Mbrëmje artistike për Qazim Dushkun

Trupa Artistike Regjionale në Ferizaj do të organizoj një koncert kushtuar personalitetit të papërsëritshëm, artistit Qazim Dushku, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nëpërmjet një njoftimi në Facebook, nga organizatorët e këtij festivali, ku ndër të tjera është theksuar se Dukshu kishte një jetë sa tragjike, po aq edhe artistike.

“Qazim Dushku ishte një artist shumëdimensional me një jetë sa tragjike aq edhe artistike.
Trupa Artistike Regjionale- Ferizaj, organizon gala koncert kushtuar këtij kolosi”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Koncerti do të mbahet këtë të diele me datën 20 qershor, me fillim nga ora 20:00, në Palestren e Sporteve ‘Bill Clinton’ në Ferizaj.

Në këtë gala koncert do të këndojnë artistë të njohur, që kanë sjellë këngë që ende dëgjohen e mbahen mend nga adhuruesit e muzikës së tyre.

Veli Sahiti, Osman Shehu, Elizabeta Krasniqi, Visar Peja, Fadil Keca, Visar Çarkaxhiu, Adhurim Grezda, Vjollca Selimi, Valon Bytyqi, Mentor Haziri, Liridon Sadriu, Naim Bunjaku -Xuxi dhe Bardhyl Abazi. Kurse dirigjent i këtij koncerti do të jetë Valton Beqiri./ KultPlus.com

‘Dashuria në qershor’, nga zëri i veçantë i Veli Sahitit

Një ndër grupet muzikore që nëpërmjet krijimtarisë artistike të tyre shënuan lulëzimin e rokut shqiptar ishte edhe grupi TRIX, shkruan KultPlus.

I formuar në pranverën e vitit 1974, fillimisht në përbërje prej Veli Sahitit, Muhamet Bislimit si dhe Nuredin Azemit, e më pas me anëtarësimin e Hil Prenk Palajt dhe Gjergj Prenk Palaj, TRIX lanë gjurmë të pashlyeshme në historinë e muzikës shqiptare.

Një këngë tjetër tejet e njohur, e që vie nën interpretimin fantastik të Veli Sahitit është ”Dashuria në qershor”, një këngë kjo të cilën sonte KultPlus e sjell për adhuruesit e këngëtarit të mirënjohur.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

A e din vash ç’të kam thënë,
për ty unë do të jetojë.
Nji premtim që ta kam dhënë,
jo nuk e harroj (x2)

Ref:
Eja, eja ti
unë tash të kërkoj,
por si dielli në qershor
vashë e bukur ti ndriçon (x2)

Unë tash të dashuroj,
bukuroshe e gjithësisë
Ne dy sbashku,
po kalojmë në pragun e lumturisë.

Ref:
Eja, eja ti
unë tash të kërkoj,
por si dielli në qershor
vashë e bukur ti ndriçon (x2).
/ KultPlus.com

“Më beso se të kam dashur me të vërtetë dhe të kuptoj se më ke dashur edhe ti vetë” (VIDEO)

Një ndër grupet muzikore që nëpërmjet krijimtarisë artistike të tyre shënuan lulëzimin e rokut shqiptar ishte edhe grupi TRIX, shkruan KultPlus.

I formuar në pranverën e vitit 1974, fillimisht në përbërje prej Veli Sahitit, Muhamet Bislimit si dhe Nuredin Azemit, e më pas me anëtarësimin e Hil Prenk Palajt dhe Gjergj Prenk Palaj, TRIX lanë gjurmë të pashlyeshme në historinë e muzikës shqiptare.

Një këngë tjetër tejet e njohur, e që vie nën interpretimin fantastik të Veli Sahitit është “Pa lamtumirë”.

KultPlus ua sjell tekstin dhe videon e këngës “Pa lamtumirë”:

Pa lamtumirë moj u largove, më le në vetmi
Nuk besoja se do t’shifemi përsëri
Kanë kaluar plot shtatë vjet
Pa i shpjeguar njëri-tjetrit pse u ndamë aq lehtë
Më beso se të kam dashur me t’vërtetë
Dhe t’kuptojë se më ke dashur edhe ti vetë
Se m’ke dashur ti moj vajzë, unë mirë e di
Mirëpo fati s’na buzëqeshi n’dashuri


Tash kur ne të dy u pamë moj përsëri
Gjithçka kishte marrë fund për ne të dy
Dashuria jonë tash kishte mbaruar
Kur m’tregove me lot në sy se je martuar


Pa lamtumirë moj u largove, më le në vetmi
Nuk besoja se do t’shifemi përsëri
Kanë kaluar plot shtatë vjet
Pa i shpjeguar njëri-tjetrit pse u ndamë aq lehtë
Më beso se të kam dashur me t’vërtetë
Dhe t’kuptojë se më ke dashur edhe ti vetë
Se m’ke dashur ti moj vajzë, unë mirë e di
Mirëpo fati s’na buzëqeshi n’dashuri

Tash kur ne të dy u pamë moj përsëri
Gjithçka kishte marrë fund për ne të dy
Dashuria jonë tash kishte mbaruar
Kur m’tregove me lot në sy se je martuar / KultPlus.com

”U ndamë në errësirë, atë natë kur binte shi, më puthe një herë, më the lamtumirë”

Para luftës së fundit në Kosovë kanë ekzistuar plot grupe të njohura në estradën shqipe të rock&rollit dhe zhanreve tjera.

Një nga grupet më të famshme ka qenë grupi TRIX si një ndër grupet e para të rock and rollit shqiptar që u formua në vitin 1974, vit ky në të cilin u formuan edhe disa rok grupe të tjera të njohura si Grupi MAK nga Mitrovica, grupi TNT nga Mitrovica, grupi LUNIAZËT nga Prizreni, shkruan KultPlus.

Grupi Trix i cili u formua në pranverë të vitit 1974 në fillim përbëhej nga tre anëtarë: Veli Sahiti, Muhamet Bislimi, si dhe Nuredin Azemi. Po në këtë vit u bënë edhe ca ndryshime, në grup inkuadrohen edhe dy anëtarë, Hil Prenk Palaj (Daullist) si dhe Gjergj Prenk Palaj (Harmonike goje).

Sonte po ju sjellim një nga hitet më të mëdha të këtij grupi muzikor, bashkangjitur gjeni edhe tekstin e këngës.

U ndamë në errësirë
Atë natë kur binte shi
Më puthe një herë
Më the lamtumirë

Dy lotë më pikojnë
O shpirti im
Pse më len të vetëm
Sa je e pamëshirë

Ato fjalë i kujtoj
Zemra më vajton
Te dua vashë, të dua
Pa ty s´mund të jetoj.

Dy lotë më pikojnë
O shpirti im
Pse më len të vetëm
Sa je e pamëshirë. /KultPlus.com