Çmimi kryesor i ‘Prishtina International Theater Fest’ shkon në Turqi

5 Dhjetor, 2021 - 11:28 pm

Prishtina International Theater Fest ka bërë ndarjen e çmimeve të edicionit të pestë, festivali i vetëm ndërkombëtar i teatrove në vend, shkruan KultPlus.

Përmes një njoftimi në llogarinë zyrtare, PIFT ka bërë të ditur se çmimi kryesor për këtë edicion ka shkuar në Turqi.

“Në këtë edicion të PITF, u dhanë shfaqje nga Serbia, Turqia, Bullgaria, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.Juria profesionale e përbërë nga Enver Petrovci, Gresa Pallaska e Tome Stanovski, shpërbleu këta pjesëmarrës:- Çmimi për rolin më të mirë dytësor e mori aktorja Lemana Binjoš, nga Teatri Regjional i Novi Pazarit;- Çmimin për regjinë më të mirë e mori Fatos Berisha për shfqjen Black Box me trupën e Teatrit Migjeni nga Shqipëria;- Çmimin për shfaqjen më të mirë e mori shfaqja „When you gaze long into abyss“, nga Serbia;- Çmimin kryesor të festivalit, atë për aktorin më të mirë, e ndanë dy aktoret turke Burcu Görek dhe Dilara Gül, për shfaqjen „I Woke up With no voice“, shkruhet mes tjerash.

Përveç çmimeve të jurisë kryesore të festivalit, u ndanë edhe dy çmime për shfaqjen më të mirë nga juria e medias dhe juria e studëntëve.Sipas vlerësimit të jurisë së medias, çmimi për shfaqjen më të mirë i shkoi shfaqjes „Black Box“ nga trupa e Teatrit „Migjeni“ nga Shkodra e Shqipërisë, ndërsa studentët vlerësuan shfaqjen „Helver’s night“ nga Teatri „Tempulli“ i Maqedonisë së Veriut.

.Edicioni i pestë i PITF, iu dedikua jetës dhe veprës së regjisores tashmë të ndjerë, Burbuqe Berisha, e cila ishte drejtoreshë artistike në Prishtina International Theater Festival.

Ky ishte edhe programi zyrtar për këtë festival: /KultPlus.com

May be an image of text that says 'PITF 2021 PRISHTINA THEATER FESTIVAL NOVEMBER 29, 19:00 Official BURBUQE BERISHA KOSOVO (Guest Performance) BRETKOSA AAB Theater "Faruk Begolli" SERBIA Directed by: buqe Ber sha NOVEMBER 29 19:30 WHEN YOU GLAZE LONG INTO ABYSS Regionalno pozoriste Novi Pazar Directed by: Zlatko Pakovic TURKEY NOVEMBER 30 19:00 WOKE UP WITH NO VOICE Bu Yapım Directed by: Tam er Levent MEO DECEMBER 19:00 HELVER'S NIGHT Teatri Tempulli Directed by: Afërdita Nuhiji ALBANIA BLACK BOX Teatri Migjeni DECEMBER 19:00 ected by: Fatos Beri KOSOVO (Guest Perfor DECEMBER 19:00 BRINAT Art Image Directed by: Butrint Pasha DECEMBER 20:30 Award Ceremony DECEMBER 19:00'

Të ngjajshme