Një pikturë gjigante në shpatet e maleve të Zvicrës

Bëhet e ditur se në shpatet  e malit në një fshat të Zvicrës, artisti Saype ka realizuar këto piktura  gjigante.

Pikturat, të cilat janë realizuar në shpatet e Malevemund, do të zgjasin disa ditë, në varësi të kushteve të motit, transmeton albinfo.ch.

“Këta janë dy fëmijë, të cilët secili po vizatojnë atë që shohin nga këndvështrimi i tyre. Interesante është se fëmijët janë në lartësi të ndryshme, kështu që ata po vizatojnë gjëra të ndryshme. Megjithëse janë në lartësi të ndryshme, dy botët që po vizatojnë plotësojnë njëra-tjetrën”.

Artisti shpjegon se pikturat e tij, të cilat shtrihen në rreth 3,000 metra katrorë, mund të shihen nga maja e malit dhe kullotat aty pranë simbolizojnë nevojën për të refuzuar uniformitetin dhe për të përqafuar perspektiva të ndryshme. Saype është i njohur për realizimin e pikturave gjigante në disa vende të botës, përfshirë Berlinin, Parisin, Stambollin dhe Cape Town. / KultPlus.com

A land art painting representing a child drawing by Swiss-French artist SAYPE is pictured at the Chamossiare in Villars-sur-Ollon, Switzerland, July 13, 2023. REUTERS/Denis Balibouse NO RESALES. NO ARCHIVES

Artisti zviceran skulpturon një kështjellë të madhe në bregun e lumit të tharë

Projekti vjetor i artistit zviceran Francois Monthoux për të ndërtuar skulptura balte në brigjet e lumit Toleure të Zvicrës është shtrirë në një kompleks magjepsës kështjellash këtë vit pasi thatësira që godet Evropën e lejon atë të zgjerojë botën e tij të ëndrrave, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Monthoux filloi projektin e këtij viti me ambicie modeste gjashtë javë më parë, por thatësira e lejoi atë të ndërtonte një qytet të tërë me maja.

Tani ai ka ndjenja të përziera: ai dëshiron të bjerë shi, por është i trishtuar nga mendimi se bota e tij e ëndrrave zhduket kur bie.

“Unë imagjinoj jetën e njerëzve që ecin nën harqe, nën urë, duke parë monumentet, duke parë qytetin,” tha Monthoux, i cili punon me argjilën nga shtrati i tharë i lumit Toleure në kantonin Vaud në Zvicrën perëndimore. .

“Pra, unë hyj në një flluskë dhe bëhem një ëndërrimtar … Unë shoh botën e tyre duke u krijuar nën gishtat e mi,” shtoi ai.

Monthoux, një adhurues i natyrës, thotë se është i trishtuar kur sheh bimë që vdesin përreth tij dhe “do të ishte një katastrofë” nëse një thatësirë ​​e qëndrueshme do të thoshte se ai mund të vazhdonte me projektin për vite me rradhë. Në të njëjtën kohë, ai e dinte që në fillim se ishte e përkohshme./ KultPlus.com