Shfaqja ‘Ëndërra e Hamletit’ shënon sukese ndërkombëtare, Zymberaj fiton çmim

26 Nëntor, 2021 - 12:09 pm

Shfaqja “Ëndërra e Hamltetit” ka shënuar suksese në arenën ndërkombëtare, ku regjisori Mentor Zymberaj ka fituar çmimin “Jaccues Lacarier Grand Prix 20211” në Festivalin Ndërkombëtar Teatror “Actor of Europe”, shkruan KultPlus.

Njoftimin për çmimin e fituar, Zymberaj e bëri përmes një postimi në “Facebook”, ku edhe falënderoi ekipin realizues për çmimin e fituar.

Kjo shfaqje është e bazuar në veprën e Shekspirit “Hamleti, Princi i Danimarkës”, me tekst të Nina Mazur dhe regji e interpretim të Mentor Zymberaj.

Zërat: Selman Lokaj, Igballe Qena, Veton Osmani, Dora Xhemajli, Edlir Gashi, Ermal Sadiku, Andin Randobrava, Valmir Krasniqi e Mikel Markaj.

“Ëndrrat e Hamletit” është realizim i Shtëpisë Teatrore Filmike AKT & ITI-Qendra në Kosovë, në bashkëpunim të teatrit Dodona dhe Komunës së Prishtinës. /KultPlus.com

May be an image of text

Të fundit

Të ngjajshme