Ermal Meta fiton vendin e 3-të në Festivalin e Sanremos

Këngëtari shqiptar Ermal Meta zuri vendin e tretë në edicionin e 71 të Sanremos me këngën ‘Një milion gjëra për të të thënë’, e cila shumë e pëlqyer nga publiku.

Maneskin janë fituesit e edicionit të 71 të festivalit Sanremo. Grupi i përbërë nga Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi dhe Ethan Torchio fituan me këngën ‘Zitti e buona’. Në vendin e dytë u rëndit Fedez dhe Francesca Michielin me ‘Call me name’.

Në skenën e Ariston përformuan live 26 këngëtarë, ndërkohë që kënga e Ermal Metës ishte një nga këngët pretendente për çmimin e parë.

Ermal Meta interpretoi me Orkestrën Mandolin të Napolit kryeveprën e Lucio Dalla-s, “Caruso” dhe fitoi edhe mbrëmjen e dueteve të Festivalit Sanremo 2021. Këngëtari, tashmë fitues i festivalit në 2018 i shoqëruar me Fabrizio Moro, i cili u rendit i pesti dhe në Eurovizion, u votua si më i miri nga orkestra.

Fitorja e Maneskin tërhoqi vëmendjen pasi një grup roku nuk ka qenë shumë i shpeshtë në këtë festival./ KultPlus.com

Ermal Meta kryeson klasifikimin në edicionin e 71-të të Sanremo 2021

Këngëtari i njohur shqiptar Ermal Meta me këngën “Un milione di cose da dirti” (Një milion gjëra për të thënë) kryeson renditjen e përgjithshme të këngëtarëve të mëdhenj që garojnë në festivalin e Sanremos, si rezultat i mesatares së votave  në tre mbrëmjet e para.

Mbrëmjen e sotme do të zhvillohet edhe nata e fundit e edicionit të 71-të të Sanremos, ku në skenën e Ariston do të performojnë live 26 këngëtarët big, të cilët janë në garë për çmimin e madh.

Gjatë këtij viti festivali i Sanremos u zhvilluar pa publik si pasojë e rregullave për pandeminë COVID- 19. Gjatë natës së sotme nën drejtimin e Amadeus dhe Fiorello do të shpallet edhe fituesi i këtij edicioni, ndërsa, nuk do të mungojnë të ftuarit artistë të njohur nga bota e muzikës, sportit edhe modës.

Kantautori italian Ermal Meta ka marrë pjesë në tre edicione të Festivalit të Sanremos, ku në 2018 fitoi edhe çmimin e parë me këngën “Non mi avete fatto niente”, së bashku me këngëtarin italian Francesco Moro.

Ermal Meta ka qenë anëtar i grupit muzikor italian “Ameba4” dhe “La Fame di Camilla”. Pasi kompozoi këngë për disa artistë italianë, ai filloi karrierën e tij solo, duke nxjerrë edhe albumet Umano (2016) dhe Vietato morire (2017) dhe “Non abbiamo armi”, (2018) . Ai ka rrëmbyer edhe çmimin ‘MTV Europe Music Awards’. Në Eurovizion bashke me Fabrizio Moro u rendit i pesti.

Kjo është dhjetësha e parë e renditjes së këngëtarëve në edicionin e 71-të të Festivalit Sanremo 2021:

1) ERMAL META – Un milione di cose da dirti

2) WILLIE PEYOTE – Mai dire mai (la locura)

3) ARISA – Potevi fare di più

4) ANNALISA – Dieci

5) MANESKIN – Zitti e buoni

6) IRAMA – La genesi del tuo colore

7) LA RAPPRESENTANTE DI LISTA – Amare

8) COLAPESCE DIMARTINO – Musica leggerissima

9) MALIKA AYANE – Ti piaci così

10) NOEMI – Glicine./atsh/ KultPlus.com

Kush janë shqiptarët që kanë marrë pjesë në Sanremo?

Pas shumë polemikash nëse duhej realizuar apo jo këtë vit Sanremo, pasi një festival muzike pa publik nuk mund të jetë një festival, organizatorët vendosën që tradita të vazhdojë.

Edhe këtë vit ndonëse pa publik për shkak të pandemisë në skenën e teatrit “Ariston” do të ngjiten këngëtare të rinj edhe Big. Në garë do të jetë edhe Ermal meta.

Për të është hera e tretë që ngjitet në skenën më të rëndësishme muzikore italiane. Në vitin 2017, do të zinte vendin e terte dhe do të vlerësohej me çmimin e kritikës “Mia Martini” me këngën e tij ”Vietato morire”.

Një vit më pas, në 2018 do të rikthehej për të fituar festivalin në duet me Fabrizio Moron me “Non mi avete fatto niente”

Ndonëse është këngëtari shqiptar më i vlerësuar në këtë skenë Meta nuk është i vetmi shqiptar që ka prekur magjinë e Sanremos.

Ana Oxa, këngëtarja dhe moderatorja me baba shqiptar dhe nënë italiane, ka marrë pjesë plot 14 herë në Sanremo. Ajo ka fituar çmimin e parë në vitin 1989 me këngën “Ti lascero” dhe në vitin 1999 me “Senza Pieta”.

Në vitin 2000 Olen Cesari u ngjit në skenën e Sanremo për të shoqëruar me violinë Lucio Dalla, i cili u ftua të këndonte “4 marzo 1943”.

Në vitin 2003 Elsa Lila mori pjesë për herë të parë në Sanremo, në kategorinë e artistëve të rinj. Kënga e saj “Valeria” u rendit në vendin e tetë në këtë kategori.

Ajo u rikthye në vitin 2007 me “Il senso della vita” dhe u rendit sërish në vendin e tetë në kategorinë e artistëve të rinj.

Violinistja Enxhi Nini ishte pjesë e orkestrës së Sanremos në vitin 2014.

Ermal Meta bashkë me Fabrizio Moro fitoi bujshëm Sanremon në 2018-tën me “Non mi avete fatto niente”. Ata përfaqësuan Italinë në Eurovizion dhe u renditën në vendin e pestë.

Alketa Vejsiu mori pjesë si e ftuar në moderim në Sanremon e vitit të shkuar në Itali.

Këtë vit eventi do të mbahet nga data 2 deri më 6 mars./diapsora/KultPlus.com

Ermal Meta në Sanremo 2021

Në Festivalin e Sanremos do të marrin pjesë tre konkurrentë nga Bari dhe një prej tyre është dhe shqiptari Ermal Meta, të cilin mediat e konsiderojnë si “barezi i adoptuar”.

Ai konkurron në festival në katgorinë Big me këngën “Un milione di cose da dirti”. E bashkë me të nga Bari janë dhe Gio Evan dhe Alessandra Flora.

“La Gazetta del Meziogiorno” shkruan se Meta i ardhur shumë i vogël nga Fieri i Shqipërisë tregoi cilësitë e tij si muzikant por mbi të gjitha si kompozitor.

Suksesi arrin kulmin në edicionin e 68-të të Sanremo kur ai fiton, shoqëruar me Fabrizio Moro, me këngën “Non mi avete fatto niente”. Autor i këngëve për shumë kolegë të tij, ai kthehet në Sanremo me këngën “Un milione di cose da dirti”, ndërsa nga 12 Marsi albumi i tij i ri, “Urban Tribe” në markën “Mescal” dhe shpërndarë nga “Sony Music”, do të jetë në dispozicion per publikun./ KultPlus.com

Ermal Meta në Sanremo 2021 me këngën ‘Një mijë gjëra për të të thënë’

“Një milionë gjëra për të të thënë” (Un milione di cose da dirti) do të jetë kënga me të cilën këngëtari shqiptar Ermal Meta do të marrë pjesë në Sanremo 2021.

“Jeta është një udhëtim i mrekullueshëm, por të dish të kthehesh në shtëpi është gjithçka”, shkruan Ermal Meta në postimin e tij në rrjetet sociale ku bën të ditur dhe pjesëmarrjen.

Sanremo 2021 do të zhvillohet 2-6 mars dhe në garë do të jenë 26 këngëtarë të mëdhenj dhe tetë artistë të rinj. Emrat e këngëtarëve ‘big’ janë publikuar tashmë. Spektakli do të prezantohet nga Amadeus bashkë me Fiorello-n.

I pyetur nga Amadeo pas përzgjedhjes Ermali e quajti një skenë emocionuese në Itali dhe në Europë. “Emocioni dyfishohet, trefishohet, gjithmonë ekziston një arsye e vlefshme për të marrë pjesë në Sanremo”, tha ai.

Për Ermal Metën kjo është hera e tretë që merr pjesë në Sanremo. Në 2017 ai kori sukses me këngën “E ndaluar të vdesësh”, (Vietato morire) ku fitoi vendin e tretë dhe çmimin e kritikës Mia Martini. Një vit më pas, në 2018 me Fabrizio Moro me këngën “Nuk më keni bërë asgjë”, (Non mi avete fatto niente) me të cilën fitoi Sanremon. Disa muaj më vonë në garën e Eurovision, Ermali dhe Moro arritën vendin e pestë. Ndërkaq albumi i ri i Ermalit do të publikohet në pranverën e 2021. / KultPlus.com