Koreografi Jurgen Bala, pjesë e stafit të shkollës së njohur të kërcimit në New York

Jurgen Bala, koreograf dhe balerin i njohur shqiptar është bërë pjesë e Arthur Murray NYC Broadway në Nju Jork si një kërcimtar dhe instruktor profesionist.

Ai është fitues i Vendit të Parë (kategoria ritmike) dhe Vendin e Tretë (kategoria e lehtë) që u zhvilluan në Uashington në dhjetor të 2019.

“Duke shkuar nga Tirana në Nju Jork mendova se do të ishte e vështirë si fillim, por e gjeta veten në shtëpi në Artur Murray Broadway. Unë kam një respekt dhe një admirim të madh për Arthur Murray, një mënyrë e mrekullueshme për tu lidhur dhe ku balerinët aspirojnë të shprehin talentin e tyre profesionalisht. Në përgjithësi, përvojat këtu në Nju Jork dhe në SHBA në përgjithësi më kanë ndihmuar të rritem si artist, duke parë vende të reja, duke bërë miq të rinj dhe duke pasur role të ndryshme”, tha Bala për gazetën “Dielli”, transmeton KultPlus.

Karrierën e kërcimit profesional Jurgeni e nisi me balet por ai ka qenë kërcimtar me kompani danci si në SHBA dhe në Shqipëri. Jurgeni është diplomuar në Universitetin e Arteve të Bukura në Tiranë në Koreografi.

“Baleti dhe klasat e kercimit krijojnë një mjedis të sigurtë që nxit këdo të lëvizë në një mënyrë që lidhet thellësisht me zgjuarsinë e mendjes dhe trupit. Jemi të lumtur që ofrojmë pasion, mbështetje dhe disiplinë në Arthur Murray Dance Center në Nju Jork. Unë jam shumë i lumtur të ndajë pasionin tim për kërcimin me nxënësit në Arthur Murray”, vijon ai. / KultPlus.com

79-vjeçari tregon se si ka udhëtuar nga New York-u në Vietnam për t’iu dërguar ushtarëve birra

Ai e gjeti vetën në mes të fushëbetejës më vdekjeprurëse, vetëm sa të iu sjellë ca kënaqësi dhe relaksim miqve ushtarë.

Një marins i pensionuar ka ndarë historinë se si ka udhëtuar nga Nju Jorku deri në Vietnam gjatë luftës së Vietnamit që të dërgonte birra për miqtë e vet amerikan që po shërbenin si ushtarë atje, shkruan “DailyMail”, transmeton KultPlus.

John “Chick” Donohue, tani 79 vjeç, u nis me barkë në udhëtimin e tij thuajse 13 mijë kilometra, që zgjati 4 muaj në nëntor të vitit 1967.

Në atë kohë ai ishte 26 vjeç dhe kishte shërbyer që prej 4 vitesh në marinën amerikane. Ai ka treguar se si ai donte të iu sjellë pak gëzim ushtëtarëve që po shërbenin në Vietnam, duke u përpjekur ta shuajnë luftën.

Gjatë rrugëtimit të tij, ai u kap në mes të një prej betejave më të  mëdha të luftës së Vietnamit, dhe në një pikë ai edhe pothuajse u vra nga forcat amerikane, sepse ky udhëtim ishte i dyshimtë dhe i paautorizuar nga ushtria apo marina.

Kur u nis në udhëtim, ai kishte me vete vetëm birra, çorape, një brisk rroje dhe dokumentet që e identifikonin si marins.

Ai nuk i tregoi askujt për udhëtimin e tij. Udhëtimi ishte shumë i vështirë sepse ai donte të shkonte tek 12 miqtë e vet, por ai kishte një ide shumë të zbehtë se në cilin regjion ata ndodheshin.

Ai u përball me oficer të lartë që ishin të dyshimtë rreth tij duke menduar se ai ishte një agjent i CIA që ishte dërguar për të infiltruar komunitetet lokale vietnameze për t’i kthyer kundër komunistëve, transmeton lajmi.net.

Shumica e trupave ishin konfuz se pse ai kishte ndërmarrë gjithë këtë udhëtim në një zonë të rrezikshme lufte vetëm për të dërguar birrë.

Mirëpo pas 4 muajsh mundime dhe trauma, ai më në fund u kthye në shtëpi. Ai më vonë shkroi një libër rreth udhëtimit të tij, i cili pritet së shpejti të kthehet në një film. / KultPlus.com

New York mbulohet me borë: Foto mahnitëse

Qyteti i New Yorkut, 5 qytet-lagjet e tij, sot për herë të parë në këtë session, panë edhe borën e parë. Një borë e lehtë kjo me një “mantel të hollë” që është ende duke rënë, dhe pritet të bjerë edhe nesër sipas metereologve.

Po sipas parashikimeve të fundit nga Shërbimi Kombëtar i Motit, thuhet se me nisjen e dimrit bora është në rrugën e natyrshme, dhe pritet simbas tyre për të rënë deri në 12 inç dëborë, të mërkurën dhe të enjten.

Kryebashkiaku Bill de Blasio dha një azhurnim të martën pasdite mbi parashikimin e motit, duke u referuar metereologve, ai ka permendur parashikimin e NWS të, se trashësia mundet të jet 8-12 inç dëborë, pra midis të mërkurës dhe të enjtes, megjithëse ai theksoi se ky numër mund të ndryshojë në 24 orët e ardhshme.

Bora e cila fillojë sot rreth orës 1:00 pm(1:00 pasdite) nesër, e enjte në mëngjes, thane meterologët mund të ketë “kushte të ngjashme me stuhinë”, pra shoqëruar me erë të fortë dhe dëborë të fortë.

Shërbimi Kombëtar i Motit “ka lëshuar një “Snow Alert” që në dimër paralajmëron për ardhjen e një stuhie dimërore; “kjo është një stuhi serioze”, tha kryetari i bashkisë, së qytetit të New Yorkut, de Blasio, duke iu lutur njujorkezëve që të jenë më të kujdesshëm në planet e tyre për të mërkurën dhe të enjten.

“Për fat të mirë ne nuk kemi pasur shumë stuhi,në vitet e fundit,si kjo që pritet, të vijë, falë Zotit … kështu që kjo mund të jetë stuhia më e madhe në disa vjet,” tha kryebashkiaku i New Yorkut.

Automjetet e pastrimit të rrugve që bëjnë zakonisht dhe hedhjen e kripës, janë gati, ato filluan të dalin sot nëpër rrugët e qyteti, pak përpara mbërritjes së borës, dhe do të vazhdojnë të pastrojnë rrugët e hedhin kripë deri në mbrëmje vonë.

Rregullat alternative të parkimit anësor pezullohen për të mërkurën dhe të enjten, pra mund të parkoni pa pagesë. Shkollat do të jenë të hapura të Mërkurën dhe të Ejten, për të mësuar personalisht dhe për të mësuar në distance( nga shtëpia), tha ai.

Kryebashkiaku Bill de Blasio, paralajmëroi se njujorkezët të bëjnë kujdes me daljet e tyre nga shtëpia “njerëzit të qëndrojnë në shtëpi nëse nuk kanë të domosdoshme për të dalë” tha ai..

Po ashtu Kryebashkiaku tha se MTA, ka njoftuar se trenat, autobusët dhe tragetet, do të funksionojnë për sa kohë që është trashësia e leht deri tani çka nuk e vështërson lëvizjen, por nëse në vazhdim rritët trashësia e dëborës, metrot do të mbyllen përkohësisht. /express/ KultPlus.com

Bebe Rexha këndon drejtpërdrejtë, transmetohet në Time Square

Këngëtarja e famshme shqiptare, Bebe Rexha ka shpërndarë në rrjete sociale performancën e saj të drejtpërdrejtë, shkruan KultPlus.

Bebe ishte e pranishme në mëngjesin e sotëm në Serinë e koncerteve të ”Good Morning America”, e që performanca e saj u transmetua edhe në sheshin e famshëm të Nju Jorkut, Time Square.

Ajo interpretoi drejtpërdrejtë këngën e saj të njohur, “Baby I’m Jealous”, një sekuencë prej së cilës e ka shpërndarë në instagram.

 “E dua këtë version shumë 😭😭 Faleminderit @goodmorningamerica që më kishit sot në mëngjes për ta kënduar versionin e parë natyral për “Bab I’m Jealous. A duhet ta vendos në transmetim?”, ka shkruar Rexha.

KultPlus ua sjell videon ku ylli shqiptar performon mrekullueshëm:

https://www.instagram.com/p/CIY13tPF7vE/?igshid=2ypd9xze8y2l&fbclid=IwAR0-KHCgi6_8ZmENugROLdw2QiFriTAJuT7g3ZMCDx1aD1FcZvBfY0MgS94 . / KultPlus.com

Brooklyni stoliset me flamuj kuq e zi me rastin e Ditës së Flamurit

Një nga lagjet më të mëdha të New Yorkut, Brooklyn, e cila është edhe një nga pesë ndarjet kryesore të New York-ut, i është bashkuar me rastin e festës kombëtare të shqiptarëve, festës së Pavarësisë së Shqipërisë – 28 Nëntorit, për herë të pestë, në stolisjen e shtyllave të rrugëve me flamuj kuqezi.

Edhe këtë vit në Brooklyn, flamujt kuq e zi me shqiponjën e zezë dykrenore janë vendosur me iniciativën dhe kontributin e dy vuthjanëve në Nju-Jork, Shkumbin Hasangjekaj dhe Shkumbin Balidemaj, në një nga rrugët kryesore të qytetit Brooklyn, dy anët e rrugës në bulevardin Bay Parkway, ku jetojnë shumë familje shqiptare, nga Shqipëria, Kosova dhe trevat shqiptare.

Zbukurimet për nder të festës së flamurit, janë bërë pothuajse traditë tashmë. Të gjitha shtëpitë, klubet, e lokalet e shqiptarëve, makinat e tyre, po edhe në disa prej rrugëve e shesheve ku shqiptarët banojnë me shumicë, Bronx, Staten Island, Queens, Brooklyn, e të tjerë, marrin pamjen kuq e zi në nëntor.

Përkrah këtyre flamujve, në shenjë falënderimi ndaj SHBA-së për kontributin e saj për Kosovën e çështjen shqiptare, valëviten edhe flamujt amerikanë, në çdo shtyllë.

“Kjo i jep bashkësisë shqiptare, këto ditë feste edhe një ndjenjë tjetër të krenarisë sonë kombëtare, kur për të parë këta flamuj kuq e zi – duke u valëvitur, përkrah flamurit amerikan si një falënderim për atë çfarë kanë bërë për ne Shtetet e Bashkuara”, ka thënë Këshilltari i Bashkisë së Nju-Jorkut, Mark Gjonaj.

Sipas Gjonaj, jozyrtarisht në zonën e Tri-Shtetëshit, mendohet se janë mbi 250.000 shqiptarë dhe afërsisht 100,000 jetojnë në lagjet Bronx, Kuins, Bruklin dhe Staten Island në Nju-Jork.

“Është e rëndësishme për shqiptarët që të vazhdojnë për të festuar kulturën dhe trashëgiminë e tyre”, ka deklaruar Gjonaj. / Diaspora shqiptare/ KultPlus.com

Eksodi masiv, pse qytetarët po ikin nga Nju Jorku?

Qytetarët e Nju Jorkut po largohen masivisht nga qyteti i tyre dhe arsyet kryesore për të emigruar janë krimi, përhapja e koronavirusit, por edhe varfërimi dhe pasojat e tjera ekonomike të pandemisë. Që nga marsi i këtij viti, gati 300,000 familje e kanë lëshuar Nju Jorkun.

Shërbimi Postar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) njoftoi se nga 1 marsi deri më 31 tetor kanë marrë gati 295,000 kërkesa përndryshim të adresës së atyre që u larguan nga Nju Jorku, që zakonisht nënkupton familje të tëra, dhe jo vetëm individë.

Vetëm nga marsi deri në korrik, kishte 245,000 kërkesa të tilla, që është më shumë se një rritje e dyfishtë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019, kur kishte 101,000.

Eksodi masiv nga qyteti më i madh amerikan shpjegohet me frikën e përhapjes së koronavirusit, problemet ekonomike, shkallës së krimit në rritje, por edhe shkollës me reputacion të keq, shkruan RT.

Shteti i Nju Jorkut regjistroi deri në 33,000 vdekje nga COVID-19 , që është shifra më e lartë në SHBA, nga të cilat deri në 24,000 ishin në New York.

Metropoli amerikan kishte disa nga karantinat më të rrepta në SHBA, prandaj mijëra kompani të vogla kolapsuan, siç janë restorantet, dyqanet e sallonet e bukurisë.

Gjithashtu, që kur protestat filluan pas vrasjes së George Floyd, jo vetëm që Nju Jorku u prek nga trazirat në ato demonstrata, por shkalla e krimit gjithashtu shpërtheu në të gjithë SHBA-në.

Shkalla në të cilën Nju Jorku është bërë një vend i padëshirueshëm për të jetuar tregohet gjithashtu nga rezultatet e hulumtimit të kryer nga Instituti Manhattan në korrik dhe gusht. Sipas këtij studimi, rreth 44% e banorëve të Nju Jorkut që kanë të ardhura vjetore prej më shumë se 100,000 dollarë, po mendojnë të largohen nga qyteti. Deri në dy të tretat mendojnë se situata e përkeqësuar do të bëhet jeta e përditshme e Nju Jorkut. Shumica besojnë se cilësia e jetës ka rënë në mënyrë dramatike dhe kënaqësia me situatën në qytet është përgjysmuar.

Ndër arsyet kryesore për pakënaqësi, përveç koronavirusit dhe vështirësive ekonomike, është edhe rritja e krimit . Sipas të dhënave zyrtare të policisë së Nju Jorkut, nga janari deri në shtator të vitit 2020, janë regjistruar 344 vrasje, që tejkalon shifrën e tërë vitit të kaluar, kur kishte 335 vrasje.

Sipas American Post, shumica e qytetarëve që largohen nga Nju Jorku, lëvizin në qarqet përreth, të tilla si New Jersey dhe qarqet në shtetin e Nju Jorkut që janë jashtë qytetit. Sidoqoftë, 13,000 familje u transferuan në Florida dhe deri në 9,000 familje në Los Anxhelos.

Sipas vlerësimeve ka 16,000 apartamente bosh vetëm në Manhattan. /GazetaExpress/ KultPlus.com