‘Arratiset’ ariu nga avioni në aeroportin e Dubait, kryeministri i Irakut po e merrte në Bagdad

Tentativa e autoriteteve irakiane për të kënaqur egon e kryeministrit të tyre Mohammed Shayya’ Sabbar al Sudani, duke i sjellë një ari për ta mbajtur në pallatin e tij në Bagdad, ka dështuar.

Ariu që ndodhej brenda një kafazi në një avion që fluturonte nga Dubai për në kryeqytetin irakian me një avion të “Iraqi Airways”, çuditërisht është “arratisur”.

Kompania ajrore pretendon se nuk janë ata fajtorë për arratisjen e ariut nga kafazi i tij teksa avioni priste të ngrihej nga Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait të premten.

Por, raportimet e mediave sqarojnë se kryeministri i Irakut është “tërbuar” pasi mori vesh lajmin duke urdhëruar një hetim mbi mënyrën se si ariu iku nga kafazi.

Lideri irakian tani kërkon të dijë se kush është përgjegjës për nxjerrjen e ariut të tij nga vendi ku imbarkohen bagazhet në avion.

Sa i përket fluturimit në fjalë, ai u vonua pasi autoritetet dërguan specialistë për të qetësuar kafshën dhe për ta hequr atë nga avioni.

Një videoklip që qarkullon në mediat sociale tregoi kapitenin e avionit duke u kërkuar falje pasagjerëve për vonesën e ngritjes të së premtes për shkak të çështjes së ariut.

Linja ajrore tha se ariu po transportohej nga Bagdadi në Dubai, por një zyrtar i Iraqi Airways, duke folur në mënyrë anonime, konfirmoi se ariu po transportohej në drejtimin e kundërt, pra drejt kryeqytetit irakian.

Mbajtja e kafshëve grabitqare si kafshë shtëpiake në Irak – veçanërisht në Bagdad – është bërë e njohur në mesin e të pasurve dhe autoritetet kanë luftuar për të zbatuar dispozitat ligjore për të mbrojtur kafshët e egra.

Sakaq, aeroporti Ndërkombëtar i Dubait, më i ngarkuari në botë për udhëtime ndërkombëtare, nuk pranoi të komentojë rastin. /A2CNN

Një ari ka zbritur në parkun e Gërmisë, apelohen qytetarët që të shmangin frekuentimin

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin frekuentimin në parkun e Gërmisë, pasi policia ka informuar për një ari që ka zbritur në atë zonë.

Sipas informacioneve të para, ariu nuk është pjesë e “Parkut të Arinjëve”, prandaj Ahmeti thotë se ekziston mundësia që i njëjti të ketë ardhur përmes shtigjeve malore që lidhen me pjesën e Gollakut.

KultPlus ju sjell postimin e plotë të tij:

Apel për qytetarët!

Të nderuar qytetarë, ju bëjmë thirrje që t’i shmangeni frekuentimit të Parkut të Gërmisë, pasi para pak minutash kemi pranuar një informacion nga Policia e Kosovës se është vërejtur një Ari.

Ariu nuk është pjesë e “Parkut të Arinjëve”, prandaj ekziston mundësia që i njëjti të ketë ardhur përmes shtigjeve malore që lidhen me pjesën e Gollakut.

Rojat e pyllit janë duke u munduar të lokalizojnë Ariun por deri në një njoftim tjetër  apelojmë të shmangni lëvizjet në Parkun e Gërmisë! / KultPlus.com

“Ariu më i vetmuar në botë” tashmë i lirë të takojë arushë të tjerë (Fotot)

Ai që njihet si “ariu më i vetmuar në botë” pasi ka jetuar gjithë jetën e tij në kafaz, është tashmë i lirë të dalë dhe të takohet me arushë të tjerë, pasi është shpëtuar nga cirku ku duhet të performonte.

Jambolina, 11 vjeçare, u shpëtua nga organizata e të drejtave të kafshëve ‘Four Paws’ pasi mbahej në një garazh të vogël në Ukrainë. Ajo është mbajtur e mbyllur dhe ka performuar në cirk gjatë gjithë jetës së saj, teksa shpëtimi duket se i erdhi pas mbylljes së shfaqjeve të cirkut prej pandemisë së Covid-19.

Ajo ka tashmë shanset të takohet me kafshë të tjera që jetojnë pranë shtëpisë së saj të re, rezervati i arinjve të shpëtuar të organizatës.

Katharina Braun, e grupit Four Paws International, tha: “Arusha mbahej në një kafaz të vogël që kur ishte këlysh. Nuk ka qenë kurrë me arushë të tjerë”.

Ajo u mor javës që shkoi nga shtëpia e vjetër për të kryer udhëtimin kater ditor prej 1,500 miljesh drejt rezervatit të arinjve ‘Arosa Bear Land’ në Zvicër.

Qendra e kafshëve ‘Four Paws’ në Ukrainë ishte në kapacitetin maksimal prej 22 arushësh, kështu që Jambolina duhet të vendosej tjetërkund. kreu i degës së Four Paws në Ukrainë, Taras Boiko, tha se shpëtimi i saj ishte një udhëtim kompleks që kalonte mes Polonisë, Gjermanisë e Austrisë, në kohë kufizimesh udhëtimi prej koronavirusit./ KultPlus.com