Kastro Zizo publikon albumin ‘Karantina’ (VIDEO)

Ka ardhur me album të ri, kushtuar kohës ku po  jetojmë, pra, në periudhën e pandemisë.

Kastro Zizo pas mesnatës publikoi albumin e tij  të ri me titull “Karantina”

Këngëtari, në këtë album erhdi krejt ndryshe nga ato projekte që kemi dëgjuar prej tij më parë, ndërsa albumi përmban 6 këngë.

“Krantina”, “The Boss”, “Dunk in love”, “Kuleta”, “Lemon” dhe “Ata”, janë titujt e këngëve të “Karantinës”.

“Karantina” u publikua në të gjitha plaftormat muzikore dhe erdhi në basgkëpunin me Vinsmoker.

Më poshtë mund t’i dëgjoni këngët e albumit të ri të Kastro Zizos dhe Vinsmoker. / KultPlus.com

Kastro Zizo: Jam kërcënuar nga LGBT për të dalë hapur si gay (Video)

Këngëtari, tashmë edhe moderator, Kastro Zizo ka deklaruar se është kërcënuar nga komuniteti LGBT, për të dalë hapur që është gay.

Në emisionin e tij “Late Night Show”, Zizo ndërsa mohon dyshimet e komunitetit se ai mund të jetë gay, këngëtari tha se atij i mungon diçka shumë e rëndësishme për të qenë i tillë.

“Miqtë e mi, nëse do të doja të isha gay do ishte i pari që do ta ndaja me ju me lumturinë më të madhe, për të të kërkuar dashurinë time të vërtetë, por nuk jam.

Kam pasur kërcënime nga komuniteti LGBT, që më thonë të dal hapur. Çfarë të dal hapur? Edhe po të doja, ta kërkoja thellë në veten time më mungon pjesa më e rëndësishme, të pasmet e mia dhe kur them të pasme e ka fjalën gjithmonë me eksportet dhe output mendon që unë kam kundrejt këtij komuniteti.”, është shprehur këngëtari./KultPlus.com

Kastro Zizo pretendon të kandidojë për kryetar të qytetit

Njihet për deklaratat e drejtpërdrejta.

Kastro Zizo ka pak ditë që ka publikuar projektin e tij më të ri, në duet me Suelën.

Këngëtari ka qenë i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, ku ndër të tjera u pyet edhe se a do t’i hyjë politikës.

“Nuk po flas për në bashkinë e Tiranës, por e kam fjalën që mund të kandidoj për Përmetin. Të gjithë e dinë që unë jam me prirje të majta dhe mund ta shikoj që të kandidoj si kryetar bashkie atje për LSI. Por nuk mund të flas ende pa folur me zonjën Kryemadhi apo me kryesinë e kësaj partie” ka thënë ai./ KultPlus.com

Kjo është kënga e Kastro Zizos që u largua nga RTSH (VIDEO)

Këngëtari i njohur shqiptar Kastro Zizo, është larguar nga udhëheqësit e Festivalit të Këngës në RTSH, festival ky i cili fituesin e qon drejt në Eurovizion, shkruan KultPlus.

Ende nuk është e artë se për çfarë arsye është larguar kënga e Zizos dhe ai nga ky festival, mirëpo mbrëmë në emisionin Top Show, përpos akuzave të rënda që Kastro Zizo ka drejtuar nga udhëheqësit e këtij festivali, ai edhe ka kënduar këngën me të cilën është larguar nga RTSH.

Kënga me titull “I huaj” këndohet nga Kastro Zizo bashkë me Ketlin Pjalmi./ KultPlus.com

Kastro Zizo për RTSH-në: Këta po e përdhosin artin (VIDEO)

Kastro Zizo shpërtheu në Top Shoë Magazine kundër organizatorëve të Festivalit të fundvitit.

Ai thotë se nuk mori pas asnjë shpjegim se përse ja refuzuan këngën dhe akuzoi për amatorizëm.

“Këta janë mësuar me klisherat aty! Janë mësuar me 2 milionë e 800 mijë lekë që e kanë këtë vit të marrin aty.

Janë pazarxhinj të vegjël! Janë zarfaxhinj të vegjël! Këta po e përdhosin artin! Kanë 27 vjet të mallkuarit”, u shpreh ai tejet i nxehur./ KultPlus.com

Sali Berisha: Rama censuroi këngën e Kastro Zizos në RTSH

Emri i Kastro Zizos ishte përmendur si kandidat i mundshëm i edicionit të sivjetmë të RTSH-së, por dje janë bërë publik emrat e këngëtarëve pjesëmarrës, ku emri i Zizos mungon në këtë listë, shkruan KultPlus.

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha nëpërmjet një statusi në fb ka reaguar duke thënë se këtë këngë e ka censuruar Rama, dhe sipas tij, po kthehet censura e viteve të 70-ta. Poashtu në reagimin e Berishës është publikuar edhe teksti i kësaj kënge, sipas të cilit, është edhe arsyeja që është censuruar kjo këngë.

Më poshtë është reagimi i plotë i Sali Berishës,sikurse edhe teksti i këngës së Kastro Zizos.

Rikthehet Censura!
Kjo eshte kenga qe u censurua!
Te dashur miq, Noriega me Gellçin e tij te zi rikthyen censuren ne festivalin e kenges ne RTSH.
Njelloj si dikur ne vitet 1970 Kristaq Rama censuronte artistet, sot Edvin Kristaq Rama vazhdon vepren e zeze te te atit si xhelat i lirise se krijimit.
Lexoni mesazhin e kompozitorit dixhital! sb
“Pershendetje Doktor. Pa ju besdisur po ju nis nje kenge ende te pa bere publike interpretuar nga Kastro Zizo e cila sonte me urdher te Gellquit u hoq nga konkurimi ne festivalî e RTSH-se. Pikerisht se eshte me mesazh dhe shume e angazhuar…! Teksti eshte mesazh i cili prek nje nga plaget e shoqerise shqiptare.
Per te gjithe ata qe iken nga vendi i tyre me dhimbjen e familjareve qe lane mbrapa, per nje jete me te mire. Siguruan nje vend nje jete jashte kufinjeve, por mbeten te huaj, madje edhe ne vendin e tyre…
Pra si nje vals qe nuk ndalon… pra kercejne me jeten deri ne fund, nuk dorezohen…
Kur çensurohet artisti apo artistet si dhe krimtaria e angazhuar nje shoqeri ka marre fund…!
Ps: forca eshte te teksti i kesaj kenge me nje vals (vals jete) ne mes…!
Me falni per mesazhi e gjate…ju falenderoj dhe shume respekt”
I huaj…
I përgjumur një mëngjes vere
Lash në tavolinë një letër të ftohtë
Duke mbajtur shtrënguar fort lotët
Me fjalët: M’duhet të iki, nuk rri dot
Pastaj vazhdova me fjalë të tjera
“M’duket se vendi nuk më përket”
Më prisje që në agim tek dera
Me the: ikja jote larg, po më vret!
S’ka kuptim të qëndrojë këtu
Mjaft me mëshirë për njeriun e lirë
Do endem i huaj, diku,
Se Burgun e mjerimit se kam kapërdirë
Më fute në xhepin e ftohtë
Një shami nëne që thotë lamtumirë
Të duhet të jesh e fortë
Se kjo është krenaria e njeriut të lirë
Ika larg teje atë natë
Si një ëngjëll që nuk kishte më krah
Se kështu më thërrisje i vogël
Isha vecc një djalosh mama
Tani më sheh me maska
Tek endem i vetëm në mërgim
Me ikjen time të vrava,
E shoh vështirë të ketë më kthim
Këtu është ndryshe nëna ime
Është një parajsë me qiell sterr të zi
Njerësit qëndrojnë herë pas herë dyshe,
Po mes tyre ka shumë vetmi
Dhe unë gjeta punë, shoqe jete
Gjeta mundesinë për pak ngrohtësi
Por kam shumë mallë për rrugët e mjera
Udhëtojë në ëndrra tek shtëpia ku rri ti
Tani kam një djalë të vogël
I kam vënë emrin e vëndit tim
Arbër e thërrasin shokët
Dhe ai i huaj këtu në këtë vegim
Mezi sa pres të vij
Të tregojë jetën time të plotë
Do të ishte shumë krenare
Do të gëzoheshe, e heshtur në lotë
Ti me zgjon dreq (djall’), me th’rret të bie, në dëshpërim
Unë i huaj, të ftoj në një vallëzim
Hidhu, kërce me jetën o njeri
Valsin e ëmbël të robërisë
Me shiko me zjarrë në sytë e mi
Do të digjesh si njeri i lirë
Eja të ngjitemi në qiell të dy
Si shtegëtarë pa emër në errësirë
Do t’tregojë me mijëra yje që shndrisin si ty
Që nuk shuhen asnjëherë

Jam i ngopur e dashur
20 vjet vallëzova me shpirtin tim
kërceva valsin si xhonglier nate
dhe askush se kuptojë që ishte vec një film
Tani më duhet të kthehem tek ty
Ka ardhur koha të të kthejë shaminë e ftohtë
Të ecim në pragun e derës të dy
Dhe ti të shpërthesh e lodhur në lotë
Shikoj fytyrën tënde
Dhe eci i ngjathët drejt teje nënë
Më dukesh si atëherë e re
Por sytë e rinisë të kanë lënë
Tani do jemi bashkë
Edhe pse gjumë pranë një shtrati të bardhë
Nuk lëvizë më ajri
Dhe lëkura e ngrohtë e duarve të është tharë.
Ti më zgjon djall, me th’rret të bie, në dëshpërim
Unë i huaj, të ftoj në një vallëzim
Hidhu, kërce me jetën o njeri
Valsin e ëmbël të robërisë
Me shiko me zjarrë në sytë e mi
Do të digjesh si njeri i lirë
Eja të ngjitemi në qiell të dy
Si shtegëtarë pa emër në errësirë
Do t’tregojë me mijëra yje që shndrisin si ty
Që nuk shuhen asnjëherë
Merre jeten tende tregoje si fëmijë
Merre dhe vallëzimin tonë të kercesh në pafundësi
Mos harro nga vjen, mos harro asnjëherë!
Se i huaji në këtë vënd nuk je ti
Eja të ngjitemi në qiell të dy
Si shtegëtarë pa emër në errësirë
Do t’tregojë me mijëra yje që shndrisin si ty
Që nuk shuhen asnjëherë”./KultPlus.com