Pesë luanë ikin nga ekspozita në kopshtin zoologjik të Sidneit

Pesë luanë kanë shkaktuar një emergjencë të shkurtër në një kopsht zoologjik australian pasi u arratisën nga rrethimi i tyre, përcjell KultPlus.

Një i rritur dhe katër këlyshë – u panë jashtë ekspozitës së tyre në kopshtin zoologjik Taronga të Sidneit rreth orës 6:30 me kohën lokale të mërkurën.

Kopshti zoologjik u mbyll për pak kohë, derisa luanët u siguruan që janë rikthyer. Gjithashtu, u njoftua se nuk ka asnjë të lënduar, por gjithashtu as edhe shpjegim për arratisjen e tyre.

Por drejtori ekzekutiv i kopshtit zoologjik Simon Duffy e quajti atë një “incident të rëndësishëm” që do të hetohej tutje.

Ai tha për mediat lokale se luanët kishin hyrë në një zonë të vogël “ngjitur” me ekspozitën e tyre – rreth 100 metra nga ku të ftuarit po qëndronin në kopshtin zoologjik gjatë natës. Kopshti zoologjik kryesor ishte i mbyllur në atë kohë.

“Luanët në asnjë moment nuk dolën nga ajo zonë [në afërsi] ose nuk dolën nga kopshti zoologjik Taronga,” tha ai.

Duffy shtoi se zona e vogël mbrohej nga një gardh prej gjashtë metrash që përdoret zakonisht për të mbajtur njerëzit në një distancë të sigurt dhe i gjithë kopshti zoologjik ishte i rrethuar nga një gardh rrethues.

Stafi u përgjigj shpejt për të zhvendosur të gjithë njerëzit në vend në vende të sigurta, sipas drejtorit.

“Ekspozita e luanit do të qëndrojë e mbyllur deri në inspektime të mëtejshme për t’u siguruar që është “100% e sigurt”, shtoi Duffy.

Arratisjet e kafshëve në kopshtet zoologjike Australiane janë të rralla.

Në vitin 2009, një luaneshë iku nga mbyllja e saj në kopshtin zoologjik Mogo, në jug të Sidneit, dhe u qëllua për vdekje për shkak të rrezikut që përbënte për publikun. /KultPlus.com

Në Australi rikthehen masat e izolimit, do të qëndrojnë për shtatë ditë nëpër shtëpi

Më shumë se 13 milionë australianë – rreth gjysma e popullsisë – janë në izolim, pas rritjes së kufizimeve, si pasojë e përhapjes së variantit Delta të koronavirusit.

Australia Jugore, territor me 1.7 milion banorë, i është bashkuar Viktorias dhe disa pjesëve të Uellsit të Ri Jugor, duke fuqizuar masën e izolimit të martën.

Banorët e kësaj zone do të qëndrojnë për shtatë ditë nëpër shtëpi, pas identifikimit të pesë infektimeve.

Zemërimi është duke u rritur në këtë vend rreth strategjisë së izolimit, pasi dy qytetet më të mëdha, Sidnej dhe Melbërn po përballen me paqartësi rreth asaj se kur do të hapen.

Deri së fundmi, Australia është lavdëruar për strategjinë e mbylljes së kufijve, programeve të karantinës dhe izolimeve të shpejta.

Prej fillimit të pandemisë, ky vend ka regjistruar më pak se 1,000 viktima me koronavirus.

Mirëpo shpërthimet e reja me variantin Delta, kanë krijuar sfida të reja, si dhe kanë vënë në pah shkallën e ulët të vaksinimit në këtë vend./ radio evropa e lire/ KultPlus.com

Performanca e mahnitshme e Rita Orës në Shtëpinë e Operës në Sidney (VIDEO)

Këngëtarja me prejardhje kosovare, Rita Ora, e solli një performancë fantastike live nga Shtëpia e Operës në Sidney, për emisionin “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”.

E shoqëruar nga disa instrumentist klasik dhe një DJ në skenë, ylli i muzikës pop e interpretoi hitin e saj të fundit, “Bang Bang”, dhe ishte me të vërtetë një performancë e përkryer dhe mjaft energjike.

Përveç si mysafire muzikore, Ora gjithashtu e dha një intervistë të drejtpërdrejt nga Australia, ku foli për rolin e saj të ri si anëtare e jurisë së shout muzikor “The Voice”, adhurimin e saj për divën e muzikës Madonna, realizimin e EP albumit “Bang” në bashkëpunim me DJ Imanbek, David Guetta dhe reperin Gunna, si dhe xhirimet e videoklipit të këngës “Bang Bang” në Bullgari.

Kënga e cila e sjell këngëtaren të veshur me veshje tradicionale kosovare, është pjesë e EP albumit të ri të Rita Orës, dhe ka arritur të pozicionohet mirë në toplistat muzikore. / KultPlus.com