Sali Berisha shpallet non grata edhe në Britani

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, është shpallur person non grata edhe nga Britania e Madhe.

Berisha ka njoftuar se lajmi i ka ardhur nga autoritetet britanike të cilat kanë marrë vendim për moslejimin e hyrjes së tij në Mbretërinë e Bashkuar për disa arsye.

Sipas asaj që iu tha Berisha gazetarëve në Shqipëri, Britania ka thënë se ai ka lidhje me grupe të krimit të organizuar, se paraqet rrezik për sigurinë në Shqipëri dhe Britani e për korrupsion.

“Një, se ju keni lidhje të qarta me grupe të krimit të organizuar dhe kriminelë, të cilët kanë paraqitur një rrezik për sigurinë publike në Shqipëri dhe në MB dhe, se ju jeni i gatshëm t’i përdorni këto lidhje për të avancuar ambiciet tuaja politike, dhe dy, për korrupsion dhe pasurimin tim, dhe rretheve të njerëzve pranë meje, ku si shembull përmendet ish këshilltari për zgjedhjet Damir Fazlliç, të cilin sipas vlerësimit të tyre, unë e kam mbrojtur kur, kundër tij kanë dalë prova inkriminuese”, ka lexuar Berisha nga fleta që iu është dorëzuar.

Berisha ka thënë se vendimi është shpifje për interesa “të të njëjtit grup, që ka sponsorizuar edhe vendimin e sekretarit Blinken, të bazuar në shpifje dhe lobimin korruptiv të Edi Ramës dhe multimiliardierit George Soros”.

Ish-presidenti dhe ish-kryeministri i Shqipërisë një vit më parë u shpall non grata edhe nga SHBA-ja. / TCH / KultPlus.com

Sali Berisha publikon një foto me Ibrahim Rugovën: Me presidentin e pavdekshëm

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha për 28 nëntor ka publikuar një foto me ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova.

Kjo foto ishte realizuar në 80 vjetorin e pavarësisë në Vlorë.

Berisha me këtë rast e ka quajtur të pavdekshëm Rugovën.

“Me presidentin e pavdekshem Ibrahim Rugova, ne 80 vjetorin e Pavaresise, ne Vlore”, ka shkruar ai. / KultPlus.com

Sali Berisha: Rita Ora, mbretëresha e festës së 10-vjetorit të Pavarësisë

Rita Ora në ditën e Pavarësisë së Kosovës, mbushi të gjitha sheshet e Prishtinës, duke krijuar një atmosferë tejet festive për publikun kosovarë, shkruan KultPlus.

Ish- kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka shpërndarë një fotografi nga koncerti i Rita Orës në Prishtinë, ku ajo shihet e veshur me rroba kuq e zi.

“Rita Ora, mbretëresha e festes se 10 vjetorit te Pavarësisë”, ka shkruar ish- kryeministri Sali Berisha.

Po ashtu kujtojmë se Rita Ora, ka kënduar edhe në 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, në vitin 2012./ KultPlus.com

Sali Berisha: Rama censuroi këngën e Kastro Zizos në RTSH

Emri i Kastro Zizos ishte përmendur si kandidat i mundshëm i edicionit të sivjetmë të RTSH-së, por dje janë bërë publik emrat e këngëtarëve pjesëmarrës, ku emri i Zizos mungon në këtë listë, shkruan KultPlus.

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha nëpërmjet një statusi në fb ka reaguar duke thënë se këtë këngë e ka censuruar Rama, dhe sipas tij, po kthehet censura e viteve të 70-ta. Poashtu në reagimin e Berishës është publikuar edhe teksti i kësaj kënge, sipas të cilit, është edhe arsyeja që është censuruar kjo këngë.

Më poshtë është reagimi i plotë i Sali Berishës,sikurse edhe teksti i këngës së Kastro Zizos.

Rikthehet Censura!
Kjo eshte kenga qe u censurua!
Te dashur miq, Noriega me Gellçin e tij te zi rikthyen censuren ne festivalin e kenges ne RTSH.
Njelloj si dikur ne vitet 1970 Kristaq Rama censuronte artistet, sot Edvin Kristaq Rama vazhdon vepren e zeze te te atit si xhelat i lirise se krijimit.
Lexoni mesazhin e kompozitorit dixhital! sb
“Pershendetje Doktor. Pa ju besdisur po ju nis nje kenge ende te pa bere publike interpretuar nga Kastro Zizo e cila sonte me urdher te Gellquit u hoq nga konkurimi ne festivalî e RTSH-se. Pikerisht se eshte me mesazh dhe shume e angazhuar…! Teksti eshte mesazh i cili prek nje nga plaget e shoqerise shqiptare.
Per te gjithe ata qe iken nga vendi i tyre me dhimbjen e familjareve qe lane mbrapa, per nje jete me te mire. Siguruan nje vend nje jete jashte kufinjeve, por mbeten te huaj, madje edhe ne vendin e tyre…
Pra si nje vals qe nuk ndalon… pra kercejne me jeten deri ne fund, nuk dorezohen…
Kur çensurohet artisti apo artistet si dhe krimtaria e angazhuar nje shoqeri ka marre fund…!
Ps: forca eshte te teksti i kesaj kenge me nje vals (vals jete) ne mes…!
Me falni per mesazhi e gjate…ju falenderoj dhe shume respekt”
I huaj…
I përgjumur një mëngjes vere
Lash në tavolinë një letër të ftohtë
Duke mbajtur shtrënguar fort lotët
Me fjalët: M’duhet të iki, nuk rri dot
Pastaj vazhdova me fjalë të tjera
“M’duket se vendi nuk më përket”
Më prisje që në agim tek dera
Me the: ikja jote larg, po më vret!
S’ka kuptim të qëndrojë këtu
Mjaft me mëshirë për njeriun e lirë
Do endem i huaj, diku,
Se Burgun e mjerimit se kam kapërdirë
Më fute në xhepin e ftohtë
Një shami nëne që thotë lamtumirë
Të duhet të jesh e fortë
Se kjo është krenaria e njeriut të lirë
Ika larg teje atë natë
Si një ëngjëll që nuk kishte më krah
Se kështu më thërrisje i vogël
Isha vecc një djalosh mama
Tani më sheh me maska
Tek endem i vetëm në mërgim
Me ikjen time të vrava,
E shoh vështirë të ketë më kthim
Këtu është ndryshe nëna ime
Është një parajsë me qiell sterr të zi
Njerësit qëndrojnë herë pas herë dyshe,
Po mes tyre ka shumë vetmi
Dhe unë gjeta punë, shoqe jete
Gjeta mundesinë për pak ngrohtësi
Por kam shumë mallë për rrugët e mjera
Udhëtojë në ëndrra tek shtëpia ku rri ti
Tani kam një djalë të vogël
I kam vënë emrin e vëndit tim
Arbër e thërrasin shokët
Dhe ai i huaj këtu në këtë vegim
Mezi sa pres të vij
Të tregojë jetën time të plotë
Do të ishte shumë krenare
Do të gëzoheshe, e heshtur në lotë
Ti me zgjon dreq (djall’), me th’rret të bie, në dëshpërim
Unë i huaj, të ftoj në një vallëzim
Hidhu, kërce me jetën o njeri
Valsin e ëmbël të robërisë
Me shiko me zjarrë në sytë e mi
Do të digjesh si njeri i lirë
Eja të ngjitemi në qiell të dy
Si shtegëtarë pa emër në errësirë
Do t’tregojë me mijëra yje që shndrisin si ty
Që nuk shuhen asnjëherë

Jam i ngopur e dashur
20 vjet vallëzova me shpirtin tim
kërceva valsin si xhonglier nate
dhe askush se kuptojë që ishte vec një film
Tani më duhet të kthehem tek ty
Ka ardhur koha të të kthejë shaminë e ftohtë
Të ecim në pragun e derës të dy
Dhe ti të shpërthesh e lodhur në lotë
Shikoj fytyrën tënde
Dhe eci i ngjathët drejt teje nënë
Më dukesh si atëherë e re
Por sytë e rinisë të kanë lënë
Tani do jemi bashkë
Edhe pse gjumë pranë një shtrati të bardhë
Nuk lëvizë më ajri
Dhe lëkura e ngrohtë e duarve të është tharë.
Ti më zgjon djall, me th’rret të bie, në dëshpërim
Unë i huaj, të ftoj në një vallëzim
Hidhu, kërce me jetën o njeri
Valsin e ëmbël të robërisë
Me shiko me zjarrë në sytë e mi
Do të digjesh si njeri i lirë
Eja të ngjitemi në qiell të dy
Si shtegëtarë pa emër në errësirë
Do t’tregojë me mijëra yje që shndrisin si ty
Që nuk shuhen asnjëherë
Merre jeten tende tregoje si fëmijë
Merre dhe vallëzimin tonë të kercesh në pafundësi
Mos harro nga vjen, mos harro asnjëherë!
Se i huaji në këtë vënd nuk je ti
Eja të ngjitemi në qiell të dy
Si shtegëtarë pa emër në errësirë
Do t’tregojë me mijëra yje që shndrisin si ty
Që nuk shuhen asnjëherë”./KultPlus.com