çdo detaji dhe praktikuar çdo ditë, me orë të tëra, për të qenë në gjendje të këndojë gjatë gjithë filmit. Ajo nuk luan Amy, Amy jeton brenda saj“, tha regjisori i filmit, Taylor-Johnson.

Taylor-Johnson ka drejtuar më parë filmin biografik të John Lennon, si dhe filmin e parë në ekskluzivitetin Fifty Shades of Grey. Matt Greenhalgh shkroi skenarin për filmin “Back To Black”.

“Ne jemi të emocionuar që StudioCanal, Focus Features dhe Monumental po bëjnë këtë film, duke festuar trashëgiminë e jashtëzakonshme muzikore të vajzës sonë Amy dhe duke shfaqur talentin e saj në mënyrën që ajo e meriton“, thanë prindërit e Amy Wyvehouse në fund të vitit të kaluar.

Back To Black do të shfaqet në kinematë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë më 12 prill 2024./KultPlus.com

7Arte sjell programin “Dokument7”, e nis nesër me dokumentarin e Amy Winehouse

7Arte – Qendra alternative kulturore që ofron hapësirë dhe programe sociale e kulturore për të rinjtë, për herë të parë po sjell programin “DOKUMEN7” ku për çdo javë do të shfaqin filma dokumentarë biografik mbi jetën dhe karrierën e artistëve që lanë gjurmë në historinë botërore, përcjell KultPlus.

Këtë program po e fillojnë me dokumentarin e Amy Winehouse, të cilin do e shfaqin nesër, më 5 tetor, prej ora 20:00, në 7Arte. / KultPlus.com

Jeta e Amy Winehouse në një film, regjisori në kërkim të aktores që do të portretizojë artisten

Një film artistik për këngëtaren britanike Amy Winehouse do të realizohet së shpejti. Regjisori i “Fifty Shades of Grey” Sam Taylor-Johnson është ai që po merret me biografinë, prodhimin dhe shpërndarjen më pas nëpër kinematë botërore.

I quajtur “Back to Black”, filmi do të tregojë jetën dhe muzikën e fitueses së gjashtë herë të çmimit Grammy, e cila vdiq nga mbidoza dhe alkooli në shtëpinë e saj në veri të Londrës më 23 Korrik 2011. Winehouse, luftoi me problemet e alkoolit dhe drogës gjatë pjesës më të madhe të karrierës.

“Back to Black po bëhet me mbështetjen e plotë nga pasuria e Amy Winehouse. Regjisori britanik Taylor-Johnson është i njohur për regjinë e filmit të parë ‘Fifty Shades of Grey’, një përshtatje nga trilogjia e librave hit, drama ‘A Million Little Pieces’ si dhe episodet për serialet televizive ‘Gypsy’ dhe ‘Solos”.

E konsideruar si një nga këngëtaret më të talentuara të brezit të saj me hite përfshirë “Rehab” dhe “Back to Black”, vdekja e parakohshme e Winehouse tronditi botën e muzikës. Për të janë realizuar disa dokumentarë, më i fundit i rrëfyer nga nëna e saj dhe i transmetuar në “BBC” të Britanisë në vitin 2021 për të shënuar 10 vjet nga vdekja e këngëtares.

Një dokumentar i vitit 2015 “AMY” për Winehouse i dha regjisorit Asif Kapadia një Oskar, megjithëse në atë kohë babai i këngëtares Mitch Winehouse e quajti atë mashtrues dhe tha se familja ishte shkëputur nga filmi. “Deadline” raportoi se kërkimi për aktoren që do të portretizojë artisten në film do të fillojë në javët e ardhshme. / KultPlus.com

Nis realizimi i ‘Back to Black’, film biografik për jetën e këngëtares Amy Winehouse

Një film artistik për këngëtaren e ndjerë britanike Amy Winehouse është në krijim e sipër, me regjisorin e “Fifty Shades of Grey” Sam Taylor-Johnson, transmeton KultPlus.

I quajtur “Back to Black”, filmi paraqet jetën dhe muzikën e fitueses së gjashtë herë të çmimit Grammy, e cila vdiq nga helmimi nga alkooli në shtëpinë e saj në veri të Londrës më 23 korrik 2011.

Winehouse, e cila luftoi me problemet e alkoolit dhe drogës gjatë pjesës më të madhe të karrierës së saj, ishte 27 vjeç.

“Studiocanal është duke u përgatitur për të bërë Back to Black. Projekti po përparon me Sam Taylor-Johnson të bashkangjitur për të drejtuar filmin artistik mbi jetën dhe muzikën e Amy Winehouse,” tha Studiocanal, duke shtuar se një skenar ishte shkruar për filmin.

“Back to Black po bëhet me mbështetjen e plotë nga pasuria e Amy Winehouse.”./ KultPlus.com

Ekspozitë me gjërat personale të Amy Winehouse

Një ekspozitë e re është hapur këtë javë në Londër për të eksploruar jetën, muzikës dhe trashëgiminë e kantautores britanike Amy Winehouese, një dekadë pas vdekjes së saj në moshën 27-vjeçare, transmeton KultPlus.

“Amy: Beyond the Stage” i muzeut ‘London Museum’ gjurmon historinë e karrierës së saj të hershme përmes regjistrimeve dhe fletoreve të saj adoleshente për të dhënë një pasqyrë të krijimtarisë së saj.

Ndihmës kuratorja e ekspozitës Maria McLintock tha se Winehouse, e cila vdiq nga mbidoza e alkoolit në korrik 2011, kishte lënë një trashëgimi të pasur dhe të larmishme në muzikë dhe modë.

“Ajo që ne jemi përpjekur të bëjmë është të tregojmë historinë e saj si një person krijues, si një muzikant i jashtëzakonshëm, si një ikonë e modës, por gjithashtu të përfshijmë objekte të rralla për të cilat ndoshta fansat e saj kanë dëgjuar, por nuk i kanë parë më parë”, tha ajo. .

Ekspozitat përfshijnë tekste të shkruara me dorë nga demo të papublikuara dhe kitarën e parë që ajo bleu si adoleshente./KultPlus.com

243 mijë dollarë për një veshje të Amy Winehouse

Një fustan i veshur nga Amy Winehouse gjatë performancës së saj të fundit në skenë u shit për mbi 243 000 dollarë në ankandin e pasurive të këngëtares së ndjerë.

Shitja mblodhi më shumë se katër milionë dollarë nga mbi 800 artikuj, duke përfshirë veshje, shënime të shkruara me dorë dhe aksesorë që janë bërë elementë kryesorë të imazhit të saj.

Një fustan i shkurtër, i ideuar nga stilistja Naomi Parry dhe i veshur gjatë performancës më të fundit të Winehouse u shit për 243 000 dollarë, 16 herë më shumë se vlerësimi fillestar.

Këngëtarja u shfaq me një fustan me stampa bambuje dhe lulesh në Beograd në qershor të vitit 2011, një muaj para vdekjes së saj në moshën 27-vjeçare.

Ndër shitjet e ankandit ishte edhe çanta e markës ”Moschino” në formë zemre në lëkurë të kuqe që Winehouse solli në Brit Awards 2007, natën që ajo fitoi çmimin ”British Female Artist” u shit për fitoi 204 800 dollarë, 13 herë më shumë se vlerësimi para ankandit.

Po ashtu një fustan ”Dolce & Gabbana” me një flakë të artë kushtoi 150 000 dollarë, 30 herë më shumë se çmimi udhëzues.

Një kostum i zi ”Temperley London” i veshur për performancën e saj në ditëlindjen e 90-të të Nelson Mandelës solli më shumë se 121 000 dollarë, ku vlerësimi fillestar ishte 1 000 dollarë, ndërsa këpucët ”Christian Louboutin”, të veshura gjatë të njëjtës performancë, u shitën për 38 400 dollarë, pra 64 herë më shumë se vlerësimi. / KultPlus.com

Gjësendet e Amy Winehouse mbledhin miliona në ankand

Fustani i veshur nga Amy Winehouse gjatë performancës së saj në fazën e fundit të jetës është shitur për më shumë se 243,000 dollarë në një ankand të artikujve nga pasuria e saj.

Këngëtarja dhe kantautorja veshi minifustanin në Beograd në qershor të vitit 2011, një muaj para vdekjes së saj në moshën 27-vjeçare. Ai u shit për 16 herë më shumë se vlerësimi fillestar.

Më shumë se 4 milion dollarë u mblodhën nga rreth 800 artikuj.

Të gjitha të ardhurat shkojnë për fondacionin që prindërit e saj krijuan për të ndihmuar të rinjtë me probleme të varësisë, transmeton KultPlus.

Winehouse ishte një nga yjet identifikuese tw brezit të saj, e njohur për zërin e saj shpirtëror në këngët që ajo shkroi si Rehab, Back To Black dhe Love Is A Losing Game.

Ajo vdiq nga helmimi me alkool në shtëpinë e saj në Camden, në veri të Londrës, në korrik të vitit  2011./KultPlus.com

Sendet personale të Amy Winehouse në ankand

Familja e Amy Winehouse hap dollapët e divës së këngës, e cila vdiq 10 vjet më parë në shtëpinë e saj nga helmimi nga alkooli.

Mbi 800 sende që i përkasin këngëtares së “Back in black” do të dalin në ankand më 6 dhe 7 nëntor.

Ndër to do të jetë fustani jeshil dhe i zi, i veshur në koncertin e fundit të qershorit 2011 në Beograd.

Fustani i dizajnuar nga mikesha e saj dhe drejtoresha artistike Naomi Parry ka një vlerësim prej 10 deri në 20 mijë dollarë.

Do të ketë edhe sende të tilla si këpucë, CD dhe libra.

“Është shumë e vështirë të bësh një ankand për dikë që vdes në moshë të re”, tha drejtori i këtij ankandi, Martin Nolan.

“U desh shumë kohë për të vendosur se çfarë do të nxirrnim në ankand”, shtoi ai.

Ankandi, të ardhurat e të cilit do të shkojnë për bamirësi, nuk është e vetmja nismë e organizuar ditët e fundit për të festuar kujtimin e Winehouse. / KultPlus.com

Gjësendet personale të Amy Winehouse në ankand, 10-të vjet pas vdekjes së këngëtares

Gati 800 sende të këngëtares, Amy Winehouse, përfshirë fustanin e shkurtër që këngëtarja britanike kishte veshur në koncertin e saj të fundit, janë në ankand.

Veshja jeshile dhe e zezë, dhe një çantë Moschino në formë zemre, me të cilën fotografohej shpesh fituesja e Grammy Award, pritet secila të kushtojë nga 15,000 deri në 20,000 dollarë, transmeton KultPlus.

Prindërit e Winehouse kishin vendosur se ishte koha e duhur për të lënë sendet e saj personale dhe profesionale, tha Martin Nolan, drejtor ekzekutiv i Ankandeve të Julien. Këngëtarja vdiq nga helmimi nga alkooli në moshën 27 vjeç në korrik të vitit 2011.

Aksesorët përfshirë vathët, syzet e diellit në formë zemre dhe çanta janë ndër sendet që dalin në ankand.

“Ka qenë një përvojë katartike për ta, por edhe një tren shumë emocional për prindërit që të heqin dorë nga pasuritë e vajzës së tyre,” tha Nolan.

“Por ata e dinë që këto artikuj do të shkonin te fansat dhe koleksionistët, muzetë dhe investitorët në të gjithë botën që do të vazhdojnë t’i vlerësojnë, t’i shijojnë, t’i shfaqin ato”, transmeton tutje KultPlus.

“Familja dëshiron të sigurohet që të gjithë fansat e saj të kenë një shans për të blerë diçka”.

Çanta Moschino me zemër të kuqe që Winehouse mori në Brit Awards 2007 do të dalë në ankand.

Shumica e veshjeve të Winehouse janë me çmim konservativ prej 2,000 deri në 4,000 dollarë. Ofertat për hapjen e rripave, parfumeve, këpucëve, pantoflave të baletit, kitara dhe kuti daulle fillojnë nga 50 deri në 100 dollarë.

Winehouse u bë një artiste e njohur në mbarë botën me pamjen e saj unike, sjelljen e saj tërheqëse të titujve dhe muzikën e mbushur me xhaz. Ajo gjatë karrierës së saj publikoi ​​dy albume në studio, “Frank” dhe “Back to Black”.

Ajo shpesh fliste për luftimin e varësisë nga alkooli dhe droga.

Një pjesë e të ardhurave do të financojë Fondacionin Amy Winehouse i cili synon “të frymëzojë fëmijët dhe të rinjtë për të ndërtuar vetëvlerësimin dhe elasticitetin e tyre, në mënyrë që ata të lulëzojnë”.

Shitja do të zhvillohet në Beverly Hills më 6-7 nëntor dhe gjithashtu edhe online. / KultPlus.com

Një ekspozitë për Amy Winehouse, për herë të parë do të shfaqen disa nga gjërat personale të këngëtares

Një ekspozitë që tregon për jetën dhe muzikën e këngëtares së mirënjohur, Amy Winehouse, do të mbahet në muzeun e Londrës, përcjell KultPlus.

The Guardian ka shkruar se në muzeun e dizajnit në Londër me 26 nëntor të këtij viti do të hapet ekspozita e parë retrospektive për jetën dhe karrierën e këngëtares. Pjesë e ekspozitës do të jenë edhe disa nga gjërat e Amy-t që do të shfaqen për herë të parë, si kitarja e saj elektrike, letra me shënime dhe rroba.

Priya Khanchandanti, drejtoreshë kuratorale në Muzen e Dizajnit shprehet se ekspozita do të fokusohet në talentin dhe suksesin e Amy-it, përfshirë edhe stilin e saj unik. Ajo u shpreh se mediat shpesh fokusohen në imazhin negativ të Amy-t, ku ndër të tjera thotë: ‘Ka diçka që ka mbetur pa u treguar për Amy-n dhe për të si muzikante serioze-mënyra se si ajo është portretizuar në media me të vëtetë ka ndikuar negativisht në imazhin e saj. Ka shumë zhurmë rreth jetës se saj dhe unë jam munduar të hedh në dritë historinë e duhur, përcjell tutje KultPlus.

”Amy: Beyond the Stage” është ndër eventet kultorore më të rëndësishme që shënon 10 vjetorin e vdekjes së këngëtares dhe vjen pas shfaqjes së dokumentarit nga BBC të titulluar Reclaiming Amy, i cili shfaq perspektivën e familjes së këngëtares.

Shtëpia autoriale për Amy-n është po ashtu duke punuar për të sjellë këngët e hershme të këngëtares për publikun si dhe një shfaqje muzikore dhe një film biografik. / KultPlus.com

‘Back to Black, një nga perlat e Amy Winehouse (VIDEO)

Amy Winehouse ishte një këngëtare dhe krijuese angleze. Ajo ishte e njohur për vokalin e saj të thellë dhe përzierjen e saj eklektike të zhanreve muzikore. Albumi debutues i Winehouse, Frank (2003), ishte një sukses i madh në Mbretërinë e Bashkuar.

Albumi i saj vijues, Back to Black (2006), çoi në pesë çmime Grammy 2008, duke lidhur rekordin e atëhershëm për më shumë fitore nga një artiste femër në një natë të vetme, dhe e bëri atë gruan e parë britanike që fitoi pesë çmime Grammy.

Winehouse fitoi tre çmime Ivor Novello nga Akademia Britanike e Këngëtarëve, kompozitorëve dhe autorëve: në 2004, Kënga më e mirë Bashkëkohore për “Më e fortë se unë”; në vitin 2007, kënga më e mirë bashkëkohore përsëri, kësaj here për “Rehab”; dhe në vitin 2008, kënga më e mirë muzikore dhe lirike për “Dashuria është një lojë e humbur”.

Amy njihej për varësi nga droga dhe alkooli. Ajo vdiq nga helmimi me alkool në 23 korrik 2011 në moshën 27 vjeç. Pas vdekjes së saj, albumi i saj Back to Black u bë, për një kohë, albumi më i shitur në Mbretërinë e Bashkuar i shekullit të 21-të. Ishte renditur gjithashtu si një nga albumet më të shitur në historinë e Mbretërisë së Bashkuar.

Sot KultPlus sjell këngën ”Back to Black, një nga hitet e saj më të njohura. / KultPlus.com

Nga Jim Morrison, te Kurt Cobain dhe Amy Winehouse: Mallkimi i numrit 27

Në botën e rock-ut dhe më në përgjithësi atë të artit, ekziston një “klub ekskluziv” në të cilin askush nuk dëshiron të bëjë pjesë. Një rreth i ngushtë që me kalimin e kohës ka ardhur duke u shtuar, me një përpikmëri makabre, me interpretuesit më të mirë të skenës muzikore. Të cilët i ka bërë bashkë koinçidenca e pafat që kanë ikur nga kjo botë, pa i mbushur të 28 vitet.

Në mjediset gazetareske ka nisur të flitet për “klubin 27” duke nisur që nga vitet shtatëdhjetë. Ishte dekada që ndryshoi përgjithmonë historinë e muzikës rock. Edhe pse ajo që i dha jetë këtij lloj mallkimi ka qenë ndoshta vdekja në rrethana misterioze e Robert Johnson (1911-1938), kantautor dhe kitarist i të mëdhenjve të muzikës blues amerikane. Aq i talentuar sa i dha jetë legjendës së pakti të firmosur mes tij dhe Satanait, për të qenë në gjendje të arrinte ata nivele të aftësisë teknike.

I pari

Në vitet e zhurmshëm të rosk and roll-it, i pari që u fut në listën e veçantë të artistëve të mallkuar, të konsumuar prej teprimeve dhe një krijueshmëri vetëshkatërruese ishte Brian Jones. Themelues i Rolling Stones u gjet i pajetë në vitin 1969.

Autopsia përcaktoi se artisti kish ndërruar jetë nga pasoja të natyrshme të një jete me alkool dhe drogë. I kish marrë në sasi kaq të mëdha, saqë ia kishin dëmtuar në mënyrë të pashërueshme zemrën dhe mëlçinë.

Shtypi akuzoi policinë lokale se kishte mbuluar një krim, por një autopsi e re e vitit 2009, arriti në të njëjtin verdikt si mjeku i parë.

Tre gjigandë të rock-ut

Dyvjeçari vendimtar që ushqeu famëkeqin Klubi 27, ai që e bëri vërtetë një legjendë të zezë, ishte 1970-1971. Në mënyrë të shpejtë erdhën e u bënë pjesë e tij tre gjigandë të rock-ut, si Himi Hendrix, Janis Joplin dhe Jim Morrison. Në apartamentin e Samarkand Hotel në Londër, në 18 shtator 1970 Monika Dannemann gjeti të pajetë shokun e saj Jimi Hendrix. Ishte mbytur në të vjellat e tij, pas një overdoze: kishte ikur nga kjo botë kitarristi më i madh i rosk-ut. Dhe ishte 27 vjeç.

Dy javë më vonë, muzika mbeti pa një prej zërave të saj më të jashtëzakonshëm, atë të Janis Joplin. Edhe ajo prej një kokteili vdekjeprurës morfine dhe uiski. Një vit më vonë, në 3 korrik 1971, në vaskën e banjës së apartamentit të tij në Paris doli tragjikisht nga skena, idhulli i revolucionit kulturor të viteve gjashtëdhjetë Jim Morrison, artisti dhe themeluesi i The Doors.

U gjet i pajetë nga partnerja e tij Pamela Courson. Ajo dëshmoi se Morrison kish marrë heroinë duke e pandehur për kokainë. Trupi i tij nuk iu nënshtrua kurrë autopsisë, arsye kjo që shkaktoi lindjen e shumë teorive komplotiste për vdekjen e yllit, autor i “The End”. Ndërkohë që varri i tij në varrezën e Pere-Lachaise në Paris është shndërruar në një vend pelegrinazhi të pandërprerë sot e kësaj dite.

Vitet ’90

Mallkimi i numrit 27 u duk se u ndal në vitet tetëdhjetë, por u rikthye të godasë në vitet nëntëdhjetë me ikjen nga kjo botë të njërës prej figurave më me influencë të të rinjve të kohës, këngëtari dhe lideri i Nirvana Kurt Cobain, i cili në 5 prill 1994 vendosi të heshtë një herë e përgjithmonë, duke vrarë veten me pushkë.

Trupi u gjend vetëm tre ditë më vonë në shtëpinë e tij në Seattle. Edhe Kobain, ashtu si pjesëtarët e tjerë të klubit kishte patur probleme të mëdha me drogën. Të njëjtët demonë që ndeshi në rrugën e saj të shkurtër edhe këngëtarja britanike Amy Winehouse. Mbretëresha e soul-it të bardhë ndërroi jetë në 23 korrik 2011 pas një abuzimi me pije alkoolike. Ia kish dalë me shumë mund të çlirohej nga droga, por jo nga alkooli. Tre vite më herët, kantautorja kishte shprehur frikën se mund të vdiste pikërisiht në atë moshë. Profeci që për fat të keq doli e vërtetë. / KultPlus.com

Dhjetë vite nga vdekja e Amy Winehouse, këngëtares që mbeti ikonë e muzikës botërore

Më 23 korrik 2011, Amy Winehouse u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Londër, pasi kishte kaluar në mbidozë të përdorimit të alkoolit, dhe megjithëse në atë kohë vetëm 27 vjeç, ajo la pas një numër të madh të këngëve që mahnisin ende audiencën e sotme.

Amy Winehouse lindi në 14 Shtator 1983, në periferi të Southgate në Londër, Angli. Babai i saj, Mitch Winehouse, punonte si shofer taksie, ndërsa nëna Janis ishte e punësuar si farmaciste.

Që në fëmijëri Winehouse ishte e shoqëruar nga muzika, shumë nga xhaxhallarët e saj nga ana e nënës ishin muzikantë profesionistë të xhazit, dhe babai i saj këndoi si fëmijë me familjen e tij. Ndërkaq gjyshja nga ana e babait ishte kishte pasur një lidhje romantike me legjendën britanike të xhazit Ronnie Scott.

Winehouse u rrit duke dëgjuar një gamë të larmishme të muzikës, nga James Taylor deri te Sarah Vaughan. . Në moshën 10 vjeç, ajo ishte tërhequr të dëgjonte aktet amerikane R&B dhe hip-hop, duke përfshirë TLC dhe Salt-N-Pepa, gjithashtu ajo themeloi një grup amatorësh rap, të quajtur Sweet ‘n Sour.

Në moshën 12 vjeç, Winehouse u pranua në Shkollën prestigjioze Sylvia Young Theater, dhe një vit më vonë ajo mori kitaren e saj të parë. Por deri në moshën 16 vjeçare, ëinehouse u përjashtua për “mos aplikim të vetvetes” dhe për shpimin e hundës. Në të njëjtin vit, ajo pati debutimin e saj të parë kur një shok i shkollës dhe një mik i ngushtë i tij, këngëtari i popit Tyler James, kaloi kasetën e saj demografike në etiketën e tij, A&R, i cili po kërkonte një vokalist të xhazit. Mundësia e çoi atë në një marrëveshje me Island/Universal.

Ndër sukseset e para të këngëtares ishte publikimi i albumit “Frank” në vitin 2003, kurse në vitin 2006 theu rekordet e shitjeve me albumin “Black to Black”.

Në karrierën e saj të shkurtër Amy Winehouse, fitoi çmime të rëndësishme, duke përfshirë 5 çmime ‘Grammy’, për një natë, ndërsa albumi i saj ‘Rehab’, në vitin 2008, fitoi çmimin për ‘Albumin më të Mirë’. / KultPlus.com

Dhjetë vite nga vdekja e Amy Winehouse, lista me 20 këngët më të mira të saj

Foto: Rob Verhost

Këtë javë mbushen 10 vite nga vdekja e këngëtares së njohur, Amy Winehouse.

Në 10 vjetorin e vdekjes së saj, rizbuloni këngët më të mira të diskografisë së Winehouse, ku thyerja e zemrës dhe zemërimi përzihen me zgjuarsinë dhe gëzimin. 20 këngët më të mira të Amy Winehouse:

20. Addicted (2006) 19. Our Day Will Come (2011) 18. Help Yourself (2003) 17. I Heard Love Is Blind (2003) 16. Wake Up Alone (2006) 15. Round Midnight (2003) 14. Stronger Than Me (2003) 13. Just Friends (2006) 12. Fuck Me Pumps (2003) 11. Body and Soul (2011) 10. Me and Mr Jones (2006) 9. In My Bed (2003) 8. Between the Cheats (2011) 7. Valerie (2007) 6. What Is It About Men? (2003) 5. Tears Dry On Their Own (2006) 4. Rehab (2006) 3. You Know I’m No Good (2006) 2. Back to Black (2006) 1. Love Is a Losing Game (2006)./KultPlus.com

@Rob Verhost

Përkujtohet Amy Winehouse në 10 vjetorin e vdekjes


BBC Two do të publikojë një dokumentar special në 10 vjetorin e vdekjes së Amy Winehouse.

Ky muaj shënon 10 vjetorin e vdekjes së këngëtares së njohur, Amy Ëinehouse. Ajo ishte 27 vjeç kur vdiq, transmeton KultPlus.

Në përvjetorin e vdekjes së vajzës, mamaja e Amy, Janis, ka rrëfyer një dokumentar të ri për jetën e këngëtares. Ky dokumentar do të ketë pamje dhe intervista të papara, me miqtë dhe familjen e saj më të ngushtë. /KultPlus.com

Dua Lipa krahasohet me Amy Winehouse

Dua Lipa ka shkëlqyer mbrëmjen e së martës në ceremoninë e ndarjes së çmimeve muzikore “Brit Awards”.

Këngëtarja nga Kosova e cila ka dalë fituese e dyfishtë në këtë ngjarje, duke rrëmbyer dy trofe, është pëlqyer shumë edhe për performancën e një kolazhi me këngë nga albumi i fundit “Future Nostalgia”.

Televizioni prestigjioz CNN e ka krahasuar paraqitjen e Duas 25-vjeçare, me këngëtaren e ndjerë, Amy Winehouse, për shkak të stilit të flokëve dhe veshjes së ngjashme me të.

Image

Këngëtarja e cila një kohë ka jetuar në Kosovë, është shfaqur në tepihun e kuq të “Brit Awards” me një fustan ngjyrë të verdhë të markës Moschino, dhe me flokë të zeza të lidhura lart në kokë, një pamje kjo pothuajse e ngjashme me atë të Amyt në tepihun e kuq të “Brit Awards” të vitit 2007.

Sipas CNN—it, paraqitja e tillë e Duas është bërë në prag të 10-vjetorit të vdekjes së Amy Winehouse, dhe vetëm pak ditë pasi babai i saj kishte deklaruar se do të hidhte në ankand rrobat e bijës së ndjerë, duke përfshirë këtu edhe një fustan të verdhë me të cilin ishte paraqitur në “Brit Awards”, para këto të cilat, do të dhuroheshin më pas për bamirësi.

Dua Lipa ka fituar sivjet dy çmime, atë për “Këngëtaren më të mirë britanike”, dhe çmimin për “Albumin më të mirë” për albumin “Future Nostalgia”.

Image

Rrobat e Amy Winehouse vihen në ankand për bamirësi

Prindërit e këngëtares së ndjerë, Amy Winehouse, kanë bërë të ditur se do t’i hedhin në ankand disa prej rrobave të fundit të saj, në prag të dhjetë vjetorit të vdekjes.

Paratë që do të mblidhen nga shitja e tyre do të dhurohen për bamirësi, kanë bërë të ditur ata.

Në muajin qershor bëhen plot 10 vjet nga vdekja tragjike e njërës prej këngëtarëve me të kërkuara në botë.

Babai i saj 70-vjeçar, Mitch, duke folur për dhimbjen që ndjenë sa herë i sheh rrobat e të bijës e cila nuk jeton më ka thënë se “sa herë afrohen përvjetorët e vdekjes së Amyt, me dhimbje të madhe i shikojmë rrobat e saj të vendosura në dollap, prandaj kemi vendosur t’i hedhim në ankand”, transmeton KultPlus.

Në mesin e rrobave që do të dalin në aksion përfshihen edhe një fustan të cilin Amy e kishte veshur në Brit Awards të vitit 2017 dhe po ashtu një çantë Moschino e cila kap vlerën e 14,000 funtave.

Amy ishte gjetur e vdekur në krevatin e saj, më 23 qershor 2011, në moshën 27-vjeçare. / KultPlus.com

Një dokumentar për jetën e Amy Winehouse, përkujtohet këngëtarja në 10-të vjetorin e vdekjes

Përvjetori i vdekjes së Amy Winehouse do të përkujtohet në një dokumentar special nga BBC Two, transmeton KultPlus.

Amy Winehouse: 10 Years On do të festoj jetën dhe trashëgiminë e ikonës së ndjerë.

Janice Winehouse, nëna e Amy, familjadhe miqtë do të flasin për këngëtaren dhe do të e kujtojnë duke ndarë material të paparë më parë .

“Janis jeton me sklerozë të shumëfishtë, një gjendje e mund të bëj atë të harrojë Amy’n, prandaj ky dokumentar është kujtimi i saj personal për Amy,” thotë një njoftim për shtyp.

“Nuk e ndiej që bota e njihte Amy-në e vërtetë, atë që unë solla në jetë dhe unë po pres me padurim mundësinë për të ofruar një kuptim të rrënjëve të saj dhe një pasqyrë më të thellë në Amy-në e vërtetë”, shtoi Janis inehouse.

“Amy Winehouse: 10 Years On premton të jetë një portretizim festues dhe intim i një prej talenteve muzikorë më të ndritshëm që Mbretëria e Bashkuar ka parë ndonjëherë”, thanë redaktorët Max Gogarty dhe Rachel Davies në deklaratë. / KultPlus.com

“Valerie”, një nga perlat e Amy Winehouse (VIDEO)

Amy Winehouse ishte një këngëtare dhe krijuese angleze. Ajo ishte e njohur për vokalin e saj të thellë dhe përzierjen e saj eklektike të zhanreve muzikore. Albumi debutues i Winehouse, Frank (2003), ishte një sukses i madh në Mbretërinë e Bashkuar.

Albumi i saj vijues, Back to Black (2006), çoi në pesë çmime Grammy 2008, duke lidhur rekordin e atëhershëm për më shumë fitore nga një artiste femër në një natë të vetme, dhe e bëri atë gruan e parë britanike që fitoi pesë çmime Grammy.

Winehouse fitoi tre çmime Ivor Novello nga Akademia Britanike e Këngëtarëve, kompozitorëve dhe autorëve: në 2004, Kënga më e mirë Bashkëkohore për “Më e fortë se unë”; në vitin 2007, kënga më e mirë bashkëkohore përsëri, kësaj here për “Rehab”; dhe në vitin 2008, kënga më e mirë muzikore dhe lirike për “Dashuria është një lojë e humbur”.

Amy njihej për varësi nga droga dhe alkooli. Ajo vdiq nga helmimi me alkool në 23 korrik 2011 në moshën 27 vjeç. Pas vdekjes së saj, albumi i saj Back to Black u bë, për një kohë, albumi më i shitur në Mbretërinë e Bashkuar i shekullit të 21-të. Ishte renditur gjithashtu si një nga albumet më të shitur në historinë e Mbretërisë së Bashkuar.

Këtu keni këngën Valerie, një nga hitet e saj më të njohura. /KultPlus.com

Nëna e Amy Winehouse i bën dedikim prekës në përvjetorin e vdekjes së saj

Janis Winehouse, nëna e këngëtarës tragjike Amy Winehouse ka postuar një foto në Twitter ku shihet një qiri dhe këpucët e së bijës.

Këngëtarja e hitit “Back to Black” ishte vetëm 27 vjeç kur u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Camdem.

Sot bëhen 9 vjet prej që ajo ka vdekur dhe Janis Winehouse vendosi të ndajë në Twitter foton për të kujtuar të bijën.

Ajo poshtë fotos ka shënuar “Love Janis Xxx”.

Shumë miq dhe adhurues të këngëtares së ndjerë komentuan dhe e ngushëlluan për këngëtaren e ndjerë. / KultPlus.com

Një film për jetën e Amy Winehouseit mund të lansohet vitin e ardhshëm

Babai i këngëtares së ndjerë Amy Winehouse, Mitch, e ka bërë të ditur lajmin se një film për jetën e vajzës së tij mund të lansohet vitin e ardhshëm.

69-vjeçari, Mitch Winehouse, ka sugjeruar se projekti në fjalë do ta sjellë një portretizim më të sinqertë të këngëtares, e cila vdiq në vitin 2011, krahasuar me dokumentarin e Asif Kapadias të lansuar në vitin 2015, “Amy”, për të cilin thotë se e kishte portretizuar raportin e tij me të bijën, në mënyrë jo të saktë.

Duke folu për emisionin e Paul Dananit, “The Morning After”, Winehouse tha: “Jemi duke e përgatitur një film të këndshëm, po ashtu një mjuzikëll i Broadwayt do të vijë së shpejti, dhe kështu do të vëmë drejtësi duke e portretizuar bijën time Amy, ashtu siç ishte.”

Mitch po ashtu tregoi se skenari i filmit i cili do të jetë biografik, është në realizim e sipër, transmeton Koha.

Ai tha se do të jetë i përfshirë në çdo aspekt të realizimit të këtij projekti, përfshirë edhe përzgjedhjen e aktores e cila do ta portretizojë vajzën e tij të ndjerë.

“Përzgjedhja e aktorëve do të bëhet me ndihmën time dhe propozimet e producentëve të filmit. Ne do të fokusohemi te ndonjë aktore jo të famshme, teorikisht do të ishte mirë të jetë ndonjë grua çifute nga veriu ose jugu i Londrës, e cila duket dhe tingëllon sikur Amy,” ka shtuar tutje Winehouse.

Dokumentari i regjisorit Asif Kapadia, “Amy”, pas lansimit kishte arritur ta fitojë një shpërblim “Oscar” dhe dy nominime për çmim “BAFTA”, por Mitch Winehouse vazhdimisht e kishte quajtur këtë projekt një “turp”, pasi besonte se e portretizon atë si person lakmitarë. / KultPlus.com

Turneu i hologramit të Amy Winehouset fillon në fund të vitit 2019

Hologrami i këngëtares së ndjerë Amy Winehouse do të fillojë një turne botëror në fund të vitit 2019.

Projeksioni i britanikes do të rikthej artisten e shoqëruar me bende live për fansat anembanë botës.

“Për ne kjo është si një ëndërr. Për të parë atë përsëri në skenë dhe është diçka e veçantë që nuk mund të përshkruhet me fjalë. Muzika e vajzës sonë ka prekur jetën e miliona njerëzve dhe është jashtëzakonisht e vlefshme për ne që trashëgimia e saj të mbetet gjallë në këtë mënyrë inovative dhe revolucionare”, ka thënë babai i këngëtares, Mitch Winehouse.

Ai shtoi se turneu synon të rrisë ndërgjegjësimin dhe të mbledhë fonde për “The Amy Winehouse Foundation”.

Kjo shoqatë bamirëse edukon të rinjtë kundër abuzimit me drogën dhe alkoolin dhe siguron mbështetje për ata që janë në rrezik dhe mbështet zhvillimin e të rinjve nëpërmjet muzikës.


Performanca e hologramit Amy duhet të zgjasë nga 75 deri në 110 minuta, raporton The Guardian.

Winehouse fitoi famë botërore me albumin “Back To Black” të publikuar në vitin 2006, me të cilën ajo fitoi pesë çmime “Grammy Awards”.

Ajo u gjet e vdekur më 23 korrik të vitit 2011 në apartamentin e saj në Londër. Ajo vdiq nga helmimi me alkool, dhe duke e lënë këtë botë në moshën 27-vjeçare dhe iu bashkua “Club 27” – një grup i muzikantëve shumë të talentuar dhe me ndikim që vdiqën në këtë moshë, të tillë si Brian Jones, Jimmy Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain dhe të tjerët.

Kujtojmë se dokumentar i ri për Amy – “Back to Black” është shfaqur në muajin nëntor dhe përfshin klipe nga intervistat e kaluara si dhe intervista. /KultPlus.com

Publikohet traileri i dokumentarit “Amy Winehouse – Back to Black” (VIDEO)

Eagle Vision ka njoftuar ditë më parë se në fillim të muajit nëntor, do të publikohet dokumentari më i ri për Amy Winehouse, ndërsa së fundmi është publikuar traileri i tij, përcjellë KultPlus.

Dokumentari, i titulluar “Amy Winehouse – Back to Black”, tregon prapaskenat e këngëtares së ndjerë, duke treguar sekuenca të jetës së saj personale gjatë kohës kur po realizonte edhe albumin e saj të fundit.

Dokumentari i ri përmban pamje të pazbuluara më parë nga jeta e Winehouse, si dhe intervistat me Mark Ronson dhe Salaam Remi. Dokumentari do të përfshijë edhe filmime nga “Një Mbrëmje në Londër”, një shfaqje private që Winehouse organizoi për miqtë e saj, të njëjtën natë kur mori pesë çmime Grammy.

Filmi do të lëshohet në mënyrë digjitale, nëpërmjet DVD-së dhe Blu-Ray-së, dhe tani është në dispozicion për parapagim. Ai do të shfaqet më 2 nëntor./ KultPlus.com

Artistët që nuk e përballuan dot karrierën

Këto janë artistët të cilët nuk e shmangën dot fundit e tyre të dhimbshëm edhe pse bota mendonte se kishin jetën perfekte.

Mac Miller

Jo vetëm këngëtar por dhe producent, ai kishte lënë shenjën e tij në muzikë që në moshën 19 vjeçare dhe mendohej se do bëhej një nga më të mëdhenjtë e skenës së hip hopit. Por vitet e fundit fatkeqësisht ai kishte rënë pre e varësisë nga droga. E sipas miqve të tij pas dhënies fund të lidhjes dy vjeçare me yllin e popit Ariana Grande ai kishte shtuar konsumimin e lëndëve të ndaluara. Kështu duke mos pasur pranë atë që e konsideronte si dashuria e jetës së tij, fundi i erdhi pikërisht nga abuzimi, më saktë nga overdoza.


Chester Bennigton

Vokalisti i grupit të famshëm Linkin Park pas një pauze të gjatë me grupin e tij sapo kishte nisur turin për promovimin e albumit të ri. Ndërkohë që kishte dhënë disa performanca askush nuk e dinte që gjatë gjithë kohës ai ishte duke luftuar me depresionin. E kështu një mëngjes ai u gjet i vdekur në dhomën e një hoteli dhe pas hetimeve rezultoi se kishte kryer vetëvrasje.

Prince
Një nga performuesit dhe muzikantët ikonë të Amerikës, yll i popit e jo vetëm, u nda nga jeta në moshën 57 vjeçare pas një overdoze me ilaçe, të tipit fentanil. Ai kishte qenë i sëmurë prej kohësh duke pasur disa shqetësime të vogla por gjithsesi mjekimet i kishte nevojshme. Pikërisht nga mbizdozimi me këto mjekime ai gjeti vdekjen.

Mandatory Credit: Photo by Anonymous/AP/REX/Shutterstock (6571574a)
Singer Prince is shown in concert in 1985
Prince, USA

Amy Winehouse
Një nga artistet më kontroverse por në të njëjtën kohë më të talentuara të brezit të saj gjatë gjithë jetës luftoi me varësinë ndaj narkotikëve por dhe me ndarjet nga të dashurit. Ndërkohë që krijonte dhe bënte këngët që ne i duam aq shumë, ajo përballej çdo ditë me refuzimin nga njerëzit e afërt, me paparazët që donin të dinin gjithçka ndodhte rreth saj dhe me publikun që e kritikonte për stilin e jetesës. Në moshë shumë të re ajo vendosi se nuk ja vlente më të luftonte për jetën dhe karrierën dhe ju dorëzuar abuzimit me alkoolin dhe drogën.


Robin Williams

Aktori i komedisë i cili bëri disa gjenerata të qeshin me humorin e tij vetë nuk ishte një njeri i lumtur. Ai ishte personifikimi i figurës së clown-it, pra i performuesit që argëtonte turmat dhe në mbrëmje ishte i vetëm e i trishtuar në shtëpi. Luftoi me depresionin që në fillimet e karrierës por edhe me ankthin. E teksa vitet kalonin, asgjë nuk mundi ta bënte të lumtur dhe sëmundja mendore u zhvillua akoma më shumë e në fund, humbi nga vetëvrasja, më saktë intoksifikimi./KultPlus.com