Shpend Ahmeti konfirmon se vajza e abuzuar është me pak se 6 vjet: I është ofruar ndihmë psikologjike

Gjatë ditës së djeshme u raportua për ngacmimin seksual ndaj një të miture në një shkollë në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Për këtë rast ka reaguar edhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti i cili nëpërmjet një postimi në Facebook ka treguar se vajza e ngacmuar është nën moshën 6 vjeçare.

“Vajza e mitur është e moshës nën 6 vjec dhe nuk është në Shkollë ende.  Vetem njëri prej personave të paraqitur është në shkollë’, ka shkruar ai.

Tutje Ahmeti ka shtuar se ngjarja ka ndodhur me 24 prill të këtij vitit, ndonëse në media është raportuar dje.

Kryetari i Prishtinës ka theksuar se shkolla në të cilën ka ndodhur ngacmimi së bashku me drejtoreshën e asaj shkolle e kanë trajtuar rastin me seriozitet.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë:

Për rastin e incidentit te shkolla Faik Konica të publikuar në portale!

Lajmi është publikuar me 15 Maj por ka ndodh me 24 Prill.   Ka qenë e shtune dhe jashtë hapësirave tê shkollës.  Vajza e mitur është e moshës nën 6 vjec dhe nuk është në Shkollë ende.  Vetem njëri prej personave të paraqitur është në shkollë.

Megjithatë, shkolla Faik Konica e udhëhequr nga drejtoresha e ka trajtuar me seriozetin e njejte.  Janë lajmëruar prindërit, Këshilli drejtues i shkollës, Këshilli i Prindërve, Qendra për Punë Sociale  dhe Policia e Komunitetit.  Fëmiut i është ofruar ndihma psikologjike! Po ashtu edhe nxënësi i shkollës i cili për momentin nuk vijon mësimin punon me prindërit dhe psikologet.

Videoja është dërguar anonimisht!  Për shkak të privatësisë nuk do të deklarohemi më shumë për rastin.  Çeshtja është më shumë për Policinë dhe Qendren për Punë Sociale.  Kërkese e jona është që të ruhet privatësia sa më shumë, sepse personat e involvuar janë femijë dhe kanë nevoj për ndihmë psikologjike.

Shkolla dhe Drejtoria kanë vepruar profesionalisht dhe shpejtë.  Të gjitha veprimet në lidhje me rastin janë ndërmarrë brenda tri ditëve prej pranimit të videos.  Pra prej 24-27 Prill!  Falenderoj edhe udhëheqësinë e Shkolles edhe Drejtorine e Arsimit ne krye me Shpresa Shala për reagimin e menjëhershëm./ KultPlus.com

Reagon Shpend Ahmeti për rrugën në lagjen Emin Duraku: Jo që kemi mbuluar, por kemi shpluar kalldërmen

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar dhe një herë për kalldërmin në lagjen Emin Duraku, ku ka potencuar se ajo rrugë prej vitesh ishte mbuluar me asfalt, shkruan KultPlus.

Ahmeti nëpërmjet një postimi në Facebook ka bërë të ditur se komuna ka ndërruar projektin për të rikthyer kalldrëmin që ishte mbuluar kohë më parë me asfalt.

“Pash disa statuse që insistojnë që kemi mbuluat një pjesë me asfalt.  Në fakt ka qenë asfalt qe plotë vite.  Kur e kanë gryer për asfaltim e kemi parë që ka kalldërm përfundi.  Kemi insistuar dhe kemi ndërruar projektin për ta kthyer kalldërmen. Pra jo që kemi mbuluar, por kemi shpluar kalldërmen”, thka shkruar Ahmeti./ KultPlus.com

Festoi datëlindjen me 15-të persona, Ahmeti: Kërkova që te gjobitemi sipas ligjit

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar ndjekësit e tij se mbrëmjen e kaluar ai ka festuar ditëlindjen e tij me rreth 15-të persona, me ç’rast edhe janë dënuar nga policia, përcjell KultPlus.

Ahmeti në statusin e tij ka theksuar se akoma pa filluar ahengu i ditëlindjes, dikush e ka lajmëruar atë në polici për dasëm. ”U çudita se si pa nisur ende një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar “dasëm” ”, është shprehur Ahmeti.

Më poshtë gjeni statusin e plotë të tij.

Mbrëmë kam festuar ditelindjen me familje në një hapësirë private – jo biznis – ku kemi qenë rreth 15 persona prej të cilëve gjysma familjarë (në mes tyre bashkëshortja dhe fëmijët). Ende pa filluar dhe rreth orës 20 (dy orë para orës policore) kanë ardh tre kerre të policisë dhe 2 të Avuk të cilët më kanë thënë se dikush ka lajmëruar dasëm…🤷🏻‍♂️

U çudita se si pa nisur ende një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar “dasëm”.

Unë kërkova që të gjobitemi sipas ligjit. Unë dhe mysafirët u dënuam me gjoba për mosmbajtje të distancës dhe maskave. Nga 35 euro.

Në këso rrethanash dhe pa hyrë në konspiracione, me sinqeritetin më të madh e falënderoj Policinë e Kosovës dhe AVUK për sjellje profesionale gjatë vizitës.

Mua mbledhia private më kushtoi më shtrenjtë, por rregullat vlejnë edhe për kryetarin pa marr parasysh se a pajtohem me masat apo jo.

P.s. Kjo ishte mënyrë e mirë me tregu se sot kam ditëlindjen. / KultPlus.com

Vihet gurëthemeli i Qendrës Kulturore në lagjen ‘Kodra e Trimave’, vlerësohet si projekt i jashtëzakonshëm

Mundësi për kënde të reja të leximit, shfrytëzimit të një hapësire kulturore dhe zhvillimit të aktiviteteve të ndryshme po i shtohen Prishtinës, më saktësisht lagjes ‘Kodra e Trimave’, përmes një projekti tejet të nevojshëm për këtë pjesë, shkruan KultPlus.

Pikërisht sot, pas përfundimit të të gjitha procedurave dhe prokurimit, e po ashtu edhe nënshkrimit të kontratës, filluan punimet për ndërtimin e Qendrës Multifunksionale Kulturore me fokus Bibliotekën në lagjen ‘Kodra e Trimave’, ku për të përcjellë nga afër dhe për të hedhur gurë-themelin e parë, të pranishëm ishin edhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe drejtori i Drejtorisë për Kulturë në Komunën e Prishtinës, Adrian Berisha.

Duke pasur parasysh të gjitha investimet në infrastrukturë dhe aktiviteteve të ndryshme, Shpend Ahmeti  potencoi se rëndësia e këtij objekti është në shërbim të leximit dhe funksioneve të tjera kulturore të cilat do të duhej të ishin pjesë e përditshme e çdo njeriu.

“Përkundër disa investimeve që janë zhvilluar në këtë lagje në vitet e fundit, duke përfshirë çerdhen më të madhe në Prishtinë dhe plotë rrugë tjera, megjithatë kjo lagje ka mbetur një prej lagjeve më të pabarabarta me lagjet e tjera”, tha Ahmeti.

Sipas Ahmetit, edhe nëse ata do të kishin shpenzuar të gjithë buxhetin e Prishtinës në lagjen ‘Kodra e Trimave’, përsëri do të nevojiteshin edhe 10 vite për tu barazuar me lagjet e tjera për shkak të mungesës së investimeve në këtë pjesë.

Tutje ai pohoi se kjo lagje tanimë është e favorizuar, “Por ende nuk kemi dalur në plus, prandaj edhe po mendojmë të sjellim sa më shumë projekte në këtë lagje”, potencon Ahmeti.

Projekti përfshin gjithsej 150 ditë punë duke filluar nga sot dhe ka një buxhet afro 141 mijë euro, dhe për rëndësinë e saj dhe vlerat kulturore foli edhe drejtori Adrian Berisha duke e konsideruar këtë projekt si të jashtëzakonshëm.

“Projekti është mjaft i rëndësishëm, veçanërisht për lagjen ‘Kodra e Trimave’, duke pasur parasysh se në tërë këtë lagje nuk ka as edhe një qendër të vetme kulturore të tillë, prandaj është edhe e jashtëzakonshme që ky projekt do të ndërtohet”, tha Berisha.

Shoqëria e cila është në mungesë të mundësive të shfrytëzimit të një biblioteke, ka pabarazuar qytetarët me komunitetet e tjera të cilat tashmë kanë një bibliotekë. Por edhe pse në mungesë të saj, disa qytetarë hasën në një problem të vogël ku nxënësit që kanë përdorur një rrugë për të hyrë në shkollën ‘Hilmi Rakovica’, tanimë është mbyllur për shkak të rreziqeve përgjatë punimeve.

Për këtë shqetësim të qytetarëve u kujdes edhe vetë drejtori i Drejtorisë për Kulturë, i cili tha se çdo kërkesë dhe sugjerim i banorëve do të trajtohet me shumë seriozitet.

“Qëllimi i Komunës së Prishtinës është një qëllim i mirë, për të rinjtë të cilët mund të kalojnë kohë duke u fokusuar në edukim dhe kulturë, prandaj edhe pas vendosjes së gurë themelit do të diskutohet për një gjuhë të përbashkët në mënyrë që nxënësit të kalojnë në një rrugë të përshtatshme, gjithmonë duke pasur parasysh që të mos rrezikohet jeta e askujt”, përfundon Berisha

Ky projekt u mundësua nga Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Universitetin UBT dhe Studio G+A Architects për donacionin e projektit kryesor, udhëhequr nga Arbër Sadiki dhe ideuar nga Rilind Sadiku. / KultPlus.com

Mbahet ngjarja mbarëkombëtare ‘Java e Gruas’, Ahmeti: Nga 16 drejtori në Komunën e Prishtinës, 7 prej tyre udhëhiqen nga gratë

Ngjarja vjetore mbarëkombëtare, Jave e Gruas (WoW) është mbajtur në Prishtinë, duke mbledhur kështu më shumë se 120 gra dhe burra nga partitë politike, shoqëria civile, biznesi, media dhe akademia, me qëllim të zgjerimit dhe forcimit të kapaciteteve të grave udhëheqëse dhe t’i mbështesë ato për të marrë pozicione më të mëdha drejtuese.

Ngjarja është mbajtur përmes platformës Zoom, duke respektuar kështu masat anticovid.

Kyetari Shpend Ahmeti, duke folur për barazinë gjinore, ka theksuar se në komunë nga 16 drejtori, 7 prej tyre udhëhiqen nga gratë. Ai shtoi se edhe votuesi është emacipuar, me ç’rast në Kuvendin Komunal është tejkaluar kuota gjinore prej 30%, e paraparë me ligjet ekzistuese. / KultPlus.com

Prezantohen projektet ideore për Sallën Koncertale në Prishtinë, fituesi shpallet pas një jave

Në ndërtesën e vjetër të Komunës së Prishtinës sot u mbajt konferencë për media ku u prezantuan projektet ideore të cilat i janë përgjigjur konkursit për projektimin e Sallës Koncertale, shkruan KultPlus.

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, në fillim të kësaj konference ka potencuar që kjo është ndër të paktat herë ku në vend të privatizimit, një institucion publik ka blerë pronë dhe ka rritë pasurinë.

Tutje ai ka folur për diskutimet e shumta që janë ngritur për Sallën Koncertale, por sipas tij tashmë po bëhet më e mira e mundshme.

“Kemi pasur diskutime të shumta me arkitektë dhe në fund kemi vendosur detyrën projektuese, ideja ka qenë që të ruhet sa më shumë identiteti dhe memoria, por në anën tjetër sikurse edhe shumë qytete të tjera, posaçërisht në Evropë, ku investohet në ndërtesa, ruhet trashëgimia kulturore por bëhet intervenimi në atë  mënyrë që të kemi edhe memorien por edhe diçka që mund të përdoret për kohët moderne”, potencoi Ahmeti duke treguar për insistimin e tyre që t’i ruajnë vlerat e kësaj ndërtese.

“Ideja jonë është të vendoset për më të mirën dhe ta ndërtojmë po të njëjtën. Besoj që në momentin që vendos komisioni, ne do të shohim mundësinë buxhetore dhe ta vendosim për tender menjëherë në mënyrë që të fillojë ndërtimi menjëherë”, thotë Ahmeti.

Tutje gjatë konferencës u tregua që juria nuk do të jetë e Komunës së Prishtinës duke e mbrojtur veten nga ndikimet politike. Gjithashtu u tregua që pjesë e jurisë do të jenë edhe tre profesorë ndërkombëtarë, dy nga shoqata e arkitektëve dhe një anëtar të Komunës dhe  një nga Instituti për mbrojtje të Trashëgimisë Kulturore.

Ahmeti para gazetarëve sot prezantoi tre propozimet që ju kanë ardhur me kohë dhe një propozim nga jashtë por i cili është në shqyrtim pasi nuk dihet nëse ka ardhur me kohë.

Përmes dy videove dhe maketave u prezantuan projektet ideore por pa u ditur se kush është kompania, sepse projektet janë dërguar me shifër.

“Mendoj që janë zgjidhje fenomenale”, u shpreh Ahmeti duke potencuar që nuk ka asnjë ndikim në këtë konkurs dhe përzgjedhjen e projektit.

Më pas nëpërmjet një ekrani u prezantuan projektet në fjalë.

“Garantojmë që përzgjedhja do të bëhet më e mira”, tha Ahmeti.

“Kam pritur numër më të madh të propozimeve, por jam shumë i kënaqur me këto që kanë ardhur. Besoj që javën e ardhshme do të bëhet përzgjedhja dhe do të ju njoftojmë për procedurat në vazhdim”, u shpreh Ahmeti.

Këto materiale do të publikohen edhe në faqen zyrtare të Komunës së Prishtinës, deri më sot nuk ka fitues dhe kjo gjë është në diskutim, e fituesi do të shpaloset pas një jave. / KultPlus.com

Ahmeti falënderon Armend Rexhepagiqin: Na paska marrë malli me të pa në skenë

Teksa sonte po transmetohet ‘Edhe një herë’, koncerti që riktheu në skenë një nga këngëtarët që la gjurmë në muzikë, Armend Rexhepagiqin, kryetari i komunës së Prishtinës ka falënderuar atë për secilën këngë të bukur që mbanë në repertorin e tij, shkruan KultPlus.

Në një postim në Facebook, Shpend Ahmeti ka shkruar se ndonëse planet ishin që një koncert i tillë të mbahej me një publikë, sonte kemi mundësinë që ta shijojmë secili nga pak në shtëpitë tona.

Tutje ai ka shtuar se të gjithë i ka marrë malli që ta shohin dhe një herë në skenë, duke e falënderuar publikisht në emër të Prishtinës.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij:

Jam i lumtur që Armend Rexhepagiqi është artist i komunës tonë.  Edhe më i lumtur që ka pranuar që sontë të këndojë këngët e karrierës së gjatë krijuese.  E di që me Armendin kemi pas dëshirë që këtë koncert ta kemi me publikë dhe kështu ne ta nderojmë atë dhe ta falenderojmë për këngët e bukura.  Por, pandemia!

Megjithatë, ta shijojmë këtë koncert nga shtëpitë tona.   Live në Klan Kosova, mbështetur nga Komuna e Prishtinës.

Armend, na paska marr malli me të pa në skenë!  Falemnderit në emër të Prishtinës!/ KultPlus.com

Ahmeti: Për Komunën është përgjegjësi, për BIK është thirrje për harmoni

Shpend Ahmeti sërish ka shkruar në facebook në lidhje me varosjen e gruas serbe, shkruan KultPlus.

Akuzave të komentuesve të shumtë ai ka vendosur t’iu përgjigjet për herë të fundit sipas tij, nëpërmjet një statusi. Ai ka shpjeguar të gjitha procedurat që janë ndjekur për varrosjen e qytetares serbe, teksa ka shtuar se kjo çështje për Komunën e Prishtinës është përgjegjësi, ndërkaq për Bashkësinë Islame të Kosovës ka qenë vullnet dhe thirrje për harmoni.

KultPlus ua sjell të plotë reagimin e Ahmetit:

Pash reagime nga webfaqe serbe! Ky është reagimi im i fundit në lidhje me këtë nga respekti për qytetaren R.Z. të ndjerë e cila nuk meriton përmendje të tillë pas vdekjes!

Për bashkëqytetarët e mi serb:

Nuk është varrimi kredit për askënd, e as akuzë për dikënd. As nuk është garë. Shtepia e Pleqeve e ka thirre BIK-un dhe ata neve, pastaj ne e kemi thirre komunen e Gracanices ku personalisht është marr një zyrtare por si qytetare. Ka ndihmu edhe OSBE-ja. BIK-u e ka dergu arkivolin, e kane transportu deri te varrezat ortodokse bashke me krejt çka është kërkuar. Ideja ka qene me falenderu Bashkesine Islame qe nuk jane marre me elemente fetare dhe gjera te tilla, por vetem kane ndihmuar. Për neve si Komunë është përgjegjësi. Për BIK është edhe vullnet edhe thirrje për harmoni. Për tu aplauduar toleranca.

Mua fare nuk më bën përshtypje se a është shqiptare apo serbe, më bën përshtypje se si dikush mbetet vetë, pa askënd dhe pa ndihmë. Sikurse ndër viktimat e para të Covidit që ishte bashkëqytetari shqiptar që nuk kishte njeri për ta varrosur ashtu edhe sot e ndjera Radmila.

Publikimi im ishte thirrje për mirëkuptim e jo për inat. Prandaj, le të jetë komuna e Prishtinës apo Graqanicës, e le të jetë edhe Kisha Ortodokse organizazorja. Por mos ja humbni veprimin e mirë BIKut. / KultPlus.com

BIK varros gruan serbe, Ahmeti: Në fund humaniteti është më i rëndësishmi

Kryetari i Komunës së Prishtinës nëpërmjet një shkrimi ka bërë të ditur për varrosjen e një gruaje serbe, shkruan KultPlus.

Ajo qëndronte në Shtëpinë e Pleqve, teksa kur vdiq askush, duke përfshirë edhe institucionet e fesë së cilës i përkiste nuk e varrosi. Ndërkaq, sipas Ahmetit, Bashkësia Islame e Kosovës morri përsipër varrimin e saj.

KultPlus ua sjell të plotë reagimin e Ahmetit:

Sot ka ndërruar jetë një qytetare e moshuar e nacionalitetit serb në Shtëpinë e Pleqve. Ishte vetë dhe nuk paska pas askënd. Për arsye te pasqaruara, nuk kishte askush për ta varrosur përfshi edhe institucionet fetare të cilave i përkiste. Se bashku me Bashkësinë Islame organizuam varrimin. Dua që publikisht ta falenderoj Bashkësinë Islame për gjithë organizimin. Në fund humaniteti – njerzillaku është më i rëndësishmi. / KultPlus.com

Komuna e Prishtinës ndan 170 mijë euro për artistët që janë prekur nga kriza e COVID-19

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë te ditur se ka ndarë 170 mijë euro për të përkrahur artistët që janë prekur nga kriza ekonomike, e shkaktuar nga pandemia globale COVID-19, shkruan KultPlus.

Ahmeti ka bërë të ditur se mbështetje ekonomike vlen për artistët e fushave të ndryshme, që nuk kanë asnjë të hyrë që nga pandemia.

Më poshtë mund të gjeni statusin e tij të plotë:

Sot është marr vendimi për ndarjen e 170 mijë eurove për projekte të kulturës. Në këtë kohë pandemie edhe projektet e kulturës, apo më mirë me thënë artistët kanë pësuar nga mungesa e mundësive, shfaqjeve, ekspozitave e koncerteve.  Prandaj ndihma për projekte është e domosdoshme.

Gjatë ditëve të ardhshme do të hapet edhe një thirrje për artistë të fushave të ndryshme të Komunës së Prishtinës të cilët nuk kanë asnjë të hyrë dhe të cilët janë goditur nga kriza e pandemisë.  Për të gjithë ata që i përmbushin kushtet, Komuna do të ndajë nga një subvencion.  Vlera e subvencionit do të varet nga numri i aplikantëve që kalojnë kriteret.  Të gjitha detajet do të jenë të ditura ditëve në vijim.

Artistët janë kategoria e radhës që gjen mbështetje te komuna.  Politikat tona gjatë pandemisë po mundohen që të përfshijnë të gjitha kategoritë.  E kuptojmë se shumat mund të mos jenë të mëdha por po mundohemi që krejt çka kemi ti japim për qytetarët tonë pa përjashtime.

Bashkë do të ja dalim edhe kësaj sfide!/ KultPlus.com

Nga nesër Trafiku Urban në Prishtinë do të jetë falas për të gjithë

Trafiku Urban në Prishtinë nga nesër do të jetë falas, shkruan KultPlus.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se për një muaj rresht, Trafiku Urban do të jetë falas.

Ai ka kërkuar nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm dhe të respektojnë masat ndaj Covid-19.

“Zbatimi i të gjitha rregullave dhe masave mbrojtëse kundër Covid-19 mbeten në fuqi dhe janë të obligueshme për secilin që udhëton me këta autobusë. Të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm dhe të ndërgjegjshëm për mbrojtjen e shëndetit tonë dhe të tjerëve rreth nesh”, ka shkruar Ahmeti në Facebook.

Më poshtë mund të lexoni status e tij të plotë:

Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë qytetarët për një muaj rresht, duke filluar nga nesër 1 dhjetor. Zbatimi i të gjitha rregullave dhe masave mbrojtëse kundër #covid19 mbeten në fuqi dhe janë të obligueshme për secilin që udhëton me këta autobusë.

Të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm dhe të ndërgjegjshëm për mbrojtjen e shëndetit tonë dhe të tjerëve rreth nesh./ KultPlus.com

Ahmeti: S’do ta lejojmë shtatoren e Fadil Vokrrit nese do të duket si maketa

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti konsideron se duhet të fillojë një etapë e re e shtatoreve, me porosi e jo me karikatura.

Ai ka thënë se nëse shtatorja e legjendës së futbollit Fadil Vokrri është e njëjta me maketën e prezantuar më herët, nuk do ta lejojë vendosjen e saj.

Madje, Ahmeti ka thënë se shtatorja e ish- presidentit Bill Clinton është për të qeshur.

Shkrimi i tij i plotë në Facebook:

Sot jam edhe më i bindur. Në qoftë se shtatorja e Fadil Vokrrit është e njejta me maketën e prezantuar më herët, ku lidhje me Fadilin ska, nuk do ta lejojmë vendosjen. Shtatorja e Bill Clinton tashmë është landmark, me bo fotografi për të qeshur. Nashta duhet me e lënë këtë punën e shtatoreve. Na ka mbet ajo e Komandantit Adem Jashari për të cilën jemi dakorduar me familjen Jashari që në Prishtinë duhet të jetë ndryshe. Ndoshta me të fillon etapë e re e shtatoreve, me porosi e jo me karikatura. Urime dita e flamurit!/ KultPlus.com

Komuna e Prishtinës do të paguaj subvencione për familjet me asistencë sociale dhe personat me aftësi të kufizuara

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se do të ndahen subvencione prej 80 eurosh për familjet me asistencë sociale, në dy kategoritë e varfërisë si dhe për personat me aftësi të kufizuara në këtë komunë, shkruan KultPlus.

Këtë Ahmeti e ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi në Facebook ku ka shtuar se pagesat do të bëhen në muajin dhjetor.

“Me propozim të Drejtorisë së Mirëqenies Sociale dhe drejtorit Dren Kukaj, Komuna e Prishtinës do të ndajë nga një subvencion prej 80 Euro për secilen familje në asistencë sociale, në dy kategoritë e varfërisë si dhe subvencion prej 80 euro për secilin person me aftësi të kufizuar në komunën tonë. Pagesat do të bëhen në dhjetor”, ka shkruar Ahmeti./ KultPlus.com

Prishtina merr vendimin për t’i dhuruar 50 euro të infektuarve me Covid të mërkurën

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se vendimi për dhurimin e 50 eurove të gjithë atyre që janë infektuar në këtë komunë, do të merret të mërkurën.

Ai njoftoi se përjashtim do ketë për grupmoshat e pensionuara, të cilëve do t’iu ofrohen 100 euro nga komuna. Një gjë të tillë, Ahmeti e bëri të ditur në ‘Facebook’-un e tij.

“Sot, në takim me partitë politike në Kuvendin Komunal të Prishtinës u dakorduam se vendimi për ndihmen prej 50 euro për të infektuarit me virus do të merret në mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit të mërkuren me 25 nëntor, 2020”, deklaroi ai.

Ai ka falënderuar partitë e tjera në Kuvendin Komunal për unitetin dhe vullnetin që kanë treguar.

Postimi i plotë:

Sot, në takim me partitë politike në Kuvendin Komunal të Prishtinës u dakorduam se vendimi për ndihmen prej 50 euro për të infektuarit me virus do të merret në mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit të mërkuren me 25 nëntor, 2020.

Deri të marten do të diskutojmë edhe më tutje për ta definuar modalitetin dhe kriteret. Një ndryshim që u diskutua sot është që vlera e ndihmës për penzionistë të infektuar me covid do të jetë 100 euro.

Të gjitha këto në emër të shpenzimeve shëndetësore për shërbimet dhe medikamentet që nuk mund ti marrin në sistemin publik shëndetësor.

Edhe një herë sikurse edhe shumë herë më parë falenderoj Kuvendin dhe të gjitha partitë për unitet dhe konstruktivitet kur reagohet për krizen dhe ndihmen për qytetarët. Nder e krenari!/ KultPlus.com

Prishtina po bëhet me sallë koncertale, për çmimin e parë do të ndahen 50 mijë euro

Në javë e ardhshme do të hapet konkursi ndërkombëtar për projektimin arkitektonik të Sallës Koncentrale, konkurs ky që do të zgjas që do të zgjas 75 ditë, shkruan KultPlus.

Nëpërmjet një postimi në Facebook , Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se projekti i adaptimit te objektit ish Gërmia për Sallë Koncertale do të bëhet në atë mënyrë që të ruajnë elementet e trashëgimisë që ka ky vend.

“Konkursi ndërkombëtar për projektimin arkitektonik të kësaj Salle Koncertale do të hapet javën e ardhshme dhe do të zgjasë 75 ditë. Përmes këtij projekti do të ruajmë elementet e trashëgimisë të cilat i ka ky objekt duke e adaptuar në Sallë Koncertale që do të ketë sallën e madhe me 800 ulëse dhe sallën e vogël me 200 ulëse”, ka shkruar Ahmeti.

Tutje ai ka shtuar se përzgjedhja e projekteve do të bëhet nga juria profesionale që do të ketë edhe anëtarë ndërkombëtar, si dhe çmimi i parë do të shpërblehet me 50.000 euro.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë

Jam jashtëzakonisht i lumtur që sot bashkë me Drejtoreshën për Kulturë Blerta Basholli gjatë konferencës për shtyp i shpalosem detajet lidhur me projektin e adaptimit te objektit ish Gërmia për Sallë Koncertale.

Konkursi ndërkombëtar për projektimimin arkitektonik të kësaj Salle Koncertale do të hapet javën e ardhshme dhe do të zgjasë 75 ditë. Përmes këtij projekti do të ruajmë elementet e trashëgimisë të cilat i ka ky objekt duke e adaptuar në Sallë Koncertale që do të ketë sallën e madhe me 800 ulëse dhe sallën e vogël me 200 ulëse.

Juria profesionale e cila do të bëjë përzgjedhjen e projekteve do të ketë anetarë ndërkombëtare dhe cmimi i parë do të shpërblehet me 50.000 euro.

Salla Koncertale do të jetë nikoqire e komunitetit të artistëve vendorë e ndërkombëtare dhe do të pasurojë dhe përmirësojë cilësinë e jetës kulturore të Prishtinës./ KultPlus.com

Shpend Ahmeti: Qytetarëve të infektuar të Prishtinës t’u jepen nga 50 euro për ilaçe

Kryetari i kryeqyetit, Shpend Ahmeti nëpërmjet një postimi ka propozuar që çdo qytetari të Prishtinës që ka rezultuar pozitiv me coronavirus dhe që është në listat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik t’iu ofrohen 50 euro si ndihmë, shkruan KultPlus.

Ahmeti ka bërë të ditur se këtë propozim së shpejti do ta dërgojnë edhe në Kuvendin Komunal për aprovim.

“Këto ditë do ta dërgojmë propozimin në Kuvendin Komunal që çdo qytetari të Prishtinës (zyrtarisht në regjistrin civil) që është i konfirmuar me Corona në listat e IKSHP të subvencionohet me 50 (pesëdhjetë) Euro në emër të shpenzimeve shëndetësore, jashta shërbimeve të ofruara nga sistemi jonë shëndetësor’’, ka shkruar Ahmeti në profilin e tij.

Tutje, ai ka thënë se pavarësisht që është shumë modeste, shpreson që këtë shembull ta ndjekin edhe komunat tjera nëpërmjet Qeverisë.

 ‘’Shpresojmë që qeveria të shtojë subvencionim të tillë për krejt qytetarët e Republikës së Kosovës. Për modalitetet e kriteret do të ju njoftojmë me kohë’’, është shprehur Ahmeti.

Ai ka thënë se është dakorduar me partnerët e koalicionit, teksa presin edhe mbështetjen e partive tjera politike të Kuvendit Komunal në Prishtinë. /KultPlus.com

Shpend Ahmeti publikon mesazhin e qytetarit që do të mbesë jashtë për 300 euro

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka publikuar mesazhin e një qytetari, i cili ka thënë se pronari do ta largojë nga banesa, meqenëse nuk ka para që ta paguajë qiranë.

Përmes një postimi në Twitter, Ahmeti ka thënë se mesazhe të tilla po shtohen dita-ditës, derisa ka drejtuar kritika në adresë të Kuvendit e Qeverisë.

Sipas Ahmetit, qytetarët po mbesin jetim, meqenëse Qeveria po merr masa pa kurfarë kriteresh.

“Mesazhet si kjo po shtohen dita ditës e kuvendi nuk mblidhet.  Qeveria merr masa pa kurfare kriteresh, ndërsa qytetarët mbesin jetim.  Kfillnu!”, ka shkruar Ahmeti./ KultPlus.com

Ahmeti kritikon Qeverinë: Punëtorët e gastronomisë duhet të marrin me vete dyshekët dhe të flejnë në kafe

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar për gastronomët pasi ata lejohen të punojnë deri në orën 19:00, ndërsa menjëherë fillon ora policore.

Ahmeti përmes një postimi në Facebook tha se punëtorët e gastronomisë duhet të marrin me vete dyshekët që të flejnë në kafe.

“Gastronomia lejohet të punojë deri në 19, ndërsa ora policore fillon në 19:00. Punëtorët e gastronomisë duhet të marrin me vete dyshekët dhe të flejnë në kafe ose të teleportohen në shtëpi”, ka shkruar Ahmeti.

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja që do të hyjnë në fuqi nga nesër. Në komunat që janë në zonën e kuqe do të ketë orë policore nga ora 19:00. / KultPlus.com

Shpend Ahmeti vazhdon kritikat ndaj Qeverisë: Kush jeton në Marigona është në zonë të gjelbër

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka vazhduar me kritika ndaj qeverisë për masat e reja të vendosura ndaj Covid-19.

“Kush jeton në Lagjen Marigona është në zonën e gjelbër e mundet me dal, e kush jeton në Qendresa është në zonën e kuqe e ka orë policore“, tha ai.

“Absurde!”, shtoi ai. / KultPlus.com

Ahmeti: Jo mbyllje me këso parimesh, pa ndihmë ekonomike për bizneset e qytetarët

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti ka njoftuar për masat e reja anti-COVID që do të hyjnë në fuqi nga dita e premte e kësaj jave.

Në komunat me rrezik të lartë, apo në zonë të kuqe Hoti ka bërë të ditur se do të ndalohen aktivitetet ekonomike pas orës 19:00.

Për këto vendime ka reaguar menjëherë kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti i cili “proteston” kundër mbylljes. Sipas tij, nuk duhet të ketë mbyllje pa ju ofruar ndihmë ekonomike bizneseve dhe qytetarëve.

Ky është postimi i plotë i Ahmetit:

Sistemi i qeverisë për masa:

– Prishtina në zonën e kuqe, e Lypjani e Gracanica zonë e gjelbërt thua se jemi qindra kilometra larg.

– në qoftë se një komunë nuk e teston askënd, pra nuk ka raste pozitive atëherë është në zonën e gjelbërt

Prishtina me 12000 teste natyrisht se ka me dal me numër më të madh se sa Ferizaji me 350 teste.

#jombylljes me keso parimesh e kriteresh!

#jombylljes pa ndihme ekonomike për bizneset dhe qytetarët. / KultPlus.com

Për festën e ‘Halloween’ thehen xhamat e autobusëve në Prishtinë, reagon Ahmeti

Për festën e Halloween janë thyer xhamat e autobusëve në Prishtinë.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një postimi në Facebook tha se në këtë kohë pandemie, mbledhja e njerëzve është rrezik për përhapje të COVID-19.

“Edhe sonte janë thyer xhamat e autobusëve për Halloween. Përveq se është traditë që nuk bëhet askund – sulmet me vezë ndaj qytetarëve që idenë nuk e kanë – në kohë Covidi mbledhja e njerëzve është e rrezikshme. Kemi apelur te prindërit, por nuk kemi arritur të depërtojmë”, shkruan Ahmeti.

https://www.facebook.com/shpend.ahmeti/posts/10160444788377166

Kujtojmë se ditët e fundit Kosova ka shënuar rritje sa i përket numrit të infektimeve me COVID-19, ndërsa sot ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar për masat e reja për gastronominë dhe kufizimin e lëvizjeve për personat mbi 60 vjeç.

Këto masa do të hyjnë në fuqi nga e hëna. / KultPlus.com

Komuna e Prishtinës nënshkruan marrëveshjen për Parkun e Aventurave në Gërmi

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se sot së bashku me Swiss Contact dhe SportMarketing, kanë nënshkruar kontratën për bashkëfinancimin e Parkut të Aventurave në Gërmi, shkruan KultPlus.

Ky Park, pritet t’i ketë gjithsej 67 elemente në total të kategorizuara për moshat 4+ vjec, me kapacitet 110 vizitorë dhe padyshim se do të e vendos Prishtinën në hartën e vendeve atraktive për të vizituar.

Projekti i parkut do të zbatohet nga kompania Slovene KoreenSports me metodë joinvazive në natyrën ekzistuese sikurse që janë instaluar edhe në zona të mbrojtura në Bled, Bohinj, Belgjike, Austri e Norvegji.

‘Falënderojmë bashkëpuntorët dhe e gëzofshim së bashku!’, ka shkruar ndër të tjera Ahmeti në njoftimin e dhënë. / KultPlus.com

Shpend Ahmeti pas takimit me Zemajn: Nuk jemi të interesuar për karantinë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka deklaruar sot se nuk do të tolerohet askush që nuk respekton masat anti-COVID. Ai tha se qytetarët duhet të respektojnë masat, në mënyrë që të mos ketë masa shtesë.

Pas takimit me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ahmeti në një konferencë për media tha se duhet bashkëpunim ndërmjet institucioneve dhe qytetarëve, që të mos merren masa restriktive.

“Jemi në komunikim të vazhdueshëm me ministrin Zemaj. Do të punojmë bashkë të mos ketë restrikcione shtesë, po mundohemi mos me pasë, nuk varet nga komuna dhe ministria, por nga qytetarët. Nuk jemi të interesuar të bëjmë karantina, me e reduktua orarin, por kjo ndodh vetëm nëse jemi na bashkëpunim me qytetarët dhe respektohen masat”, ka deklaruar Ahmeti.

“Dje kam ngritur një alarm, sepse para një muaji kemi pasur një krizë më të madhe kur tjerët vende nuk e kanë pasur. Krejt Evropa është duke shku kah mbyllja, kurse ne kemi pasur nën 100 raste në 1 milion banorë”, tha Ahmeti.

Ahmeti tha se numri i rasteve në Prishtinë është më i madh se në qytetet tjera sepse në kryeqytet po bëhen më shumë testime.

“Jemi të brengosur për shtimin e rasteve, ju lusim të punojmë bashkë, të mos na detyrojnë të bëhemi më inspektorë se inspektorët. Nëse kafiteritë duhet të mbyllën në 23:30, do të mbyllen në 23:30. Te kafet e rakisë brenda nuk ka njerëz, por në rrugë rrinë rreth 200 veta. Numri i rasteve në Prishtinë është më i madh, sepse ka më shumë testime”, ka thënë Ahmeti. / Gazeta express/ KultPlus.com

Ahmeti sqarohet rreth pagesës për vetura: Prioritet mbi prioritete – shëndeti i qytetarëve

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një postimi në facebook, është munduar të tregoj më shumë rreth pagesës për vetura. Sipas tij, kjo është keqinterpretuar. Sepse gjithçka vjen në të mirë të shëndetit dhe zvogëlimin e ndotjes së ajrit.

“Duke filluar nga dhjetori, qytetarët prapë do të ballafaqohen me ndotjen, dhe kësaj radhe besoj se maskat e COVID-it do të na ndihmojnë në zvogëlimin e sëmundjeve respiratore, e të cilat do të ishin edhe më të rrezikshme në kohë të pandemisë. Gjatë periudhës së ndotjes marrim tepër shumë komente nga qytetarët për zgjidhje afatshkurtër e të cilat për ndotje janë të pamjaftueshme për ta zbutur situatën. Por në prill, pastaj harrohet e tëra dhe kjo temë shkon në fund të agjendës publike”, shkruan Ahmeti duke treguar tutje se sa i përket ndotjes, ka gjëra të cilat nuk mund ti ndryshojmë, e ato janë aspektet gjeografike, kushtet e përgjithshme klimatike, dhe natyrisht kushtet meteorologjike.

Por ka dy gjëra që mund ti ndryshojmë. Ngrohjen me thëngjill në shtëpi individuale, të cilën e adreson me Termokos, kur në periudhë pesë vjeçare shumica e madhe e pjesës urbane të kryeqytetit do të jetë e kyçur në ngrohjen qendror.

E dyta janë numri i veturave në qytet. Meqenëse rrugët janë të ngushta dhe nuk mund të zgjerohen në qendër, atëherë zgjidhja e vetme mbeten ndërtimi i rrugëve alternative (unaza) dhe pagesa e taksës për lëvizje me makinë në pjesë të populluara të qytetit ku ka tollovi dhe që mund të shkaktojnë ndotje.

Tutje ai tregon planin për vikend: Për vikend kishte shumë diskutime në rrjetet sociale se si ne po duam të vendosim rampa në kryeqytet për të penalizuar qytetarët e komunave tjera.

Nuk e di a ka qenë i qëllimshëm ky keqinterpretim, por nuk është hera e parë që flasim për këtë punë.

Pra përveç parkingut me pagesë, ne kemi shqyrtuar edhe mundësinë e taksës për lëvizje me makinë në qendër. Në gjuhën angleze njihet si Congestion Charge (takse e tollovisë në njëfarë mënyre). Londra është kryeqyteti që e ka rregullu më së miri këtë sistem.

Nuk ka rampa (laura), nuk ka diskriminime, kur të vendoset kjo politikë vlen për të gjithë dhe implementohet me kamera. Thjeshtë në një qytet të vogël ku mundesh me ec në këmbë prej njërës anë në tjetrën për 30 minuta dhe me ndotje serioze gjatë dimrit, prioritet duhet ta kemi luftimin e përdorimit të panevojshëm të veturave.

PRIORITET MBI PRIORITETE – Shëndeti i qytetarëve

Jemi kryeqytet dhe jemi të lumtur të jemi nikoqir i krejt atyre që vijnë për të na vizituar, për të kryer punë dhe për të jetuar në Prishtinë. Duam veçse ta bëjmë më të jetueshëm dhe më të shëndetshëm kryeqytetin për të gjithë neve.

Prandaj krahas kësaj po punohen parkingjet edhe në hyrje të qytetit për ata që nuk duan të mendojnë parkimin e veturës. Transportin publik do ta kenë falas, me biletën e parkingut”, ka shkruar Ahmeti. / KultPlus.com