Taika Waititi tregon se si është të kesh një kosovare në krah: Nuk duhet të ngatërrohem me të

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, dhe bashkëshorti i saj, Taika Waititi, kanë pozuar së fundmi për revistën “Vogue Australia”.

Ata kanë dhënë një intervistë të gjatë bashkërisht, ku kanë folur gjerë e gjatë në edicionin e muajit qershor të kësaj interviste.

Mes të tjerash, çifti i famshëm hollivudian janë pyetur edhe se si është të kesh në krah njëri-tjetrin, ku secili prej tyre ka dhënë përgjigje të ndryshme.

“Ndihesh e sigurt, kjo është ajo që më pëlqen. Dhe kjo është fjala ime e preferuar. Unë mendoj se në jetë thjesht dëshiron të ndihesh rehat dhe dëshiron të ndihesh e sigurt me atë që po bën, dhe ke dikë që të lartëson dhe të bën versionin më të mirë të vetes. Kjo është gjithçka që mund të kërkoni. Ndihesh e qetë, e sigurt dhe mirë”, ka thënë Rita.

Rita Ora dhe Taika Waititi (Foto: Robbie Fimmano)

Ndërkohë, regjisori i filmit “Thor: Love and Thounder” vuri në dukje se si është të kesh një shqiptare nga Kosova në krah.

“Unë do të pajtohesha me të gjitha këto që tha Rita. Kam një kosovare në krah. Dhe ti nuk ngatërrohesh me këta njerëz. Unë kam një gangstere të vogël që ka kurrizin tim, gjë që është vërtet interesante për mua. Sinqerisht, për mua, është të kem mikun tim më të mirë të jetës, e cila më ka mbështetur gjithmonë dhe, si dikush për të cilin më intereson, të mos bëj asgjë tjetër përveçse thjesht të shoqërohem me atë person”, tha Waititi për “Vogue Australia”.

Rita Ora dhe Taika Waititi (Foto: Robbie Fimmano)

Rita dhe Taika përndryshe janë martuar vitin e kaluar në një dasmë sekrete, ndërkohë që lajmin për kurorëzimin e tyre, këngëtarja shqiptare e bëri publik tek në janar të këtij viti. /Telegrafi/KultPlus.com

Prindërit e saj e ndjekën ceremoninë në Zoom, Rita Ora jep detaje për dasmen private me Taika Waititi

Rita Ora ka shpjeguar pse ajo dhe Taika Waititi e mbajtën private dasmën e tyre dhe zbuloi detaje të reja se si regjisori nga Zelanda e Re i propozoi Orës. Pas disa muajsh që e mbajtën të fshehtë dasmën e tyre, këngëtarja konfirmoi se ishte martuar me Waititi gjatë një paraqitjeje në Heart Radio Breakfast këtë janar, transmeton KultPlus.

Në atë kohë, ajo e përshkroi rastin si “perfekt” dhe “pikërisht ashtu siç doja unë”.
Në një intervistë për revistën GLAMOR, Ora tha se ishte e trembur nga ideja për të bërë një dasmë të madhe.
Këngëtarja e “You Only Love Me” shtoi: “Disa femrave u pëlqen të ndiejnë atë vëmendje të vërtetë të veçantë atë ditë. Dhe të gjithë janë të ndryshëm. Dhe për mua – mendoj se me punën time, është e gjitha… është shumë e drejtuar nga vëmendja – doja ta mbaja private sepse jeta ime dhe karriera ime nuk janë.”

Ora tha për botimin se çifti planifikoi dasmën e tyre në “dy deri në tre ditë” midis punës në albume, në mënyrë që fëmijët e Waititi të mund të ishin gjithashtu atje.

Regjisori i The Thor: Love and Thunder ka dy vajza me gruan e tij të parë, producenten Chelsea Winstanley. Ish-çifti u martua në vitin 2011 para se të divorcoheshin në 2018. “Ishte ose atëherë ose na u desh të prisnim me shekuj. Pra, ne sapo e kuptuam dhe e bëmë. Dhe ishte perfekte”, tha ajo, duke shtuar se prindërit e saj morën pjesë në ceremoni virtualisht në Zoom.

Diku tjetër, Ora tha se Waititi nuk u ul në një gju kur i propozoi asaj. “Ishte më shumë si, ‘Unë dua të martohem me ty. Le ta bëjmë atë”, kujton ajo. Ora u dha fansave një vështrim të parë në unazën e saj të fejesës nga Waititi në një episod të The Tonight Show me protagonist Jimmy Fallon./KultPlus.com

Taika Waititi: Rita Ora ndalon dhe u flet shqiptarëve kudo që i sheh

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, ka më shumë se një vit që është martuar me regjisorin e famshëm hollivudian, Taika Waititi.

Çifti ishin nikoqirë të mbrëmjes së madhe të ndarjes së çmimeve, MTV Europe Music Awards 2022, në nëntor të vitit të kaluar.

E teksa qëndruar për disa ditë në Dyseldorf ku edhe po mbahej eventi, dyshja realizuan një dokumentar me “Vogue”, duke treguar se si është të kalosh 24 orë me ta.

Mes shumë aktiviteteve që zhvillojnë gjatë ditës, regjisori Taika i ra në sy se si Rita ndalon rrugës dhe përshëndetet me shqiptarët e diasporës.

“Çfarë ndodhi atje jashtë? Ne thjeshtë ishim duke ecur rrugës dhe rastësisht çdonjëri ishte duke folur shqip. Çfarë dreqin ishte kjo?, pyet Taika bashkëshorten e tij.

“Pra në thelb, ka kaq shumë shqiptarë çdo kund dhe…ata janë më të mirët. Ne kujdesemi për njëri-tjetrin. Pra, natyrisht ata ishin pronarët e picerisë. Ne thjesht ndaluam dhe ata na thanë: ‘Ejani për një pica tek ne’”, përgjigjet Rita.

Ndërkohë, pasi kishin shijuar picat në restorantin shqiptar në Dyseldorf, regjisori zelandez pati një këshillë për të gjithë ata që duan të hyjnë në një lidhje me një shqiptar/e.

“Rita gjeti të gjithë shqiptarët. Shqiptarët dinë se ku ta gjejnë njëri-tjetrin. Nëse do të martoheni me një shqiptar, ju më mirë mësoni shqip”, tha Waititi.

Rita përndryshe ka paralajmëruar rikthimin në muzikë me një album të ri këtë vit, kënga e parë e të cilit “You Only Love Me” do të publikohet më 27 janar. /Telegrafi /KultPlus.com

Taika Waititi së shpejti me filmin e ri “Next Goal Wins”

“Next Goal Wins” titullohet filmi i ri të cilin e realizoi regjisori Taka Waititi.

Në këtë film me rol paraqitet aktori Michael Fassbender.

Ky film bazohet në ngjarje të vërtetë. Ai paraqet një ekip futbollistik me trajnerin Thomas Rongen në vitin 2001. Rolin e tij e luan Fassbender.

Ai bëhet trajner i tyre me qëllim që të kthejnë famën pas humbjes nga Australia me 31 me zero.

Waititi në një intervistë për Entertaintment Weekly, këtë projekt filmik e ka krahasuar me filmin e vitit 1993 “Cool Runnings”.

Ai e ka quajtur filmin “tregimi për ekipin më të keq futbollistik në botë”.

Sipas tij, filmi ka të bëj me një ekip futbollistik i cili përjeton humbjen më të madhe në lojë ndërkombëtare kundër Australisë, që do të thotë se Australianët kanë shënuar nga një golë në çdo katër minuta.

Waititi ka thënë se pëlqen tregimet që janë për të dobët, dhe shumica e filmave të tij janë për njerëz të lënë paksa anash.

Ai ka thënë se filmi bazohet në ngjarje të vërtetë, dhe ka të gjitha elementet që kanë të gjithë filmat e mirë dedikuar sporteve.

Ndërkaq sa i përket inspirimit për realizim të tij, Waititi ka thënë se është inspiruar kur ka parë dokumentarin e vitit 2014, me po këtë titull.

Filmi “Next Goal Wins” do të shfaqet në kinema në prill të vitit të ardhshëm./21Media/ KultPlus.com

Rita Ora flet për Kosovën në një emision: Gjyshi im ishte njeriu kryesor që më dha besim e kreativitet

Gjatë një paraqitjeje në emisionin e Jonathan Ross, Rita Ora foli edhe disa fjalë për Kosovën, në mesin e temave të shumta që u diskutuan, të fokusuara kryesisht në eventin MTV Europe Music Awards 2022, të cilin do ta prezantojë bashkë me bashkëshortin e saj, Taika Waititi, transmeton KultPlus.

Rita flet për origjinën e saj nga Kosova dhe shpërnguljen me familjen në Britaninë e Madhe.

“Të gjithë u transferuam në Londër, ishte gjëja më e mirë që prindërit e mi mund të bënin ndonjëherë. Prindërit e mi na sollën këtu dhe ata filluan nga e para. Ata gjetën punë dhe ngritën rrugën e tyre”, tha Rita.

Ajo gjithashtu shpjegoi se ky rrugëtim nuk ishte aspak i lehtë për ta, por tani ndjehet më fat që është në gjendje t’i shpërblejë ata për gjithë punën e bërë.

“Nuk ishte e lehtë, por ne kishim dashuri përreth. Ne u rritëm në pronat e këshillit dhe tani jam vërtet me fat që jam në gjendje t’i shpërblej për gjithë punën e vështirë që kanë bërë”.

Ora gjithashtu tha disa fjalë edhe për gjyshin e saj, Besim Sahatçiu, i cili ishte drejtor i teatrit, filmit dhe televizionit.

“Ai ndërroi jetë goxha i ri, por ishte shumë i mahnitshëm. Ai na tregonte të gjitha këto histori dhe me të vërtetë më bëri të besoja se ëndrra që kisha ishte realitet. Mendoj se ai ishte njeriu kryesor që më dha atë besim për kreativitet”.

MTV Europe Music Awards 2022 do të mbahen më 13 nëntor. /KultPlus.com

Rita Ora dhe Taika Waititi do të prezantojnë MTV EMA 2022

Rita Ora dhe shkrimtari, regjisori dhe aktori Taika Waititi do të prezantojnë MTV EMA 2022, që do të transmetohet drejtpërdrejt nga Düsseldorf, Gjermani të dielën, më 13 nëntor.

Harry Styles është kandidati kryesor i këtij viti. Ora udhëhoqi ceremoninë  e EMA-së në vitin 2017.

“Jam e emocionuar që jam kthyer dhe po e ndaj kësaj radhe skenën me Taika-n sepse kjo e bën atë edhe më të veçantë”, tha Ora në një deklaratë. “Ne i kemi marrë të gjitha në EMA-të e këtij viti, surpriza argëtuese, modë fantastike, komedi dhe mbi të gjitha muzikë fantastike!”

“Rita Ora është një e preferuar për një kohë të gjatë në MTV/EMA dhe së bashku me Taika Waititi me shumë talente, jemi absolutisht të sigurt se kjo dyshe e fuqishme do të vendosë skenën për një natë elektrizuese të festimit të muzikës globale,” tha Bruce Gillmer, president i muzikë, talent muzikor, programim dhe ngjarje në Paramount, dhe shefi i përmbajtjes së muzikës për Paramount, shkruan Billboard.

MTV EMA 2022 do të transmetohet drejtpërdrejt në MTV në më shumë se 170 vende dhe në Pluto TV në territore të zgjedhura në të gjithë SHBA-në, Amerikën Latine dhe Evropë dhe Comedy Central në Gjermani më 13 nëntor. Do të jetë i disponueshëm në Paramount+ dhe Pluto TV globalisht duke filluar 14 nëntor.

Fansat mund të votojnë për të preferuarit e tyre në 17 kategori neutrale gjinore në www.mtvema.com deri më 9 nëntor, ora 23:59. CET. Ka dy kategori të reja këtë vit – videoja më e mirë në formë të gjatë dhe performanca më e mirë metaverse.

Gillmer dhe Richard Godfrey janë producentë ekzekutivë të MTV EMA 2022. Debbie Phillips dhe Chloe Mason janë producentë. / KultPlus.com

Rita Ora hap Kupën e Botës Rugby me një performancë të mrekullueshme (VIDEO)

Këngëtarja Rita Ora ka bërë një paraqitje të shkëlqyer duke hapur ndeshjen e madhe në Kupën e Botës në Rugby në Zelandën e Re, transmeton KultPlus.

Duke nisur me stil ngjarjen sportive, loja mes Australisë dhe Zelandës së Re shënon fillimin e garës 2021 – e cila u vonua për shkak të Covid-19.

Dhe gjithmonë mbështetës ishte bashkëshorti i saj Taika Waititi, i cili me krenari e shikonte nga anash para se t’ia jepte një puthje ne faqe gruas së tij.

Ora doli në fushë me një veshje elegante dhe plot stil, duke kënduar hitet e saj më të njohura si “Let Me Love You”, me koreografi unike. /KultPlus.com

Rita Ora krah për krah me bashkëshortin e saj shfaqet me stil në ‘Critics Choice Awards’

Të dielën u dhanë çmimet në edicionin e 27-të në “Critics Choice Awards 2022”, ku edhe yje të shumtë nga Hollywood dhe industria e muzikës u shfaqën në mënyrën më magjepëse të mundshme, shkruan KultPlus.

Në këtë ndarje të çmimeve u pa edhe ylli Rita Ora, e cila u shfaq me një fustan shumë të bukur dhe u shoqërua edhe nga burri i saj, Taika Waititi.

E gjithë kjo mbrëmje që mblodhi yje të shumtë nga sfera të ndryshme u mbajt në Hotelin Fairmont Century Plaza në Century City, Kaliforni.

Rita Ora dhe Taika Waititi

Ndërkaq, ylli i kësaj mbrëmje u vlerësua këngëtarja Selena Gomez, sipas gazetës britanike, Daily Maily.

Selena Gomez