Sharon Stone: Mua dhe Princeshën Diana, na injoroi Hollywood-i

Sharon Stone në vitet ’90 kishte një rëndësi si Princesha Diana. Ajo ishte në krye të Hollivudit, me producentët që donin ta mbyllnin për filmin e tyre të radhës dhe ta bënin jetën e saj të dukej si një përrallë. Derisa aktorja e njohur pësoi një goditje në tru, pas së cilës ajo vetë duket se ka humbur gjithçka që kishte ndërtuar. Siç deklaroi në një paraqitje të fundit në eventin “The Hollywood Reporter’s Raising Our Voices”, Hollywood e injoroi për 20 vjet.

Sipas deklaratave të saj në intervistat e mëparshme dhe në autobiografinë e saj, ajo vetë u dërgua me urgjencë në spital pasi pësoi një hemorragji në tru, e cila zgjati për 9 ditë. Kjo e trembi atë, duke bërë që të tërhiqej nga media dhe kinemaja për të paktën 2 vjet. Fatkeqësisht, kjo periudhë u zgjat me qëndrimin e saj jashtë për më shumë.

“Kam 7 vjet që jam në rikuperim dhe që atëherë nuk kam pasur punë. Kur ndodhi për herë të parë, nuk doja t’i tregoja askujt sepse e di nëse diçka nuk shkon me ty, je jashtë. Diçka e keqe i ka ndodhur, mendojnë të tjerët. Unë kam qenë jashtë aktrimit për 20 vjet,” tha ajo.

Stone ishte me të vërtetë në krye të mediave në atë kohë dhe një yll i madh në kinema. Megjithatë, ajo nuk arriti të “fitonte para” nga popullariteti i saj, duke mos pasur asnjë rol për dy dekada. Madje, në vitin 2019 ajo kishte treguar se për shkak të problemit të saj shëndetësor kishte humbur gjithçka.

“Kam humbur vendin tim në industri. Unë isha aktorja më e nxehtë në filma. Unë dhe Princesha Diana ishim kaq të famshme dhe ajo vdiq dhe unë pata një goditje në tru. Dhe ne u harruam”, shpjegoi ajo. /abcnews.al/KultPlus.com

Sharon Stone revoltohet me Kim Kardashian: Nuk bën për aktore

Pjesëmarrja e Kim Kardashian në sezonin e ardhshëm të “American Horror Story” ka shkaktuar mjaft bujë në botën e artit, ku shumë veta kanë vënë në pikëpyetje pse një personazh televiziv me pak përvojë në aktrim ka marrë në një rol kaq të lakmuar.

Aktorja e nominuar për Oscar, Sharon Stone, kritikoi gjithashtu Kardashian, duke theksuar punën e palodhur dhe përkushtimin që duhet për të arritur në industrinë e aktrimit.

Stone iu referua teorisë së autorit Malcolm Gladwell se duhen 10,000 orë praktikë për të zotëruar çdo aftësi. Ajo gjithashtu theksoi përpjekjet e aktorëve në profesionin e tyre dhe rëndësinë e njohjes së talentit dhe përkushtimit të tyre.

Ajo ka shkruar konkretisht: “Epo… ti e di… aktrimin. Mund të mos jetë një operacion në tru, por ne e vlerësojmë artin tonë. Ne studiuam, vuajtëm, vuajmë për të, dhjetë mijë orë”.

Vihet re se Kim Kardashian është shfaqur në role të vogla në televizion por ky është roli i saj i parë i madh në aktrim./abcnews.al / KultPlus.com

Aktorja ikonë, Sharon Stone sot feston ditëlindjen e 65-të

Sharon Stone, aktorja ikonë e njohur për bukurinë mahnitëse dhe performancat e saj të fuqishme, sot feston ditëlindjen e 65-të, shkruan KultPlus.

Nga roli i saj kryesor në “Basic Instinct” deri tek puna e saj e fundit në “The Laundromat”, Stone ka mahnitur audiencën me talentin dhe karizmën e saj për dekada.

Stone lindi më 10 mars 1958 në Meadville, Pensilvani. Ajo nisi në aktrim në fillim të viteve 1980, duke u shfaqur në role të vogla në shfaqje televizive si “Remington Steele” dhe “Bay City Blues”. Vetëm në vitin 1992 Stone u bë një emër i njohur, falë kthesës së saj të paharrueshme si Catherine Tramell në “Basic Instinct”. Performanca e saj e guximshme, e cila përfshinte një skenë tashmë të famshme të marrjes në pyetje, i dha asaj një nominim për Golden Globe dhe e bëri atë një nga aktoret më të përfolura të vitit.

Karriera e Stone vazhdoi të lulëzonte gjatë gjithë viteve 1990, me role në filma si “Sliver”, “The Specialist” dhe “Casino”. Ajo fitoi një nominim për çmimin Oscar për punën e saj në “Kazino”, duke forcuar statusin e saj si një nga aktoret më të talentuara të Hollivudit. Stone gjithashtu u bë e njohur për punën e saj filantropike gjatë kësaj kohe, duke rritur ndërgjegjësimin për HIV/AIDS dhe duke mbështetur organizata bamirëse si amfAR dhe Elton John AIDS Foundation.

Vitet e fundit, Stone ka vazhduar të shfaqë shkathtësinë e saj si aktore. Ajo luajti në serialin e HBO-së “Mozaik” në vitin 2018, duke luajtur rolin e një autori të librave për fëmijë të kapur në një mister vrasjeje. Ajo u shfaq gjithashtu në filmin e Netflix “The Laundromat” në vitin 2019, duke fituar vlerësime kritike për performancën e saj si një e ve e pasur që kërkon drejtësi, pasi iu mashtruan paratë e sigurimit të burrit të saj.

Ndërsa Stone feston ditëlindjen e saj, fansat dhe kolegët dhe adhuruesit e saj po reflektojnë mbi ndikimin e jashtëzakonshëm që ajo ka pasur në industrinë e artit. Talenti, bukuria dhe shpirti i saj i patrembur e kanë bërë atë një ikonë të vërtetë dhe puna e saj vazhdon të frymëzojë breza të tërë aktorësh dhe aktoresh. / KultPlus.com

Sharon Stone fiton çmimin e “Ikonës së Artë”

Diva e kinemasë, Sharon Stone mori  çmimin e “Ikonës së Artë” në Festivalin e Filmit në Zyrih, Zvicër.

63-vjeçarja do t’i shtojë trofeve të saj çmimin e rëndësishëm kinematografik më 25 Shtator, ndërsa më pas do të shfaqet filmi i njohur, “Casino” për të cilin ajo u nominua për Oscar në 1996.

“Është një nder të lidhesh me komunitetin global dhe të festosh thellësinë e artit tonë. Jam e lumtur që njihem në këtë lloj kapaciteti”, tha aktorja e “Basic Instict”.

Sharon do të drejtojë një leksion “masterclass” për aktrimin, bazuar në karrierën e saj dhe metodat e aktrimit./KultPlus.com

Sharon Stone: Nuk më pëlqen versioni i ri i ‘Basic Instinct’

Sharon Stone nuk është e kënaqur me daljen e versionit të ri të restauruar të filmit “Basic Instinct”, deklaroi aktorja në një intervistë.

“Basic Instinct” kthehet në kinema me një version të ndryshuar. Në kuadër të 30-vjetorit të tij, filmi kult i vitit 1992 realizuar nga Paul Verhoeven dhe me protagonistë Michael Douglas dhe Sharon Stone, është digjitalizuar plotësisht.

Versioni i ri do të jetë së shpejti në sallat e kinemave në Francë, pasi firma franceze ”Studiocanal” u kujdes për restaurimin, pasuar nga Australia, Zelanda e Re dhe SHBA-ja.

Gjatë kësaj kohe, dokumentari “Basic Instinct, Sex, Death & Stone” me intervista ekskluzive dhe anekdota me Verhoeven, Stone, Douglas. Filmi do të jepet premierë në Ultra HD, Blu-Ray, DVD në vende të ndryshme europiane dhe në botë.

Filmi e bëri Stone një prej aktoreve më të njohura të Hollywood-it veçanërisht për një nga skenat më të njohura në të cilat, gjatë marrjes në pyetje nga policia, ajo kryqëzon këmbët.

Për sa i përket kësaj skene, aktorja shpjegoi se ishte mashtruar, duke zbuluar pse-në në librin e saj “Bukuria e të jetuarit dy herë”, publikuar në Itali nga ”Rizzoli”. / KultPlus.com

Sharon Stone rrëfen eksperiencën tronditëse: I shpëtova vdekjes

Sharon Stone ka hapur zemrën së fundmi dhe ka rrëfyer detaje të shumta nga jeta e saj personale. Aktorja e famshme ka treguar se vite më parë i ka shpëtuar vdekjes për një fije pas një goditje në tru.

Në shtator të 2001, 63-vjeçarja pësoi një goditje në tru dhe mjekët i hoqën të gjitha shpresat për jetë. Sharon pati hemorragji cerebrale që zgjati për 9 ditë me radhë.

Në një intervistë për “Today Sunday” Stone ka kujtuar se ka telefonuar të ëmën dhe se i ka thënë që është mirë të vish në spital sa më parë.

“Dhoma ishte shumë e qetë. Kur dhoma është shumë e qetë dhe askush nuk nxiton që të të shëroj, këtu e kupton se vdekja po afron dhe sa serioze është çdo gjë”, ka treguar aktorja.

“Në librin tënd ti shkruan për dritën, ndjenjën e humbjes, ke parë njerëzit që kanë humbur jetën”, e ka pyetur më tej gazetarin aktoren për të treguar më shumë detaje.

“Zbulova se unë nuk isha e vetmja që kam pasur këtë eksperiencë. Është shumë e thellë. Dhe unë e di se shkencëtarët ndjejnë se është diçka shkencore që ndodh. Dhe spiritualistët besojnë se është diçka spirituale. Personalisht unë jam me Ajnshtajnin, që beson tek të dyja”, ka thënë Sharon.

Aktorja ka shtuar se kjo eksperiencë e ndihmoi që të vlerësonte prioritetet e saj në jetë. / KultPlus.com

“Bukuria e të jetuarit dy herë”, Sharon Stone vjen me një libër autobiografik

Në faqet intime, autentike dhe transparente, si në një bisedë me një mik, Sharon Stone flet për veten në autobiografinë “Il Bello di Vivere Due Volte” (Bukuria e të jetuarit dy herë), që do të dalë globalisht më 30 mars.

Ajo është historia e rrugës së rilindjes, plot kokëfortësi dhe dashuri, e një prej aktoreve më të famshme në botë.

Në 2001, Sharon Stone pësoi një goditje të rëndë në tru, që, përveç shëndetit të saj, i shkatërroi karrierën, familjen, trashëgiminë financiare dhe famën ndërkombëtare.

Në autobiografinë e saj, ajo ripërshkon rrugën e ashpër dhe të lodhshme që iu desh të bënte për të rindërtuar jetën e saj dhe për të rikthyer gradualisht shëndetin fizik dhe qetësinë.

Në një sektor ku krizat ose dobësitë nuk pranohen, në një botë ku shumë njerëz janë të detyruar të heshtin, aktorja ka gjetur forcën për t’u kthyer, guximin për të bërë të dëgjohet zëri i saj, si edhe dëshirën për të lënë gjurmë për të drejtat dhe mirëqenien e çdo qenie njerëzore në planet.

Stone, të cilën e kemi parë në filma, si “Basic Instinct”, tregon për rolet e saj më të mëdha, miqësitë që i ndryshuan jetën, dështimet e saj më të këqija, si edhe arritjet e saj më të mëdha.

Në të njëjtën kohë, zbulon se si, pas një fëmijërie të shënjuar nga trauma dhe dhuna, ajo arriti një karrierë të suksesshme, në një botë ku të njëjtat abuzime u kryen në forma të ndryshme dhe u fshehën pas ekranit të parave dhe magjepsjes.

Në fund, tregon se si vetëm fëmijët e saj dhe iniciativat e saj humanitare i kanë dhënë asaj forcë për të ndërmarrë një rrugë rilindjeje, që e ka lejuar atë të pajtohet me familjen e saj dhe t’i kthehet kultivimit të dashurisë.
Aktorja, por edhe aktivistja për të drejtat e njeriut, artistja, nëna, vajza, motra dhe shkrimtarja Sharon Stone, e cila tani jeton në Los Anxhelos me familjen e saj, vlerësohet jo vetëm për bukurinë dhe talentin e saj, por edhe për betejat e saj për të mbështetur idetë vetjake./atsh / KultPlus.com

Aktorja Sharon Stone: 30 vite më parë Italia i ndihmoi ata, sot po ndihmon Shqipëria, faleminderit me gjithë zemër

Ylli i kinematografisë Sharon Stone, ka reaguar lidhur me dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë në Itali gjest ky që është vlerësuar nga e gjithë Italia e cila po kalon ditë të vështira prej Covid-19.

Aktorja e njohur ka bërë një postim në rrjetin e saj social “Instagram”, ku shihet një foto e eskodit shqiptar para 30 vitesh, kohë kur Italia priti mijëra shqiptarë që vërshuan drejt brigjeve të saj për një jetë më të mirë. Në reagimin e saj ndërsa falënderon Shqipërinë me gjithë zemër, ajo shton se 30 vite më parë Italia na ndihmoi ne, ndërsa sot erdhi dita jonë.

“30 vite më parë Italia vendosi t’i ndihmojë ata. Sot Shqipëria po dërgon doktorë dhe infermierë për të ndihmuar Italinë. Faleminderit Shqipëri me gjithë zemër!”, shkruan aktorja. / KultPlus.com

Sharon Stone kishte kaluar shtatë vjet për t’u shëruar nga goditja në tru

Duke folur në ceremoninë humanitare kushtuar shëndetit të trurit të femrës në Los Angeles, aktorja e famshme amerikane Sharon Stone tha se si Hollywoodi ka qenë i tmerrshëm ndaj saj, kur ajo përjetoi goditje të rëndë në tru 18 vjet më parë.

Duke e treguar përvojën personale, aktorja theksoi se goditja në tru është shumë e rrezikshme dhe se për shërimin nga ajo nevojitet një kohë e gjatë, shkruan Variety.

“Shtatë vjet më janë dashur ta marr veten. Nëntë ditë kam pasur gjakderdhje truri. Kam përjetuar sjellje të pakëndshme dhe mendjemadhësi nga koleget e mia e deri tek gjykatësja, e cila vendosi për kujdesin e djemve të mi”, tha Stone e cila në atë kohë po shkurorëzohej nga Phil Bronstein.

Në atë kohë, Stone ishte aktorja më e kërkuar, por sëmundja kishte ndikuar në humbjen e atij statusi, shkruan KOHA Ditore.

“Në atë kohë isha aktorja më e kërkuar. Përpiqesha të funksionoja dhe të punoja normalisht, ndërkohë që e kisha marrë një hipotekë të re për shtëpinë në të cilën jetoja. I humba të gjitha që i kisha. Atëherë e humba statusin që e kisha në Hollywood,” e pranoi ajo.

Stone me këtë tregim në ceremoni deshi t’ua përcillte përvojën e vet të tjerëve, por edhe t’i këshillojë ata.

“Nëse vërtet keni kokëdhimbje të madhe, duhet të shkoni në spital. Unë u paraqita tek mjekët në spital vetëm ditën e tretë pas goditjes në tru. Shumica e njerëzve vdesin në atë periudhë, kisha vetëm një për qind gjasa që të mbijetoja deri në operacion. Për një muaj nuk e kanë ditur nëse do të mbijetoja. Nuk e kisha ide se kisha qenë në gjendje aq të keqe, derisa lexova në gazeta,” tha aktorja e bukur. / KultPlus.com