Shkodra për festivalin ArtMania: Gjakovës i ka munguar një festival multidimensional artistik

27 Nëntor, 2021 - 7:50 pm

Festivali më i ri në Gjakovë, Artmania, është duke u shfaqur nga 25 nëntori në teatrin “Hadi Shehu” në Gjakovë, shkruan KultPlus.

Njëri prej protagonistëve në këtë festival ishte edhe artisti Avni Shkodra, i cili hapi festivalin me një stand up comedy, pasi u dha shfaqja teatrore nga Korça “A flasim për burrat”.

Shkodra në një prononcim për KultPlus tregoi se një festival i tillë i ka munguar Gjakovës.

“Uroj dhe shpresoj që festivali ArtMani të vazhdoj edhe vitet e tjera, pasi Gjakovës i mungon dhe i nevojitet një festival i tillë, multidimensional artistik”, tha ai.

Tutje, Shkodra njoftoi se do të jetë në ArtMania edhe një herë tjetër, pikërisht në natën finale, kur edhe do të jepet shfaqja “Kosovo For Dummies” nga Teatri i Gjilanit.

Profesionistët dhe adhuruesit e artit janë mbledhur në një ombrellë për të garuar rreth disa çmimeve që kanë të bëjnë me shfaqjen më të mirë, aktorin më të mirë dhe aktoren më të mirë.

ArtMania përmes jurisë që përbëhet nga regjisori Fatos Berisha, regjisorja Myrvete Kurtishi aktore duajene nga Teatri i Gjakovës dhe Rovena Lule regjisore dhe profesoreshë në akademinë e arteve ne Tiranë do të bëjnë edhe ndarjen e çmimeve. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme