Arbëreshi nga Italia dhe artistja shqiptare nga Zvicra, shpalosin dramën e largimit nga trojet e veta

1 Shtator, 2022 - 3:11 pm

Në datat 3 dhe 4 shtator, Shoqata shqiptare “Nënë Tereza” organizon në Trento dhe Bolzano dy aktivitete kulturore me pjesëmarrjen e autorit arbëresh Mario Cliva dhe pianistes shqiptare me banim në Zvicër Ermira Lefort.

Gjatë këtyre dy mbrëmjeve do të prezantohet vepra “NOSTALGJIA” e Mario Calivàs, një histori dinjitoze edhe pse me lotët e dramës, të largimit nga trojet e veta, me mbijetesën plot punë, për jetën , kulturën e traditën, integrimin, jo thjesht për të frymuar…

Në dy evente në Itali, në shtator, do ngjyrosin rrëfimin Monodramës të Mario Calivà, fotot e tij magjike aktuale, të vajzave, djemve, fëmijëve, veshur me vezullimin e veshjeve arbërore, bashkë me tingujt klasikë, romantikë, arbërorë, shqiptare.

E gjitha kjo shoqërohet në piano nga pianistja, Ermira Lefort që për herë të dytë i bashkëngjitet këtij prezantimi. / Diaspora shqiptare / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme