Ana Golja prezantohet me filmin ‘The Cuban’ në Sunset Barrie Drive-in Theatre në Ontario

Producentja dhe aktorja shqiptaro-kanadeze, Ana Golja, do të prezantohet me filmin “The Cuban”, në Sunset Barrie Drive-in Theatre në Ontario.

Për t’iu përshtatur kushtëzimeve për shkak të pandemisë, filmi po shfaqet në hapësira të reja, si teatri “Sunset Barrie”, ku audienca e ndjek filmin nga makina.

 Pavarësisht kohës së vështirë, filmi ka arritur të jetë fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare e së bashku me të, edhe Ana Golja si producentja e tij.

Ana Golja, përmes filmit “The Cuban” ka ndarë eksperiencën e saj personale me sëmundjen e Alzheimer-it që kishte prekur stërgjyshen e saj. Ajo ka kontribuar me përvojën e saj në organizatën ndërkombëtare të shëndetit “Alzheimer’s Association”.

Ana, te filmi “The Cuban”, luan përkrah fituesit të çmimit Oscar, Louis Gosset Jr., dhe si producente ka fituar “Best Narrative Feature” dhe “Best Cinematography”. / KultPlus.com

Artistja shqiptare në filmin “The Cuban” luan përkrah fituesit të çmimit Oscar

Artistja e njohur shqiptaro-kanadeze, Ana Golja, përmes filmit “The Cuban” ka ndarë eksperiencën e saj personale me sëmundjen e Alzheimer-it që kishte prekur stërgjyshen e saj. Ajo ka kontribuar me përvojën e saj në organizatën ndërkombëtare të shëndetit “Alzheimer’s Association”.

Ana, te filmi “The Cuban”, luan përkrah fituesit të çmimit Oscar, Louis Gosset Jr., dhe si producente ka fituar “Best Narrative Feature” dhe “Best Cinematography”, transmeton albinfo.ch.

Muzika ka qenë gjithmonë një pjesë e madhe e jetës së aktorit fitues të çmimeve Oscar, Louis Gossett Jr. dhe këngëtarja-aktore Ana Golja, e cila luajti në filmin e ardhshëm “Kubani”. Gosset Jr. portretizon një muzikant të famshëm kuban, që jeton me Alzheimerin, i cili krijon një miqësi – të falsifikuar nga fuqia e muzikës dhe imagjinatës – me infermierin e tij, të luajtur nga Golja.

Muzika mund të jetë një forcë e fuqishme në jetën e atyre që jetojnë me sëmundjen e Alzheimerit. Studimet kanë treguar që muzika mund të përmirësojë çështjet e sjelljes të zakonshme në fazat e mesme të sëmundjes. Një person në fazën e vonë të Alzheimerit mund të jetë akoma në gjendje të këndojë tekste këngësh nga fëmijëria e tyre.

«Kubani» tregon se si fuqia e së kaluarës mund të mbretërojë muzikën brenda nesh.

Çfarë do të thotë muzika për ju dhe muzika nga filmi?

Ana: Muzika me siguri ka luajtur një rol të madh në marrjen time përmes pandemisë COVID-19. Unë kam qenë i frymëzuar për të kaluar kohën time duke shkruar dhe incizuar.

Muzika në skenën përmbyllëse të filmit tonë lidhi me të vërtetë gjithçka. Ka diçka kaq të veçantë në lidhje me kulturën kuban që ne ishim në gjendje ta kapnim me kamera. Skena u filmua në Kubë, ku personazhi i Louis ka kaq shumë kujtime të dashura. Sergio, drejtori ynë, vetëm le muzikantët të riff, dhe bëri ata! Ai e kapi atë magji të tyre në elementin e tyre, dhe ajo u pagua me lakër. Muzika dhe fryma janë infektive.

Louis: Para se të kishte fjalë, tingulli ishte se si njerëzit komunikonin. Për mua, muzika është tingulli universal që i bashkon njerëzit.

Ka disa skena në film ku personazhi im dëgjon muzikë dhe buron në jetë; ai shkon nga 1 në 100 kur muzika fillon. Ishte një përvojë shumë interesante si aktor, duke shkuar mbrapa dhe larg nga të qenit i vetëdijshëm për të qenë pak të humbur në këtë moment.

Njerëzit në fazën e vonë të Alzheimerit nuk kanë kontrollin kur janë të pranishëm në këtë moment. Ata mund të zhyten nga kujtimet e tyre, dhe kjo është e dukshme në film, pasi personazhi im zhvendos nga momentet muzikore të së tashmes në kohërat magjike të jetës së tij të kaluar në klubin e vallëzimit Copacabana në Kubë. Ishte prekëse, është e trishtuar, është magjike, e gjitha në të njëjtën kohë. / KultPlus.com

Ana Golja shpallet aktorja më e mirë në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja Shqiptare në Kanada, Ana  Golja është vlerësuar në festivalin e filmit “Lavazza Film Festival”  për filmin The Cuban.

Golja nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka treguar se ndjehet e nderuar që është vlerësuar me çmimin “Aktorja më e mirë”

“Nuk e di ende se çfarë ndodhi mbrëmjen e djeshme por përfundova me një çmim me emrin tim. Pafundësisht mirënjohëse për vlerësimin si aktorja më e mirë në ”Lavazza Film Festival”. Faleminderit të gjithëve”, shkruan ajo.

Festivali i filmit u zhvillua nga 20 deri më 31 korrik në Toronto të Kanadasëku prezantoi një përzgjedhje filmash nga disa nga vendet më të prekura nga kriza globale e shëndetit, në përpjekje për të ndërtuar një urë lidhëse në mes filmit dhe betejës ende të pafituar kundër pandemisë në të cilën po kalojmë.

Në festival u prezantuan filma nga vende të ndryshme të botës përfshirë këtu Francën, Spanjën, Kinën, Rusinë, SHBA-në, Mbretërinë e Bashkuar, Brazilin, Indinë dhe Kanadanë, me një seri të veçantë “Focus on Italy”, të prezantuar në bashkëpunim me Istituto Italiano di Cultura a Toronto. Një pjesë e shitjeve të biletave do të shkojnë për Kryqin e Kuq Kanadez pikërisht për ta luftuar pandeminë  COVID-19.

Fimi  “The Cuban” ka për producente artisten me prejardhje shqiptare, Ana Goljan. Golja tha se filmi “The Cuban”, ku edhe ajo luan rolin e infermieres së re duke u shërbyer pleqve në një shtëpi shëndeti ka ardhur si frymëzim nga gjyshja e saj. “Mesazhi nga stërgjyshja gjithmonë ka qenë të jesh njeri i mirë, dhe më ka mësuar të jem bujare, e respektushme, dhe ta shijojë sa më shumë jetën. Mesazhi që jap unë është t’i duam prindërit dhe gjyshërit dhe të kujdesemi sa më shumë për ta”- thotë Ana. / KultPlus.com

Filmi ‘The Cuban’ i shqiptares Ana Golja do të hapë festivalin italian të filmit

Nga 20 deri më 31 korrik në Toronto të Kanadasë pritet të mbahet një festival ndryshe i filmit ndërkombëtar.

Festivali do të organizohet nga CHIN Radio/TV së bashku me disa organizata të mëdha në fushën e komunikimit masiv dhe me ambasadën italiane në Ottawa, ndërsa fokusi i festivalit do te jetë ndër vendet më të rrezikuara nga COVID -10, Italia, dhe do te quhet “Lavazza Drive-In Film Festival”.

Sipas përshkrimit, kjo ngjarje e prezantuar në bashkëpunim me Rogers Communications dhe Christie Digital, do t’u ofrojë kanadezëve një mundësi për t’u riintegruar në shoqërinë që e kemi patur  vetëm para disa muajsh, ndërsa shikuesi mbetet i distancuar fizikisht. Festivali do të paraqesë një përzgjedhje filmash nga disa nga vendet më të prekura nga kriza globale e shëndetit, dhe do të përpiqet të ndërtojë një urë lidhëse në mes filmit dhe betejës ende të pafituar kundër pandemisë në të cilën po kalojmë.

Në festival do të paraqiten filma nga vende të ndryshme të botës përfshirë këtu Francën, Spanjën, Kinën, Rusinë, SHBA-në, Mbretërinë e Bashkuar, Brazilin, Indinë dhe Kanadanë, me një seri të veçantë “Focus on Italy”, të prezantuar në bashkëpunim me Istituto Italiano di Cultura a Toronto. Një pjesë e shitjeve të biletave do të shkojnë për Kryqin e Kuq Kanadez pikërisht për ta luftuar pandeminë  COVID-19.

E veçanta për komunitetin tonë është se festivalin do ta hapë filmi  “The Cuban” që ka për producente artisten me prejardhje shqiptare, Ana Goljan. Ana është aktore dhe këngëtare shqiptare që ka lindur në Kanada, dhe është e lidhur me komunitetin shqiptar këtu.

Ajo deri më tani ka publikuar edhe albumin muzikor “Epilogue”, ndërsa me filmin “The Cuban” ka arritur të fitojë dy çmime në në Festivalin e Filmit Kanadez (Canadian Film Fest) për “Best Narrative Feature” dhe “Best Cinematography”.

Në një intervistë të mëhershme për gazetën “Diaspora Shqiptare” Ana Golja ka pranuar se filmi “The Cuban”, ku edhe ajo luan rolin e infermieres së re duke u shërbyer pleqve në një shtëpi shëndeti ka ardhur si frymëzim nga gjyshja e saj. “Mesazhi nga stërgjyshja gjithmonë ka qenë të jesh njeri i mirë, dhe më ka mësuar të jem bujare, e respektushme, dhe ta shijojë sa më shumë jetën. Mesazhi që jap unë është t’i duam prindërit dhe gjyshërit dhe të kujdesemi sa më shumë për ta”- thotë Ana.

Festivali vjen gjatë kohës së pandemisë COVID- 19 dhe ka në qendër të vëmendjes ndihmën për njëri-tjetrin. Pas muajve të izolimit, kjo ngjarje kulturore e artistike do t’u ofrojë kanadezëve mundësinë e përsosur për t’u angazhuar me komunitetin artistik edhe një herë, në një mënyrë të sigurt dhe të distancuar fizikisht.

Në “The Cuban” Golja pos si producente luan edhe Minën, një emigrante e re afgane, e cila punësohet si kujdestare në një shtëpi pleqsh, duke punuar ngushtë me pacientë të moshuar që vuajnë nga sëmundjet e harresës e çmendurisë. Paraqitja e saj tërheqëse dhe tematika e filmit mund të kenë qenë arsyet se pikërisht ky film do të hapë festivalin e filmit ndërkombëtar. /diasporashqiptare/ KultPlus.com