‘Gjithmonë gëzime ndanim bashkë, përse më ike, më braktise’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj.

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë:

‘Jo s’i harroj unë ata sy, që më ndiqnin në çdo çast e çdo moment’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur.

 Është këngëtar i mirënjohur shqiptar dhe deri më tani ai ka të incizuara disa këngë por më e njohura ndër to është “Kuturu” një këngë shumë e bukur e cila dëgjohet edhe sot.

Poashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

Sot, KultPlus ua risjell tekstin dhe videon e këngës ‘Dashurisë së shkuar’:

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt.

Përse na ndanë,
Përse na ndanë
./KultPlus.com

Po e nisim ditën me “Kuturu”, një interpretim live i Aleksandër Gjokës që ka lënë pa frymë publikun (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një kryevepër dhe këtë mendim e ndajnë shumë adhurues të muzikës së tij.

Sot po e kujtojmë një performancë të mahnitshme të tij, në një koncert të vërtetë spektakolar, ku artisti Aleksander Gjoka ka lënë publikun pa frymë. Një moment kulmues ishte kur ai solli një interpretim të jashtëzakonshëm të këngës së tij të famshme “Kuturu”, shkruan KultPlus.

Qysh në fillim, Aleksander Gjoka e bëri të qartë se ai do të japë maksimumin e tij në këtë performancë. Publiku nuk u zhgënjye, kur ai nisi të këndonte me një zë të qartë dhe tërheqës, që nuk mund të mos ngjallte emocione tek publiku e madje edhe tek dëgjuesit sot, edhe pse kanë kaluar shumë vite nga kjo performancë.

Instrumentalizimi i këngës ishte mahnitës, e tërë orkestra ishte e harmonizuar dhe e sinkronizuar. Të gjitha notat dhe të gjitha momentet e ngrohta u përqafuan në një mënyrë të tillë që bën të vështirë për ta përshkruar me fjalë.

Por, në interpretimin e Aleksander Gjokës, theksi nuk ishte vetëm tek zëri dhe instrumentalizimi, por edhe tek energjia dhe emocionet që ai investoi në performancën e tij. Ai lëvizi si një valë në skenë, duke kënduar me një pasion të jashtëzakonshëm dhe duke u ndalur vetëm për të marrë frymë.

Me këngën “Kuturu”, Aleksander Gjoka na dëshmoi edhe njëherë se ne kemi artistë të jashtëzakonshëm e me vlera të larta.

KultPlus ju sjell sot këtë interpretim të mahnitshëm duke ja bashkangjitur edhe tekstin e këngës.

Kuturu

Eci rrugëve kot, kuturù,
dhe s’di ku shkoj…
Xurxull jam prapë unë… se ajo,
një bohem nuk e do.
Sa të desha, shpirt,
s’mund ta dish.
Të vodhën ty pabesisht,
me pije mbys dhimbjen pa fund.


Sa e lumtur je, unë s’e di,
me atë që jeton.
Mund ta blejë ai për ty dhe botën,
vetëm zemrën, jo!
Mbeti shkretë tani streha jonë,
në luks je ngrirë… në kyç, trishton,
si në muze… si një Xhokondë.


Ref.
Unë në jetë i pasur s’jam vërtet,
por në ëndërr e shoh veten mbret (!)
Nëpër pub-e tok me miqtë harxhoj,
unë Hënën si monedhë.
Ti po fle tani, Xhokonda ime,
shiu si det mbi mua zbrazet,
as rrufetë s’më vrasin dot,
se ka një Zot…!


Eci rrugëve kot, mori fund,
ky fati im – kuturù.
Ty s’të kam tani dhe në shi,
pija po më shkund.
Se në dashuri, kur të dhemb,
jo dehja s’del dhe aq lehtë.
Të desha, Xhokondë, ty… një bohemë….!
/ KultPlus.com

‘Zemra e një gruaje, them shpesh me vete, ngjan me një xixëllonjë që digjet në heshtje’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Është këngëtar i mirënjohur shqiptar dhe deri më tani ai ka të incizuara disa këngë por më e njohura ndër to është “Kuturu” një këngë shumë e bukur e cila dëgjohet edhe sot. Poashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

E sot KultPlus, ju sjell këngën “Zemra e një gruaje” të këngëtarit Aleksandër Gjoka.

Zemra e një gruaje
Them shpesh me vete
Ngjan me një xixëllonjë
Që digjet në heshtje
Provoni ti buzëqeshni një zemre t’thyer
Mos përbuzni lotët në sytë e mallengjyer
(përsëritet nga fillimi)

Mos puthësh dorën e saj kur zgjatet
Se buzët e tua do vyshken do plaken
Puthje që ëndrrat zgjon në shpirtin e valuar
Ngjan me lindjen e diellit
…jo s’është e vonuar./ KultPlus.com

‘Alo, alo, alo, ty të dëgjoja, dhe zërin tënd të ngrohtë unë pranë e doja’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur.

 Është këngëtar i mirënjohur shqiptar dhe deri më tani ai ka të incizuara disa këngë por më e njohura ndër to është “Kuturu” një këngë shumë e bukur e cila dëgjohet edhe sot.

Poashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

Ndërkaq, sonte KultPlus ua sjell videon dhe tekstin e këngës ‘A do të vish’ të Luan Zhegut, interpretuar nga Aleksandër Gjoka:

U deshëm shume në të dy,
dhe ç’do mëngjes na gjente bashkë.
E meriton vallë dashurinë..?
Nuk me rri pranë kur unë jam larg…


Por unë do t’ shkoj dhe po t’ mos vish,
se koha mua më kerkon,
s’mund ta kuptosh ti dashurinë
vec në qytetet me neone!


Dikush më tha se ti do t’ vish,
s’më zuri gjumi deri vonë’
i the qytetit “Lamtumirë”,
më prit më the në telefon:


(refreni dy herë)
“Alo, alo, alo…” ty të dëgjoja,
dhe zërin tënd të ngrohtë unë prane e doja,
s’e fsheha lumturinë dhe në cast të thashë: “Te dua!”
dhe kjo ndodh tek cdo njeri.


Në një stinë dashurie diell s’ka gjithnji,
ka dhe dimër në mes verës, edhe vjesht’ më shi,
por kur jeta thurret bukur diell ka përherë,
katër stinët zemrat bëjnë pranverë.


E dija se do t’vish!./ KultPlus.com

‘Jo s’i harroj unë ata sy, që më ndiqnin në çdo çast e çdo moment’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur.

Është këngëtar i mirënjohur shqiptar dhe deri më tani ai ka të incizuara disa këngë por më e njohura ndër to është “Kuturu” një këngë shumë e bukur e cila dëgjohet edhe sot.

Poashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

Sot, KultPlus ua risjell tekstin dhe videon e këngës ‘Dashurisë së shkuar’:

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt.

Përse na ndanë,
Përse na ndanë
./KultPlus.com

‘Jo s’i harroj unë ata sy, që më ndiqnin në çdo çast e çdo moment’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur.

 Është këngëtar i mirënjohur shqiptar dhe deri më tani ai ka të incizuara disa këngë por më e njohura ndër to është “Kuturu” një këngë shumë e bukur e cila dëgjohet edhe sot.

Poashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

Sot, KultPlus ua risjell tekstin dhe videon e këngës ‘Dashurisë së shkuar’:

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt.

Përse na ndanë,
Përse na ndanë
./KultPlus.com

‘Në jetën time ka qenë një çast kur unë për ty pata nevojë’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj. 

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë: / KultPlus.com

“As rrufetë s’më vrasin dot, se ka një Zot” (VIDEO)

Ka plotë vite që nga krijimi dhe ende vazhdon të dëgjohet me shumë kënaqësi nga adhuruesit e saj dhe të këngëtarit që ka sjellë “Kuturu”, Aleksandër Gjoka.

“Kuturu” është kënga me të cilën Aleksandër Gjoka mori pjesë në ‘Kënga Magjike 2003’, në nëntor të atij viti.

Krijuesi i hitit “Kuturu”, vazhdon të sjellë emocion me këngët e tij të pavdekshme, ndërsa sot ne po e sjellim “Kuturu” bashkë me tekst për lexuesit e KultPlus.

KUTURU

Eci rrugëve kot, kuturù,
dhe s’di ku shkoj…
Xurxull jam prapë unë… se ajo,
një bohem nuk e do.
Sa të desha, shpirt,
s’mund ta dish.
Të vodhën ty pabesisht,
me pije mbys dhimbjen pa fund.
Sa e lumtur je, unë s’e di,
me atë që jeton.
Mund ta blejë ai për ty dhe botën,
vetëm zemrën, jo!
Mbeti shkretë tani streha jonë,
në luks je ngrirë… në kyç, trishton,
si në muze… si një Xhokondë.
Ref.
Unë në jetë i pasur s’jam vërtet,
por në ëndërr e shoh veten mbret (!)
Nëpër pub-e tok me miqtë harxhoj,
unë Hënën si monedhë.
Ti po fle tani, Xhokonda ime,
shiu si det mbi mua zbrazet,
as rrufetë s’më vrasin dot,
se ka një Zot…!
Eci rrugëve kot, mori fund,
ky fati im – kuturù.
Ty s’të kam tani dhe në shi,
pija po më shkund.
Se në dashuri, kur të dhemb,
jo dehja s’del dhe aq lehtë.
Të desha, Xhokondë, ty… një bohemë….! / KultPlus.com

Në gusht do të mbahet festivali tradicional i rokut “Spitfire”

Spitfire Festival është një projekt që bashkon grupet e muzikës rock, adhuruesit, organizatorët, mediat dhe mbështetësit e tjerë, në një ngjarje/aktivitet të madh të këtij zhanri muzikor që i ka mungur skenës dhe jetës kulturore tek ne, përcjell KultPlus.

Qëllimi kryesor i këtij festivali është që të vazhdojë tradita e rockut, e cila në Kosovë ka fillet tek vitet e 60-ta, dhe të përcillet kjo kulturë tek të rinjët, me pjesëmarrje më të madhe me bende të reja, duke përfshirë të gjitha komunitetet në Kosovë.

Ky festival, që është shumë i mirëpritur nga të gjithë ata që e vlersojnë kulturën rock, do ti bashkojë gjeneratat e ndryshme të krijuesve, ku veprat, përvojat dhe idetë e grupeve pjesëmarrëse do të shkëmbehen dhe përdoren si udhërrëfyes për gjeneratat e reja.

Në këtë festival pritet të marrin pjesë grupe nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, duke u zgjëruar me bende tjera ndërkombëtare në vitet në vijim. Gjatë këtij festivali do të ketë performanca çdo ditë, me prezentime të bendeve të reja rock, dhe gjithashtu me përkrahje nga bende të famshme që kanë krijuar dhe kanë lënë gjurmë të pashlyera në kulturën e rockut kosovar, rajonal e ndërkombëtar.

Koncerti organizohet në pjesën e amfiteatrit të pishinës së Gërmisë, dhe do të ketë njëzetë performanca live.

26.08.2022, Dita 1/Day 1

Aleksandër Gjoka
Redon Makashi
Elton Deda
Gima
Epoka 94
Gillespie
Redknots
Masters of Mind

27.08.2022, Dita 2/Day 2

Bojken Lako
Jericho
Pinkmetal
Trampoline
Zwada
Koha

28.08.2022, Dita 3/Day 3

Eugent Bushpepa
Crossbones
Frisson
Station Innermost
Telikput
Oktappa

Performancat do të jenë nga 25 deri në 120 minuta, varësisht prej bendit, dhe do të jenë të përcjellura nga DJ të po të njejtit zhanër.

Për më shumë informata/pyetje rreth fetivalit kontaktoni:

Kreshnik Berisha/Media +38349867999
Orgesa Arifi/Media +38349156600

Tickets:
Biletat mund ti gjeni në Rave Travel:
https://www.rave-travel.com/tickets-en.nspx?eventid=1459 / KultPlus.com

“Gjithmonë gëzime ndanim bashkë, përse më ike, më braktise” (VIDEO)

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lënë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj. / KultPlus.com

KutlPlus sot ua kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë:

“As rrufetë s’më vrasin dot, se ka një Zot” (VIDEO)

Ka plotë vite që nga krijimi dhe ende vazhdon të dëgjohet me shumë kënaqësi nga adhuruesit e saj dhe të këngëtarit që ka sjellë “Kuturu”, Aleksandër Gjoka.

“Kuturu” është kënga me të cilën Aleksandër Gjoka mori pjesë në ‘Kënga Magjike 2003’, në nëntor të atij viti.

Krijuesi i hitit “Kuturu”, vazhdon të sjellë emocion me këngët e tij të pavdekshme, ndërsa sot ne po e sjellim “Kuturu” bashkë me tekst për lexuesit e KultPlus. / KultPlus.com

KUTURU

Eci rrugëve kot, kuturù,
dhe s’di ku shkoj…
Xurxull jam prapë unë… se ajo,
një bohem nuk e do.
Sa të desha, shpirt,
s’mund ta dish.
Të vodhën ty pabesisht,
me pije mbys dhimbjen pa fund.
Sa e lumtur je, unë s’e di,
me atë që jeton.
Mund ta blejë ai për ty dhe botën,
vetëm zemrën, jo!
Mbeti shkretë tani streha jonë,
në luks je ngrirë… në kyç, trishton,
si në muze… si një Xhokondë.
Ref.
Unë në jetë i pasur s’jam vërtet,
por në ëndërr e shoh veten mbret (!)
Nëpër pub-e tok me miqtë harxhoj,
unë Hënën si monedhë.
Ti po fle tani, Xhokonda ime,
shiu si det mbi mua zbrazet,
as rrufetë s’më vrasin dot,
se ka një Zot…!
Eci rrugëve kot, mori fund,
ky fati im – kuturù.
Ty s’të kam tani dhe në shi,
pija po më shkund.
Se në dashuri, kur të dhemb,
jo dehja s’del dhe aq lehtë.
Të desha, Xhokondë, ty… një bohemë….!

“Gjithmonë gëzime ndanim bashkë, përse më ike, më braktise” (VIDEO)

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj. / KultPlus.com

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë:

‘Jo s’i harroj unë ata sy, që më ndiqnin në çdo çast e çdo moment’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur.

 Është këngëtar i mirënjohur shqiptar dhe deri më tani ai ka të incizuara disa këngë por më e njohura ndër to është “Kuturu” një këngë shumë e bukur e cila dëgjohet edhe sot.

Poashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

Sot, KultPlus ua risjell tekstin dhe videon e këngës ‘Dashurisë së shkuar’:

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Sytë e tu i ndesha këtë natë,
Tek eci vetëm në mërzi,
Vallë a do më flisje prapë,
E me veten time ndjej çudi
.

Koha pa ne mbeti e ngratë,
Une i pafat në dashuri,
Sa kujtime kthehen pas,
A më sjell në mendje ti tani.

Jo s’i harroj unë ata sy,
Që më ndiqnin në çdo çast,
E çdo moment,
Skam harruar puthjet mjaltë,
Dhe pse fshehur ne i lamë diku atje
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt,
Përse na ndanë
.

Hej të thërras e të mendoj,
Ndaj të lutem,
Sot afrohu të takoj,
Ndonëse vitet ikin shpejt.

Përse na ndanë,
Përse na ndanë
./KultPlus.com

‘E kundërta ndodhi ti ike larg, ato ditë dimri të jetës sime’

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar. Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lënë shije ttë paharruar tek publiku shqiptar.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes.

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell ‘Ditë Dimri’, këngë kjo që vazhdon të mbetet ndër më të dëgjuarat e Gjokës.

Më poshtë gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Ditë Dimri

Në jetën time ka qenë një çast
kur unë për ty pata nevojë
jo për të tua gjeste e fjalë
por ti pranë meje t’më qëndroje

2x
E kundërta ndodhi ti ike larg
ato ditë dimri të jetës sime
gjithmonë gëzimet i ndanim bashkë
përse më ike më braktise. / KultPlus.com

“Gjithmonë gëzime ndanim bashkë, përse më ike, më braktise” (VIDEO)

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj. /KultPlus.com

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë:

https://www.youtube.com/watch?v=djIX9PpvuX4&feature=emb_title

“Gjithmonë gëzime ndanim bashkë, përse më ike, më braktise”

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj.

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë:

https://www.youtube.com/watch?v=djIX9PpvuX4

”E kundërta ndodhi, ti ike larg, ato ditë dimri të jetës sime”

Një këngë e veçantë nga Aleksander Gjoka

Ditë Dimri

Në jetën time ka qenë një çast
kur unë për ty pata nevojë
jo për të tua gjeste e fjalë
por ti pranë meje t’më qëndroje

2x
E kundërta ndodhi ti ike larg
ato ditë dimri të jetës sime
gjithmonë gëzimet i ndanim bashkë
përse më ike më braktise /KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=jMjQ5xkXsv0

“E kundërta ndodhi ike larg, ato ditë dimri të jetës sime…”

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë mjaft “perla” muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj.

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë.

Në jetën time ka qenë një çast

Kur unë për ty pata nevojë

Dhe për te tuat gjeste, fjalë

Por ti pranë meje më qëndroje

E kundërta ndodhi ike larg

Ato ditë dimri të jetës sime

Gjithmonë gëzime ndanim bashkë

Përse më ike, më braktise.

Kur Aleksandër Gjokës i kërkohet të këndojë “live” (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një nga figurat kyçe të muzikës shqiptare, një zë i rrallë i cili i ka dhënë përjetësinë secilës këngë që e ka kënduar, shkruan KultPlus.

I natyrshëm në skenë, pa shumë lëvizje e veç me zë, ai arrin ta marrë publikun me vete. Në skenat ku është ngjitur publiku e ka përcjellë gjithnjë në këndim.

Në emisionin “Top show”, atij i ishte kërkuar që për kënaqësinë dhe nostalgjinë e publikut të këndojë “live”, ndërsa ai më shaka është përgjigjur “Ti dyshon se unë nuk këndojë live”, ndërsa me duart e ngritura lart fillon të këndojë një nga këngët e tij epike “Dashurisë së shkuar”, duke i mahnitur të gjithë të pranishmit, që e përcjellin me duartrokitje. / KultPlus.com

“As rrufetë s’më vrasin dot, se ka një Zot” (VIDEO)

Ka plotë 15-të vite që nga krijimi dhe ende vazhdon të dëgjohet me shumë kënaqësi nga adhuruesit e saj dhe të këngëtarit që ka sjellë “Kuturu” Aleksandër Gjoka.

“Kuturu” është kënga me të cilën Aleksandër Gjoka mori pjesë në Kënga Magjike 2003, në nëntor të atij viti.

Krijuesi i hitit “Kuturu”, vazhdon të sjellë emocion me këngët e tij të pavdekshme, ndërsa sot ne po e sjellim “Kuturu” bashkë me tekst për lexuesit e KultPlus./ KultPlus.com

KUTURU

Eci rrugëve kot, kuturù,
dhe s’di ku shkoj…
Xurxull jam prapë unë… se ajo,
një bohem nuk e do.
Sa të desha, shpirt,
s’mund ta dish.
Të vodhën ty pabesisht,
me pije mbys dhimbjen pa fund.
Sa e lumtur je, unë s’e di,
me atë që jeton.
Mund ta blejë ai për ty dhe botën,
vetëm zemrën, jo!
Mbeti shkretë tani streha jonë,
në luks je ngrirë… në kyç, trishton,
si në muze… si një Xhokondë.
Ref.
Unë në jetë i pasur s’jam vërtet,
por në ëndërr e shoh veten mbret (!)
Nëpër pub-e tok me miqtë harxhoj,
unë Hënën si monedhë.
Ti po fle tani, Xhokonda ime,
shiu si det mbi mua zbrazet,
as rrufetë s’më vrasin dot,
se ka një Zot…!
Eci rrugëve kot, mori fund,
ky fati im – kuturù.
Ty s’të kam tani dhe në shi,
pija po më shkund.
Se në dashuri, kur të dhemb,
jo dehja s’del dhe aq lehtë.
Të desha, Xhokondë, ty… një bohemë….!

Aleksandër Gjoka i këndon “Zemrës së një gruaje” (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Është këngëtar i mirënjohur shqiptar dhe deri më tani ai ka të incizuara disa këngë por më e njohura ndër to është “Kuturu” një këngë shumë e bukur e cila dëgjohet edhe sot. Poashtu ai është pjesëmarrës i disa edicioneve të festivalit “Kënga Magjike”.

E sot KultPlus, ju sjellë këngën “Zemra e një gruaje” të këngëtarit Aleksandër Gjoka.

Zemra e një gruaje
Them shpesh me vete
Ngjan me një xixëllonjë
Që digjet në heshtje
Provoni ti buzëqeshni një zemre t’thyer
Mos përbuzni lotët në sytë e mallengjyer
(përsëritet nga fillimi)

Mos puthësh dorën e saj kur zgjatet
Se buzët e tua do vyshken do plaken
Puthje që ëndrrat zgjon në shpirtin e valuar
Ngjan me lindjen e diellit
…jo s’është e vonuar

Gëzuar festat e fundvitit me “Në tren për Përzeren” (VIDEO)

Këngëtarë dhe artistë shqiptarë kanë zgjedhur këngën “Në tren për Përzeren” për të uruar festat e fundvitit, shkruan KultPlus.

Këngëtarë të njohur si: Miriam Cani, Aleksandër Gjoka, Eneda Tarifa…, sikurse edhe moderatorë e gazetarë janë bërë pjesë e kësaj kënge e përcjellë edhe me videoklip. /KultPlus.com