Presidentja Osmani: ZERO të dënuar nga Serbia për dhunën seksuale gjatë luftës në Kosovë

Presidentja Vjosa Osmani, në fjalën e saj në KS të OKB-së, ka përmendur edhe rastet e Vasfije Krasniqi-Goodman dhe të Shyhrete Tahiri-Sylejmanit, të dyja këto gra të dhunuara gjatë luftës, si dhe rastin e Fahrije Hotit, të cilës forcat serbe ia zhdukën bashkëshortin, i cili ende rezulton i zhdukur.

Ajo tha se Vasfije Krasniqi Goodman ishte vetëm 16 vjeçe kur u përdhunua “jo një herë, por dy herë, nga forcat e Millosheviqit”.

“Ata donin ta shkatërronin dhe t’i vrisnin shpresën. Kjo është arsyeja pse ata zgjodhën pa mëshirë një nga mjetet më mizore të luftës – përdhunimin. ‘Do të vuash më shumë nëse të lëmë të jetosh’, i thanë, ndërsa ajo i lutej ta vrisnin”, tregoi Osmani rrëfimin e Vasfijes.

Megjithatë, Osmani tha se Vasfija, pavarësisht se e jetoi tmerrin, “lulëzoi për të nisur me entuziazëm misionin e saj për të rritur ndërgjegjësimin globalisht për krimin brutal të dhunës seksuale në luftë dhe për t’u bërë e dërguara ime speciale për dhunën seksuale gjatë luftës”.

Krasniqi-Goodman ka nisur një mision për të ndarë ekspertizën e saj mbi qasjet më të përshtatshme për të mbështetur të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës. Osmani tha se ajo është përkushtuar të jetë e pranishme për të mbijetuarit në mbarë botën dhe është kthyer në zërin e tyre derisa të vijë koha që ata të flasin vetë.

Në këtë mision fisnik, Presidentja Osmani tha se “asaj i bashkohet edhe Shyreteja jonë”.

“Shyhrete Tahiri Sylejmani, e cila është gjithashtu pjesë e delegacionit tim sot, është po ashtu një nga mijëra të mbijetuarat e dhunës seksuale nga lufta e fundit në Kosovë. Në vitin 1999, edhe ajo ishte shënjestër e këtij krimi lufte më çnjerëzor. Ajo u përdhunua në sy të vajzave të saj të vogla, përkatësisht tre dhe një vjeçe. Forcat e Millosheviqit i kryen këto akte mizore përpara fëmijëve të vegjël që donin të siguroheshin që lëndimi dhe dhimbja të përfshinin brezat – ata donin të vrisnin shpirtin e një populli që gjithmonë ngrihej për paqen, lirinë dhe demokracinë. Megjithatë, ata dështuan”, deklaroi presidentja Osmani.

E para e shtetit tha se ndërsa Vasfija, Shyretja dhe vajzat e saj ende përballen me traumën e luftës, ato janë të palëkundura në angazhimin e tyre për të mos lënë gur pa lëvizur për t’u siguruar që të tjerët të mos e përjetojnë kurrë atë që bënë dhe që drejtësia të vihet në vend.

“Lufta e tyre kundër stigmës dhe kërkimi i tyre për drejtësi janë shembullore. Unë do të vazhdoj të përsëris vazhdimisht, mbajtja e autorëve përgjegjës për këto akte të urryera është përgjegjësia jonë morale”.

“Por numri i rasteve që Serbia i ka vënë prapa grilave autorët e përdhunimit të kohës së luftës është ZERO”, tha Osmani në fjalën e saj.

Ndër të tjera, Presidentja tha se është e “përulur që sot më bashkohet edhe Fahrije Hoti”, teksa tregoi rrëfimin e saj kur në Krushë, ku Fahrija jeton edhe sot e kësaj dite, “pothuajse të gjithë burrat u vranë pa mëshirë, disa ende mbeten të zhdukur me forcë, përfshirë burrin e Fahrijes”.

Ajo tha se më shumë se 1600 persona nga e gjithë Kosova janë ende të zhdukur me forcë në varrezat masive në Serbi, teksa hodhi kritika ndaj Vuçiqit i cili tha se, pavarësisht se ka rënë dakord për hapjen e arkivave përmes një marrëveshjeje të arritur në Bruksel, vazhdimisht refuzon ta zbatojë atë.

“Zhdukja me forcë e qytetarëve tanë, shumë prej të cilëve ishin fëmijë, përfaqëson një nga krimet më monstruoze të regjimit gjenocidal të Millosheviqit. Ne kërkojmë edhe një herë kthimin e tyre dhe vazhdojmë të punojmë me vendosmëri për të ndjekur drejtësinë. Ky kërkim nuk ka të bëjë thjesht me gjetjen e përgjigjeve; ka të bëjë me afirmimin e përkushtimit tonë ndaj dinjitetit njerëzor, për të siguruar që mizori të tilla të mos përsëriten kurrë”.

Ndër të tjera, Osmani tregoi se si Fahrija drejton Kooperativën “Krusha”, një biznes që jo vetëm ringjalli ekonominë e fshatit të saj, por u bë një central elektrik për produktet e saj të njohura në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara gjithashtu.

“Ajo që Millosheviqi dhe ministri i tij i propagandës Vuçiq kërkonin ishte një popull i plagosur dhe i thyer, ajo që ata fituan është një popull që është rezilient, i dhembshur dhe i palëkundur në ambicien e tyre për ta bërë sloganin ‘Kurrë më’ realitet dhe jo thjesht një slogan, duke e vënë ndjekjen për drejtësi në qendër të vëmendjes. Ajo që ata morën është një popull që nuk kërkon kurrë hakmarrje, por kurrë nuk do të heqë dorë nga drejtësia”, potencoi presidentja Vjosa Osmani.

Në fund, Presidentja Osmani i giruoi të pranishmit se “në Republikën e lirë, të pavarur, sovrane dhe demokratike të Kosovës dhe në popullin e saj do të gjeni gjithmonë një partner dhe një aleat që nuk e merr për të mirëqenë lirinë dhe paqen e saj”.

“Ndërsa ne bëjmë hapa të mëdhenj përpara, asnjë përpjekje e vetme e Serbisë për të mohuar krimet e luftës ose për të rishikuar historinë nuk do të jetë kurrë e suksesshme për sa kohë që ne kemi ende një zë”, deklaroi e para e shtetit, Vjosa Osmani.

Nesër nё kryeqytet, performancё kundër ngacmimeve seksuale

Njё performancё revolte kundër ngacmimeve seksuale nё rrugë, shpaloset nesër nё sheshin Nёnё Tereza (pёrmabllё Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve), shkruan KultPlus.

Nёn organizimin e Qendrёs pёr Art dhe Komunitet-Artpolis nё bashkëpunim me Kvinna til Kvinna, kjo performancё artistike qё adreson ngacmimet seksuale, vjen përmes aktoreve: Daniela Markaj, Qendresa Kajtazi, Halime Bici, Diana Markaj, Genta Ramadani, Margarita Ukaj dhe Kosovare Thaqi.

Kësaj perfomance artistike do ti bashkëngjitet një mysafire speciale, aktiviste për të drejtat e grave dhe atlete e njohur nga Suedia, e cila njëherësh e lufton dukurinë e ngacmimit seksual në vendin e saj, znj. Linnéa Claeson. Dhe, krejt në fund, znj. Claeson do të ndajë eksperiencat e saj duke krijuar një atmosferë interaktive me publikun.

“A jeni lodhë t’u qenë çdo ditë pre e ngacmimeve seksuale në rrugë?! A ka fillu gjithë ky proces intrigues me ju kalu në përditshmëri?! Rutinë që t’i mbyllë sytë, veshët dhe gojën?! A jeni gati me ua përplasë realitetin në fytyrë agresorëve të rrugës?!”, thuhet nё paralajmërimin e Artpolis.
Kjo performancё vjen tё premtёn mё 6 tetor me fillim nga ora 12:00, tek sheshi Nëna Terezë (përballë Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve) në Prishtinë./ KultPlus.com