Në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, Baerbock dënon dhunën ndaj vajzave në Izrael dhe Gaza

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka bërë thirrje për fuqizimin dhe unitetin e vajzave në mbarë botën me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Vajzave.

Në një postim në Instagram, Baerbock dënoi “krimet e tmerrshme të Hamasit” dhe përdorimin e vajzave dhe grave në Gaza si “mburoja njerëzore”.

Ajo shkruan se vajzat dhe gratë duhet të jenë në gjendje të realizojnë ëndrrat e tyre pa kufizime nga burrat, ligjet apo diktatet fetare.

“Uroj që askush të mos ju ndalojë ta bëni këtë”, tha ajo.

Së bashku me mesazhin e saj, Baerbock postoi një seri fotosh të grave kur ato ishin fëmijë.

Midis tyre ishin fotografitë e aktivistes pakistaneze Malala Yousafzai, ish-kancelares gjermane Angela Merkel, artistes meksikane Frida Kahlo dhe shkrimtares nigeriane Chimamanda Ngozi Adichie.

Dita e Vajzave u lançua nga Kombet e Bashkuara në vitin 2011 për të bërë të dukshme shqetësimet e vajzave dhe për të mbrojtur mundësitë dhe të drejtat e tyre./ atsh / KultPlus.com

Presidentja Osmani priti në takim ministren Baerbock, kërkohet mbështetja për anëtarësim në Partneritetin për Paqe dhe NATO

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim ministren e Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock. Në takim kanë marrë pjesë edhe zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla- Schwarz, si dhe i dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Presidentja Osmani ka theksuar se Kosova i është bashkuar BE-së dhe ShBA-ve, me vendosjen e sanksioneve ndaj Federatës së Rusisë, e cila ka kryer agresion ushtarak ndaj Ukrainës. Sipas Presidentes Osmani, Republika e Kosovës e mbështet integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës dhe është e gatshme për të strehuar refugjatë ukrainas.

Presidentja Osmani kërkoi nga ministrja Baerbock mbështetje nga Gjermania për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. Ajo theksoi se Kosova është e gatshme të plotësoj të gjitha kriteret për anëtarësim në këtë organizatë, pasi që paraqet shtysë të rëndësishme për zbatimin e standardeve evropiane për të drejtat e njeriut dhe agjendën evropiane të vendit.

Po ashtu, Presidentja Osmani theksoi se për Kosovën dhe paqen e sigurinë në rajon, është ekzistenciale fillimi i procesit të anëtarësimit në NATO. Agresioni rus në Ukrainë, sipas Presidentes Osmani ka nxitur domosdoshmërinë e integrimit euroatlantik të Kosovës dhe gjithë Ballkanit Perëndimor.

Presidentja Osmani ka potencuar se aspirata e Kosovës për t’u bërë anëtare e NATO-s, synon parandalimin e përpjekjeve për ta destabilizuar vendin tonë dhe rajonin nga përpjekjet e Rusisë dhe aleatit të saj, Serbisë. Më tej, Presidentja Osmani ka përmendur kërcënimin që vjen nga bashkëpunimi i ngushtë ushtarak ndërmjet Rusisë dhe Serbisë, sikurse edhe nga funksionimi i një qendre ruse afër kufirit me Kosovën.

Në këtë drejtim, Presidentja Osmani ka kërkuar mbështetjen e Gjermanisë për anëtarësim në Partneritetin për Paqe, pastaj në NATO, si dhe në organizata të tjera ndërkombëtare.

Në këtë takim u diskutua edhe për marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve. Presidentja Osmani theksoi se për Kosovën, Gjermania është partner strategjik në aspektin politik, të sigurisë dhe atë ekonomik. Sipas saj, Kosova është mirënjohëse për mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë.

Presidentja Osmani vlerësoi se marrëdhëniet me Gjermaninë i bëjnë edhe më të forta një numër i madh i mërgimtarëve kosovarë, të cilët jetojnë dhe janë të integruar mirë në Gjermani. Prandaj, sipas Presidentes Osmani, Kosova e konsideron Gjermaninë si një forcë lëvizëse për integrimin euroatlantik të Kosovës dhe rajonit. / KultPlus.com