‘Dua t’iu kërkoj falje të gjitha grave që i kam quajtur të bukura para se t’i quaja inteligjente dhe të forta’

Rupi Kaur është një poete, shkrimtare dhe ilustratore. Para 6 viteve ajo publikoi librin e quajtur “Qumësht dhe Mjaltë” – një libër ku gërshetohen proza dhe poezia me temë dashurinë, dhunën, zemrën e thyer dhe feminizmin.

Më poshtë sjellim disa thënie nga ajo.

“Dua t’iu kërkoj falje të gjitha grave që i kam quajtur të bukura para se t’i quaja inteligjente dhe të forta.”

“Vetmia është një shenjë dëshpërimi se keni nevojë për vetën tuaj.”

“Unë nuk u largova sepse ndalova së dashuruari, por u largova sepse sa më shumë që rrija me ty, aq më pak e doja vetën.”

“Nëse keni lindur me dobësinë për tu rrëzuar, ju keni lindur me fuqinë për tu ngritur.”

“Mos kërko shpëtim tek ata që të thyen.”

“Çfarë është më e fortë se zemra e njeriut e cila thyhet e thyhet dhe prapë jeton?”

“ Kjo është e vërteta për njerëzit vetjak. Ata luajnë me shpirtrat tanë, për të kënaqur të tyrin.”

“Po dërgoj dashurinë në sytë e tu. Shpresoj që gjithmonë do të shohin mirësinë tek njerëzit. Dhe gjithmonë do të praktikojnë atë.”/ KultPlus.com

‘si babë i tri çikave, ai na shtyu drejt shkollimit’

Rupi Kaur

si babë i tri çikave
do të kishte me qenë normale
që t’na shtyente drejt martesës
ky madje ishte edhe treguesi
për gratë e kulturës sime për qindra vite
në vend të kësaj ai na shtyu drejt shkollimit
duke e ditë që do të na pavarësojë
në nji botë që dëshiron të na mbajë nën fre
u sigurua se ne mësuam
të ecnim të lira/ KultPlus.com

‘Dua t’iu kërkoj falje të gjitha grave që i kam quajtur të bukura para se t’i quaja inteligjente dhe të forta’

Rupi Kaur është një poete, shkrimtare dhe ilustratore. Para 6 viteve ajo publikoi librin e quajtur “Qumësht dhe Mjaltë” – një libër ku gërshetohen proza dhe poezia me temë dashurinë, dhunën, zemrën e thyer dhe feminizmin.

Më poshtë sjellim disa thënie nga ajo.

“Dua t’iu kërkoj falje të gjitha grave që i kam quajtur të bukura para se t’i quaja inteligjente dhe të forta.”

“Vetmia është një shenjë dëshpërimi se keni nevojë për vetën tuaj.”

“Unë nuk u largova sepse ndalova së dashuruari, por u largova sepse sa më shumë që rrija me ty, aq më pak e doja vetën.”

“Nëse keni lindur me dobësinë për tu rrëzuar, ju keni lindur me fuqinë për tu ngritur.”

“Mos kërko shpëtim tek ata që të thyen.”

“Çfarë është më e fortë se zemra e njeriut e cila thyhet e thyhet dhe prapë jeton?”

“ Kjo është e vërteta për njerëzit vetjak. Ata luajnë me shpirtrat tanë, për të kënaqur të tyrin.”

“Po dërgoj dashurinë në sytë e tu. Shpresoj që gjithmonë do të shohin mirësinë tek njerëzit. Dhe gjithmonë do të praktikojnë atë.”/ KultPlus.com

‘Dua ta pastroj veten time për këtë Janar’

Dhe ky vit përfundoi. I shtrova të treqind e gjashtëdhjetë e pesë ditët para meje në tepihun e dhomës së ditës. 
Ja ku është muaji kur vendosa të hudh poshtë çdo gjë që nuk ishte zotuar e ngulitur thellë në ëndrrat e mia. Ja ku është dita kur refuzova të jem viktimë e keqardhjes. Këtu është edhe java kur fjeta në kopsht. Ja edhe pranvera kur ia lidha lakun vetë-dyshimit dhe e vara lartë mirësinë tënde. E ula poshtë kalendarin. Ja edhe java kur vallëzova aq shumë sa zemra m’u çu peshë dhe mësoi t’lundronte mbi ujë përsëri. Këtu është edhe vera kur i hoqa të gjitha pasqyrat që vireshin nëpër mure; s’pata më nevojë ta shihja veten sa për t’u ndjerë e parë. Ja dita kur i shkurtova flokët dhe ia hoqa peshën e panevojshme kokës…
I palova ditët e mira dhe i futa në xhepin e pasëm, aty do t’ruhen më mirë. Ato të panevojshmet do t’i kremoj. E ndeza shkrepsen. M’u ngrohën gishtërinjtë e këmbëve nga drita e zjarrit.
Tani po e mbushi gotën me ujë të ngrohtë, ta pastroj veten për Janar. 
Dhe ja ku jam edhe më e fortë dhe më e zgjuar – gati për vitin e ri.

Rupi Kaur

‘Dua t’iu kërkoj falje të gjitha grave që i kam quajtur të bukura para se t’i quaja inteligjente dhe të forta’

Rupi KaRupi Kaur është një poete, shkrimtare dhe ilustratore. Para 4 viteve ajo publikoi librin e quajtur “Qumësht dhe Mjaltë” – një libër ku gërshetohen proza dhe poezia me temë dashurinë, dhunën, zemrën e thyer dhe feminizmin. Më poshtë sjellim disa thënie nga ajo.

“Dua t’iu kërkoj falje të gjitha grave që i kam quajtur të bukura para se t’i quaja inteligjente dhe të forta.”

“Vetmia është një shenjë dëshpërimi se keni nevojë për vetën tuaj.”

“Unë nuk u largova sepse ndalova së dashuruari, por u largova sepse sa më shumë që rrija me ty, aq më pak e doja vetën.”

“Nëse keni lindur me dobësinë për tu rrëzuar, ju keni lindur me fuqinë për tu ngritur.”

“Mos kërko shpëtim tek ata që të thyen.”

“Çfarë është më e fortë se zemra e njeriut e cila thyhet e thyhet dhe prapë jeton?”

“ Kjo është e vërteta për njerëzit vetjak. Ata luajnë me shpirtrat tanë, për të kënaqur të tyrin.”

“Po dërgoj dashurinë në sytë e tu. Shpresoj që gjithmonë do të shohin mirësinë tek njerëzit. Dhe gjithmonë do të praktikojnë atë.”/KultPlus.com

‘si babë i tri çikave, ai na shtyu drejt shkollimit’

Rupi Kaur

si babë i tri çikave
do të kishte me qenë normale
që t’na shtyente drejt martesës
ky madje ishte edhe treguesi
për gratë e kulturës sime për qindra vite
në vend të kësaj ai na shtyu drejt shkollimit
duke e ditë që do të na pavarësojë
në nji botë që dëshiron të na mbajë nën fre
u sigurua se ne mësuam
të ecnim të lira

Dua Lipa takohet me shkrimtaren e njohur (FOTO)

Ylli botëror me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa së fundmi ka arritur në Toronto, atje ku ka interpretuar para mijëra fansave, shkruan KultPlus.

Përveç shumë fansave, për ta takuar Dua Lipën ka shkuar edhe shkrimtarja Rupi Kaur e cila është një nga shkrimtaret më të njohur të gjeneratës së re dhe cilësohet si shkrimtarja e “Instagramit”, pasi që u bë e njohur pikërisht përmes kësaj platforme, duke mbledhur shumë lexues të cilët dëshironin t’i lexonin vargjet e saj të shkurtra.

Pasi që kanë shijuar këtë takimi, Dua Lipa e ka falënderuar shkrimtaren që ka ardhur për ta takuar në koncertin e saj dhe për librat që i ka dhuruar, duke e quajtur atë zëri i gjeneratës së saj.

“Dua Lipa, shoqja ime e dashur, faleminderit që erdhe në koncertin time, faleminderit për librat që m’i solle dhe për fjalët e ëmbla dhe që je zëri i një gjenerate. Të duam”, ka shkruar Dua Lipa në “Instagram”.

Dua Lipën e ndanë një javë nga ardhja në Prishtinë për të interpretuar në Festivalin Ndërkombëtar “Sunny Hill”. / KultPlus.com

“The Sun and Her Flowers”, libri i dytë nga poetja e famshme e Instagramit, Rupi Kaur

Libri i parë poetik “Milk and Honey” i autores Rupi Kaur rezultoi të jetë një ndër librat më të shitur. Autorja numëron mbi 1.7 milionë ndjekës në Instagram dhe mijëra më shumë në Facebook dhe Twitter, shkruan KultPlus.

Pas suksesit që arriti me librin e parë që është përkthyer në mbi tridhjetë gjuhë, autorja muajin e kaluar ka publikuar edhe librin e saj të dytë, i cili titullohet “The sun and Her Flowers”. Libri është i ndarë në pesë kapituj dhe përfshin tema të ndjeshme lidhur me humbjen, dashurinë, vetminë dhe identitetin kurse motivi kryesor është natyra.

Puna e saj karakterizohet nga fraza të shkurtra dhe me vizatime të rralla. Ajo ka performuar poezitë e saj në vende të ndryshme të botës ndërsa koleksioni i saj i parë u bë i njohur ndërkombëtarisht pasi që u shiten më shumë se një milion kopje të tij duke qëndruar në listën e librave më të shitur të New York Times, për më shumë se një vit./ KultPlus.com

Rupi Kaur, poetja e rrjeteve sociale që e ndjekin 1. 8 milion njerëz

Poezitë e saj të shkurtra dhe të ilustruara janë shumë të përhapura kudo, e që po ashtu e kanë nxitur edhe më shumë shitjen e librave të poezisë, shkruan The Economist, përcjellë KultPlus.

Rupi Kaur një poete 24 vjeçare që arriti të bëj emër në Instagram, duke plasuar vargjet e saj të shkurtra në sferën reaktive të mediave sociale. Ajo u bë e famshme kur në vitin 2015 postoi një foto të saj të shtrirë në shtrat në fletët e ngjyrosura me gjak menstrual. Postimi i saj ishte fshirë, ndërsa ajo menjëherë u kthye për të goditur përsëri. “Unë nuk do të kërkoj falje për ushqimin e egos dhe krenarinë e një shoqërie mizogjiniste që do ta ketë trupin tim në të brendshme, por nuk e cilëson në rregull me një rrjedhje të vogël”, kishte shkruar më pas ajo në Facebook dhe Tumblr. Më pas ajo mori një varg me shumë kritika dhe kërcënime me vdekje dhe kështu ajo edhe fitoi një numër të madh ndjekësish. Numri i sotëm i ndjekësve të saj është 1.8 milion.

Suksesi i Kaur është i i jashtëzakonshëm , por është gjithashtu një reflektim i kohërave. Poezia është në mes të Rilindjes dhe po nxitet nga një tufë e “Instapoeteve” të rinj, të cilët në mënyrë dixhitale, po shfaqin aftësinë e tyre për ta paketuar punën e tyre në postime koncize që mund të përhapen shpejtë. Taylor Knott Gregson, një ndër poetet më të shitur, krenohet me pothuajse 600,000 ndjekës në Instagram, ku ai vendos vargjet e tij të shkruara në copa letre ose të shtypura nga një makinë shkrimi. R.M. Drake ka arritur një famë të njejtë, sikur poetja Kaur, ndërsa në mesin e ndjekësve të tij hyjnë edhe Ludacris, Nicki Minaj dhe klanin Kardashian.

Mediat sociale kanë qenë një mjet i fuqishëm për Rupi Kaur, por ato nuk përcaktojnë poezinë e saj. Audiencat dhe fansat që e kanë ndihmuar atë për të arritur këtë sukses janë aktive edhe përtej internetit, dhe përkushtimi i tyre është dëshmuar edhe në shitjen fizike të librit. Vitin e kaluar, shitjet e poezive në Britani tejkaluan 10 milionë funta (13.3 milion dollarë) për herë të parë që kur ka filluar regjistrimi i të dhënave, dhe është pikërisht poetja Kaur që ka ndihmuar në nxitjen e kësaj rritjeje, përcjellë KultPlus.

Në vitin 2014, ajo vendosi të publikojë “Milk and Honey”, librin e saj të parë, megjithëse u paralajmërua se kjo do ta largonte atë nga qarqet letrare tradicionale. Por Kaur nuk mendonte se shkrimi i saj mund t’i përshtatej këtyre qarqeve. “Kur të shkoj në seksionin e poezisë në librari, atje nuk besoj që do të jetë një libër si” Milk and Honey “në mesin e veprave të Shekspirit,” thotë ajo. “E dija që doja të jepja 100% të kreativitetit mbi këtë libër. E dija se si duhet të duket kopërtina. E dija titullin. E dija ndarjen brenda librit”, ka thënë ajo .

Kaur pagoi koston e tij, ndërsa vetëm disa muaj më vonë, librin e mori një shtëpi botuese për ta vënë në qarkullim. Derisa kaluan disa muaj sa ky libër qëndroi në listën e librave më të mirë të New York Times dhe u shitën mbi 2 milion kopje, më shumë se të gjitha librat e tjerë të poezisë së kombinuar.
Poezia e Kaur është mundësuar nga diçka që është shumë më e qëndrueshme. “Një gjë që shumica e lexuesve ma thonë “keni qenë në gjendje përshkruani ndjenjat që kam mbajtur brenda vetës për shumë kohë dhe thjesht nuk mundja të gjeja fjalët për t’i përshkruar”, thotë ajo. Megjithëse, disa e kanë kritikuar punën e saj si punë e formuluar dobët, Kaur është pa dyshim e pajisur me aftësinë e poetes për të artikuluar emocione që publiku përpiqet t’i gjej. Kjo, më së miri e shpjegon edhe popullaritetin e saj të lartë./ KultPlus.com