Koncerti madhështor që rikthen virtuozin e violinës, Olen Cesarin në Shqipëri

Violinisti i mirënjohur shqiptar, Olen Çezari, vjen me një koncert të veçantë këtë muaj. Me 5-6 Maj në Pallatin e Kongreseve të gjithë do të kenë mundësinë të shijojnë performancat e veçanta ku do të përfshinë jo vetëm violinistin Olen Cezari por edhe plot emrat të mirënjohur të muzikës Italiane. Në emisionin “Rreze Dielli” Olen Cezari ndau detaje tepër interesante nga koncerti i shumëpritur.

“Jemi në finalen e madhe po afrojnë ditët e koncertit, jemi në tension për 100 gjëra, pjesa muzikore është gati, organizimet po mbarojnë. Jam shumë i lumtur që po ia dal të sjellë këtu maksimumin e teknologjisë që ekziston dhe kjo do një falenderim gjigand për partnerët e mi që më kanë mbështetur, mund të them vetëm një detaj, vetëm qeraja e pallatit të Kongreseve është 25 mijë euro. Është një kosto marramendëse për një gjë gjigande që po vjen në Tiranë” u shpreh ai.

Ndryshe nga herët e tjera, ajo që bën edhe më magjik këtë koncert është se si asnjëherë më parë në Shqipëri, do të ketë maksimumin e teknologjisë, që do të sjellë një ndriçim fantastik në sallë.

Është një eksperiencë unike sepse për herë të parë po vjen një ekip nga Roma që merret me ndriçimin lazer që s’ka qenë ndonjëherë në koncertet e mia, është një eksperiencë paparë si për mua dhe për publikun. Çdo këngë, çdo pjesë që ndodh është një spektakël. Kemi të ftuar pa fund që vijnë nga Italia Fiorella Mannoia, Lavilia Mancusi, Carlos Paz,  Salsano Rrapin, kam fatin të kem edhe Ansamblin Kombëtar të Këngëve dhe Valleve, pastaj kam edhe një nga balerinat më të famshëm në botë që vjen nga Argjentina. Repertori është pafund.

Pjesë e koncertit do të jetë edhe orkestra muzikore ‘International clandestine orchestra’ e cila prej 12 vitesh tashmë e shoqëron në çdo koncert violinistin e mirënjohur Olen Çezari, duke sjellë tingujt më magjik dhe performancat më profesionale.

“Është familja ime muzikore , kemi 12 vjet që jemi bashkë, janë artistët më të mirë në botë që jetojnë në Itali që unë i kam piketuar me kokrra dhe i kam marr me vete. Ka qenë provokues për faktin se ne një farë momenti të jetës sonë të gjithë ishim klandestinë në Itali ose na kishin skaduar dokumentat ose kishim ardhur dhe s’kishim bërë dokumentat dhe u vendos ky emër” u shpreh ai.

Violinisti, Olen Çezari, dhe grupi i tij do të interpetojnë në skenën e Pallatit të Kongreseve më 5 dhe 6 Maj në orën 19:30. /diasporashqiptare/ KultPlus.com

Violinisti shqiptar, pjesë e orkestrës së virtuozëve nga 197 vende të botës

Shqipëria është pjesë e projektit “Together is Beautiful”, iniciativë e kompozitorit George Fenton e që do të interpretohet nga “Orkestra e Tokës”.

Muzikanti virtuoz që do të jetë pjesë e këtij projekti është violinisti Aurel Qirjo.

Në regjistrimin e pjesës së violinës në “Together is Beautiful” (Së bashku është shumë bukur), violinisti Aurel Qirio interpretoi tipologji të muzikës shqiptare të Shqipёrisё sё Jugut.

“Together is Beautiful” interpretohet më datën 3 dhjetor për publikun  për herë të parë.

“Orkestra e Tokës”  është formulimi dhe bashkimi i muzikantëve më virtuoz nga të gjitha vendet e botës. Iniciativa për të bërë bashkë të gjithë këta muzikantë, nga një të tillë që është ndër më të mirët e secilit vend të botës, mori jetë dhe u konkretizua dy vite më parë,  për t’i bërë bashkë ata në interpretimin e një pjese muzikore.

Si rezultat u krijua një orkestër e përbërë me muzikantë nga 197 vende të botës.

“Së bashku është shumë bukur” u kompozua nga kompozitori i njohur i skenës ndërkombëtare George Fenton dhe që u regjistrua në shtëpinë e famshme diskografike Decca në Mbretërinë e Bashkuar. /atsh/ KultPlus.com

Ibrahim Madhi, virtuozi i violinës shqiptare

Ibrahim Madhi, gjatë rrugëtimit të tij artistik u bë pjesë e institucioneve më të rëndësishme të vendit, si Orkestra e Radio Televizionit Shqiptar, Teatrit të Operës dhe Baletit, Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, si dhe të Institutit të Lartë të Arteve duke qenë mbamëndje e pashlyeshme e memories së tyne, si një virtuoz që ka rrëmbyer ovacionet dhe afrinë e publikut, shqiptar dhe atij të huaj, duke qenë njëheras dhe ambasadori i vlerave shpirtërore shqiptare në skenat konceptore n vende të ndryshme të votës.

Violinisti i tingullit të bukur, elegant dhe shprehës, ka treguar individualitetin e tij të spikatur artistik në skenat e Shqipërise, Kosovës, Turqisë, Rumanisë, Kinës, Greqisë, Italisë, Austisë, Francës, Gjermanisë, Zvicrës etj. duke marrë vlerësime dhe duartokitje frenetike. Me përgjegjësi dhe kualitet të lartë artistik ka interpretuar pothuajse të gjithë repertorin violinistik shqiptar, duke i bërë premierën shumicës së tyre. Ai ka shumë or inçizime e regjistrime në studio apo direkt nga sallat e koncerteve me Radio Tiranën, Televizionin Shqiptar, Radio Prishtinën, Radion e Pekinit (Kinë), Radion e Gracit (Austri) etj., të cilat vazhdojnë të jenë në transmetim.a

Ibrahim Madhi është nderuar në vite me çmime dhe Mirënjohje të veçanta, si dhe i janë akorduar çmimet: Artist i Merituar në vitin 1976 dhe Artist i Popullit në vitin 1990.

Mungesa e tij ka pesë vite në mes. Por kurrsesi nuk ka të fundit kurrçka tjetër që e lidh me atë; violinist virtuoz, njeri të mirë, bashkëshort të dashur, prind të përkushtuar, profesor korrekt dhe mik të pashoq. /Albert Vataj /KultPlus.com

Koncerti madhështor i Shkëlzen Dolit përmes fotografive (FOTO)

Shkëlzen Doli përmes koncertit ‘Albanian Soul’ ka shpërndarë tingujt e muzikës së bukur shqipe me magjinë e violinës së tij. Përmes këtij koncerti, ai ka sjellë këngët më të bukura shqipe të cilat kanë mrekulluar publikun. Koncerti është mbajtur në sheshin ‘Skendërbej’ në Tiranë. / KultPlus.com